Grotta di Su Mannau – zwiedzanie

Tagi , , ,

Miłośnicy aktywnego wypoczynku i zwiedzania naturalnie ukształtowanych grot i jaskiń z pewnością będą zainteresowani propozycją odwiedzenia Grotta di Su Mannau na włoskiej Sardynii. Ta wyjątkowa grota to żywa historia naturalna, która zachwyci miłośników surowej przyrody. Jak zaplanować wycieczkę w to miejsce i na co zwrócić uwagę?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Grotta di Su Mannau – podstawowe informacje

Grotta di Su Mannau to znajdująca się na terenie gminy Fluminimaggiore w południowej części Sardynii jaskinia o trasach łącznej długości ok. 8 km. Według badań geologicznych powstawała na przestrzeni ostatnich tysiącleci przez dwa strumienie, które drążyły skały, tworząc liczne korytarze podziemne. Obecnie dostępny szlak turystyczny wiedzie przez najbardziej dostępne korytarze jaskini, umożliwiając zwiedzającym dogłębne obejrzenie niesamowitych grot. Podziwiać można niesamowite stalaktyty, stalagmity i przejrzyste drogi wodne okalające wyznaczone szlaki turystyczne.

Zwiedzanie Grotta di Su Mannau odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który prowadzi w dostępne części jaskini. Objaśnia on towarzyszom najciekawsze zagadnienia oraz opowiada historię tego miejsca w języku angielskim. Należy pamiętać, że temperatura wewnątrz groty to około 16 stopni. Dlatego warto zaopatrzyć się w cieplejsze, sportowe ubrania oraz wygodne buty. Dodatkową informacją jest fakt obowiązku noszenia krytych, sportowych butów, by uzyskać zgodę na wejście do jaskini. W przypadku braku takiego obuwia istnieje możliwość wypożyczenia go w kasie biletowej za dodatkową opłatą.

Po wejściu do jaskini i zwiedzenia jej najważniejszych zakątków ostatni odcinek trasy zwykle dostarcza turystom nie lada emocji. Trasa wiedzie nad 30-metrową przepaścią. Zwiedzanie groty trwa około 1 godzinę, natomiast warto pamiętać, że nie wolno odłączać się od grupy zwiedzającej. Należy bezwzględnie słuchać przewodnika odnośnie poruszania się i zachowania w grocie. Jest to miejsce wyjątkowe i warte zobaczenia, jednak bywa również niebezpieczne, szczególnie dla osób z klaustrofobią lub lękiem wysokości.  Miejsce to jednak jest zdecydowanie godne odwiedzenia, jeżeli spędzamy wakacje czy krótki urlop na Sardynii.

Jak dojechać do Grotta di Su Mannau – wygodne trasy i parking

Będąc na Sardynii dostęp do Grotta di Su Mannau wydaje się być dość prosty, jednak w rzeczywistości trzeba przejechać dość strome i kręte drogi górskie, by dotrzeć do wejścia groty. Skierować się należy najpierw na Iglesias, miasteczko w prowincji Sud Sardynia, następnie skręcić na San Benetto i jechać cały czas w kierunku Su Mannau. W tej miejscowości znajdziemy dość dobrze oznakowane drogi prowadzące do groty, więc dotarcie do celu nie powinno być większym problemem. W trakcie drogi miniemy na pewno wiele górskich, widokowych tras, gdzie warto zatrzymać się, by podziwiać przepiękną panoramę Sardynii.

By wygodnie dostać się do Grotta di Su Mannau, najlepiej jest wypożyczyć auto z wypożyczalni – komunikacja miejska na Sardynii jest dość opieszała i często słabo skomunikowana z tą częścią wyspy. Dlatego właśnie najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu będzie dojazd autem. Docenimy tę możliwość szczególnie w najtrudniejszych, górskich trasach, gdzie dojazd autobusem zdaje się być niemożliwy. Jeżeli chodzi o parking, to niedaleko wejścia do groty znajduje się bezpłatny plac, gdzie można zostawić bezpłatnie swój samochód. Trasę do kasy biletowej można pokonać w kilka minut pieszo. Po wyjściu z groty natomiast warto udać się również do stanowiska z pamiątkami, gdzie znajdziemy różne gadżety i broszury z informacjami na temat tej wyjątkowej groty. Warto zapewnić sobie taką pamiątkę, szczególnie że Grotta di Su Mannau z pewnością zrobi na nas ogromne wrażenie!

Grotta di Su Mannau – wstęp i bilety

Dostęp do Grotta di Su Mannau jest możliwy tylko i wyłącznie po zakupie biletów wejściowych. Dodatkowo do groty można wejść jedynie z przewodnikiem, który zbiera grupę turystów i co jakiś czas wchodzi do groty. Bilety można zakupić w kasie biletowej przy wejściu do groty. Według najnowszego i dostępnego w Internecie cennika koszt biletu wstępu dla osób dorosłych wynosi 10 euro, dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat jest to koszt 6 euro. Dzieci młodsze niż 6 lat do jaskini mogą wejść całkowicie za darmo. Nie ma niestety możliwości zakupu biletów przez Internet, nabyć je można jedynie osobiście w kasie biletowej. Jeżeli jednak chcemy się tam wybrać, najlepszą porą na to będą godziny poranne, ponieważ właśnie wtedy jest znacznie mniej turystów, a szanse na krótsze oczekiwanie na przewodnika są znacznie większe.

Grotta di Su Mannau uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na całej Sardynii – kojarzona głównie z tropikalnymi warunkami wypoczynku, zaskakuje nas jednak podziemnymi grotami i jaskiniami, obok których zdecydowanie nie można przejść obojętnie. Wrażenie robi z pewnością głębokość groty, bo ma ok. 500 m pod ziemią, a niektóre części trasy wymagają już większego zaangażowania ze strony zwiedzających. Warto się odważyć i zobaczyć to na własne oczy!


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Alghero – dojazd z lotniska do centrum

Hotele z wyżywieniem na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz