Agroturystyka na Sardynii – poznaj proste, włoskie życie

, Tagi , , , ,

Skąpana w słońcu Italia to jeden z najczęstszych wyborów turystycznych dla podróżujących z całego świata. Nie ma się co dziwić. Śródziemnomorski klimat, malownicze krajobrazy, zabytkowa architektura i kuchnia znana i lubiana w praktycznie każdym zakątku globu. Czego więcej chcieć od życia? 

Mimo to, wiele pięknych miejsc w tym kraju wciąż pozostaje nieodkrytych. Co prawda duże włoskie miasta niewątpliwie mają swój niepowtarzalny urok, ale jak powszechnie wiadomo są bardzo obleganym kierunkiem. W ich cieniu pozostają równie piękne małe miejscowości i wsie. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje region Sardynii. Drugiej co do powierzchni wyspy Morza Śródziemnego. Jednak agroturystyka we Włoszech, a w szczególności na południu, znacząco różni się od tej, którą znamy z naszego rodzimego kraju. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Agroturystyka w Polsce, a we Włoszech

Wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych kojarzy się przede wszystkim ze spokojem, ucieczką od zgiełku miasta i ładowaniem baterii w bliskim kontakcie z przyrodą. To z pewnością cechy typowe dla tej formy podróżowania, bez względu na miejsce na świecie. Jakie są jednak różnice między agroturystyką w Polsce, a tą z Półwyspu Apenińskiego?

Pogoda

Warunki atmosferyczne niewątpliwie wpływają na specyfikę naszego wypoczynku w danym regionie. Zdecydowanie wybierzemy inne aktywności ciepłym latem, korzystając z promieni słońca i kąpieli  w morzach, rzekach lub jeziorach. Zimą raczej zdecydujemy się na wypoczynek w ciepłym i przytulnym domku lub pensjonacie spędzając wieczory siedząc przy kominku. Na południu Włoch zimy są za to bardzo łagodne i przez większość dni w roku panuje tam ciepły klimat. W Polsce, jak dobrze wiemy, wygląda to zgoła inaczej. 

Kuchnia

Co łączy kuchnię Sardynii i Polski? Na pewno to, że obie są wyjątkowo smaczne i mają wielu wielbicieli na całym świecie. Są jednak całkowicie różne od siebie. Ta pierwsza jest uważana za dość lekką i bardzo zdrową. Szczególnie w rejonie Sardynii, gdzie owoce morza często lądują na tamtejszych talerzach. Polska kuchnia zaś, mimo oczywistych zalet i niepowtarzalności jest dla kontrastu postrzegana jako dość ciężka.

Krajobraz przyrody i architektura

Warte podkreślenia są też te widoczne gołym różnice pomiędzy Polską, a Włochami. A w szczególności południem Włoch, w tym Sardynii. Zupełnie inne okoliczności przyrody, ukształtowanie terenu, inna sztuka i architektura. Dla naszych zmysłów z pewnością będzie to coś nowego, a nasze oczy docenią tę „wizualną ucztę”.

Agroturystyka na Sardynii

Każdy region we Włoszech jest inny na swój sposób. To, co sprawia, że agroturystyka Sardynii jest wyjątkowa na tle reszty to na pewno fakt, że jest to wyspa. Wyjątkowa kultura, specyficzny klimat, wyróżniająca się kuchnia i mentalność mieszkańców. Do tego zapierające dech w piersiach widoki sprawiają, że każdy kto choć raz odwiedzi to miejsce- zapamięta je na zawsze. A w szczególności, jeśli wybierze odpoczynek w mniejszych miejscowościach. To właśnie one są prawdziwą esencją tego, co oferuje Sardynia. Cisza, spokój, odpoczynek. A wszystko w otoczeniu przepięknych krajobrazów.

Warte odwiedzenia liczne nadmorskie plaże i piękne ogrody. Natura zachwyca nas tutaj niemal na każdym kroku. Śpiew ptaków o poranku, do tego własnoręcznie pieczony chleb przez lokalnego piekarza, świeże warzywa z ogródka za domkiem, wino i inne specjały własnej produkcji. Żyć nie umierać. 

Noclegi w agroturystyce na Sardynii

Niektórzy twierdzą, że podróże to jedna z tych inwestycji, która zawsze się zwraca. Na pewno coś w tym jest. Poznawanie innych kultur, nowych ludzi i ich historii jest niezwykle kształcące i otwierające głowę na wiele spraw, o których do tej pory nie mieliśmy bladego pojęcia. Można to odczuć szczególnie w agroturystyce. Dzięki temu, że mamy bliższy kontakt z mieszkańcami mniejszych miejscowości jesteśmy w stanie lepiej poczuć ducha danego miejsca. Niekiedy nawet zwykłe, krótkie pogawędki zamieniają się w długie godziny głębokich rozmów przy dobrym winie i lokalnych przysmakach. Dzieje się tak, ponieważ noclegi w agroturystyce nierzadko działają na nieco innych zasadach niż typowe, znane większości ludzi formy zakwaterowania.

Często nasze interakcje z właścicielami nie kończą się na zapłaceniu należytej kwoty i odebraniu kluczy. Możemy skorzystać z możliwości jedzenia wspólnych posiłków, wspólnych aktywności i codziennych prac. Dla przebodźcowanych na co dzień mieszkańców miast może okazać się to niezwykle cenną formą relaksacji i odpoczynku, a w dodatku przy okazji możemy poznać historie rejonów, które mamy okazje zwiedzać. A w przypadku agroturystki Sardynii może się to okazać niezwykle ciekawe.

Jak żyją Włosi na terenach wiejskich?

Mieszkańcy każdego kraju mają trochę inną mentalność. W każdym regionie świata można to odczuć na własnej skórze. Włosi często są postrzegani jak bardzo otwarci i pozytywni ludzie. Te spostrzeżenia nie wzięły się znikąd. Mieszkańcy włoskich wsi charakteryzują się gościnnością i bardzo pogodnym usposobieniem. Na pewno możemy ich docenić za spokój, który od nich bije. Patrząc na sposób w jaki żyją można odnieść wrażenie, że nigdzie się nie spieszą. Zazwyczaj są bardzo spokojni i zrelaksowani, a u nas w Polsce często panuje deficyt tych cech. Na szczęście na ratunek przychodzi nam włoska agroturystyka idealnie trafiająca w to, czego może nam brakować.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Foresta di Montes – idealne miejsce na długi spacer i trekking

Jeziora na Sardynii – zobacz te najpiękniejsze

Następny

Dodaj komentarz