Sardynia urzeka turystów swoim pięknem, niezwykłymi plażami i lazurowym wybrzeżem. Ciepłe, krystalicznie czyste morze jest jednym z największych atutów wakacji na Sardynii. Często pojawia się także pytanie czy na Sardynii występują rekiny? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Rekiny w Europie
W Morzu Śródziemnym żyje co najmniej 47 gatunków rekinów i bardzo niewiele z nich stanowi zagrożenie dla ludzi. Można tu znaleźć prawie każdy gatunek rekina na świecie, ponieważ Morze Śródziemne jest połączone z Atlantykiem (i resztą oceanów) przez Cieśninę Gibraltarską. Jednak najczęściej występują tu tylko te, które lubią ciepłe wody. Około 15 gatunków rekinów regularnie występujących w Morzu Śródziemnym może stanowić problem dla miłośników pływania. Większość z nich występuje w głębokich wodach, w których żaden turysta nie pływa. Warto wiedzieć, że rekin to główny drapieżnik morski. Mimo wszystko są one niezwykle ważne w ekosystemie.
Najpopularniejsze gatunki rekinów występujące w europejskich morzach
Żarłacz błękitny
Jest to najczęściej spotykany rodzaj rekina w basenie Morza Śródziemnego. Rekiny te żyją w chłodnych, głębokich wodach, więc zbliżają się do brzegu tylko wtedy, gdy są młode, zagubione lub w niebezpieczeństwie. Są one powszechnie spotykane wzdłuż wybrzeża Francji, Włoch i Grecji. Co więcej, rekiny te rozmnażają się najszybciej ze wszystkich gatunków rekinów żyjących w wodach Morza Śródziemnego. Stanowią one zagrożenie dla ludzi. W przypadku pojawienia się żarłacza błękitnego w pobliżu wybrzeża plaże są zamykane ze względów bezpieczeństwa.
Tawrosz piaskowy
Ten gatunek rekina wygląda przerażająco, ale jest całkowicie nie groźny dla człowieka. Pomimo swojej wielkości i przerażająco wyglądających zębów, w rzeczywistości rekiny te są powolne i mało agresywne. Jest to także zagrożony gatunek. Pojawiają się głównie nocą, więc prawdopodobieństwo, że spotkasz go podczas kąpieli w południe jest bardzo małe.
Głowomłot pospolity
W wodach Morza Śródziemnego można znaleźć 3 rodzaje rekinów młotów z charakterystycznym pyskiem. Najlepiej podziwiać je z daleka lub podczas kontrolowanego spotkania w klatce. Są one prawdziwymi drapieżnikami i dodatkowo są szybkie oraz agresywne. Choć unikają ludzi to nie boją się ich zaatakować, jeśli czują się zagrożone. Ich duże płetwy powodują, że często rekiny te są łowione i sprzedawane do restauracji. Płetwy te pojawiają się w wielu menu restauracyjnych. Dlatego też rekin młot jest na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.
Żarłacz czarnopłetwy
Żarłacz czarnopłetwy jest dość często spotykany w basenie Morza Śródziemnego. Jest to również jeden z niewielu rekinów często spotykanych w okolicach Izraela i Egiptu. Nazwa tego gatunku rekina pochodzi od czarnej krawędzi na ich płetwach i czasami ogonie. Zazwyczaj podczas spotkania z człowiekiem wykazuje on ciekawość i nie stanowi zagrożenia. Są dość płochliwe i wolą uciekać niż walczyć. Jednak w przypadku pojawienia się człowieka w pobliżu jego pokarmu mogą zaatakować.
Ataki rekinów w Europie
W Europie miały miejsce 52 ataki rekinów. Z czego ostatni miał miejsce w 1989 roku. Rekin zazwyczaj dokonuje szybkiego ataku, a następnie wycofuje się i czeka, aż ofiara umrze lub osłabnie z powodu utraty krwi. Chroni to rekina przed obrażeniami ze strony agresywnego celu, jednak daje człowiekowi również czas na wydostanie się z wody i ratunek.
Sardynia a rekiny
Na Sardynii nigdy nie doszło do wypadku z udziałem rekinów. Większość żyjących rekinów w pobliżu Sardynii to żarłacze olbrzymie, które żywią się planktonem. Gatunek ten lubi się także wygrzewać na słońcu, tuż pod powierzchnią wody morskiej. Jeśli planujesz wypłynąć na głębszą wodę, nie rób tego podczas zachodu słońca, ponieważ wiele gatunków rekinów właśnie wtedy się uaktywnia.
Rekin w morzu – co robić?
Rekiny są stworzeniami słonowodnymi i zwykle unikają ludzi. Mimo to, są miejsca, w których istnieje większe prawdopodobieństwo spotkania z rekinem. Ujścia rzek nie są najlepszym miejscem do pływania. Zanim wejdziesz do morza, rozejrzyj się także po horyzoncie. Unikaj pływania w pobliżu łodzi rybackich, ponieważ rekiny polują na resztki ryb wyrzucanych przez kutry. Zanim wejdziesz do wody, obserwuj także czy nie występuje także nietypowa aktywność ryb, taka jak na przykład wyskakiwanie z wody. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pobliżu może pływać rekin. Pływanie wcześnie rano lub późno w nocy może być urocze, ale jest to również czas, kiedy rekiny najczęściej atakują.
Jeśli zobaczysz rekina
- Zachowaj spokój
- Miej go w zasięgu wzroku
- Jeśli to możliwe, wyjdź z wody powoli
Jeśli zostaniesz zaatakowany
- Broń się – udawanie martwego Ci nie pomoże.
- Użyj w obronie wszystkiego, co masz pod ręką (deskę surfingową, sprzęt do nurkowania, sprzęt wędkarski), aby uniknąć użycia gołych rąk.
- Jeśli nie masz nic do obrony, skoncentruj się na atakowaniu oczu, nosa i skrzeli.
- Podejmuj gwałtowne ruchy, aby przestraszyć rekina.
Po ataku
- Jeśli zostałeś zaatakowany, spróbuj zatrzymać krwawienie przed wyjściem z wody poprzez zastosowanie ucisku.
- Wyjdź z wody tak szybko i spokojnie jak to możliwe.
- Wezwij pomoc medyczną, bez względu na to jakie są obrażenia.
Jak pomóc ofierze ataku rekina?
- Jeszcze przed wyjściem z wody staraj się zatrzymać krwawienie poprzez założenie opaski uciskowej.
- Wyciągnij ofiarę z wody tak szybko jak to możliwe.
- Chroń ofiarę przed zimnem owijając ją w koc, aby zminimalizować utratę ciepła.
- Po wyjściu z wody staraj się nie ruszać niepotrzebnie ofiary.
- Wezwij pomoc medyczną.