Przybywając do Costa Verde, można poczuć pełnię wolności i dać upust swoim pragnieniom. To właśnie tutaj w krystalicznie czystych i dziewiczych wodach uprawiać można ekstremalne sporty. Odwiedzając ten rejon będziemy też podróżować w czasie odwiedzając wyjątkowe historyczne miejsca. To wreszcie okazja żeby rozpocząć kulinarną podróż między niepowtarzalnymi smakami sardyńskiej kuchni.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Costa Verde – kameralne zielone wybrzeże Sardynii
Costa Verde swą nazwę zawdzięcza bogatej lokalnej roślinności, która schodzi z gór aż do morza między dolinami i wydmami, tworząc malowniczy krajobraz. Rozciąga się na wybrzeżu południowo-zachodniej Sardynii na niespełna 50 km odcinku lądu usianego wspaniałymi plażami, skalistymi zatoczkami, klifami oraz pustyniami sięgającymi morza.
Próżno szukać w Costa Verde ogromnych kompleksów hotelowych i ekskluzywnych kurortów. To ukryty zakątek wyspy pełen ciszy, przyrody i wiosek rybackich. To wyjątkowy ekosystem powstały na miejscu upadłych kopalń ołowiu i cynku, dający o sobie znać w ruinach opustoszałych wiosek, budynków górniczych i tuneli. Obszar ten stał się z czasem zabytkiem skupionym w część Sardyńskiego Historycznego Parku Geomineralnego uznanego przez UNESCO za pierwszy tego typu na świecie.
Starożytna osada będąca obecnie stanowiskiem archeologicznym w Tharros na końcu półwyspu Sinis należy do jednej z najciekawszych tego typu atrakcji na całym Zielonym Wybrzeżu. Otoczone jest od północy wzgórzem Su Murru Mannu. Na zachodzie znajduje się wieża strażniczaSan Giovanni a od południa przesmyk przy Capo San Marco. Ruiny starożytnego miasta założonego w VIII w p.n.e. stanowią obecnie jedno z najpiękniej położonych muzeów pod gołym niebem. Miłośnicy historii nie powinni pominąć również Muzeum Mont’e Prama. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na gigantyczne posągi. Kolejna atrakcja to średniowieczna wioska San Salvatore.
Nie mniejsze wrażenie robi również rozbudowana architektura sakralna wybrzeża. Wzdłuż Costa Verde odnaleźć można wiele współczesnych, ale i zabytkowych świątyń. Kościół di San Giovanni in Sinis znajduje się w rejonie Cabras nieopodal półwyspu Sinis. Pochodzi z VI wieku. Chociaż początkowo stanowił nekropolię punicką, został przekształcony w chrześcijańską zabudowę. Jest jednocześnie jednym z najstarszych tego typu budynków na Sardynii. Wartym zwiedzenia jest również XVIII wieczny kościół Madonna del Carmine w Oristano oraz Chiesa della Madonna di Bonaria w Marceddi.
Najpiękniejsze plaże i najlepsze fale
Wiosną do Cosa Verde przybywają miłośnicy surfingu z całej Europy. To właśnie tutaj pośród ogromnych plaż i imponujących klifów odnaleźć można jedne z najlepszych fal w basenie Morza Śródziemnego. Gdy jednak pogoda dopisuje i przychodzi lato, ustępują oni miejsca plażowiczom. Wybrzeże po tej stronie wyspy jest dziewicze i często odizolowane do tego stopnia, że nawet żółwie Caretta składają jaja wzdłuż plaż Piscinas i Sicivu.
Capo Pecora to jedna z najbardziej fascynujących plaż po tej stronie wyspy. Pokryta niemal w całości różowymi, gładkimi kamykami formowanymi przez morskie fale i wiatr. Przedstawia nieziemski krajobraz pośród zatoki ukształtowanej przez prądy morskie, wyraziste skały, piasek i śródziemnomorską roślinność.
Miejscem wartym zwiedzenia jest z pewnością także wydma w Piscinas słynąca z drobnego złocistego piasku, który pnie się w najwyższym momencie na wysokość nawet 60 metrów, mieszcząc się w czołówce najwyższych w całej Europie. Nie braknie tu także roślinności, która w tym konkretnym miejscu przypomina do złudzenia krajobraz pustynny za sprawą ciernistych krzewów.
Równie pustynny krajobraz co na wydmie w Piscinas, rysuje się na plaży Pistis rozciągającej się na blisko 2-kilometrowej długości wybrzeża. Charakteryzuje się czystym, delikatnym piaskiem i wysokimi wydmami, przerywanymi z rzadka śródziemnomorską roślinnością.
Ciekawym miejscem jest również blisko 1,5-kilometrowa plaża Torre dei Corsari. Znajdziemy tutaj wypożyczalnie sprzętu plażowego, sportowego, restauracje oraz bary. Charakteryzuje się złotym, drobnym piaskiem, otoczeniem wydm, drzew i krzewów.
Gdzie dobrze zjeść na Costa Verde?
W poszukiwaniu oryginalnych sardyńskich smaków warto kierować się zasadą wybierania restauracji chętnie uczęszczanych przez samych mieszkańców. Ta istotna cecha pozwala wybrać najlepszą kuchnię w najrozsądniejszej cenie. Wśród takich miejsc znajduje się niewielka La Privilegiata przy Via Roma w Buggerru, specjalizująca się w daniach kuchni włoskiej i typowo sardyńskiej najczęściej serwując świeże ryby i owoce morza wprost z grilla.
Nie mniej interesująca, za to bardziej elegancka, jest Front’e Mari w Pistis serwująca kuchnię włoską. Dodatkowym atutem jest piękny widok na zatokę. Wśród popisowych dań restauracji znaleźć można między innymi słynnego katalońskiego homara.
Mates to przykład domowej kuchni w doskonałym wydaniu. Mieści się przy Torre dei Corsari w Arbus, serwując kuchnię włoską przygotowywaną w dużej mierze na grillu. Prócz lokalnych dań bazujących na owocach morza, odnaleźć można ręcznie przygotowywane makarony i pyszne lokalne ravioli.
Top 5 najlepszych hoteli w Costa Verde na Sardynii
Hotel Lido Beach znajduje się przy Via Bottego w Torre Grande tuż nad samym morzem. Oferuje przestronne i nowocześnie urządzone pokoje wyposażone w kąciki do wypoczynku i duże nowoczesne łazienki. Na terenie kompleksu do dyspozycji gości znajduje się również bar, restauracja, odkryty basen zewnętrzny, ogród z tarasem oraz dostęp do plaży.
W jednym z większych miast regionu mieści się elegancki pensjonat TH Collection Rooms . Znajduje się przy Via Tharros w Oristano nieopodal stanowiska archeologicznego w Tharros i parku morskiego Seu Oasis. Oferuje jasne i przestronne pokoje urządzone w nowoczesnym stylu i wyposażone w telewizory, niewielkie balkony i biurka. Do dyspozycji gości znaleźć tu można także ogród z tarasem, wspólny salon oraz patio.
Is Benas Country Lodge to kolejny przykład hotelu mieszczącego się w rejonie Oristano w San Vero Milis. Mieści się w zabytkowym budynku otoczonym starym ogrodem. Oferuje przestronne pokoje wyłożone autentycznymi, starymi kafelkami, z drewnianymi belkami stropowymi i klasycznymi meblami. Na terenie obiektu znajduje się również bar, basen, biblioteka i wypożyczalnia rowerów.
Jednym z największych hoteli na wybrzeżu jest natomiast Hotel Le Torri w Arborea przy Via Sardegna. Oferujący klasycznie urządzone pokoje z nowoczesnymi łazienkami i bezpłatnym WiFi. Na terenie obiektu znajduje się również zewnętrzny basen, ogród z tarasem, bar, salon spa, sauna i centrum fitness. Nieopodal hotelu odnaleźć można również włoską restaurację oraz kawiarnię.
W miejscowości Cabras natomiast zatrzymać można się w Aquae Sinis Albergo Diffuso przy Via Casare Battisti. Oferuje klasycznie urządzone pokoje z elementami zachowanymi ze starego budynku, w którym obecnie mieści się hotel. Odnaleźć tu więc odnaleźć oryginalne włoskie kafelki, drewniane stropy i ręcznie robione meble w typowo śródziemnomorskim wydaniu. Do dyspozycji gości są tu aż 2 baseny (zewnętrzny i kryty), ogród z tarasem, biblioteka, salon spa, łaźnia parowa oraz wypożyczalnia rowerów.
7 komentarzy do wpisu „Costa Verde zielonym wybrzeżem Sardynii”