Alghero czy Cagliari – które miejsce lepsze na wakacje na Sardynii?

Tagi , , , , , ,

Włoska wyspa Sardynia oferuje turystom moc atrakcji i wiele niezapomnianych wrażeń. Wśród miast tego malowniczego regionu największą siłę przyciągania turystów mają dwa – Alghero i Cagliari. To nie tylko świetne bazy noclegowe, ale i pięknie miejsca do zwiedzania.

Ponieważ jednak oba miasta położone są na dwóch skrajnych obrzeżach Sardynii, wielu turystów staje przed dylematem, które z nich wybrać i do którego z nich się udać, wybierając kierunek: Sardynia. W tym artykule spróbujemy doradzić turystom z Polski, które z tych miast – Alghero czy Cagliari jest lepszym miejscem do odwiedzenia podczas pobytu na Sardynii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Alghero na Sardynii – zalety

Głównym wyróżnikiem Alghero jest magiczna i bardzo klimatyczna Starówka pełna wąskich uliczek i tętniąca typowo włoskim, luźnym stylem życia. Wystarczy krótki spacer w te okolice by poczuć tę niezwykłą atmosferę i rozkoszować się nią przez długi czas. Dodatkowo taki spacer zabytkowymi uliczkami Alghero urozmaici nam wyjątkowa architektura tej przestrzeni. To pamiątka po obfitującej we wpływy katalońskie historii miasta. Zresztą do dziś wielu mieszkańców włada odmianą języka katalońskiego, a samo Alghero nazywane bywa „Małą Barceloną„.

Alghero to istne koralowe zagłębie (zresztą obszar, na którym jest położone zalicza się do wybrzeża koralowego). Nie trzeba więc zachęcać do odwiedzenia tego miasta osób, które kochają wszelkiego rodzaju koralowe gadżety czy biżuterię. Tutaj znajdziemy ogrom tego rodzaju produktów. Z Alghero można przywieźć wprost niezliczoną ilość fantastycznych pamiątek koralowych. Które potem mogą przypominać nam o wakacjach na Sardynii, bądź mogą stanowić podarek wręczony znajomym i przyjaciołom w Polsce.

Alghero czy Cagliari

Ważną zaletą Alghero jest też bliskość międzynarodowego lotniska, które jest położone na obrzeżach miasta. Pozwala to na proste i szybkie przemieszczenie się do miasta z terenu Polski. Loty do Alghero realizowane są z/do polskich miast takich jak Warszawa i Katowice, a operatorami są znani przewoźnicy co dodatkowo zachęca do odbycia takiej podróży.

W Alghero znajdą coś dla siebie również miłośnicy wypoczynku na plaży – pobliskie wybrzeża pełne jest pięknych plaż, oferujących turystom beztroski wypoczynek, ale także uprawianie licznych sportów wodnych. Zwłąszcza godne polecenie są lokacje plażowe takie jak: Maria Pia, a także Lido di Alghero.

Jednak najbliższe okolice Alghero są piękne i warte odwiedzenia nie tylko ze względu na zachęcające plaże. To także piękny teren obfitujący w liczne cuda natury, jednym z nich jest przepiękna Grota Neptuna – jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych miejsc na Sardynii.

Grota Neptuna to z całą pewnością miejsce obowiązkowe do odwiedzenia podczas wakacji na Sardynii, a że najbliższe duże miasto to właśnie Alghero to nie ulega wątpliwości, że oba te miejsca warto zobaczyć. Piękno groty Neptuna z całą pewnością urzeknie nawet najbardziej wybrednego turystę i pozostanie magicznym wspomnieniem z wyprawy na Sardynię.

Alghero – wady

Poza sezonem miasto obumiera i zdecydowanie nie zachęca do odwiedzenia przez szerokie masy turystów. Plaże są wtedy przez długi czas niesprzątane, co powoduje, że pokrywa je gęsta warstwa glonów. Przyjeżdżający wtedy turyści mogą więc być mocno rozczarowani tym co zastaną na miejscu.

Z kolei przybywając w szczycie sezonu turystycznego należy się liczyć z dużym zatłoczeniem. Może być ono niemile odczuwalne na plażach, gdzie trudno będzie o wolne miejsce, ale także w atrakcjach turystycznych – np. w grocie Neptuna może nas zaskoczyć naprawdę spory tłok.

Dużym minusem Alghero – jak i całej Sardynii – są wysokie ceny. Niestety musimy się liczyć z wydatkami w zasadzie na każdym etapie naszego pobytu. Nawet wejście do groty Neptuna to koszt 13 euro na osobę. A w pakiecie z rejsem statkiem „do” i „z” groty z Alghero zapłacimy 30 euro. Również większość tutejszych lokali gastronomicznych nie należy do najtańszych. Rachunek może nie zadowolić osób, które mają ściśle wydzielony wakacyjny budżet.

Cagliari Sardynia – zalety

Cagliari to stolica włoskiego regionu Sardynii i już sam ten tytuł najlepiej predestynuje to miasto do uwzględniania go w naszych planach wakacyjnych wojaży. Jednak Cagliari ma do zaoferowania dużo więcej niż jedynie status administracyjny.

To miasto obfitujące w piękne zabytki z zabytkową, wzniesioną na wzgórzu dzielnicą Castello na czele. Piękno tego miejsca odkryjemy podczas wielogodzinnych spacerów po tym tętniącym historią, rdzennym obszarze Cagliari.

Symbolem Cagliari i miejscem obowiązkowym do odwiedzenia jest też amfiteatr rzymski pochodzący z II wieku naszej ery. To miejsce pamiętające szczytowy okres Imperium Rzymskiego. W tym jego mroczną stronę, a więc krwawe walki gladiatorów oraz publiczne egzekucje dokonywane w tym miejscu przed stuleciami.

Cagliari to również raj dla plażowiczów – na terenie miasta znajduje się bowiem słynna plaża Poetto. Słynna z racji na swoją imponującą długość – ciągnie się aż na trzynaście kilometrów! To plaża, na której nie musimy się obawiać, że nie znajdziemy miejsca do relaksu (co jest zjawiskiem dość częstym jeśli chodzi o słynące z urody plaże Sardynii).

Dla osób ceniących sobie jednak mniejsze przestrzenie i większą kameralność w okolicy miasta czeka wiele pomniejszych, o wiele mniej uczęszczanych przez turystów plaż. Możemy tu znaleźć upragniony spokój, a nierzadko także bezpośredni kontakt z dziką naturą Sardynii.

Będąc w mieście warto też odwiedzić targ świętego Benedykta – kupimy tu tradycyjne, sardyńskie produkty oraz pyszne owoce czy warzywa. Poczujemy też klimat lokalnego folkloru i prawdziwego ducha stolicy Sardynii. Jeśli chcemy naprawdę wniknąć w ducha południowej Sardynii to wizyta w tym miejscu powinna być wręcz obowiązkowym punktem wycieczki.

Podobnie jak w przypadku Alghero również Cagliari jest znakomicie skomunikowane z resztą Europy. Tuż pod miastem znajduje się międzynarodowy port lotniczy, na który dotrzemy m.in. z lotnisk w Warszawie i Krakowie. Tu również dowiezie nas tani przewoźnik, dzięki czemu mamy szansę zaoszczędzić na transporcie.

Cagliari – wady

Przez swą atrakcyjność turystyczną miasto jest w okresie letniego sezonu turystycznego mocno zatłoczone. Wielu osobom może to przeszkadzać we właściwym jego zwiedzaniu. Aby tego uniknąć warto wybrać się do Cagliari wiosną lub jesienią. Wtedy nie ma jeszcze sezonu (lub jest po nim), ale pogoda jest tu równie atrakcyjna jak w środku lata. W ten sposób unikniemy tłoku, a jednocześnie nie stacimy nic z przyjemności odkrywania dla siebie Cagliari.

Wydaje się, że większą ilość atrakcyjnych lokalizacji w okolicy ma do zaoferowania Alghero niż Cagliari. Z drugiej strony to drugie miasto jest bardzo absorbujące same w sobie. Tak więc turyści nie będą mieli aż takiej potrzeby wypadów poza miasto, jak w przypadku Alghero, które można z powodzeniem zwiedzić podczas krótszego (2-3 dni) wypadu.

Alghero czy Cagliari Sardynia – gdzie jechać?

Oba miasta – choć dzieli je choćby dystans geograficzny – wspólnie tworzą wyjątkowy koloryt włoskiej wyspy Sardynii. Bez dwóch zdań warto więc jest odwiedzić oba te miasta. Aby w pełni odkryć wyjątkowość tego regionu i móc twierdzić, że poznało się znaczną część jego kolorytu. Tak więc rekomendowane jest odwiedzeniu obu tych lokalizacji podczas wakacji na Sardynii.

Jednak jeśli należałoby wskazać, które z tych miast odwiedzić w pierwszej kolejności to należałoby wskazać stolicę Sardynii, a więc Cagliari. To miejsce gdzie nie będziemy się nudzić przez dobre kilkanaście dni. Ma do zaoferowania wiele, rozmaitych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia.

Z kolei w dalszej kolejności zalecana jest wyprawa na zachodnie wybrzeże – do Alghero i jego okolic. Można to równie dobrze zrobić podczas tej samej wyprawy, bądź dopiero podczas kolejnej wycieczki na Sardynię. Kto raz tu dotrze, może być pewny, że będzie chciał jeszcze raz odwiedzić to wyjątkowe miejsce.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Najlepsze hotele all inclusive na Sardynii

Free parking w Alghero – gdzie parkować?

Następny

Dodaj komentarz