Atrakcje na wyspie Asinara

Tagi ,

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Sardynia na przestrzeni ostatnich lat stała się jednym, z najpopularniejszych celów turystycznych. To właśnie tam zmierzają turyści praktycznie z całego świata, który liczą przede wszystkim na to, że będą mogli skorzystać z fenomenalnej pogody i rajskich plaż. Sardynia sama w sobie jest jedną z większych atrakcji, jednocześnie nie musimy ograniczyć naszych wakacji tylko i wyłącznie do niej. Tuż w pobliżu znajdziemy rajską wyspę Asinara, o której wielu podróżnych nie miało jeszcze przyjemności usłyszeć. Wobec tego, jakie atrakcje czekają na wyspie Asinara i w jaki sposób można się do niej dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego musisz zwiedzić wyspę Asinara?

Sardynia wyspy jakie ją otaczają, z pewnością nie są na tyle popularne, by podróżni mogli się nimi nieco bardziej zainteresować. Jednocześnie wyspa Asinara może ich zachwycić i sprawić, że nie będą chcieli z niej wyjeżdżać. Dlaczego więc ty również powinieneś odwiedzić tę wyspę? Otóż przede wszystkim na uznanie zasługuje linia brzegowa, która nie tylko jest wyjątkowo fantazyjna i malownicza, ale także rozciąga się ona na długości ponad 100 kilometrów. Możesz więc śmiało korzystać z urokliwej pogody, a także cieszyć się ciepłym i złocistym piaskiem. Niemniej jednak nie jest to jedyny powód dla którego Asinara warta jest odwiedzenia.

Wszystkie wyspy blisko Sardynii mają swój wyjątkowy klimat i charakterystykę. Nie inaczej jest również w tym przypadku. Wyspa Asinara jest zamieszkana jedynie przez 700 mieszkańców, którzy zajmują się głównie rybołówstwem. Wobec teg w malowniczych zatoczkach możesz podziwiać zaparkowane, tradycyjne łodzie rybackie, a także wędkarzy rozkładających swoje sieci. Życie na tej wysepce toczy się spokojnym i sielskim tempem. Możesz więc bez większych obaw wtopić się w ten fantastyczny klimat i odpocząć. Asinara zwiedzanie to również świetna możliwość do tego, by obcować z niesamowitą przyrodą.

Wyspa Asinara od 1997 roku została objęta Parkiem Narodowym Asinara, który podróżni mogą odwiedzić całkowicie za darmo. Ciekawostką jest fakt, że w larach 70 XX wieku na wyspie znajdowało się jedno z najcięższych więzień, w którym swoje wyroki odsiadywali członkowie mafii oraz terroryści z Czerwonych Brygad. Można więc śmiało powiedzieć, że choć wysepka ta jest niewielka i dość słabo zaludniona, to jednak przeciętny podróżny będzie miał tam pod dostatkiem wszelakich atrakcji i możliwości obcowania z przyrodą.

Nietknięte niebo na wyspie Asinara na Sardynii, licencja: shutterstock/Alessandro Molan
Nietknięte niebo na wyspie Asinara na Sardynii, licencja: shutterstock/Alessandro Molan

Asinara położenie

Wyspa Asinara jest drugą – pod względem wielkości – wyspą należącą do Sardynii. Pod względem powierzchni wyprzedza ją jedynie pobliska wyspa Sant’Antonicco. Asinara znajduje się przy północno- zachodnim wybrzeżu Sardynii i ma powierzchnię około 51 kilometrów kwadratowych. Warto jednak w tym momencie zauważyć, że wyspa ta sama w sobie jest magiczna i wyjątkowa. Ma ona wyjątkowo nieregularny kształt oraz występuje na niej kilka przewyższeń.

Licząc w linii prostej Asinara ma około 18 kilometrów długości. Z kolei jej szerokość wacha się od 270 do 300 metrów. Niemniej jednak w najszerszym miejscu – które znajduje się w północnej części – wyspa ta osiąga szerokość nawet 7 kilometrów. Można więc z łatwością wyobrazić sobie, jak bardzo jest ona nieregularna i jak bardzo fantazyjny ma ona kształt. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że położenie wyspy Asinara w praktycznie bezpośredniej odległości od Sardynii sprawia, że można się na nią dostać w niezwykle prosty sposób.

Wyspa Asinara – jak do niej dotrzeć?

Zostało już wspomniane, że wyspa Asinara znajduje się w bezpośredniej bliskości Sardynii. Dokładnie – licząc w linii prostej – jest to mniej więcej 41 kilometrów. Warto jednak zauważyć, że jeśli podróżnym zależy na niezapomnianych wspomnieniach i widokach, wówczas warto zdecydować się na przeprawę promową. Promy wypływają z północno – zachodniej części Sardynii, a dokładniej z portu w Stintino. Jednocześnie warto tu podkreślić, że podróżni mają dwie możliwości do wyboru. Przede wszystkim:

  • dostępny jest rejs bezpośrednio na wyspę Asinara, który trwa około 41 minut;
  • dostępny jest także rejs fakultatywny dookoła Sardynii i wyspy Asinara, który trwa około 9 godzin;

Tak więc możemy wybrać jedną z opcji, która jest najbardziej dopasowana do naszych preferencji. Rejs bezpośrednio na wyspę odbywa się co około 1,5 lub 2 godziny – podobnie zresztą jak rejsy powrotne. Bilety na taką podróż można kupić bezpośrednio w porcie w Stintino. Z kolei w przypadku kiedy podróżni zdecydują się na drugą z możliwości, wówczas powinni oni wykupić sobie taki fakultatywny rejs w miejscowym biurze podróży. Wówczas mają oni zagwarantowane nie tylko 9 godzin niezapomnianych atrakcji, ale także i posiłki podczas rejsu. Oczywiście obie możliwości dostania się na wyspę Asinara prezentują się bardzo kusząco. Druga z możliwości jest nieco droższa, jednak z pewnością nie będziemy tego żałować – jeśli tylko się na nią zdecydujemy.

Bez względu jednak na wszystko, podróżni muszą wiedzieć, że wyspa Asinara zaskoczy ich swoją przyrodą, plażami oraz sielskim klimatem!

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Santo Stefano na Sardynii – wymarzone wakacje na najpiękniejszej wyspie archipelagu La Maddalena

Pogoda i temperatura w Alghero w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz