Jak dostać się promem na Sardynię: poradnik dla podróżujących

, Tagi , , , ,

Włoska wyspa Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Słynie ona także z malowniczego wybrzeża, lazurowego morza i piaszczystych plaż. Sardynia jest również jednym z najbardziej popularnych miejsc na wakacje we Włoszech. Z ponad 2000 km linii brzegowej, wyspa oferuje wiele przepięknych plaż, rajskich zatok oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zarezerwuj bilet na prom na Sardynię online, kliknij tutaj>>>


Wyspa Sardynia to także bogata tradycja i folklor, górskie miejscowości oraz doskonała kuchnia. Dodatkowo robiąc sobie przerwę od nurkowania w turkusowych wodach, warto odwiedzić liczne stanowiska archeologiczne i odkryć bioróżnorodność rezerwatów przyrody. Jak się dostać na wyspę? Skąd najlepiej wypłynąć na Sardynię? Ile kosztują bilety? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Jak się dostać na Sardynię?

Na Sardynię można dostać się promem lub samolotem. Podróż promem może i trwa dłużej, ale możesz zabrać na pokład swój pojazd. Co więcej, możesz również zarezerwować kabinę, w której spędzisz noc podróżując na przykład z rodziną.

Warto wiedzieć, że do portów na Sardynii dopływają przez cały rok promy z takich portów jak: Genua, Civitavecchia, Neapol, Palermo, Piombino, Livorno oraz Savoną. Dodatkowo możesz także dopłynąć na Sardynię z innych krajów, na przykład: z portu w Barcelonie (Hiszpania), z Francji i Korsyki z portów w Nicei, Tulonie, Bastii, Ajaccio oraz Bonifacio.

Na stronie Direct Ferries znajdziesz wszystkie dostępne linie promowe kursujące na Sardynię oraz zarezerwujesz swoje bilety za pomocą wyłącznie kilku kliknięć!

Najpopularniejsze porty na wyspie Sardynia

Na Sardynii znajduje się kilka portów usytuowanych w pobliżu największych ośrodków turystycznych wyspy. Głównymi portami na Sardynii są m.in.: Cagliari, Arbatax, Golfo d’Aranci, Olbia, Porto Torres oraz Santa Teresa Gallura.

 • Port Cagliari – znajduje się w południowej części Sardynii, w pobliżu centrum miasta Cagliari. Co ciekawe, jest to jeden z najstarszych portów we Włoszech. Stolica Sardynii jest połączona przez cały rok z portami w Civitavecchia, Neapolu oraz Palermo.
 • Arbatax to port usytuowany w centralnej części Sardynii. Miejscowość ta, to także bardzo popularny cel letnich wakacji. Większość promów przypływa tu z portu Civitavecchia w Rzymie.
 • Port Olbia położony jest na północnym – wschodzie wyspy. Dodatkowo jest to jeden z najważniejszych portów morskich na wyspie, który obsługuje rocznie ponad 1 milion pasażerów. Olbia połączona jest z portami Civitavecchia, Genua, Livorno i Piombino.
 • Golfo Aranci znajduje się nieco dalej na północ od Olbii. Co ciekawe, położony jest on w pobliżu słynnego wybrzeża Costa Smeralda. Dodatkowo promy przypływają tu codziennie przez cały rok z Livorno, Savony, Francji (Nicea) oraz Bastii (Korsyka).
 • Warto wiedzieć, że Porto Torres to największy port na Sardynii. Usytuowany jest on na północnym – zachodzie wyspy. Przypływają tu promy z Włoch (Genua i Civitavecchia), z Hiszpanii (Barcelona), z Francji (Nicea i Tulon) oraz z Ajaccio na Korsyce.
 • Santa Teresa Gallura – na północnym wybrzeżu Sardynii znajduje się również port Santa Teresa Gallura (w prowincji Sassari). Port w Santa Teresa Gallura położony jest w malowniczej zatoce. Dodatkowo jest on najbliższym portem dla osób przybywających z Korsyki. Santa Teresa di Gallura jest połączona liniami promowymi przez cały rok z Bonifacio – pięknym nadmorskim miasteczkiem leżącym na południu francuskiej wyspy – Korsyka.

Promy na Sardynię – Ile kosztuje prom na Sardynię?

Ceny promów na Sardynię są zróżnicowane. Mianowicie cena przeprawy promowej zależy od terminu przeprawy, od tego czy podróżujemy z pojazdem oraz czy wynajmujemy kabinę. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ze strony Direct Ferries na, której można zarezerwować prom na Sardynię.

Livorno – Olbia

 • Cena bez pojazdu, 2 pasażerów, z dwutygodniowym wyprzedzeniem – od 180,00 zł
 • Cena z samochodem osobowym, 2 pasażerów, z dwutygodniowym wyprzedzeniem – od 460,00 zł

Genua – Porto Torres

 • Cena bez pojazdu, 2 pasażerów, z dwutygodniowym wyprzedzeniem – od 360,00 zł
 • Cena z samochodem osobowym, 2 pasażerów, z dwutygodniowym wyprzedzeniem – od 770,00 zł

Civitavecchia – Porto Torres

 • Cena bez pojazdu, 2 pasażerów, z dwutygodniowym wyprzedzeniem – od 560,00 zł
 • Cena z samochodem osobowym, 2 pasażerów, z dwutygodniowym wyprzedzeniem – od 1032,00 zł

Civitavecchia – Olbia

 • Cena bez pojazdu, 2 pasażerów, z dwutygodniowym wyprzedzeniem – od 390,00 zł
 • Cena z samochodem osobowym, 2 pasażerów, z dwutygodniowym wyprzedzeniem – od 915,00 zł

Promy na Sardynię – Ile się płynie z Włoch na Sardynię?

Na Sardynię możesz dopłynąć z kilku portów znajdujących się na Półwyspie Apenińskim we Włoszech. Jedym z najpopularniejszych portów jest ten w pobliżu Rzymu – Civitavecchia. Równie popularne są porty w Ligurii (Genua i Savona), Toskanii (Livorno i Piombino), Neapolu oraz Palermo. 

Dodatkowo Sardynia jest również połączona z niektórymi portami we Francji (Nicea i Tulon), Korsyce (Bastia, Ajaccio i Bonifacio) oraz Hiszpanii (Barcelona). Linie promowe, które oferują trasy z/do Sardynii to m.in.: Moby Lines, Grimaldi Lines, Tirrenia, Corsica Ferries,  GNV (Grandi Navi Veloci) oraz Ichnusa Lines. Poza tym, większość połączeń realizuje przeprawy przez cały rok, ale zdarzają się także dodatkowe, sezonowe przeprawy promowe. Aktualnych informacji należy szukać na stronie Direct Ferries, na której można kupić bilety na prom na Sardynię.

Do wyboru masz kilka opcji przepraw promowych z Włoch na Sardynię. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tras promowych oraz czasu przeprawy promem.

Prom Civitavecchia – Cagliari

Prom z Civitavecchia do Cagliari pływa 3 razy tygodniowo, przez cały rok. Przeprawa może trwać średnio od 13 do 15 godzin, w zależności od wybranej linii promowej.

Polecany artykuł: Cagliari

Prom Civitavecchia – Olbia

Promy z Civitavecchia do Olbia pływają przez cały rok, kilka razy dziennie. Przeprawy trwają średnio od 6 do 9 godzin, w zależności od operatora promowego.

Civitavecchia – Arbatax

Z Civitavecchia do Arbatax pływa prom 2 razy w tygodniu. Przeprawa trwa zazwyczaj około 9 godzin.

Civitavecchia – Porto Torres

Przeprawa promowa z Civitavecchia do Porto Torres trwa około 7 godzin. Promy kursują średnio raz na tydzień, w sezonie wakacyjnym kursują częściej.

Prom Genua – Olbia

Połączenie z Genui do Olbii jest sezonowe. W sezonie wakacyjnym promy pływają raz dziennie. Dodatkowo przeprawa może trwać od 10 do 12 godzin.

Genua – Porto Torres

Z Genui do Porto Torres można pływać przez cały rok. Oczywiście w okresie letnim jest znacznie więcej połączeń promowych. Przeprawa może trwać od 10 do 12 godzin, w zależności od linii promowej.

Prom Savona – Golfo Aranci

Połączenie z Savony do Golfo Aranci jest sezonowe. W wakacje pływają 3 promy w tygodniu. Przeprawa trwa około 15 godzin.

Prom Livorno – Olbia

Przeprawa promem z Livorno do Olbii może trwać od 7 do 10 godzin, w zależności od promu i linii promowej. Promy kursują przez cały rok, w sezonie nawet 4 razy dziennie.

Prom Livorno – Golfo Aranci

Przeprawa promowa z Livorno do Golfo Aranci może trwać od 7 do 10 godzin oczywiście w zależności od rodzaju promu. Promy pływają przez cały rok, średnio 2 razy dziennie.

Prom Piombino – Olbia

Trasa Piombino – Olbia także jest sezonowa. W wakacje prom pływa 1 raz dziennie. Dodatkowo podróż trwa około 5 godzin.

Neapol – Cagliari

Co ciekawe, jest to jedna z najdłuższych przepraw promowych na Sardynię. Prom z Neapolu do Cagliari pływa przez cały rok, około 3 razy w tygodniu. Przeprawa trwa około 15 godzin.  

Prom Palermo – Cagliari

Linie promowe na trasie z Palermo do Cagliari pływają raz w tygodniu (w niedziele), przez cały rok. Przeprawa Palermo – Cagliari trwa około 12 godzin.

Gdzie kupić bilety na prom na Sardynię?

Na Direct Ferries znajdziesz wszystkie dostępne linie promowe pływające na Sardynię. Na tej stronie możesz także porównać ceny, długości przeprawy oraz zarezerwować bilety promowe online.

Polecany artykuł: Gdzie jechać na Sardynię – wschodnie wybrzeże i północ

Promy z Sardynii na Korsykę? – ceny biletów, czas podróży

Na zakończenie prezentujemy informacje o promach pływających z Sardynii na Korsykę.

Prom Bonifacio – Santa Teresa Gallura

Linie promowe z portu Bonifacio do Santa Teresa Gallura pływają przez cały rok. W ciągu dnia do wyboru masz nawet 7 połączeń (w sezonie wakacyjnym promy pływają znacznie częściej). Dodatkowo podróż trwa około 1 godziny, w zależności od wybranej przez Ciebie linii promowej.

Ajaccio – Porto Torres

Warto wiedzieć, że podróż z portu Ajaccio do Porto Torres trwa zazwyczaj 4 godzin. Promy pływają przez cały rok, nawet do dwóch razy w tygodniu.

Bastia – Golfo Aranci

Połączenie z portu Bastia do Golfo Aranci jest sezonowe. Dodatkowo promy pływają zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Przeprawa trwa około 5 godzin.

Autor: Magdalena Łydka


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Czy na Sardynii są rekiny?

Odkryj Nebidę na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz