Sardynia to mały raj w sercu Morza Śródziemnego, którego symbolem są przepiękne wybrzeża, białe plaże, wspaniała przyroda i bogata historia. Szczególnie bogata w te cuda natury jest zwłaszcza jej południowa część. Gdzie więc wybrać się na wycieczkę co koniecznie zobaczyć? Przedstawiamy najpiękniejsze miejsca na południu Sardynii.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Parco dei Sette Fratelli – Park Siedmiu Braci
Obszar Sette Fratelii obejmuje górskie szczyty i połacie lasów na blisko 60 tysiącach hektarów południowo-wschodniej części Sardynii, stanowiąc zielone płuca wyspy. Ta wspaniała oaza to triumf natury, w szczególności lasów i rzadkich gatunków zwierząt takich jak dziki, króliki, kuny, dzikie koty, orły, sokoły, jastrzębie w tym typowo endemiczne gatunki. Odnaleźć można tu również jelenie i muflony często ukryte w skałach pomiędzy wąwozami i kanionami takimi jak Bacco Angelus czy Rio Picocca. Na całym tym wielkim obszarze odnaleźć można wiele wspaniałych zakątków jak jaskinie Fra Conti czy sa Grutta 'e sa Pipia i pomników przyrody jak arco dell’Angelo, czyli Łuk Anioła utworzony z różowego granitu, z którego to szczytu podziwiać można całą dolinę Castiadas, staw Colostrai i Campidano.
Plaża Poetto w Cagliari
Poetto to przepiękna i wyjątkowa w swej urodzie plaża w pobliżu Cagliari. Rozciąga się pomiędzy cyplem Sella del Diavolo a Quartu Sant’Elena. Niegdyś była to często uczęszczana część wybrzeża głównie z powodu wybudowanej tu niegdyś linii tramwajowej i założenia pierwszych fabryk zwłaszcza za sprawą szmaragdowozielonej wody i drobnego białego piasku. Sytuacja zmieniła się jednak, gdy erozja wiatru rozproszyła wydmy i naturalnie zwęziła plażę. Mimo iż nie jest już tak olśniewająca, jak niegdyś, nadal pozostaje piękną plażą, idealną do opalania, pływania, uprawiania sportów wodnych, sprzyjająca kompleksowemu wypoczynkowi dzięki rozbudowanemu sektorowi usług.
Sella del Diavolo- Siodło Diabła
Siodło Diabła to szczególna budowa geomorfologiczna nieopodal plaży Poetto. Podobnie jak cały cypel S. Elia, składa się ze skał osadowych z epoki miocenu, w obrębie tych skał powstało kilka niewielkich jaskiń zamieszkałych wiele tysięcy lat p.n.e. Sama nazwa wywodzi się od legendy walki aniołów z diabłem, w której stracił on właśnie siodło dające początek powstania niezwykłej skalnej formacji przypominającej w swym pięknie końskie siodło. To również miejsce, gdzie istniała niegdyś punicka świątynia, a obecnie podziwiać można na niej m.in. okazałe cysterny na pitną wodę i wieże obronne należące do systemu obserwacyjnego stworzonego w XVI wieku przez Hiszpanów.
Obszar archeologiczny Su Nuraxi
Su Nuraxi znajduje się na południu Sardynii jako kompleks Barumini będący niezwykle bogatym historycznie zakątkiem wyspy i istotnym nie tylko dla samych jej mieszkańców, ale również dla tradycji i tożsamości całego świata. Odkryte i odkopane w połowie XX wieku przez zespół pod kierownictwem archeologa Giovanniego Lilliu składa się z imponującego nuraga, budowanego na przestrzeni wielu stuleci począwszy od XV wieku p.n.e. oraz wioski z chatami na dość rozległej przestrzeni. Niezwykłość tego odkrycia i jego wartość podkreśla również fakt, iż została ona wpisana w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cywilizacja nuragijska rozwinęła się na Sardynii w okresie między 1500 a 500 rokiem p.n.e., dając początek bardzo złożonej strukturze społecznej charakteryzującej się społecznościami podzielonymi na klasy społeczne, do których należały rodziny i klany. Swą tajemniczą nazwę zawdzięcza słowu nuraghe, czyli dosłownie stos kamieni i wnęka będących wskazówką do rozwikłania typu architektury militarnej tego okresu bazującej na wieżach.
Capo Carbonara – Villsimius
Obszar Capo Carbonara znajduje się na terytorium słynnego ośrodka turystycznego Villasimius. Podzielony jest na dwie zatoki obejmujące łącznie 86 km2 od Capo Boi do wyspy Serpentara. Podziwiać można tu zróżnicowane krajobrazy pełne skalistego wybrzeża, długich plaż, lagun i zielonych terenów bogatych w unikatowe ekosystemy, które chronią różnorodność biologiczną i stanowią idealne siedlisko dla wielu gatunków zwierząt. Wewnątrz tego obszaru chronionego wyróżnia się też bogactwo morza, które ze względu na sprzyjające warunki wyróżnia się obecnością olbrzymich małż, żółwi i delfinów a za sprawą okalających tę część Sardynii mielizn i występowania częstych sztormów to również cmentarzysko statków ze wszystkich okresów począwszy od rzymskich galer, poprzez statek Aragon, aż po parowiec Egle i prom Elba Ferry.
Historyczne dzielnice Cagliari
Villanova to jedna z najpiękniejszych i najstarszych dzielnic Cagliari gdzie ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu. Wśród luksusowych butików, sklepów rzemieślniczych, bajecznych alejek i wielobarwnych domów można poczuć prawdziwą tajemniczą Sardynię. Piękne miasto skrywa w sobie wiele niespodzianek i bogatą przeszłość. Historyczne centrum Cagliari jest bardzo zwarcie zbudowane i bez większego wysiłku można je w całości zwiedzić pieszo zaczynając od Piazza Costituzione, gdzie podziwiać można XIX-wieczny bastion Saint Remy, na którego szczycie znajduje się XIV-wieczna wieża San Pancrazio o wysokości 30 m oraz wieża Słonia. Z tego miejsca najlepiej jest kierować się w stronę Piazza Castello, gdzie góruje katedra Santa Maria i imponujący Palazzo Viceregio. Warto też z całą pewnością zwiedzić inne zabytki miasta w jej historycznych granicach obejmujących dzielnice jak Spampace, Santa Margerita czy Ospedale pełne wspaniałej architektury sakralnej i wielu wspaniałych dzieł zrzeszonych m.in. w Cytadeli Muzeów.
Zamek Acquafredda
Inne ciekawe miejsce na południu Sardynii to zamek Acquafredda. Znajduje się w Siliqua, górując z wulkanicznego wzgórza rozpościerającego się na wysokości 256 metrów n.p.m. w dolinie Cixerri. Chociaż data jego budowy i pierwotny właściciel nie są znane wiadomo, iż od roku 1275 należał do hrabiego Donoratico uwiecznionego w Boskiej komedii Dantego. Ze szczytu wzgórza zamek dominuje nad całą okolicą upiększoną śródziemnomorską roślinnością. Chociaż dotarcie do zamku wiąże się ze wspinaczką, nie brakuje chętnych chcących podziwiać mury obronne, wieże i wieś z magazynami, stajniami i młynami. W połowie wysokości stoi potężna wieża cysterna, która zapewniała ogromne zapasy wody. W największej części zamku stoją mury baszty obronnej, siedziby kasztelana, do którego prowadzi most zwodzony. Po wizycie na zamku odpocząć można w eukaliptusowym lesie i pospacerować wzdłuż ścieżek.
Sant Antioco
Sant Antico to w rzeczywistości wyspa połączona z Sardynią jedynie mostem. To w naturalny sposób ułatwia, dostanie się na nią. Jedną z jej głównych atrakcji jest urocza wioska Calasetta, która w doskonały sposób zachowała dobytek genuańskiej i tunezyjskiej architektury. Sam brzeg wyspy jest dość stromy i pofałdowany z dużą ilością kamienistej nawierzchni, lecz nie brak tu skrawków pełnych delikatnego piasku zwłaszcza na północno-wschodniej części Sant Antioco. Godnymi odwiedzenia są zwłaszcza takie miejsca jak plaża Spiaggia grande, Porto Maggiore, Salina czy Sotto torre.
Regionalny Park Naturalny Molentargius
Będąc na południu Sardynii nie sposób zapomnieć także o tym miejscu. Molentargius Saline jest niezwykle istotnym obszarem podmokłym o znaczeniu międzynarodowym zwłaszcza jako siedlisko dla wielu gatunków ptaków wodnych. Naturalistyczny kompleks rozciąga się bowiem na blisko 1600 hektarach z wieloma basenami słodkowodnymi i zasolonymi. Ze względu na różne ekosystemy, które go tworzą, park może poszczycić się bogatą różnorodnością gatunków roślin i zwierząt chronionych a w szczególności wspaniałych i słynnych różowych flamingów. Siedziba parku Molentargius mieści się w budynku Sali Scelti będącym dawniej składem soli i przykładem architektury przemysłowej z lat 30. XX wieku.
Turkusowe wody Costa Rei
Costa Rei to wspaniały krajobraz, który wyróżnia ponad 8 km spektakularnych plaż, mieszczących się jedna po drugiej w południowo-wschodniej części wyspy od Capo Ferrato do Cala Sinzias. Niepowtarzalne piękno tych rajskich plaż pełnych wspaniałego delikatnego piasku, skał i bujnej śródziemnomorskiej roślinności otoczonej krystalicznie czystą morską wodą o turkusowym zabarwieniu zostało zaliczone w 2009 roku przez Lonely Planet do 10 najpiękniejszych plaż na świecie. Costa Rei stał się jednym z najpopularniejszych obszarów turystycznych na wyspie i swoistym ośrodkiem wakacyjnym składającym się z willi, hoteli, sklepów, restauracji i oczywiście plaż. jeśli myślisz o plażowaniu na południu Sardynii to może być strzał w dziesiątkę, także poza sezonem, gdy turystów jest mniej.