Jak działa transport publiczny na Sardynii?

Tagi , , , , ,

Coraz więcej podróżnych z naszego kraju decyduje się na to, by spędzić swoje niezapomniane wakacje na Sardynii. Oczywiście dostaniemy się tam samolotem, gdyż z naszego kraju obsługiwane są bezpośrednie połączenia lotnicze do Cagliari. Niemniej jednak Cagliari nie jest absolutnie jedynym miastem, jakie warto na Sardynii zobaczyć. Z pewnością będziemy chcieli znaleźć dogodny środek transportu, dzięki któremu nie tylko będziemy mogli poruszać się po mieście, ale także będziemy mogli dostać się do innych części wyspy. Okazuje się, że można w tym celu skorzystać z niczego innego jak tylko z transportu publicznego. Komunikacja miejska na Sardynii jest bowiem świetnie zorganizowana i nie można odmówić jej także i wyjątkowej popularności. Wobec tego, jak działa transport publiczny na Sardynii?

Mały turystyczny czerwony pociąg na podróż po mieście Cagliari – Sardynia – WŁOCHY 2022 SIERPIEŃ, licencja: shutterstock/By Sandronize
Mały turystyczny czerwony pociąg na podróż po mieście Cagliari – Sardynia – WŁOCHY 2022 SIERPIEŃ, licencja: shutterstock/By Sandronize

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Z jakich środków komunikacji miejskiej możemy korzystać na Sardynii?

Sardynia to jedna z tych włoskich wysp, która jest świetnie zorganizowana pod względem transportu publicznego. Nie da się bowiem ukryć, że wielu turystów, zamiast wypożyczenia samochodu po prostu decyduje się na to, by skorzystać z miejskiej komunikacji. Śmiało można powiedzieć, że transport publiczny w Sardynii jest zorganizowany na najwyższym poziomie. Zwykle w Cagliari, autobusy stanowią podstawę komunikacji miejskiej, jednak to nie wszystko. Na Sardynii możemy bowiem skorzystać z:

  • autobusy – to podstawowy środek transportu na Sardynii. Autobusy głównie linii ARST jeżdżą nie tylko w samym Cagliari, ale także pomiędzy miastami oraz w innych miasta. Busy Sardynia są świetnie zorganizowane. Bilety autobusowe można kupować w sklepie oznaczonym literą T- tabacchi. Jest to sklep z tytoniem, w którym będziemy mogli takie bilety nabyć. Dawniej, była możliwość zakupu biletów u kierowców, jednak od zeszłego roku taka możliwość została zniesiona. Warto zauważyć, że podróżni mogą również skorzystać z aplikacji, w której mogą zakupić e-bilet. Ceny biletów rozpoczynają się już nawet od 1 euro.
  • pociągi Sardynia – jeśli autobusy Sardynia nie są dla nas wystarczające, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na pociągi. Miejskie kursują w Cagliari i w jego okolicy, z kolei międzymiastowe dowożą turystów praktycznie w każdy zakamarek wyspy. Prawdą jest, że siatka kolei nie jest aż tak rozwinięta jak siatka autobusów, jednak pociągi Trenitalia jeżdżą wyjątkowo punktualnie. Pociągi są także nieco droższe, gdyż przykładowo za bilet z Sassari od Oristano zapłacimy około 16 euro, podczas gdy za bilet autobusowy na tej samej trasie zapłacimy około 8,10 euro. Bilety przed wejściem do pociągu trzeba oczywiście skasować. Co ciekawe, tuż przed podróżą można także z nich zrezygnować, jednak zostanie potrącone około 20% kwoty.
  • kolej pociągowa Sardynia Trentino Verde – to z kolei możliwość podróżowania zabytkową koleją. Kursuje ona jednak tylko na pięciu trasach, a taka podróż będzie obfitowała w niesamowite widoki.
Widok ulicy na drodze z samochodami, skuterami i autobusem w Cagliari na wyspie Sardynii we Włoszech. Dzielnica miejska, licencja: shutterstock/Autor: Roman Babakin
Widok ulicy na drodze z samochodami, skuterami i autobusem w Cagliari na wyspie Sardynii we Włoszech. Dzielnica miejska, licencja: shutterstock/Autor: Roman Babakin

Rozkład autobusów Cagliari – gdzie go znaleźć?

Cagliari to największa metropolia na Sardynii, która jednocześnie jest najbardziej zatłoczona. Nie da się jednak ukryć, że poruszanie się po miejscowości samochodem nie jest jednym z najlepszych rozwiązań. Wobec tego turyści powinni zdecydować się na autobusy. Cagliari jest pod tym względem świetnie zorganizowane. Autobusy kursują praktycznie po wszystkich częściach miasta i po okolicznych miejscowościach. Wielu podróżnych z pewnością wskaże na to, że nie są one tak punktualne jak w przypadku pociągów, jednak można to potraktować z przymrużeniem oka.

Ważne jest jednak to, by zapoznać się z rozkładem jazdy autobusów miejskich w Cagliari, co pomoże nam zdecydowanie lepiej zaplanować sobie całe zwiedzanie miasta. Wobec tego gdzie można znaleźć rozkład autobusów Cagliari? Otóż najlepiej skorzystać ze strony głównej lub nawet aplikacji mobilnej jaką udostępnia sam przewoźnik ARST. Tak znajdziemy wszystkie, aktualne rozkłady jazdy, a także odnajdziemy ewentualne przystanki w pobliżu. Ciekawym rozwiązaniem jest również skorzystanie z Google Maps, gdzie można sprawdzić jakie są najbliższe odjazdy autobusów z konkretnego przystanku.

The Little Green Train of Sardinia in Gairo station, Sardinia, Italy.
The Little Green Train of Sardinia in Gairo station, Sardinia, Italy., licencja: shutterstock/By RRadek Vicar

Wsiąść do pociągu…

Sardyńskie koleje to jeden z lepszych sposobów na to, by poruszać się po całej wyspie! Z pomocą kolei możemy bez problemu dostać się z Cagliari do Olbii, a z Olbii do Sassari. Warto zauważyć, że pociągi na Sardynii są o wiele bardziej punktualne niż autobusy. Rozkład ich jazdy można znaleźć również na stronie internetowej sardyńskich kolei. Co więcej o wiele lepszym rozwiązaniem dla podróżnych będzie podjęcie decyzji o kupnie biletu online. Dlaczego? Otóż po dostaniu się na konkretny dworzec, w kasach biletowych co prawda również kupimy nasze bilety, jednak często tworzą się tam tak gigantyczne kolejki, że możemy nawet przegapić nasz pociąg. Warto więc skorzystać z udogodnienia i kupić bilety online. Wówczas nie trzeba ich także kasować przed wejściem do pociągu- jak ma to miejsce w przypadku klasycznych biletów. Dzięki pociągom zwiedzanie Sardynii nie będzie dla nas żadnym problemem.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże na Sardynii w rejonie miasta Olbia

Potrawy, które musisz spróbować będąc na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz