Historia Sardynii – tego nie wiesz o włoskiej wyspie

Tagi , ,

Piękna, dzika i majestatyczna – właśnie tymi słowami można opisać drugą pod względem wielkości, włoską wyspę na Morzu Śródziemnym, czyli Sardynię. Długie lata pozostawała ona w cieniu Sycylii, która to przyciągała do siebie turystów jak prawdziwy magnes. Jednak obecnie, spędzenie wakacji na Sardynii stało się spełnieniem marzeń większości turystów. Okazuje się, że Sardynia przyciąga i zapada w pamięć. Jednocześnie możesz sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że wyspa ta może pochwalić się niezwykle bogatą historią oraz licznymi ciekawostkami na swój temat. Wobec tego, co powinieneś wiedzieć o historii Sardynii?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sardynia historycznie

Sardynia to wyspa, o której krąży wiele legend i tajemnic. Nie da się ukryć, że wielu podróżnych kojarzy ją jedynie z uwagi na rajskie plaże oraz naturę, która rozwija się tam swoim tempem. Jednocześnie, ta druga pod względem wielkości Włoska wyspa na Morzu Śródziemnym nie przestaje zachwycać. Okazuje się, że historia Sardynii również jest tak samo bogata i unikalna, jak fauna i flora, którą można znaleźć na miejscu. Warto zacząć od tego, że w okolicy Sardynii występują także mniejsze wysepki, które wraz z nią tworzą jeden, kompletny region administracyjny. Historia Sardynii zaczyna się już około 1000 roku przed naszą erą. Właśnie w tym momencie, na wyspie pojawili się pierwsi Sardenowie, którzy wyparli Ligurów na północne krańce.

Jednocześnie w roku 238 przed naszą erą, cała wyspa przeszła pod panowanie Fenicjan z Kartaginy. Właśnie dlatego na wyspie można znaleźć wiele pozostałości po kulturze tunezyjskiej, które są jednocześnie jednymi z najcenniejszych zabytków. Wybierz się koniecznie do miasteczka Nuoro, gdzie możesz znaleźć pozostałości świątyń, a także pierwszych, prymitywnych zabudowań. Fenicjanie w dużej mierze przyczynili się do rozwoju Sardynii jako wyspy gospodarczej. Wybudowali kilka portów, a także prymitywne warsztaty rzemieślnicze. Jednocześnie panowanie Fenicjan nie było zbyt długie. Wojny punickie szybko obnażyły ich słabości, a Rzymianom udało się zająć nie tylko Sardynię, ale także i Korsykę i to praktycznie bez większego oporu.

To właśnie w okresie panowania Rzymian na Sardynii powstało wiele fortyfikacji obronnych. Późniejsza historia Sardynii jest jeszcze bardziej skomplikowana. W pewnym okresie wyspa ta znalazła się pod panowaniem Austrii, a następnie została wymieniona na Sycylię wraz z regionem Piemont. Dopiero w roku 1720 Sardynia oficjalnie stała się częścią Włoch, co również odbyło się na drodze najazdów i walk.

Ciekawostki o Sardynii

Ciekawostki o Sardynii to cały szereg faktów i legend, o których większość turystów nigdy wcześniej nie miała pojęcia. Okazuje się, że wyspa była wielokrotnie pustoszona przez słowiańskich piratów, którzy współpracowali wspólnie z Arabami. W późniejszych latach pustoszyli oni także cały region Kalabrii oraz Genui. Jednak to jeszcze nie wszystko. Jeden z włoskich dziennikarzy stwierdził w swoim felietonie, że to właśnie Sardynia jest zaginioną, mistyczną Atlantydą.

Okazuje się także, że pierwsza cywilizacja, która pojawiła się na Sardynii, była dla wielu naukowców ogromną zagadką. Jednak Nuragowie i dziedzictwo jakie po sobie pozostawili są obecnie jednym z najcenniejszych skarbów i dorobków Sardynii. Tajemnicze, kamienne posągi przyciągają turystów z całego świata i wzbudzają wiele dylematów. Jak więc możesz sam się przekonać, Sardynia jest jedną z najbarwniejszych wysp na Morzu Śródziemnym, która przynależy do Włoch. Wyjazd tam z pewnością będzie dla Ciebie niezapomnianym doświadczeniem.

Historia Włoch i Sardynii w pigułce

Wspólna historia Włoch i Sardynii zaczyna się dopiero w 1720 roku, czyi na długo po tym, jak na wyspie zostały odkryte pierwsze ślady cywilizacji. Okazuje się, że był to rok przełomowy. To właśnie wtedy Sardynia dostała się pod panowanie dynastii sabaudzkiej. Choć pierwotnie panowała ona jedynie w rejonie Sabaudii i Piemontu, to jednak z tej dynastii wywodzili się późniejsi królowie Włoch. Co ciekawe, to właśnie w 1720 roku Sardynia oficjalnie stała się częścią państwa Włoskiego. Co ciekawe, to również w tym roku zostało utworzone Królestwo Sardynii, które przetrwało aż do 1743 roku.

Niezależność

W swojej bogatej i burzliwej historii, Sardynia miała także okres pełnej niezależności. Mowa tu właśnie o roku 1720, kiedy pod panowaniem dynastii sabaudzkiej, wyspa ta stała się niezależną częścią Włoch i funkcjonowała pod nazwą Królestwo Sardynii. Jednak już w 1743 roku, za sprawą panujących z tej samej dynastii, Królestwo Sardynii została połączone z Księstwem Sabaudii-Piemontu. W tym momencie, wyspa utraciła swoją pierwotną niezależność. Jednak samo Królestwo funkcjonowało jeszcze do roku 1861 – w nieco mniej formalny sposób. Kresem jego istnienia było podjęcie decyzji o rozpoczęciu procesu zjednoczenia Włoch. W tym momencie, utworzone zostało jedno, spójne państwo, które podzielone zostało na konkretne prowincje. W tym momencie, Sardynia wraz z przylegającymi wyspami, stała się jedną z prowincji państwa.

Autor: Daria Gajewska


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Zakupy na Sardynii – gdzie kupisz najlepsze ubrania

Szczyty na Sardynii – poznaj górską stronę wyspy

Następny

Dodaj komentarz