Jeziora na Sardynii – zobacz te najpiękniejsze

Tagi , , , , , ,

Sardynia już od dłuższego czasu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów we Włoszech. Znajdziemy tutaj przepiękne plaże, lazurową wodę, wspaniałą architekturę i przepyszne jedzenie, a jest to tylko część zalet tego regionu. Jedną z cech charakterystycznych tej wyspy są również piękne jeziora. Sprawdź, które z nich warto zobaczyć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jeziora na Sardynii

Dla większości osób Sardynia to głównie morze, niezwykła architektura i smaczna kuchnia. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że region ten słynie również z jezior. Na Sardynii jest ich naprawdę wiele. Znajdują się one w różnych częściach wyspy. Są to zarówno jeziora naturalne, jak i sztuczne. Będą one doskonałym miejscem w upalny dzień. Każdy z nas będzie zadowolony, niezależnie od tego, czy wolimy wypoczywać w pobliżu wody czy też pływać. Jeziora na Sardynii na pewno sprawią, że nasz urlop będzie o wiele ciekawszy. Możemy również pospacerować w pobliżu jezior i podziwiać piękną przyrodę. Warto wiedzieć, że niedaleko jezior można zobaczyć wiele wspaniałych gatunków zwierząt i roślin. O większości jezior możesz poczytać w przewodniku p Sardynii, który znajdziesz na https://sardynia.pl/przewodnik/.

Lago Mulargia – zobacz największe sardyńskie jezioro

Lago Mulargia to jedno z najbardziej znanych jezior na Sardynii. Mulargia to sztuczny zbiornik, który powstał w drugiej połowie XX wieku. Znajduje się na granicy prowincji Nuoro. Ten piękny zbiornik jest zasilany wodą z pobliskiego jeziora dzięki sztucznemu tunelowi.  Jezioro otoczone jest piękną, bujną roślinnością. Jezioro charakteryzuje się lekko postrzępionym wybrzeżem i posiada wiele wysepek. Razem tworzą one niesamowite miejsce, które zapiera dech w piersiach nawet u najbardziej doświadczonych turystów. W pobliżu można znaleźć park archeologiczny Pranu Muttedu, liczne obiekty sportowe oraz bazę noclegową, dzięki czemu jest to niezwykle atrakcyjne miejsce. Możemy tutaj łowić ryby, pływać kajakiem lub żeglować. Dużą popularnością cieszą się także piesze wędrówki w pobliżu zbiornika. Nie sposób się tutaj nudzić. Każdy, niezależnie od preferencji, znajdzie tutaj coś dla siebie.

Lago Omodeo i zapora wodna

Kolejnym znanym sardyńskim jeziorem jest Omodeo. Mieści się ono w centralnej części wyspy i jest jednym z największych sztucznych jezior w całej Europie. Powstało ono w pierwszej połowie XX wieku. Na początku lat 80. zaczęto budować zaporę Eleonora d’Arborea, którą ukończono w 2000 roku. Omodeo to niezwykłe jezioro, które skrywa w sobie m.in. pozostałości wieży Nurag czy skamieniały las, który ma ponad 30 milionów lat. Wokół jeziora można znaleźć wiele pięknych roślin, takich jak dąb ostrolistny, jesion, topola biała, wawrzyn czy wiąz polny. Zbiornik jest również domem dla wielu gatunków zwierząt. Znajdziemy tutaj wiele ptaków, np. kuklik zwyczajny, sokół wędrowny, a także gady, takie jak żółw sardyński czy żółw błotny. W jeziorze znaleźć można także liczne gatunki ryb, np. okoń czarny, karp królewski czy bass wielkogębowy. Jeśli zdecydujemy się zobaczyć Lago Omodeo, możemy tutaj m.in. pływać kajakami czy canoe. Bardzo popularną aktywnością w tym rejonie jest także trekking.

Lago del Coghinas

Mulargia i Omodeo to nie jedyne jeziora na Sardynii, które warto zobaczyć. Znanym i ważnym jeziorem jest również Lago del Coghinas. Jest to sztuczne jezioro, które mieści się w północnej części wyspy. Znajduje się ono na terenie dwóch prowincji – Sassari oraz Olbia-Tempio. Zbiornik powstał w latach 20. ubiegłego wieku. Lago del Coghinas to niezwykle piękne jezioro, które otoczone jest typowo sardyńską roślinnością. Tereny jeziora zamieszkują liczne gatunki zwierząt. Znaleźć można tutaj takie ptaki jak cyraneczka zwyczajna czy fulica. W okolicach mieszka również wiele ssaków, np. króliki, lisy czy kuny. W wodzie znajdziemy wiele ryb, wliczając w to okonie pospolite, bassy słoneczne czy trocie atlantyckie. Jeśli zdecydujemy się zobaczyć Lago del Coghinas, na pewno nie będziemy się tutaj nudzić. Możemy tutaj żeglować czy pływać kajakiem. Warto także wybrać się na pieszą wędrówkę. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zapoznać się z okolicą i podziwiać jej piękno.

Pozostałe jeziora, które warto zobaczyć

Na Sardynii znajdziemy o wiele więcej jezior, które warto zobaczyć. Przykładem może być Lago di Baratz. Jest to jedyny naturalny słodkowodny zbiornik wodny na Sardynii. Mieści się w północno-zachodniej części wyspy w prowincji Sassari. Tereny jeziora są pokryte bujną roślinnością i zamieszkują je liczne gady, płazy i ptaki. Wokół zbiornika znajdziemy kilka szlaków, dostosowanych do różnych poziomów sprawności. Kolejnym jeziorem, które warto zobaczyć jest Lago di Gusana. Zbiornik ten mieści się w centralnej części wyspy. Możemy wybrać się na spływ kajakowy, zwiedzać przepiękne lasy wokół zbiornika czy po prostu podziwiać piękne jezioro i jego okolice. Podczas urlopu na Sardynii warto także zobaczyć Lago Liscia. Zbiornik ten mieści się w północnej części wyspy w prowincji Olbia-Tempio. Jest to przepiękne jezioro, którego zaopatruje w wodę pobliskie tereny, dlatego nie można się tutaj kąpać. Niemniej jednak warto je zobaczyć i np. wybrać się na wędrówkę dookoła jeziora.

Autor: Wiktoria Jasik


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Agroturystyka na Sardynii – poznaj proste, włoskie życie

Porto Pino – plaże, noclegi, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz