Foresta di Montes – idealne miejsce na długi spacer i trekking

, Tagi , , ,

Sardynia to wyspa, którą niegdyś wielu turystów po prostu omijało. Zawsze wyspa ta pozostawała w cieniu Sycylii, która przyciągała do siebie tłumy podróżnych. Okazuje się jednak, że tendencja ta ulega obecnie wyraźnej zmianie. Sardynia zachwyca pod wieloma względami, a wiele osób decyduje się na to, by zgłębić jej tajemnice. Sardynia stałą się znana głównie ze względu na rajskie plaże, a także nietkniętą przez cywilizację przyrodę. Co ciekawe, wiele osób szybko się przekonało, że jest to także idealne miejsce do trekkingów lub spacerów w otoczeniu niesamowitych krajobrazów. Jeśli chcesz swoje wakacje na Sardynii spędzić w aktywny sposób, to wybierz się do Foresta di Montes. Jak możesz tam dotrzeć i co o Lesie Montes powinieneś wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Las Montes?

Foresta di Montes, czyli Las Montes to prawdopodobnie jedno z najbardziej tajemniczych i ekscytujących miejsc na Sardynii. Las ten uważany jest obecnie za jedno z lepszych rozwiązań w kontekście nie tylko trekkingu, ale także i długiego spaceru. Z pewnością jeszcze o nim nie słyszałeś, aczkolwiek będąc na Sardynii, koniecznie powinieneś się tam udać. Las Montes znajduje się w centralnej części wyspy, w prowincji Orgosolo. Dokładniej mówiąc, od Orgosolo dzieli go jedynie 5 kilometrów w linii prostej. Jest to niesamowity park, który zachwyci Cię nie tylko różnorodną roślinnością, ale także licznymi kanionami i wspomnianymi już szlakami trekkingowymi.

Sam las rozciąga się od masywu Genneragentu, aż do górskiego potoku Flumineddu. Jest to jeden z największych tego typu obszarów na Sardynii, który bardzo szybko stał się jedną z największych atrakcji tej niesamowitej wyspy. Przygotuj więc wygodne buty, a także prowiant i wyrusz w niezapomnianą podróż pośród malowniczej roślinności i licznych tworów przyrody. Takiej wycieczki na długi czas nie będziesz mógł zapomnieć.

Powierzchnia Lasu Montes

Las Montes Sardynia – zgodnie z tym co zostało już wspomniane – to jeden z największych, całkowicie zalesionych obszarów wyspy. Co ciekawe, jego powierzchnia zazwyczaj podawana jest w przybliżeniu, gdyż nie da się wyznaczyć konkretnych granic tego malowniczego terenu. Zgodnie jednak ze źródłami Las Montes ma powierzchnię równą około 4586 hektarów. Obejmuje on swoim zasięgiem w całości dolinę Cedrino, aż do Supramonte. Wybierając się do Lasu Montes musisz mieć na uwadze to, że jest to strefa zamknięta, stanowiąca stałą oazę dla roślinności na Sardynii oraz różnorodnych gatunków zwierząt, które tam bytują. 

Co zobaczymy w Foresta di Montes?

Foresta di Montes to typowy las śródziemnomorski, porośnięty charakterystyczną dla tego klimatu roślinnością. Jednocześnie okazuje się, że na jego terenie będziesz mógł niezwykle wiele doświadczyć, a także zobaczyć. Zwiedzanie Lasu Montes warto podzielić na trzy, kluczowe aspekty:

  • flora – las Foresta di Montes składa się głównie z ostrolistnego dębu, który jest dominującą formacją roślinną. To właśnie skupiska tych drzew zajmują ponad 1000 hektarów powierzchni całego lasu. Oprócz tego, miejscami będziesz mógł tam znaleźć truskawki, jeżyny, maliny, ostrokrzewy, a także majestatyczne cisy.
  • fauna – w Lesie Montes swoje domy ma także wiele gatunków zwierząt – niekiedy rzadkich i zagrożonych wyginięciem. W tym lesie będziesz mógł zobaczyć orła przedniego, jastrzębia, krogulca, muflona lub dzika sardyńskiego. Oczywiście nie obawiaj się – zwierzęta te zazwyczaj przebywają w ukryciu. Jeśli więc chcesz je zobaczyć, to będziesz musiał liczyć na odrobinę szczęścia.
  • aspekty geopedologiczne – na terenie Foresta di Montes będziesz mógł podziwiać także liczne formacje skalne. Zgodnie ze źródłami, większa część tego obszaru zbudowana jest z wapieni mezozoicznych. Zwróć uwagę na „pięty” Monte Novo S. Giovanni, Monte Fumai i Monte Su Biu – są to najpopularniejsze formy skalnych erozji na terenie lasu. Dodatkową atrakcją jest kanion Rio Flumineddu oraz liczne potoki.

Roślinność na Sardynii, która znajduje się w Foresta di Montes jest wyjątkowo zróżnicowana. Towarzyszą jej rzadkie gatunki zwierząt, a także liczne formacje skalne. Piesza wycieczka po tym lesie to jedno z bardziej niesamowitych doświadczeń, które z pewnością na długo zapadną Ci w pamięć.

Najlepsza pora na zwiedzanie

Lasy na Sardynii raczej nie są priorytetowym obszarem zainteresowania wśród turystów. Jednak Foresta di Montes to całkowicie inny wymiar spotkania z dziką przyrodą, a także jej naturalnymi tworami. Jeśli zdecydujesz się ten las odwiedzić, to najlepiej, jeśli na trekking wybierzesz się w sezonie letnim lub wiosennym. Niestety, ale okres jesienno-zimowy to okres wyjątkowo deszczowy, co wynika z charakterystyki śródziemnomorskiego klimatu. Oczywiście zwiedzanie w tym sezonie nadal jest możliwe, jednak może być ono mocno utrudnione. Latem zaś temperatury mogą sięgać nawet 30 stopni, więc zabierz ze sobą odpowiednią ilośc napojów, a także ochronę przeciwsłoneczną. Z takim wyposażeniem możesz ruszyć na trekking i odkryć skarby, które skryte są w Lesie Montes. Nie będziesz mógł tego żałować!

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Rower czy Segway – jaki środek lokomocji wyprać podczas zwiedzania sardyńskich miast?

Agroturystyka na Sardynii – poznaj proste, włoskie życie

Następny

Dodaj komentarz