Jak zwiedzać magiczną Grotta di Su Mannau?

Tagi , , , ,

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że już za kilka miesięcy będą oni mogli cieszyć się wolnym czasem, zarówno od pracy, jak i od szkoły. Wobec tego dla wielu turystów rozpoczął się niezwykle nerwowy okres, który związany jest z planowaniem wakacyjnego wyjazdu. Zwykle chcemy, by miejsce, do którego się udajemy, było magiczne i niezwykłe, a także zaskoczyło nas czymś, czego jeszcze wcześniej nie widzieliśmy. Okazuje się, że od wielu już lat niezmiennie polscy turyści udają się do Włoch, a dokładniej na Sardynię. Wyspa ta jest jedną z najciekawszych, a także najbardziej różnorodnych pod względem krajobrazowym. Jeśli i wy, zamierzacie postawić tam swoje kroki, to z pewnością warto zwrócić uwagę na prawdziwy klejnot wyspy, którym są jaskinie Grotta Di Su Mannau. Co warto o nich wiedzieć i jak należy je zwiedzać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Grotta Di Su Mannau?

Grotta Di Su Mannau to prawdziwy klejnot Sardynii i miejsce, którego żaden podróżnik nie powinien pominąć. Niemniej jednak z pewnością turyści mogą się zastanawiać, gdzie znajduje się ten słynny, sardyński diament, o którym przecież każdy już pewnie słyszał. Jaskinia znajduje się blisko zachodniego wybrzeża wyspy. Grota leży około 80 kilometrów na północny zachód od największej metropolii wyspy, jaką jest Cagliari. Grotta Di Su Mannau znajduje się blisko drogi oznaczonej jako SS126. Dokładnie można powiedzieć, że ten sardyński skarb leży pomiędzy niewielkimi miejscowościami Fluminimaggiore i Iglesios. Dojazd do niej nie jest możliwy komunikacją miejską. Jedynym najlepszym sposobem by się tam dostać, jest wypożyczenie samochodu z Cagliari. Warto jednak wiedzieć, że jaskinie są częścią niezwykle rozległego i pięknego kompleksu krasowego, który administracyjnie przynależy do gminy Fluminimaggiore. Pochodzą one z okresu kambruskiego i stanowią jedną, z największych i najbardziej okazałych atrakcji, jakie możemy znaleźć obecnie na Sardynii.

Czym się cechuje?

Grotta Di Su Mannau to z pewnością miejsce, które wielu z nas może kojarzyć przede wszystkim z pocztówek z Sardynii. Są to jedne z najpiękniejszych jaskiń, w których można podziwiać naturalne procesy krasowe i skalne. Jaskinia znajduje się w górach, a sam dojazd do niej może stanowić ogromne wyzwanie. Trasa wiedzie przez dziesiątki spektakularnych i wąskich zakrętów, a górska trasa obfituje w niezapomniane widoki. Warto więc nieco zapoznać się z historią jaskini, by mieć nieco szersze pojęcie o wyjątkowości tego miejsca.

Wobec tego warto wiedzieć, że jaskinia została utworzona przez dwa, niezwykle wąskie strumienie, które przez tysiąclecia cierpliwie drążyły skały. Obecnie w imponującym, wapiennym masywie spektakularne korytarze oraz komory, które obecnie przyozdobione są kawałeczkami kalcytu oraz aragonitu. Nie bez powodu jest jedną z najpiękniejszych jaskiń na Sardynii. Cała długość korytarzy w jej wnętrzu, które są udostępnione do zwiedzania turystom. wynosi około 8 kilometrów. Niemniej jednak zwykle podróżni kierowani są na jeden z krótszych szlaków, który ma około 500 metrów długości i nie jest trudny do przejścia.

Zwiedzanie Grotta Di Su Mannau

Zwiedzanie Grotta Di Su Mannau obecnie możliwe jest jedynie we wtorek od godziny 15:00 do godziny 16:00. Niemniej jednak w sezonie turystycznym, jaskinie te można odwiedzać od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do godziny 18:00. Każdy z turystów powinien jednak pamiętać o tym, że nie jest możliwe zwiedzanie Grotta Di Su Mannau na własną rękę. Za każdym razem odbywa się to pod okiem doświadczonego przewodnika, który oprowadza turystów korytarzami jaskini przez około godzinę.

W tym czasie turyści nie tylko mogą podziwiać niesamowite procesy krasowe i kryształki znajdujące się na ścianach, ale także mogą dokładnie zapoznać się z historią powstania samej jaskini i tym, jakie procesy i zmiany naturalnie zachodziły w niej na przestrzeni ostatnich lat. Nie da się ukryć, że zwiedzanie tego miejsca zwykle dostarcza turystom wiele wrażeń i emocji. Zwiedza się głównie kilka dostępnych sali, a cała trasa wiedzie nad ponad 30-metrową przepaścią, co robi ogromne wrażenie.

Przeczytaj także Przewodnik po Sardynii

Ceny biletów wstępu

Oczywiście zwiedzanie jaskini nie jest darmową przyjemnością. Jako że jest ona jednym z największych dziedzictw Sardynii, wobec tego wejście do niej jest płatne. Wobec tego, na jakie kwoty należy przygotować się przed wejściem do Grotta Di Su Mannau? Otóż:

  • dorośli za wejście będą musieli zapłacić 10 euro nie zależnie od sezonu
  • dzieci od 6 do 12 lat, za zwiedzanie przepięknej Grotta Di Su Mannau będą musiały zapłacić już 6 euro
  • młodsze dzieci, czyli poniżej 6 roku życia, mogą zwiedzać jaskinię za darmo

Ceny są stałe i nie zmieniają się w zależności od sezonu. Bilety można kupić również online na oficjalnej stronie gminy Fluminimaggiore.

Poprzedni

Caprera- rajski klejnot u wybrzeży Sardynii

Jeśli wymarzone wakacje, to tylko na Costa Smeralda!

Następny

Dodaj komentarz