Jakie zwierzęta spotkamy na Sardynii?

Redaktor: Klaudia (Korektor: Krzysztof Kołodziejczyk) Tagi , ,

Sardynia to włoska wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. Jest ona niezwykle zróżnicowana pod względem krajobrazów i plaż, staje się przy tym coraz bardziej popularna wśród turystów ceniących piękną przyrodę i naturę. Sardynia to wyspa z chronionym ekosystemem, czystymi plażami i historią sięgającą najwcześniejszych znanych cywilizacji. To także wyspa z bogatą fauną. Jakie zwierzęta spotkamy podczas wakacji na Sardynii?

  • z kamerą wśród zwierząt na Sardynii! w artykule przybliżamy kilka z najciekawszych gatunków żyjących na malowniczej wyspie;
  • podpowiadamy gdzie zaobserwować na przykład słynne różowe flamingi oraz endemiczne gatunki jaszczurek – znajdziesz w tekście propozycję ciekawych wycieczek krajoznawczych, gotowych do zabukowania od ręki;
  • dlaczego kozy stały się uczestnikami ruchu drogowego w Sardynii? odpowiedzi szukaj również w poniższym artykule.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bogata fauna na Sardynii

Fauna Sardynii jest bardzo bogata i liczy ponad 370 gatunków. Na Sardynii znajdziemy m.in.: 41 gatunków ssaków, 8 gatunków płazów, 18 gatunków gadów,  około 300 gatunków ptaków, w tym ptaków osiadłych oraz wędrownych.

Zwierzęta dziko żyjące na Sardynii

Osobliwą cechą sardyńskiej fauny jest wielkość zwierząt. Generalnie większość gatunków zwierząt żyjących na wyspie jest mniejszych od tych żyjących na kontynencie. Dotyczy to zwłaszcza gatunków zwierząt takich jak:

  • Ssaki: dzik sardyński, lis sardyński, zając sardyński, koń Giara, osioł sardyński, owca sardyńska i liczne inne zwierzęta.
  • Ptaki: jastrząb sardyński, krogulec korsykański, myszołów sardyński itd.
  • Gady: Jaszczurka tyrreńska.
  • Płazy: Sardyńska żaba drzewna.
Asinara Italy Sardinia
Rzadka rasa osła Asinara z Sarsynii, licencja: shutterstock/By viviano tedde fotografia

Wśród jednych z najciekawszych gatunków sardyńskiej fauny znajdują się dzikie, kopytne zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Kopytne to grupa ssaków obejmująca duże zwierzęta roślinożerne i wszystkożerne, które należą do parzystokopytnych (Artiodactyla) i nieparzystokopytnych (Perissodactyla). Do zagrożonych gatunków na Sardynii należą m.in.: jeleń sardyński, daniel, muflon śródziemnomorski, dzik sardyński, 80-centymetrowy (!) osioł biały asinara oraz koń Giara. Na Sardynii możemy zobaczyć także małe ssaki z rodziny zającowatych, gryzonie, nietoperze oraz ssaki morskie, w tym walenie i drapieżniki.

Różowe flamingi

San Teodoro to małe, wyspiarskie miasteczko leżące na wschodnim wybrzeżu Sardynii, które posiada piękne, białe plaże z płytkimi, błękitnymi wodami. Miasteczko posiada także malowniczą lagunę, która jest popularnym miejscem migracji wielu różowych flamingów. Co więcej, wiele z nich przylatuje na Sardynię zimą, chociaż niektóre z nich spędzają na wyspie letnie miesiące, aby wychować swoje potomstwo.

Uwaga – wycieczka dla Ciebie! W poszukiwaniu różowych flamingów na wyspie Sardynii, warto się wybrać na wycieczkę do parku Molentargius w okolicach miasta Cagliari. Czeka na Ciebie wyprawa segwayem z lokalnym przewodnikiem. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.  

Greater Flamingo, Phoenicopterus ruber, piękny różowy duży ptak z długą szyją w ciemnoniebieskiej wodzie, z wieczornym słońcem, Molentargius-Saline na Sardynii, Włochy, dziki z Europy. Flaming, przyroda.
Greater Flamingo, Phoenicopterus ruber, piękny różowy duży ptak z długą szyją.

Sępy płowe

Wyspiarski klimat Sardynii, mocno górzyste tereny i wiatr znad Morza Śródziemnego, sprawiają, że żyje tu wiele różnych gatunków ptaków. Możemy tu spotkać między innymi kruki, pustułki, jastrzębie oraz sokoły.

Sępy – często niesłusznie – postrzegane są jako znak śmierci bądź nieszczęścia. Jednak te duże ptaki z bliska są naprawdę majestatycznymi i pięknymi stworzeniami. Niektóre sępy płowe mają rozpiętość skrzydeł dochodzącą do ponad trzech metrów. Oznacza to, że można je bez problemu dostrzec krążące wysoko w poszukiwaniu pożywienia. Niestety obecnie populacja sępów na Sardynii drastycznie spadła i wciąż spada. Na szczęście Włochy postanowiły chronić ten gatunek ptaków, aby pomóc mu rozwijać się na wyspie i na kontynencie.

Jeleń sardyński

Gatunek jelenia sardyńskiego zamiennie nazywany jest również jeleniem korsykańskim. Pochodzi z sąsiedniej wyspy Korsyki, leżącej na Morzu Śródziemnym. Podobnie jak inne rodzime gatunki zwierząt, takie jak na przykład koń Giara, jeleń sardyński jest znacznie mniejszy niż wiele jeleni żyjących na stałym lądzie. Dodatkowo, sierść większości sardyńskich jeleni jest w rzeczywistości bliższa kolorowi brązowemu niż czerwonemu.

Jaszczurki

Jaszczurki często wtapiają się w otoczenie i łatwo je przeoczyć podczas spaceru. Sardynia, jak i całe Włochy, dzięki swojemu śródziemnomorskiemu klimatowi są doskonałym miejscem do życia różnych gatunków jaszczurek. Jedną z nich, żyjącą wyłącznie na Sardynii i sąsiadującej z nią Korsyce, jest jaszczurka Łusecznica mała (Fitzinger’s algyroides). Jaszczurkę tę lokalsi nazywają „zwinką”, pewnie ze względu na zwinne przemieszczanie się po terenie. Zamieszkuje ona bujne lasy Sardynii, ale można ją także znaleźć na krzewach i łąkach całej wyspy.

Uwaga – atrakcja dla Ciebie! A dotyczy ona między innymi bezkrwawego polowania na bardzo rzadkie gatunki jaszczurek. Jest spora szansa, że endemiczna jaszczurka Speleomantes, czy salamandra Euproctus, będzie się czaić lub przemykać między wapiennymi skałami malowniczego kanionu Gorropu. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Jaszczurka tyrreńska (Podarcis tiliguerta) - gatunek jaszczurki z rodziny Lacertidae. Gatunek endemiczny dla wysp Sardynii i Korsyki
Jaszczurka tyrreńska (Podarcis tiliguerta) – gatunek jaszczurki z rodziny Lacertidae. Gatunek endemiczny dla wysp Sardynii i Korsyki, licencja: shutterstock/By Pi-R photos

Zwierzęta hodowlane

Przemysł owczarski na Sardynii oparty jest głównie na lokalnej rasie owiec, które są hodowane w celu uzyskania jagniąt. Owce te dojone są w okresie od stycznia do czerwca. Stada wypasa się na ogół na różnych pastwiskach. Dostępność i bujność roślin zielnych jest uzależniona od żyzności gleby oraz ilości opadów występujących na wyspie, które są bardzo zmienne w poszczególnych miesiącach.

Kozy, jako uczestnicy ruchu drogowego

Hodowla owiec oraz kóz ma na Sardynii długą tradycję. Co ciekawe, we Włoszech żyje ponad 10 000 000 owiec i 1 500 000 kóz, z czego ponad 4 000 000 owiec i ponad 300 000 kóz mieszka właśnie na Sardynii. Hodowla tych zwierząt opiera się na lokalnych rasach zwierząt (najpopularniejsza jest rasa kozy Sarda), które żyją przez cały rok na rozległych pastwiskach. Dlatego też nie powinien nas dziwić widok kóz spacerujących po sardyńskich drogach. Produkcja mleka owczego i koziego odbywa się głównie w gospodarstwach rolnych oraz spółdzielczych zakładach przetwórczych. Większość mleka wykorzystuje się do produkcji tradycyjnych serów. Specjalnością Sardynii jest ser owczy Ricotta di Pecora.

Autor: Magdalena Łydka

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Miasteczko murali Muravera i wioska bandytów Orgosolo

Ryby i owoce morza, jakie musisz spróbować na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz