Atrakcje na wyspie Asinara

Tagi ,

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Sardynia na przestrzeni ostatnich lat stała się jednym, z najpopularniejszych celów turystycznych. To właśnie tam zmierzają turyści praktycznie z całego świata, który liczą przede wszystkim na to, że będą mogli skorzystać z fenomenalnej pogody i rajskich plaż. Sardynia sama w sobie jest jedną z większych atrakcji, jednocześnie nie musimy ograniczyć naszych wakacji tylko i wyłącznie do niej. Tuż w pobliżu znajdziemy rajską wyspę Asinara, o której wielu podróżnych nie miało jeszcze przyjemności usłyszeć. Wobec tego, jakie atrakcje czekają na wyspie Asinara i w jaki sposób można się do niej dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego musisz zwiedzić wyspę Asinara?

Sardynia wyspy jakie ją otaczają, z pewnością nie są na tyle popularne, by podróżni mogli się nimi nieco bardziej zainteresować. Jednocześnie wyspa Asinara może ich zachwycić i sprawić, że nie będą chcieli z niej wyjeżdżać. Dlaczego więc ty również powinieneś odwiedzić tę wyspę? Otóż przede wszystkim na uznanie zasługuje linia brzegowa, która nie tylko jest wyjątkowo fantazyjna i malownicza, ale także rozciąga się ona na długości ponad 100 kilometrów. Możesz więc śmiało korzystać z urokliwej pogody, a także cieszyć się ciepłym i złocistym piaskiem. Niemniej jednak nie jest to jedyny powód dla którego Asinara warta jest odwiedzenia.

Wszystkie wyspy blisko Sardynii mają swój wyjątkowy klimat i charakterystykę. Nie inaczej jest również w tym przypadku. Wyspa Asinara jest zamieszkana jedynie przez 700 mieszkańców, którzy zajmują się głównie rybołówstwem. Wobec teg w malowniczych zatoczkach możesz podziwiać zaparkowane, tradycyjne łodzie rybackie, a także wędkarzy rozkładających swoje sieci. Życie na tej wysepce toczy się spokojnym i sielskim tempem. Możesz więc bez większych obaw wtopić się w ten fantastyczny klimat i odpocząć. Asinara zwiedzanie to również świetna możliwość do tego, by obcować z niesamowitą przyrodą.

Wyspa Asinara od 1997 roku została objęta Parkiem Narodowym Asinara, który podróżni mogą odwiedzić całkowicie za darmo. Ciekawostką jest fakt, że w larach 70 XX wieku na wyspie znajdowało się jedno z najcięższych więzień, w którym swoje wyroki odsiadywali członkowie mafii oraz terroryści z Czerwonych Brygad. Można więc śmiało powiedzieć, że choć wysepka ta jest niewielka i dość słabo zaludniona, to jednak przeciętny podróżny będzie miał tam pod dostatkiem wszelakich atrakcji i możliwości obcowania z przyrodą.

Nietknięte niebo na wyspie Asinara na Sardynii, licencja: shutterstock/Alessandro Molan
Nietknięte niebo na wyspie Asinara na Sardynii, licencja: shutterstock/Alessandro Molan

Asinara położenie

Wyspa Asinara jest drugą – pod względem wielkości – wyspą należącą do Sardynii. Pod względem powierzchni wyprzedza ją jedynie pobliska wyspa Sant’Antonicco. Asinara znajduje się przy północno- zachodnim wybrzeżu Sardynii i ma powierzchnię około 51 kilometrów kwadratowych. Warto jednak w tym momencie zauważyć, że wyspa ta sama w sobie jest magiczna i wyjątkowa. Ma ona wyjątkowo nieregularny kształt oraz występuje na niej kilka przewyższeń.

Licząc w linii prostej Asinara ma około 18 kilometrów długości. Z kolei jej szerokość wacha się od 270 do 300 metrów. Niemniej jednak w najszerszym miejscu – które znajduje się w północnej części – wyspa ta osiąga szerokość nawet 7 kilometrów. Można więc z łatwością wyobrazić sobie, jak bardzo jest ona nieregularna i jak bardzo fantazyjny ma ona kształt. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że położenie wyspy Asinara w praktycznie bezpośredniej odległości od Sardynii sprawia, że można się na nią dostać w niezwykle prosty sposób.

Wyspa Asinara – jak do niej dotrzeć?

Zostało już wspomniane, że wyspa Asinara znajduje się w bezpośredniej bliskości Sardynii. Dokładnie – licząc w linii prostej – jest to mniej więcej 41 kilometrów. Warto jednak zauważyć, że jeśli podróżnym zależy na niezapomnianych wspomnieniach i widokach, wówczas warto zdecydować się na przeprawę promową. Promy wypływają z północno – zachodniej części Sardynii, a dokładniej z portu w Stintino. Jednocześnie warto tu podkreślić, że podróżni mają dwie możliwości do wyboru. Przede wszystkim:

  • dostępny jest rejs bezpośrednio na wyspę Asinara, który trwa około 41 minut;
  • dostępny jest także rejs fakultatywny dookoła Sardynii i wyspy Asinara, który trwa około 9 godzin;

Tak więc możemy wybrać jedną z opcji, która jest najbardziej dopasowana do naszych preferencji. Rejs bezpośrednio na wyspę odbywa się co około 1,5 lub 2 godziny – podobnie zresztą jak rejsy powrotne. Bilety na taką podróż można kupić bezpośrednio w porcie w Stintino. Z kolei w przypadku kiedy podróżni zdecydują się na drugą z możliwości, wówczas powinni oni wykupić sobie taki fakultatywny rejs w miejscowym biurze podróży. Wówczas mają oni zagwarantowane nie tylko 9 godzin niezapomnianych atrakcji, ale także i posiłki podczas rejsu. Oczywiście obie możliwości dostania się na wyspę Asinara prezentują się bardzo kusząco. Druga z możliwości jest nieco droższa, jednak z pewnością nie będziemy tego żałować – jeśli tylko się na nią zdecydujemy.

Bez względu jednak na wszystko, podróżni muszą wiedzieć, że wyspa Asinara zaskoczy ich swoją przyrodą, plażami oraz sielskim klimatem!

Poprzedni

Santo Stefano na Sardynii – wymarzone wakacje na najpiękniejszej wyspie archipelagu La Maddalena

Pogoda i temperatura w Alghero w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz