Groty i klify zatoki Orosei – zwiedzanie, dlaczego warto?

Tagi , , , , , ,

Zatoka Orosei to idealne miejsce dla miłośników przyrody i wypoczynku na świeżym powietrzu. Uważana za najpiękniejszą i dziką krainę na Sardynii znajduje się w Parku Narodowym Gennargentu będąc jednocześnie rezerwatem niesamowitych pereł natury od klifów i rajskich zatoczek po spektakularne jaskinie. Groty i klify zatoki Orosei sprawdź dlaczego warto je zwiedzić.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rejs po Zatoce Orosei

Wynajęcie łodzi jest jedną z najlepszych zajęć, jakie można sobie zafundować w trakcie podróży do Zatoki Orosei. Statki wypływają każdego dnia z portu morskiego Cala Gonone, który znajduje się nieopodal. Zarówno w centrum miasta, jak i w samym porcie jest wiele punktów agencji oferujących wycieczki po okolicznych wodach. Wszystkie jednak są do siebie zdecydowanie podobne i mieszczą się w jednym budżecie. Jest to jedno z zajęć, które cieszy się największą popularnością wśród turystów zwłaszcza ze względu na roztaczające się z pokładów statków widoki.

Istnieje możliwość nie tylko standardowego wynajmu łodzi ze sternikiem, zdecydowania się na rejs żeglarski w bardziej luksusowych warunkach lub nawet wynajmu niewielkiej łodzi, którą można prowadzić samemu, zwłaszcza że nie są potrzebne do tego żadne licencje.

Pierwsza z opcji to koszt około 40 €, druga około 90 € a ostatnia to nawet 120 €. Mimo to każda z nich jest opłacalna szczególnie gdy grupa liczy sobie więcej osób. W czasie takiej wyprawy można zwiedzić okoliczne plaże i popływać w przyjemnie ciepłych i krystalicznie czystych wodach Morza Tyrreńskiego.

Groty i klify zatoki Orosei – Jaskinie w Zatoce Orosei

Zatoka Orosei słynie z dużej ilości imponujących jaskiń i formacji skalnych. Jednymi z takich miejsc są wspaniałe jaskinie Sa Oche i Su Bentu w dolinie Lanaittu. Są otwarte tylko od kwietnia do września i trzeba wykupić bilet wstępu w wysokości około 5 €, aby je zwiedzić.

W południowej części zatoki pomiędzy plażami Cala Goloritze i Cala Biriola znajduje się niezwykła grota del Fico. Uważana za jedną z najpiękniejszych na wyspie i nadal w całości niepoznaną umożliwia jedynie wejście stromymi schodami od strony lądu, gdyż znajduje się aż 10 m ponad linią morza.

Jaskinia Ispinigoli to natomiast miejsce, które prócz niezwykłego wyglądu i zachwycającego piękna daje upragniony chłód w czasie największych upałów na Sardynii. Co istotne dostępna jest od strony lądu, chociaż zejście do niej to niemal 280-stopniowe, dość strome kamienne schodki.

Wnętrze pełne jest różnego rodzaju formacji skalnych od stalaktytów po stalagmity. Szczególnie imponująca jest jednak 37-metrowa kolumna, która łączy podłogę ze sklepieniem jaskini i jest jednocześnie najwyższym tego rodzaju naturalną formacją w Europie.

Jaskinia otwarta jest każdego dnia od początku czerwca do końca września w godzinach od 10.00 do 18. A w pozostałą część roku godziny otwarcia są okrojone. Bilet wstępu to koszt około 8 €.

Klify i szlaki turystyczne nad Zatoką Orosei

Selvaggio Blu to jeden z najbardziej popularnych szlaków turystycznych w tej części wybrzeża. To blisko 45-kilometrowa trasa znana jako jedna z najtrudniejszych na Sardynii. Pozwala podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Trzeba się jednak przygotować na wspinaczkę i zjeżdżanie po linie, więc nie jest to spokojny spacer dla wszystkich.

Przejście całego tego odcinka zajmuje około tygodnia i wymaga od podróżnych posiadania najpotrzebniejszego sprzętu jak namiotów, śpiworów, wody i żywności dlatego najlepiej jest wybrać się na nią z doświadczonym przewodnikiem.

Obszarem Orosei z najbardziej spektakularnymi klifami jest Sasso del Falco, znajdujący się na około 1000 m n.p.m. w leśnych ostępach bukowych drzew. Składa się z bloków piaskowca z niewielkimi nawisami o bardzo zróżnicowanej morfologii. Zabezpieczona jest przed spadającymi kamieniami, jak i odpowiednim gwoździowaniem dla łatwiejszej wspinaczki.

Groty i klify zatoki Orosei – Wymagający Wąwóz Gorropu

Zatoka Orosei to również doskonały pretekst do wycieczek w głąb lądu. Wąwóz Gorropu jest jednym z najlepszych pod tym względem na trekkingowe wyprawy również dla wymagających. Jest on nie tylko najgłębszym na wyspie, ale i jednym z najgłębszych w Europie. Można do niego dotrzeć drogą krajową SS125 z Dorgali do Arbatax, a następnie wybrać jeden z punktów początkowych do wejścia na szlak przy parkingu w pobliżu hotelu Silana przy 183 kilometrze drogi lub z mostu Sa Barve około 15 km od Dorgali.

W jednym lub też drugim przypadku wycieczka potrwać może od 4 do maksymalnie 5 godzin. Bilet wstępu kosztuje około 5 €. Wnętrze wąwozu jest zdecydowanie wymagające. Mimo oferowanych usług dojazdu do pewnych miejsc Jeepem nie da się uniknąć trudnego zejścia na własnych nogach.

Dolina Lanaittu i górskie źródła

Dolina Lanaittu to wspaniały skrawek wybrzeża w prowincji Nuoro, który należy do Zatoki Orosei. Rozciąga się na 7 km długości, z górami i klifami porośniętymi winoroślami i gajami oliwnymi. Znajduje się tuż przy wspomnianej już wcześnie drodze SS125 jadąc w kierunku Valle di Lanaittu.

Po drodze warto jest się zatrzymać przy górskim źródle Su Gologone. Które w szczytowym momencie osiągnąć może nawet 10000 litrów przepływu na sekundę. Dostępne jest za niewielką opłatą około 2 € od 9.00 do 19.00 każdego dnia.

Niedaleko znajduje się również nuragiczna wioska So Sedda i So Carros, które datowane są na około 1300 r. p.n.e. Co istotne, aby zaoszczędzić warto, jest kupić bilet zbiorczy do wszystkich tych atrakcji. Nieco dalej można podziwiać też inną podobną wioskę- Tiscali, lecz jej umiejscowienie jest dość niecodzienne. Znajduje się bowiem w leju krasowym, gdzie została wybudowana około VI wieku p.n.e.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Free parking w Alghero – gdzie parkować?

Gdzie zjeść w Cagliarii, najlepsze miejsca

Następny

Dodaj komentarz