Dzika Barbagia

Tagi , , , , , ,

W odległości zaledwie kilku kilometrów w głąb Sardynii odwiedzić można niezwykły obszar pełen tradycji, bogatej kultury pozostawionej w nienaruszonym stanie, archeologicznych perełek i przede wszystkim wyjątkowego płaskowyżu usianego Parkami Narodowymi. Co jeszcze oferuje Barbagia?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zróżnicowany region dzikiej Barbagii

Barbagia to wyjątkowy fragment środkowej Sardynii obejmujący swym zasięgiem kilka historycznie i przyrodniczo ważnych regionów wyspy. Warto w tym miejscu wymienić Barbagia di Nuoro, Barbagia di Ollollat, Barbagia di Belvi i Barbagia Seulo. Znajduje się w nim między innymi górzysty fragment Sardynii, który obejmuje masyw górski Gennargentu. Jego najwyższy szczyt to Punta La Marmora o wysokości 1834 m n.p.m.. Warto także zwrócić uwagę na dolinę Rio Pardu, dolinę Cedrino, pastwiska Ollolai, górskie pastwiska Seui a także cudowne morze Baunei. Zajmuje powierzchnię około 1300 m2, okalając swym zasięgiem obszar od Supramonte i Nuoro do Bitti.

Barbagia – co warto zobaczyć?

Jednym z ciekawszych pod względem historii jest  pomnik Su Tempiesu. To świetnie zachowana świątynia poświęcona kultowi wody. Pochodzi z około XIII wieku p.n.e. i jest niezwykłym przykładem wspaniałych umiejętności budowniczych oraz bogatej i zaawansowanej kultury cywilizacji Nuragów. Podobnie jak kompleks Romanzesu znajdujący się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od miejscowości Bitti. Obiekt pochodzi z XVI wieku p.n.e.. W jego skład wchodzą oryginalne nuragiczne chaty i budynki ceremonialne.

Jednym z nieco bardziej współczesnych sardyńskich miast jest natomiast Mamoiada. Wizyta w tym miejscu zaciekawi wszystkich miłośników zanurzania się w lokalnej kulturze i tradycji. Odnaleźć tu można niezwykłą barwność rzemieślniczych sklepików oraz niewielkich i kameralnych restauracji pełnych oryginalnych smaków.

Park Donnortei znajduje się na obszarze Barbagii, pomiędzy Monte Spada a doliną Aratu. Rozciąga się w najwyższym miejscu na niemal 1200 m n.p.m., charakteryzując się niezwykłymi gatunkami zwierząt i roślin zamieszkujących tę niezwykłą skalistą krainę. Nie można przegapić zwłaszcza wyjątkowego lasu Su Troccu wchodzącego w skład parku. Jest to miejsce na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Jednym z bardziej spektakularnych pomników przyrody na obszarze Barbagii jest zwłaszcza  wąwóz Su Gorroppu będący najgłębszym kanionem w Europie. Znajduje się w Supramonte pomiędzy Orgosolo, a Urzulei osiągając miejscami nawet 500 metrów głębokości. Jego dnem płynie niewielka rzeka Rio Flumineddu bezustannie rzeźbiąc i pogłębiając jego koryto.

Dla lepszego i bardziej dogłębnego zrozumienia kultury i tradycji obszernego regionu Barbagii warto odwiedzić Museo della Vita e delle Tradizioni Popolari w Nuoro przedstawiające materialne i niematerialne tradycje Sardynii. Zobaczyć tu można między innymi kolekcje klejnotów i amuletów, broni, narzędzi, instrumentów muzycznych, strojów ludowych i masek karnawałowych. Można tu również natrafić na organizowane na terenie muzeum wystawy tymczasowe, a także różnego rodzaju festiwale.

Barbagia – jak dojechać na miejsce ?

Aby dotrzeć do rejonu Barbagia samochodem, z Olbii należy kierować się drogą SS 131DCN, a następnie SP27 i SS 389var od Ogliastra. Z Cagliari natomiast początkowo należy jechać trasą SS 131, a dopiero później SS 131DCN. Z miast Sassari i Porto Torres prowadzi początkowo szosa SS 131, a następnie SS 129. Można również skorzystać z komunikacji publicznej w tym lokalnych linii autobusowych ARST wyjeżdżających z każdego większego miasta na wyspie. Przykładowo z Cagliari do Barbagii kursuje autobus linii 9113 odjeżdżający dwa razy dziennie, trasa trwa około 3 godzin i kosztuje od 26 zł do maksymalnie 40 zł.

Sprawdź nasze przewodniki po pozostałych miastach Sardynii:


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Cagliari: co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Costa Verde zielonym wybrzeżem Sardynii

Następny

Dodaj komentarz