Historyczne miejsca na Sardynii

, Tagi , , ,

Sardynia jest drugą co do wielkości włoską wyspą na Morzu Śródziemnym. Okazuje się, że stała się ona także wyjątkowo popularnym celem turystycznym. Nie da się bowiem ukryć, że na Sardynii możesz znaleźć wszystko to, co będzie Ci niezbędne do spędzenia niezapomnianych wakacji. To właśnie tam zlokalizowane są piękne plaże, malownicze miasteczka i wyjątkowe zabytki. Co więcej, ciekawa historia Sardynii skłania wielu turystów do zwiedzenia miejsc z bogatą historią. Gdzie więc powinieneś się udać spędzając wakacje na tej rajskiej wyspie?

View of Cagliari in Sardinia
Widok na Cagliari, Sardynia. licencja: shutterstock

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Cagliari

Sardynia słynie ze swoich zabytkowych i historycznych miast, które na szeroką skalę są rozpoznawane przez turystów. Nie da sie ukryć, że wyspa ta jest pełna tajemnic i może Cię miło zaskoczyć tuż po przyjeździe. Z pewnością – jako turysta – jesteś świadomy tego, że jedną z metropolii na tej rajskiej wyspie jest Cagliari. Miasto to zamieszkuje na co dzień prawie 150 tysięcy osób. Co więcej, Cagliari może pochwalić się wyjątkowo dogodną lokalizacją. Jest to jeden z najważniejszych portów, ośrodków wypoczynkowych, a także węzeł komunikacyjny.

Musisz jednak wiedzieć, że historia Cagliari – podobnie jak historia Sardynii w całości – jest wyjątkowo ekscytująca. Miasto to było założone jeszcze w VII wieku przed naszą erą, więc możesz sobie wyobrazić, jak wiele czasu minęło do momentu, w którym Cagliari stało się tętniącą życiem metropolią. Miasto to początkowo było jedynie kolonią założoną przez Fenicjan, a następnie przeszło pod władanie Kartagińczyków. Niemniej jednak od zawsze wyróżniało się strategicznym położeniem – nie bez powodu Cagliari usytułowane jest nad brzegiem morza.

Rzymianie w Cagliari

Już w 238 roku przed naszą erą Cagliari stało się przedmiotem najazdu Rzymian i całkowicie przeszło pod ich władanie. Wówczas Cagliari nosiło nazwę Carles. Dopiero w 48 roku przed naszą erą miasto stało się stolicą niewielkiej prowincji Sardynia. Wówczas nastąpiła ekspansja chrześcijan, a w Cagliari szybko osiedlili się biskupi oraz kapłanie. Niemniej jednak Cagliari nigdy nie mogło liczyć na spokój. Od momentu przejęcia przez Rzymian było ono przedmiotem wielu najazdów. Na początku Cagliari zostało całkowicie zniszczone przez Wandalów, a kilkanaście lat później zostało najechane przez Cesarstwo Bizantyjskie.

Kolejno w mieście pojawili się Gotowie oraz Arabowie, którzy dokończyli zniszczeń. Cagliari powoli traciło swoje znaczenie handlowe jednak udało mu się zachować pełną niezależność jako ośrodek na Sardynii.

Rok 1052 przyniósł włączenie Cagliari do Republiki Pizy, a następnie zostało ono włączone od Królestwa Aragonii. Wydawałoby się, że od tego momentu pozycja Cagliari jako miasta zaczęła się stabilizować. Jednak okres II wojny światowej również nie był dla miasta łaskawy. Zostało ono zajęte przez Niemców, choć w 1943 roku wyzwolili je włoscy partyzanci. Dopiero od tego momentu, historia Cagliari znacznie się uspokoiła.

Najciekawsze wydarzenia na Sardynii

Historia Sardynii jest na tyle bogata, że nie sposób opisać jej w kilku słowach. Jednak mieszkańcy wyspy doskonale wiedzą, w jaki sposób upamiętnić najważniejsze dla siebie okresy. Wydarzenia historyczne na Sardynii są tym, co przyciąga turystów na tę wyspę. Oczywiście wielu turystów może w pierwszej kolejności pomyśleć o sardyńskim karnawale, który rządzi się własnymi prawami. Jednocześnie, podczas swojego pobytu na tej magicznej wyspie koniecznie zapoznaj się z innymi, czysto historycznymi wydarzeniami, w których powinieneś wziąć udział. Najważniejszymi z nich wydają się być „Fest” oraz „Sagr”. Jest to tak naprawdę cały cykl wydarzeń o znaczeniu folklorystycznym, historycznym i kulturalnym.

Możesz np. zdecydować się na udział w Festa di San Pietro lub Festa di San Giovanni. Takie cykliczne imprezy odbywają się w praktycznie każdym – mniejszym lub większym – mieście na wyspie. „Sagr” to festyn związany z lokalną tradycją, sztuką i kulturą zaś „Fest” poświęcony jest np. muzyce i kulinariom. Jak więc widzisz, na Sardynii masz prawdziwie nieograniczone możliwości!

Tajemnica miasta Olbia

Olbia – historia miasta może nie być Ci tak dokładnie znana, jednak z pewnością je kojarzysz. Olbia jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych miast na całej wyspie. Musisz jednak wiedzieć, że Olbia to jedno z najszczęśliwszych miast Sardynii. Jaka jest więc tajemnica tej miejscowości? Otóż wszędzie wieczorem napotkasz stoiska z rękodziełami, festyny i migające światła. Olbia to „szczęśliwe miasto”, które założone zostało przez Kartagińczyków w VII wieku przed naszą erą.

Historia Olbii jest jednak znacznie dłuższa i nieco przyjemniejsza, niż w przypadku Cagliari. Dziś miasto to zamieszkuje ponad 60 tysięcy mieszkańców, którzy witają turystów z otwartymi rękami. Jeśli jednak Ty samodzielnie chcesz zgłębić tajemnicę tej miejscowości, to musisz koniecznie wybrać się do Muzeum Archeologicznego. To właśnie tam znajdziesz ciekawe relikty i artefakty, które z pewnością pomogą Ci znaleźć odpowiedź na wiele pytań. Olbia z pewnością na długo zapadnie Ci w pamięć i będziesz chciał tam nie raz wrócić!

Autor: Daria Gajewska


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Sardynia na własną rękę czy z biurem podróży?

Campingi Sardynia – ważne informacje

Następny

Dodaj komentarz