Cagliari – jak poruszać się w mieście?

, Tagi , , ,

Nie da się ukryć, że rekordy popularności wśród turystów z roku na rok bije słoneczne Italia. To właśnie tam łącza się drogi turystów praktycznie z całego świata. Warto zaznaczyć, że zarówno północne, jak i południowe regiony Włoch, są niesamowicie atrakcyjne pod względem zabytków i architektury. Niemniej jednak to południowe tereny słonecznej Italii przyciągają znacznie więcej podróżnych. Wszystko ze względu na obecność pięknych plaż i krajobrazów, a także możliwości wypoczynkowych w znanych miastach, przepięknie ulokowanych nad brzegami morza.

Jednym z nich jest bez wątpienia Cagliari, które niezmiennie od kilkunastu już sezonów jest prawdziwą mekką turystyczną. Turyści przybywający do miasta często mają jednak problemy z poruszaniem się po nim i dojazdem do najważniejszych miejsc. Nie da się ukryć, że korki w mieście i trudności ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego skutecznie zniechęcają do wypożyczenia auta. Turystom pozostaje więc komunikacja miejska, która wbrew pozorom jest świetnie rozwinięta i świetnie funkcjonuje. Jak więc poruszać się komunikacją miejską po Cagliari? Oto zbiór konkretnych i praktycznych informacji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Autobusem do Cagliari – czyli jak dostać się do miasta z lotniska

Na pierwszy rzut oka zatłoczone i wiecznie żywe Cagliari może przyprawiać turystów o przysłowiowy zawrót głowy. Szczególnie w momencie, gdy wylądują na ogromnym miejskim lotnisku, które w zasadzie jest od centrum miasta sporo oddalone. Wówczas pojawia się pytanie, jak dostać się do miasta. Niestety taksówki we Włoszech nie należą do najtańszych. Pozostaje nam więc komunikacja miejsca, która działa niezwykle sprawnie i wcale nie jest taka trudna do opanowania.

W pierwszej kolejności rozważmy kwestie dostania się do miasta z lotniska. Możemy skorzystać z autobusów ARST. Ich przystanek zlokalizowany jest bezpośrednio pod terminalem przylotów. Planowo podróż taka może trwać 10 minut, jednak należy uwzględnić korki i możliwość jej przedłużenia się. Autobusy te jeżdżą codziennie od godziny 8:30 do godziny 23:30, a bilet kosztuje zaledwie 0,67 euro. Autobusy kursują co pół godziny. W Cagliari zatrzymują się one na wielu przystankach i przejeżdżają bezpośrednio przez centrum miasta. Wystarczy więc wybrać dogodny dla siebie przystanek.

Kolejną opcją jest podróż pociągiem. Odjeżdżają one z lotniskowej stacji co 20 minut, a bilet kosztuje 1,60 euro. Bilety kupuje się w automatach dostępnych na lotnisku. Poleca się wysiąść na głównym dworcu kolejowym, z którego mamy dostęp do innych linii autobusowych i pociągowych. Pamiętajmy, że zarówno dworzec kolejowy, jak i dworzec autobusowy, zlokalizowane są w tej samej części miasta i praktycznie każdy z pojazdów komunikacji miejskiej zatrzymuje się w tym miejscu, nie ma więc obaw, że po drodze ominiemy główny przystanek.

Komunikacja miejska w Cagliari – najważniejsze linie autobusowe

Cagliari ma świetnie rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej i dzięki autobusom możemy dostać się praktycznie wszędzie. Najciekawszymi i najbardziej interesującymi liniami komunikacyjnymi jest bez wątpienia linia 6, 29 i linia PQ. Zatrzymują się one bowiem w pobliżu najciekawszych zabytków i najistotniejszych, z punktu widzenia turysty, miejsc. Dzięki opanowaniu tych trzech linii komunikacyjnych możemy więc z powodzeniem zwiedzić całe miasto, bez konieczności przesiadania się i nerwowego poszukiwania przystanków. Należy pamiętać, że większość transportu miejskiego w Cagliari oparta jest właśnie o przejazdy autobusowe. Poruszają się one nie tylko po centrum miasta, ale także po bardziej oddalonych dzielnicach i często dojeżdżają nawet do okolicznych wiosek i miejscowości.

Komunikacja pociągowa zaś nastawiona jest z kolei na przejazdy międzymiastowe, a pociągi obsługują całą Sardynię. Z punktu widzenia typowego turysty znacznie lepiej jest poruszać się po Cagliari autobusami. Mimo iż pociągi zatrzymują się na najważniejszych stacjach kolejowych w mieście, to jednak bilety są nieznacznie droższe, a sama podróż może często zająć o wiele więcej czasu. Autobusy zaś mimo tego, że muszą niezmiennie walczyć z korkami, szczególnie w godzinach szczytu, mają niewielkie opóźnienia. Co więcej, sieć przystanków autobusowych jest gęstsza i często są one usytuowane w najważniejszych częściach miasta.

Ceny biletów autobusowych w Cagliari

W Cagliari komunikacja miejska jest opłacana w postaci biletów, które powinien mieć każdy podróżujący w przypadku kontroli, które w autobusach pojawiają się nad wyraz często. Można je nabyć bezpośrednio w autobusie, ale także w biletomatach, które znajdują się na wybranych przystankach oraz w aplikacji, po połączeniu jej ze swoją kartą kredytową – wówczas otrzymujemy bilet elektroniczny. Jak przedstawiają się jednak ceny takich biletów? Otóż:

  • za bilet 90-minutowy, będziemy musieli zapłacić 1,20 euro
  • za bilet 2- godzinny będziemy musieli zapłacić 2 euro
  • bilet całodobowy kosztuje 3 euro
  • za bilet uprawniający nas do 12 przejazdów zapłacimy 12 euro.

Warto pamiętać, że zarówno studenci, jak i dzieci, są uprawnieni do skorzystania ze zniżek komunikacyjnych.

Poprzedni

Wędkowanie na Sardynii

Jak dojechać z Cagliari do Alghero?

Następny

Dodaj komentarz