Alghero – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

, Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Alghero to niesamowite nadmorskie miasto określane mianem Małej Barcelony, które zachowało swój starożytny urok i niepowtarzalny klimat. Co roku przyciąga swymi cudownymi plażami i niepowtarzalnym położeniem, a za sprawą niskich cen biletów lotniczych jest idealnym miejscem do wypoczynku. Planujesz wakacje na Sardynii? Przeczytaj więcej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Alghero historia, najistotniejsze informacje i wskazówki

Alghero to znany kurort nadmorski na Sardynii w prowincji Sassari liczący około 44 000 mieszkańców. To również wyjątkowe miejsce z bogatą historią katalońskiej dominacji w regionie, która odbiła się w lokalnym dialekcie i stylu. Do dzisiejszego dnia bowiem odnaleźć można tu mieszkańców, którzy nadal posługują się językiem katalońskim. 

Początki tego niesamowitego miasta sięgają 260 r p.n.e., gdy to Rzymianie przypłynęli na Sardynię i osiedlili się wzdłuż północnego wybrzeża. Jednak dopiero wiek XII przyniósł znaczące zmiany dla tego niewielkiego półwyspu. Przybyli tu wówczas koloniści genueńscy i zapoczątkowali tworzenie ważnego ośrodka handlowego na Morzu Śródziemnym. W szczycie jego rozwoju stało się pożądanym obiektem i kartą przetargową w morskiej wojnie o dominację na morzu, dlatego był tak licznie najeżdżany aż do roku 1353, gdy poddał się Pisańczykom.

Ich surowe rządy powodowały liczne bunty wśród Sardyńczyków, dlatego Hiszpanie w obronie nowego miasta wybudowali mury, fortyfikacje, wieże i wały. Pojednanie przybyło dopiero w XV wieku wraz z sojuszniczym małżeństwem Korony Aragonii i Kastylii. Od tego momentu Sycylia stała się pokojowym miejscem, a hiszpańscy władcy przyznali liczne przywileje niekatalońskiej części społeczeństwa. Druga część XVI wieku była złotym okresem Alghero głównie za sprawa dobrej lokalizacji handlowej i połowu cennych koralowców. Obecnie to jeden z chętniej uczęszczanych kurortów nadmorskich w Europie.

Co warto zobaczyć w Alghero? Najważniejsze miejsca i atrakcje

Żadna wizyta w Alghero nie może się obyć bez zwiedzenia jej historycznego centrum miasta. To bowiem niesamowita plątanina brukowanych uliczek i historycznych zabytków, połączona z klimatycznymi kawiarniami, restauracjami. Znajdziemy tutaj także sklepy słynące z biżuterii z czerwonego koralu.

W rzeczywistości nosi wyraźne ślady katalońsko-aragońskie, widoczne zwłaszcza w architekturze. Zauważyć je można niemal na wszystkich znajdujących się w centrum budynkach, od starych murów aż po domy i kościoły. Chociaż historyczne centrum miasta zajmuje zaledwie 10% wielkości całego Alghero, dzieli się aż na trzy podstawowe okręgi.

Pierwszy znajduje się pomiędzy Piazza Civica i Castellas, drugi pomiędzy Katedrą Santa Maria i Via Carlo Alberto, a ostatni to ulice od Via Ferret do Via Roma. Każdy z nich charakteryzuje się innym ciekawym miejscem, jak punkt widokowy z dzwonnicy przy Piazza Civica z widokiem na cypel Capo Caccia, piękne kościoły i pierwszą osadę miejską w dzielnicach Santa Chiara i San Michele, czy ogromny mur obronny z fortyfikacjami i armatami tuż nad brzegiem morza.

Atrakcje przyrodnicze w Alghero

Ciekawymi i chętnie odwiedzanymi atrakcjami przyrodniczymi w Alghero są jaskinie znajdujące się na odcinku ponad 4 km wzdłuż całego wybrzeża poniżej cyplu Capo Caccia.

Szczególnie piękna jest zwłaszcza Jaskinia Neptuna, czyli Grota Nettuno.

Swą nazwę zawdzięcza rzymskiemu bogu morza. Utworzona została naturalnie w kresowych skałach wymywanych przez morskie fale i zachwyca swymi rozmiarami oraz formacjami stalagmitów i stalaktytów.

Tym, co odróżnia ją od innych znajdujących się w pobliżu jaskiń, jest znajdujące się w jej wnętrzu jezioro La Marmora o długości ponad 100 m. Do Grota Nettuno dotrzeć można 654-stopniowymi schodami zwanymi Escala del Cabirol. Inna możliwość to podróż promem odpływającym z przystani.

Przylądek Capo Caccia, prócz swego naturalnego piękna jest ważnym miejscem historycznym. To dlatego, że na jego obszarze znaleziono bowiem wiele znalezisk archeologicznych, a okoliczne wody nabrzeżne pełne są czerwonego koralu i homarów. W połączeniu z licznymi wspomnianymi już wcześniej jaskiniami jest jednym z ulubionych miejsc wśród miłośników nurkowania i jednym z nielicznych gdzie wciąż można spotkać zagrożonego wyginięciem gryfa w środowisku naturalnym.

Tym, co charakterystyczne dla Alghero z pewnością jest XII wieczny mur obronny. Do dziś pozostało aż osiem wież wewnętrznych i 11 zewnętrznych składających się niegdyś na punkty obronne miasta. Jedną z nich jest wieża Porta Terra przy Via Vittorio Emanuele II.

Jest jedną z głównych w mieście, bogato zdobiona piaskowcem. Obecnie to miejsce, gdzie odbywają się liczne konferencje i spotkania. Równie ciekawa jest Torre di San Giovanni ze szczególnym promieniowym sklepieniem oraz Torre Sulis, która wiąże się z obronną historią miasta.

Co jeszcze zobaczyć w Alghero?

Katedra Santa Maria w Alghero to kolejny obowiązkowy punkt w planie zwiedzania miasta. Jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale też ciekawym obiektem pod względem architektonicznym. Można ją zwiedzać przez cały rok z wyjątkiem niedziel. Nie jest niestety znana dokładna data budowy katedry, lecz z całą pewnością miało to miejsce po 1530 roku.

Dominuje w niej zdecydowanie styl gotycki i typowo kataloński. Tworzą ją trzy nawy oddzielone kolumnami, z kaplicami, po trzy na każdą stronę. Centralnym punktem jest ołtarz w stylu rokokowym, nad którym podziwiać można freski spod pędzla Stanisa Dessy.

Miłośników archeologii zainteresuje z pewnością kompleks archeologiczny cywilizacji nuragijskiej Palmavera. Odnaleziono go w 1903 roku po wykopaliskach obejmujących spory obszar badań przerwany i na nowo wznowiony w 1960 roku.

Tworzą go aż trzy okresy historyczne, a jednymi z najstarszych znajdujących się w wykopaliskach budynków to chaty i wieże z około 1600 roku p.n.e. Można je zwiedzać codziennie za niewielką opłatą w wysokości 3,5 €, z możliwością wynajęcia przewodnika. Ciekawa pod względem historycznym jest również Nekropolia Anghelu Ruju znana również jako dom wróżek i czarownic.

Odnaleziono ją podczas tych samych wykopalisk, co kompleks Palmavera, odkrywając liczne czaszki i przedmioty codziennego użytku, które zakopywane były wraz z ciałami zmarłych.

Najpiękniejsze plaże w Alghero i okolicy

Wybrzeże na północ od Alghero do Capo Caccia to odcinek chronionego obszaru morskiego. Można zwiedzać drogą morską, wybierając mini rejsy. Można także dotrzeć drogą lądową do Zatoki Porto Conte. Na całej długości przybrzeżnego pasa znajduje się wiele pięknych plaż.

Najciekawsza to plaża Bombarde. Jest jedną z najpopularniejszych wśród turystów i najchętniej odwiedzaną przez okolicznych mieszkańców ponieważ odnaleźć można tu krystalicznie czystą wodę. Charakterystyczny jest także biały piasek. A wszystko to w otoczeniu sosnowego lasu. Plaża znajduje się niedaleko Piazzale Le Bombarde przy zjeździe z drogi Vicibale del Lazzaretto.

Oferuje mnóstwo restauracji, barów, domów wakacyjnych i hoteli z pięknym widokiem na zatokę. Niestety dzięki swej popularności zazwyczaj jest bardzo zatłoczona. Dotrzeć można do niej zarówno samochodem, poruszając się przez jednokierunkowe ulice, jak też rowerem wśród licznych ścieżek. W niewielkiej odległości od plaży Bombarde jest Lazzaretto, która ma wiele romantycznych zatoczek i poszarpane wybrzeże. Oprócz drobnego jasnego piasku odnaleźć tu można restauracje, bary i parasole.

Jedną z głównych plaż niemal w samym centrum Alghero jest plaża Lido di San Giovanni. Jest to długi blisko 3 km odcinek piaszczystego lądu, a przy tym znacznie szerszego od pozostałych.

Charakteryzuje się czystym i drobnym piaskiem, krystaliczną wodą i płytkim dnem morskim. Znajduje się tu również bogata oferta wszelkiego rodzaju zaplecza gastronomicznego, usług kąpielowych i obiektów noclegowych.

Jej kontynuacją jest znajdująca się w niewielkiej odległości od niej mała, naturalna plaża Maria Pia. Plażę prawie w całości pokrywa bujny las dający przyjemny cień i miejsce na piknik. 

Gdzie na plażę bez tłumów w Alghero?

Mniej znana, lecz nie ustępującą w niczym wyżej wspomnianym, jest plaża Mugoni. Będąca długim i dość wąskim odcinkiem lądu z drobnym piaskiem i widokiem na Capo Caccia.

Jej zaletą jest bliskość lasu dającego wytchnienie w najbardziej upalne letnie dni. Dzięki temu, że znajduje się tu duża powierzchnia bardzo płytkiej wody, jest szczególnie lubiana przez rodziny z dziećmi. Położona jest w środkowej części zatoki. Lokalizacja skutecznie chroni przed wiatrem.

Jak dotrzeć do Alghero?

Alghero ma wyjątkowo dobrą lokalizację za sprawą znajdującego się w odległości zaledwie 15 minut drogi lotniska w Fertilia obsługiwanego przez firmę Low Cost Ryanair. Dostanie się z Polski na Sardynię jest więc łatwe, a dodatkowo atrakcyjne cenowo.

Przykładowo linie Wizzair oferują między innymi loty bezpośrednie z Warszawy i Katowic od połowy maja do połowy września dwa razy w tygodniu. Najtańszy bilet kupić można już od 109 zł za osobę w jedną stronę. Możliwe są również loty innymi liniami w tym Ryanairem z Katowic i Warszawy.

Wielu mieszkańców południowo-zachodniej Polski wybiera też połączenia z Bratysławy. A bezpośredni lot z Polski do Alghero trwa zaledwie od 2 do 2,5 godziny.

Najlepsze restauracje w Alghero

Restauracja The Kings znajduje się przy Via Cavour, niedaleko Piazza Antonio Michele Balzani, tuż nad samym wybrzeżem. Specjalizuje się w kuchni śródziemnomorskiej bazującej na świeżych owocach morza i chociaż stawia na tradycyjne smaki lokalnych dań, przedstawia je w elegancki i nowoczesny sposób. Warty polecenia jest tu zwłaszcza tatar jagnięcy i makaron z wędzonym węgorzem.

La Bifora to niewielka, klimatyczna restauracja przy Via Sant’Erasmo tuż przy Parrocchia Cattedrale dell’Immacolata. Specjalizuje się w daniach kuchni włoskiej, pizzy i owocach morza. Wśród typowych dla lokalu potraw znaleźć tu można surowe krewetki królewskie serwowane z musem migdałowym, risotto z homara z posiekanymi pistacjami czy czarne tagliatelle z truflami morskimi, ikrą i skórką z cytryny. Idealnym zwieńczeniem każdego posiłku jest deser. Te serwowane w La Bifora należą niewątpliwie do jednych z lepszych w mieście. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza palona beza z migdałowym ciastem kruchym, kremem chantilly i wiórkami z ciemnej czekolady.

Restauracja Agriturismo II Mirto znajduje się nieco dalej od Alghero przy lokalnej drodze La Corte Bacchileddu. Oferuje autentyczne smaki Sardynii. Przygotowywane na miejscu tradycyjne potrawy z ekologicznych produktów pochodzących z okolicznych farm wyróżniają się swą sezonowością. Z łatwością można odnaleźć tu typowe sardyńskie przekąski, świeży domowy makaron i tradycyjne słodycze.

TOP 5 najlepszych hoteli w Alghero

Jednym z najpiękniej położonych hoteli w Alghero jest Villa Las Tronas Hotel&SPA w Lungomare Valencia tuż nad samym morzem w niewielkiej odległości od plaży Las Tronas. Mieści się w dawnej rezydencji królewskiej, dlatego oferuje luksusowe pokoje urządzone w stylu vintage. Do dyspozycji gości znajdują się tu ogród, bilard, pokój gier, 2 baseny i strefa SPA z bogatym zapleczem usług w tym łaźnią turecką, zabiegami upiększającymi, masażami, solarium, siłownią oraz sauną.

hotel Alghero

S’Arena Dorada to luksusowe i w pełni samowystarczalne apartamenty przy Via Sicilia niedaleko plaż Lido di Alghero i Maria Pia. Oferuje prywatne mieszkania z balkonami lub patio oraz dostęp do w pełni wyposażonej kuchni. Do dyspozycji gości jest tu również ogród z meblami i parasolami oraz jadalnia na świeżym powietrzu.

apartament Alghero Sardynia

Hotel San Marco położony jest przy Via Lido niedaleko stacji kolejowej Alghero i plaż Lido di Alghero i Maria Pia. Oferuje przestronne i jasne pokoje w nowoczesnym stylu oraz apartamenty dwupokojowe z niewielkim aneksem kuchennym. Do dyspozycji gości znaleźć tu można wydzielony, prywatny kawałek plaży, bar, restaurację, sezonowy odkryty basen, salę telewizyjną i wypożyczalnię samochodów.

Hotel Soleado to kolejny przykład dobrze ulokowanego obiektu w niewielkiej odległości od wybrzeża przy Via Lido. Oferującego wyjątkowo przestronne pokoje urządzone w bardzo minimalistycznym stylu. Na terenie kompleksu znajduje się taras do opalania, bar, sezonowy odkryty basen zewnętrzny oraz dostęp do plaży z możliwością wypożyczenia leżaków i parasoli przeciwsłonecznych.

Jednym z bardziej ekskluzywnych i nowoczesnych hoteli w mieście jest Catalunya. Obiekt znajduje się niedaleko Via Catalunya, tuż przy wieży Porta Terra oraz Palazzo D’Albis. Oferuje nie tylko przestronne, jasne i nowoczesne pokoje, ale też prywatną plażę. Do dyspozycji gości jest tu również bar z przekąskami, restauracja, centrum biznesowe, sala konferencyjna, sala telewizyjna oraz wypożyczalnia samochodów.

hotel Alghero Sardynia

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sardynii:

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Plaża Cala Domestica

Carloforte, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz