Jak zaplanować wakacje na Sardynii na własną rękę?

Tagi , , ,

Sardynia to piękna wyspa, która jest doskonałym miejscem, aby odpocząć i naładować baterię. Ten artykuł jest mini przewodnikiem dla osób, które samodzielnie planują zorganizowanie wakacji na Sardynii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sardynia – co warto o niej wiedzieć?

Sardynia to jedna z największych wysp, znajdujących się na Morzu Śródziemnym. Zajmuje ona aż 24 tys. km2 powierzchni i posiada linię brzegową o długości 1800 km. Stolicą wyspy jest miasto Cagliari, a jej mieszkańcy komunikują się w języku sardyńskim oraz włoskim. Z ważniejszych miast Sardynii, trzeba również wymienić: Sassari, Nuoro, Oristano, Alghero, Olbia. Wyspę można podzielić na 5 prowincji: miasto metropolitalne Cagliari, prowincja Nuoro, prowincja Oristano, prowincja Sassari oraz prowincja Sud Sardegna.

Sardynia – jak dotrzeć?

Z powodu tego, że Sardynia jest wyspą, istnieją w zasadzie dwa rozwiązania, które pozwalają tam dotrzeć, a mianowicie prom bądź samolot. Pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej czasochłonna i męcząca, ale dla tych, którzy panicznie boją się latać samolotami, stanowi ona jakieś rozwiązanie. Na prom, płynący na Sardynię można wsiąść m.in.: z takich włoskich miast jak: Neapol czy Palermo. Z kolei druga opcja wydaje się bardziej opłacalna pod wieloma względami, dlatego, jeśli panicznie nie boicie się latać samolotami, to zdecydowanie lepiej jest postawić na ten środek lokomocji, zwłaszcza że oprócz znacznie większej wygody i zaoszczędzenia czasu na podróży, zapłacimy również mniej więcej tyle samo, co w przypadku, gdybyśmy wybrali prom.

Jak wygląda wynajem samochodów na Sardynii?

Dla osób, które chcą pozwiedzać wyspę i popodziwiać zatoki i plaże Sardynii, wypożyczenie samochodu jest rzeczą obowiązkową. Poza tym decydując się na to, możemy liczyć na nieporównywalną swobodę w zakresie poruszania się po wyspie.

Jeśli chodzi o sam proces wynajmu auta, to bez problemu powinniśmy znaleźć odpowiednią stronę, która taką usługę oferuje. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że wypożyczając auto na Sardynii, trzeba posiadać kartę kredytową. Poza tym trzeba także określić głównego kierowcę, przy czym musi to być ta sama osoba, która jest właścicielem karty kredytowej. Przy wynajmowaniu samochodu warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia, nawet tego najbardziej podstawowego. Kilka biur wypożyczalni samochodów można znaleźć na lotnisku w Cagliari. Ceny wypożyczenia samochodu zależą m.in.: od tego, jakie auto wypożyczamy, ale również od tego, w jakim miesiącu to robimy.

Alternatywą dla wynajmu samochodu jest podróżowanie busem. Na Sardynii przez cały rok kursują autobusy linii ARST. Na stronie tej linii powinniśmy znaleźć szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy tych autobusów. Decydując się na tą opcję, będziemy w stanie sporo zaoszczędzić, ale będzie się to również wiązało z tym, że utracimy tę wygodę i elastyczność podróżowania, którą daje wynajem samochodu. Poza tym musimy liczyć się również dłuższym czasem podróżowania, a także, z tym że autobusy nie kursują do wszystkich miejsc, znajdujących się na Sardynii

Sardynia – noclegi

Sardynia posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca do przenocowania (ewentualnie w szczycie sezonu mogą pojawić się jakieś problemy). Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z domów i apartamentów wakacyjnych, gdyż pozwala to na zdecydowanie więcej swobody oraz wygody. Poza tym będziemy mogli, dzięki temu uniknąć niezadowolonych wczasowiczów i wakacje spędzać jedynie w gronie osób, z którymi lubimy przebywać. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również zdecydowanie więcej intymności oraz możliwość posiadania własnej kuchni. Ciekawą ofertę, jeśli chodzi o wynajem domów wakacyjnych ma Interhome. Ów firma posiada rozbudowaną ofertę w wielu krajach i regionach świata, w tym również na Sardynii. Warto dodatkowo wiedzieć, że ceny noclegów w miesiącach letnich potrafią być nawet dwukrotnie większe, niż ceny noclegów poza sezonem letnim.

Poniżej znajduje się kilka wartych uwagi noclegowni, znajdujących się na Sardynii:

– Agriturismo Canales,

– B&B Villa Malvasio,

– Agriturismo Calavrina,

– Amaremare B&B,

– Agriturismo Sa Tanca Noa,

Co warto zobaczyć na Sardynii?

Sardynia to wyspa, na której nie brakuje urokliwych i wartych odwiedzenia miejsc. Oto niektóre z nich:

– Cala Goloritze – to rajska plaża, która przez wielu jest uważana za najpiękniejszą plażę we Włoszech. Zlokalizowana jest ona w południowej części Zatoki Orosei, w Ogliastra.

– Cagliari – to miasto, a zarazem gmina, będąca stolicą Sardynii. Cagliari położone jest na południowym wybrzeżu wyspy, nad zatoką takiej samej nazwie.

– Baunei – to urokliwa miejscowość, położona w prowincji Nuoro.

– Su Gorropu – to najgłębszy wąwóz w Europie, mający 500 m wysokości i posiadający 1,5 km długości.

– Cala Luna – to piękna i popularna plaża, znajdująca się w zatoce Orosei, w południowej części Sardynii.

– Spiaggia di Capriccioli Est – to plaża, położona na wybrzeżu Smeralda.

To tylko część miejsc, które warto odwiedzić na Sardynii, gdyż tych na tej urokliwej wyspie nie brakuje.

Sardynia – informacje praktyczne

Poniżej znajduje się kilka praktycznych informacji, które powinny okazać się pomocne w procesie organizowania i planowania wakacji na Sardynii:

– warto pobrać na telefon mapy Sardynii, aby mieć je dostępne, gdy będziemy w trybie offline.

– obecną temperaturę wody można sprawdzić na stronie https://www.seatemperature.org/europe/italy/.

– styl życia Włochów sprawia, że restauracje i knajpy mogą być opustoszone po południu, natomiast wypełnione aż po same brzegi wieczorami.

– do Sardynii najlepiej jechać poza sezonem, gdyż wtedy można uniknąć ogromnych tłoków oraz możliwości zbankrutowania. Bardzo dobrym terminem wyjazdu na Sardynię jest maj, a także wrzesień i październik. Ceny wtedy są już niższe, nie ma takich dużych tłoków, a poza tym woda i powietrze wciąż są ciepłe.

– trzeba się przygotować na to, że ceny w Sardynii potrafią być zauważalnie wyższe, aniżeli w Polsce.

Ile kosztują wakacje na Sardyni zorganizowane na własną rękę?

Warto przygotować sobie takie podsumowanie kosztów, które wynikają z samodzielnego zorganizowania wakacji na Sardynii, aby móc to porównać z kosztami, jakie musielibyśmy ponieść, gdybyśmy zdecydowali się na skorzystanie z oferty biura podróży. Poniżej znajduje się przykładowy spis kosztów, który dotyczy 2 osób i obejmuje tygodniowe wakacje na Sardynii.

Podsumowanie kosztów warto zacząć od biletów lotniczych. Ich cenę można oszacować na ok. 900 zł. Kolejnym kosztem, jaki został uwzględniony jest zostawienie samochodu na oficjalnym parkingu lotniska. Wynosi on ok. 75 zł. Kolejnym kosztem jest wynajem samochodu do poruszania się po wyspie na okres 7 dni. Ów koszt to ok. 500 zł. Na liście kosztów nie mogło przy okazji zabraknąć paliwa. W związku z tym, że jest to koszt, który jest zależny od ilości przebytych kilometrów, jego oszacowanie jest kwestią indywidualną. Obowiązkowym kosztem jest rzecz jasna nocleg. Można go oszacować na ok. 1800 zł. Nie można także zapominać o wyżywieniu, jednakże jest to kolejny elastyczny koszt, który w głównej mierze zależy od nas samych. Można zatem stwierdzić, że organizując wakacje na własną rękę na Sardynii, powinniśmy liczyć się z poniesieniem kosztów rzędu 3,3 tys. zł plus wyżywienie oraz paliwo. Oczywiście są to w dużym stopniu koszty elastyczne i z części rzeczy można zrezygnować np.: z wynajmu samochodu. Poza tym niektóre koszty mogą nas praktycznie nie dotyczyć np.: konieczność zostawienia auta na oficjalnym parkingu lotniska. Powyższe podsumowanie jest jednak dobrym podglądem na koszty, jakie możemy ponieść, jeśli zdecydujemy się na wakacje na własną rękę. Alternatywą jest skorzystanie z oferty biura podróży, ale wiąże się to z tym, że utracimy wtedy jedną z największych zalet organizowania wakacji na własną rękę, jaką jest owa elastyczność kosztów i wygoda w planowaniu.

Jak się natomiast prezentują ceny za wakacje na Sardynii z biurem podróży? Decydując się na tę opcję, musimy się liczyć z wydaniem przynajmniej 2,5 tys. zł. Tyle bowiem kosztuje mniej więcej najtańsza oferta, jaką będziemy w stanie znaleźć, zawierająca opcję wyżywienia All Inclusive. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to tylko cena za 7-dniowy pobyt w hotelu. Cena ta nie obejmuje dodatkowych spraw takich jak: wynajem samochodu, paliwo itd. Porównując zatem ceny wakacji na Sardynii z biurem podróży oraz organizowanych na własną rękę, można dojść do prostego wniosku, że ta druga opcja jest tańsza i ostatecznie bardziej opłacalna.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Plan wycieczki po Sardynii

Przeprowadzka na słoneczną Sardynię – ceny mieszkań i przybliżone koszty życia

Następny

Dodaj komentarz