Sardynia

Krótko o Wyspie

Sardynia

Sardynia

to wyjątkowa Wyspa. Grecy i Fenicjanie nazwali ją „Sandalon", co oznaczało ślad pozostawiony przez stopę boską – powodem tego był oczywiście kształt wyspy. Druga co do wielkości włoska wyspa na Morzu Śródziemnym położona pomiędzy Korsyką a Afryką. Największym walorem wyspy jest długość wybrzeża – 1843 km wspaniałych plaż, zatoczek i skalnych urwisk. Ta niezwykła rozmaitość wybrzeża, szmaragdowe czyste morze, łagodny klimat i niezwykle gościnni mieszkańcy to czynniki, które przyciągają tu coraz więcej turystów. Sardynia bywa też określana mianem wyspy skarbów. Skarbem jest nie tylko położenie, klimat, woda i plaże. Prawdziwym skarbem Sardynii jest jej fantastyczna flora i fauna. Różnorodność roślin, a szczególnie kwiatów czyni ją kolorową i pachnącą. Bogactwo świata podwodnego, rafy koralowe i miliardy różnych ryb i żyjątek morskich wabią miłośników windsurfingu i smakoszy frutti di mare. Sardynia to nie tylko królestwo dla leniuchów i smakoszy. Jej różnorodne ukształtowanie terenu i bogata historia zachęcają do uprawiania wielu dyscyplin sportu oraz wycieczek w głąb wyspy.

Historia 

Sardynii liczona jest od ok. III tysiąclecia p.n.e. Zamieszkiwana była prawdopodobnie przez ludność iberyjską i liguryjską. Pozostało po nich wiele wielkich megalitycznych budowli tzw. nuraghi.

Najważniejsze wydarzenia:

* IX w. p.n.e. powstały pierwsze osiedla fenickie * VI p.n.e. zajęta przez Kartagińczyków * w 238 p.n.e. po I wojnie punickiej zajęta przez Rzymian. * na początku III w. n.e. chrystianizowana * V-VI w. Przejęta przez Wandalów * VI- pocz. VIII w. Panowanie na Sardynii było w rękach Bizancjum * 711 r została zajęta przez Arabów * w XI w. powróciła pod panowanie władców chrześcijańskich. * w 1295r oddana Aragonii przez papieża Bonifacego III * od 1478 do 1713 roku Sardynią władali Hiszpanie (była wicekrólestwem) * w 1708 została zajęta przez Wielką Brytanię * w 1714 na mocy traktatu z Rastatt przyznana Austrii * w 1720 przekazana jako rekompensata za utratę Sycylii księciu Sabaudinii – Wiktorowi Amadeuszowi II połączona z Sabaudią i Piemontem tworząc Królestwo Sardynii * od 1861 Sardynia znalazła się w zjednoczonym Królestwie Włoskim, * od 1948 Sardynia ma status regionu autonomicznego Włoch.
Na naszej stronie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje do zorganizowania pobytu, transportu na Sardynię, zapraszamy!