Dlaczego nie możesz zabrać z Sardynii piasku ani muszli?

Tagi , , , , ,

Sardynia bez wątpienia jest jednym z popularniejszych miejsc na wakacje, szczególnie wśród turystów z naszego kraju. Wyspa ta nazywana jest przede wszystkim wyspą wiecznego słońca. Faktycznie pogoda tam będzie nam dopisywać przez cały rok. Bez względu na to, w którym jego momencie się tam wybierzemy. Sardynia może nam również zaoferować dostęp do niesamowitych, historycznych zabytków, a także do całego szeregu innych atrakcji. Niemniej jednak turyści mają w zwyczaju tłumnie zmierzać przede wszystkim na sardyńskie plaże.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sardynia – włoski raj

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że są one jednymi z najpiękniejszych we Włoszech. Sardynia plaże to głównie rozległe fragmenty piaszczystego wybrzeża, które usłane są bogactwem muszli i innych okazów. Turyści z pewnością choć jedną z nich chcieliby zabrać ze sobą w formie pamiątki. Jeśli jednak się na to zdecydują, wówczas mogą spotkać ich poważne konsekwencje. Dlaczego więc nie można zabrać ani piasku ani muszli z Sardynii?

Jakich pamiątek nie można zabrać z wakacji?

Mówi się, że co kraj to obyczaj, a każdy z podróżnych powinien się do panującej kultury i zwyczajów odpowiednio dopasować. Pamiątki, jakie często mamy ochotę zabrać po prostu mogą sprowadzić na nas pokaźną falę przykrych konsekwencji. Surowe restrykcje panują na Sardynii, więc turyści, którzy wybierają się tam na wakacje, powinni mieć się na baczności. Okazuje się, że Sardynia pamiątki to z pewnością nie piasek i muszle! Nawet z naszego, polskiego morza możemy zabrać sobie na pamiątkę kilka muszelek lub buteleczkę magicznego piasku. Jednak na Sardynii jest to surowo zabronione. Turyści, którzy nie dostosują się do tego zakazu niestety – narażą się na przykre konsekwencje.

Można się jednak zastanawiać, dlaczego Sardynia piasek wraz z muszelkami są tak cenne, że nie można zabrać nawet ziarenka do Polski? Otóż okazuje się, że Sardynia to wyspa, która ogromny nacisk kładzie przede wszystkim na ochronę środowiska naturalnego i swojego mikroklimatu. Władze wysypy uważają, że niestety, ale turyści i ich – często bezmyślne zachowania – mają dewastacyjny wpływ na cały ekosystem wyspy. Właśnie dlatego kategorycznie zakazane zostało zabieranie jakichkolwiek muszli, piasku i innych tworów natury jakie tylko możemy znaleźć na plażach. Warto również w tym momencie zaznaczyć, że Sardynia bardzo konsekwentnie tego zakazu przestrzega, a za jego złamanie turyści narażają się na cały szereg nieprzyjemności.

Małe muszle w dłoni w ciepły dzień, licencja: Shutterstock/By Sildf
Małe muszle w dłoni w ciepły dzień, licencja: Shutterstock/By Sildf

Piasek i muszle z Sardynii

Sardynia muszle i piasek z pewnością skuszą nie jednego z podróżnych. Nie da się bowiem ukryć, że wyspa otoczona przez Morze Śródziemne może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych plaż oraz całym bogactwem organizmów, które żyją w przybrzeżnych wodach. Trzeba sobie więc jasno powiedzieć, że muszle czy rozgwiazdy, które bytują na piaszczystych fragmentach wybrzeża stały się wyjątkowym standardem. Jeszcze kilka lat temu, takie Sardynia pamiątki były absolutnie możliwe do zabrania. Władze wyspy nie miały absolutnie nic przeciwko temu, by turyści zabrali ze sobą parę muszli czy niewielki flakonik piasku.

Sardynia plaża była miejscem, gdzie faktycznie większość turystów mogła liczyć na całkowicie darmowe pamiątki ze swoich wyjazdów. Wszystko jednak zmieniło się w momencie, kiedy podróżni nie umieli z tego przywileju skorzystać. Zarówno muszle jak i piasek z tej rajskiej wyspy wywożone były „garściami”, co oczywiście nie spotkało się z aprobatą ze strony władz. Zaczęli oni więc na samym początku delikatnie upominać podróżnych i wskazywać na konieczność ochrony środowiska naturalnego. Jednak takie działania nie przyniosły pożądanego efektu. Obserwując więc postępują dewastację naturalnego środowiska władze wyspy zdecydowały się wprowadzić kategoryczny zakaz wywożenia zarówno piasku jak i muszli. Turyści, którzy nie dostosują się do panującego „regulaminu” dobrowolnie będą musieli poddać się konsekwencjom swoich działań.

Kontrola graniczna i konsekwencje

Nie da się ukryć, że mimo zakazów obowiązujących na plażach w Sardynii, w dalszym ciągu nie brakuje śmiałków, którzy zdecydują się na ich złamanie. Faktycznie trzeba jasno powiedzieć, że w momencie kiedy decydujemy się na zapakowanie piasku, muszelki lub kamyków bezpośrednio na plaży, być może zakończy się to powodzeniem.

Nie da się bowiem kontrolować wszystkich turystów na każdej plaży, choć patrole z pewnością robią co tylko jest w ich mocy. Jednak nie oznacza to, że turyści moga i powinni czuć się całkowicie bezkarnie. Dlaczego? Muszą oni bowiem o tym pamiętać, że w momencie kiedy zechcą powrócić do kraju, to w dalszym ciągu czeka na nich kontrola graniczna. Wówczas każdy bagaż zostanie dokładnie prześwietlony, a w razie większych wątpliwości także i osobiście sprawdzony. Jeśli piasek lub muszle zostaną znalezione podczas takiej kontroli, naturalną koleją rzeczy zostaną one skonfiskowane, a sami turyści będą zobowiązani do zapłacenia około 13 tysięcy złotych kary.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Wycieczka z Sardynii na Korsykę – jak ją zorganizować?

Trekking na Sardynii – co musisz wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz