Free parking w Cagliari — gdzie parkować?

Tagi , , , , , , ,

Cagliari to jedno z większych miast leżących na wyspie Sardynia we Włoszech, które pełni funkcję portu oraz bramy do północnego wybrzeża Afryki. Miasteczko Cagliari liczy około 154 000 mieszkańców, jest stolicą Sardynii oraz najważniejszym gospodarczym regionem wyspy. Pełni także funkcję ośrodka turystycznego, w którego granicach administracyjnych znajduje się sporo fabryk oraz zakładów przemysłowych na wyspie. Będąc tu na wakacjach, warto wiedzieć, gdzie znajduje się darmowy parking w Cagliari, aby tam zaparkować.

Na przestrzeni wieków w regionie tym znajdowały się osady, jednak to Cagliari zawsze pełniło istotną rolę w całym basenie Morza Śródziemnego. Niektóre znaleziska archeologiczne pochodzą już z czasów neolitu. W czasach Imperium Rzymskiego miasto Cagliari było bazą wojskową rządzoną przez Tytusa Manliusza. Po zjednoczeniu Włoch, miasto Cagliari znacząco się rozwinęło, pod względem gospodarczym, mieszkaniowym, jak i turystycznym.

Cagliari to malownicze miasto na Sardynii, do którego możemy dojechać bez problemu z Polski. Wystarczy tylko przeprawić się promem. Można tu także wypożyczyć samochód i zwiedzać miasto oraz wyspę. Gdzie parkować w Cagliari? Gdzie są darmowe parkingi?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Parkowanie we Włoszech na co należy zwrócić uwagę? Jak oznaczony jest darmowy parking w Cagliari?

Linie są uniwersalnym oznaczeniem w całych Włoszech, chociaż dany region może mieć swój dodatkowy przepis, który określa np. długość czasu parkowania. Także tego płatnego. Jeśli nawet nieświadomie złamiemy przepisy, parkując samochodem w złym miejscu, mandat może wylądować za wycieraczką samochodu. Jeśli natomiast podróżujemy po Włoszech wynajętym autem, to kara może obciążyć kartę kredytową. Dlatego też warto poznać podstawowe przepisy i kolorystykę poszczególnych linii, by uniknąć finansowych nieprzyjemności.

1. Niebieskie linie — oznaczają parcheggio a pagamento, czyli płatne miejsca parkingowe. Musimy wtedy udać się do parkometru. Warto mieć wówczas ze sobą  monety, ponieważ większość parkometrów we Włoszech nie przyjmuje banknotów ani kart płatniczych.

2. Linie białe — parcheggio gratuito oznaczają darmowe miejsca parkingowe. Trzeba jednak dokładnie czytać znaki. W przypadku białych linii, warto także dodatkowo zaopatrzyć się w tzw. disco otario – niebieski dysk czasowy, aby określić limit czasu na parkingu bezpłatnym. Jest to wymagane na niektórych bezpłatnych parkingach, należy wówczas ustawić godzinę postoju.

3. Linie żółte — to miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego, na liniach żółtych mogą parkować samochody mieszkańców i auta dostawcze.

4. Różowe linie — specjalne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży i matek z małymi dziećmi.

Kolejnym oznaczeniem, z którym możemy się spotkać w wielu włoskich miastach, szczególnie tych z wieloma zabytkami jest strefa limitowanego ruchu ZTL – Zona Traffico Limitato. Jeżeli więc zobaczymy taką informację, oznacza to, że do takiej strefy może wjechać wyłącznie auto ze specjalną przepustką. 

Przeczytaj również: Cagliari – co warto zobaczyć

Gdzie zaparkować w Cagliari na Sardynii ? Darmowy parking w Cagliari

W Cagliari możemy znaleźć sporo darmowych miejsc parkingowych, które oznaczone są białą linią. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to termin sprzątania ulic. Wtedy w godzinach od 6:00 do około 11:00 na danej ulicy nie można parkować. Jest to ściśle określony dzień oznaczony na znakach. Do wyboru mamy Parking, czyli Parcheggo:

  • Viale la Plaia (Via Riva di Ponente, 27, 09123);
  • Parcheggio (Mercalli, 09129);
  • Cesare Battisti (Via Cesare Battisti, 8, 09123);
  • Conad (09131 Cagliari);
  • Amerigo Vespucci (Via Francesco Alziator, 12, 09126);
  • di Via Mandrolisai (Via Mandrolisai, 09121);
  • del parco Monte Claro (Via Diego Cadello, 9/b, 09121);
  • del Cimitero di San Michele (Piazza dei Castellani, 09122);
  • via Santa Maria Chiara ( Via Santa Maria Chiara, 09134);
  • P4 Amazon (Strada Statale 131 Carlo Felice, 09122).

Cagliari  Sardynia — wynajem samochodu

Przylot na Sardynię samolotem i wynajem auta pozwoli zaoszczędzić wielu godzin spędzonych za kółkiem podczas podróży z Polski. Dzięki wynajęciu samochodu mamy możliwość zobaczenia pięknych krajobrazów, jakie oferuje ta piękna włoska wyspa. Wynajęcie auta na lotnisku w Cagliari na Sardynii jest doskonałą opcją, by podróżować w te nawet najbardziej odległe zakątki wyspy w sposób komfortowy i wygodny. Obecnie przed podróżą można przez Internet wynająć auto na przykład na lotnisku w Cagliari. Do wyboru jest całkiem sporo firm wynajmujących samochody i to w całkiem przyzwoitych cenach. Wynajem auta może być znacznie bardziej komfortowy, jeśli podróżujemy z dziećmi na tak zwaną własną rękę. Wówczas najwygodniej wsiąść na lotnisku w zamówiony wcześniej wynajęty samochód i pojechać do hotelu bądź zarezerwowanego apartamentu w Cagliari lub innym włoskim mieście.

Koszt wynajmu auta w Cagliari

W sezonie wysokim koszt wynajmu samochodu średniej klasy może wynosić około 300 zł za dzień. Średni koszt wynajmu auta wynosi jednak około 220 zł. Oczywiście przy dłuższym wynajmie ceny te spadają. Poza sezonem wakacyjnym koszt wynajmu samochodu w Cagliari wynosi średnio około 100 zł (w zależności od długości wynajmu danego modelu samochodu).

Autor: Magdalena Łydka


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Wynajem samochodu w Cagliari — wskazówki

Komunikacja miejska w Cagliari – jak poruszać się po tym mieście i całej Sardynii?

Następny

Dodaj komentarz