Katedry i bazyliki na Sardynii

Tagi , , , ,

Sardynia jest coraz popularniejszym miejscem dla turystów, ale także i dl pielgrzymów. Nie da się bowiem ukryć, że Włosi są jednym z bardziej religijnych narodów w Europie. To właśnie obiekty sakralne są ważnym elementem ich kultury, ale także i ich codzienności. Efektem tego są również odrestaurowane kościoły i bazyliki, które nie tylko są obiektem kultu religijnego, ale także reprezentantami niesamowitej architektury. Z racji tego, wielu polskich turystów, ale także i miłośników architektury z całego świata decyduje się na to, by odwiedzić Sardynię i napawać się jej pięknem. Jakie są więc najsłynniejsze kościoły i bazyliki Sardynii?

Religijna strona Sardynii

Włosi to naród niezwykle gościnny, ale także i rozrywkowy. Niemniej jednak nie można zapomnieć także o tym, że wiara w życiu Włochów odgrywa równie ważną rolę. Zgodnie ze statystykami włosi są jednym z najbardziej religijnych narodów w całej Europie. Nic więc dziwnego, że obiekty sakralne to nieodłączna część architektury zarówno kontynentalnej części Włoch jak i także na przynależących do nich wyspach. To właśnie Sardynia jest też tego najlepszym przykładem.

Kościół Stella Maris, Porto Cervo, Sardynia, Włochy
Kościół Stella Maris, Porto Cervo, Sardynia, Włochy, licencja: shutterstock/By Reiseblog fernwehblog.net

Kościoły na Sardynii od lat są bardzo popularne i to nie tylko wśród miejscowych i pielgrzymów, ale także wśród samych turystów. Wynika to z faktu, że każda bazylika czy każdy kościół na Sardynii to dymny reprezentant danego stylu architektonicznego. Katedry to nie tylko miejsca, w których można się pomodlić i uczestniczyć we mszy świętej, ale można także napawać oczy wyjątkowymi cechami konkretnych stylów architektonicznych.

Mówiąc o religijnej stronie Sardynii nie mówimy tylko i wyłącznie o katedrze w Cagliari. Znajduje się bowiem o wiele więcej obiektów sakralnych, które powalają na kolana architekturą, a wśród nich można wymienić chociażby:

  • Katedrę św. Pantaleo w Patiolla;
  • Kościół św. Pawła Apostoła w Olbii;
  • Kościół św. Ambrożego w Laconi.

Tak więc nie da się ukryć, że ta religijna strona Sardynii prezentuje się niezwykle interesująco, a podróżni chcąc zwiedzić najważniejsze obiekty sakralne na wyspie, powinni zdecydować się na zaplanowanie wycieczki objazdowej. Nikt nie będzie tej decyzji żałować.

Najpopularniejsze kościoły na Sardynii

Sardynia słynie nie tylko ze swoich pięknych plaż czy rajskiej przyrody. Coraz częściej bowiem turyści odwiedzają tą wyspę tylko po to, by poznać jej nieco bardziej religijną stronę. W ten sposób mogą oni nie tylko skorzystać z możliwości modlitwy, ale równie dobrze mogą oni zapoznać się z ciekawą architekturą, trójnawowymi ołtarzami, a nawet i malowidłami ściennymi. Jakie są więc najpopularniejsze kościoły i bazyliki na Sardynii, które koniecznie trzeba odwiedzić?

  • Katedra w Cagliari – katedra w Cagliari jest jedną z najpopularniejszych obiektów sakralnych na Sardynii i jednocześnie wizytówka największego miasta wyspy. Jest siedzibą biskupa Cagliari. W całości poświęcono ją Najświętszej Maryi Pannie oraz świętej Cecylii. Katedrę wybudowano w XIII wieku. Jest dumnym reprezentantem stylu romańskim, jednocześnie na przestrzeni lat dodano do niej elementy barokowe. W XX wieku z kolei katedra w Cagliari zyskała sobie neoromańską fasadę, za której inspirację posłużyła katedra znajdująca się w Pizie.
  • Katedra Św. Mikołaja – ten kościół z kolei znajduje się w Sassari na północy Sardynii. Jest to jednocześnie najważniejszy, rzymskokatolicki kościół jaki znajduje się w Sassari. Znajdziemy katedrę w historycznej części starego miasta Piazza del Duomo. Co ciekawe, kościół poświęcony świętemu Mikołajowi istniał w tym miejscu już w XII wieku.
  • Bazylika San Simplicio – Sardynia- bazylika San Simplicio to symbol i najważniejsze miejsce kultu religijnego w Olbii. Bazylikę wybudowano w XII wieku na niewielkim wzniesieniu. Świątynia ta dumnie reprezentuje styl gotycki. 
  • Kościół Św. Trójcy Saccargia – jest to świątynia wzniesiona w stylu romańskim, która oficjalnie została ukończona w 1116 roku. Powstała ona na ruinach starożytnego monasteru. W jej wnętrzu można podziwiać inspirujący cykl fresków, który pochodzi z XII wieku. Kościół ten uważany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł romańskiej architektury.
  • Kościół Św. Michała Cagliari – ten kościół również jest prawdziwym symbolem Cagliari. Reprezentuje styl barokowy w najczystszej postaci. Charakterystycznym jego elementem jest ośmioboczna kopuła, która zwieńcza całą świątynię. W jej wnętrzu z kolei zobaczymy malownicze freski, a także ozdobne sztukaterie i całą masę innych dekoracji. Warte uwagi są także obrazy powiązane z działalnością zakonu Jezuitów w samym Cagliari.
Barumini, Sardynia, Włochy 07 września 2021: Kościół pałacu muzealnego (Palazzo Zapata) został zbudowany na dobrze zachowanych pozostałościach osady nuragijskiej, którą można zwiedzać do dziś.
Barumini, Sardynia, Włochy 07 września 2021: Kościół pałacu muzealnego (Palazzo Zapata) został zbudowany na dobrze zachowanych pozostałościach osady nuragijskiej, którą można zwiedzać do dziś, licencja: shutterstock/By Fabio Michele Capelli

Religijna strona Sardynii jest wyjątkowo bogata i daje turystom możliwość obcowania z niesamowitą architekturą. Każda bazylika i każda katedra reprezentuje bowiem inny styl i inne, bogato zdobione wnętrza. Taka podróż po najpiękniejszych obiektach sakralnych na Sardynii może być wyjątkowym doświadczeniem. Warto się więc zdecydować na to, by je przeżyć.

Poprzedni

Potrawy, które musisz spróbować będąc na Sardynii

Najbardziej instagramowe miejsca na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz