Komunikacja miejska w Alghero

, Tagi , , , , ,

Alghero to perła w koronie Sardynii. Perła włoska, choć z silnym akcentem hiszpańskim – a w zasadzie katalońskim – co ma swe uzasadnienie w złożonej i niezwykłej historii tego miejsca. Przybywając na Sardynię absolutnie warto jest pojawić się w tym mieście i odkryć dla siebie te sardyńską, interesującą lokalizację, która urzeknie nas pięknem swych krajobrazów. Sprawdź jaka jest komunikacja miejska w Alghero.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Alghero komunikacja miejska jak dojechać z lotniska

Pierwszym wyzwaniem jakie stanie przed nami po przybyciu na Sardynię będzie dotarcie do samego miasta Alghero. Najprostsze rozwiązanie tego problemu staje przed osobami, które wybiorą bezpośredni transport lotniczy i dotrą do Alghero drogą lotniczą.

Tutejsze lotnisko położone jest zaledwie kilkanaście kilometrów od Alghero więc dotarcie do miasta nie powinno być problematyczne. Kursuje autobus miejski, na który koszt biletu to zaledwie 1,30 euro (ważny 90 minut). Można również wziąć taksówkę, ale to niepolecana opcja, bowiem koszty nie są niskie – kurs z lotniska do centrum Alghero może nas kosztować nawet 25 euro.

Alghero transport publiczny – autobusy

Podstawowym – i w zasadzie jedynym poza taksówkami – publicznym środkiem przemieszczania się po mieście jest sieć komunikacji autobusowej. Dzięki nim dotrzecie w zasadzie w każdy zakątek Alghero. Miasto przecięte jest przez sieć szlaków, które tworzą pięć głównych linii autobusowych. Są to (oznaczenie literowe i kierunek):

  • linia AF (Ospedale Marino-Fertilia)
  • linia AC (Carmine)
  • linia AP (Pietraia)
  • linia LV – Linea Verde
  • linia ALFA (Aeroporto Fertilia – Stazione)

Jak widać, szczególnie przydatny może się okazać kurs w ramach linii piątej. Dojedziemy nim bowiem bezpośrednio do i z lotniska. Co ważne – nazwy linii są skrótami od ich tras, dzięki temu możemy łatwiej zapamiętać, który autobus będzie przydatny dla obranych przez nas kierunków podróży po mieście i okolicach. Za obsługę transportu autobusowego w Alghero odpowiada wyspecjalizowana spółka A.R.S.T.

Alghero komunikacja miejska, bilety, ceny

Bilety na transport publiczny w Alghero zakupimy w specjalnych kioskach tytoniowych oznaczonych jako „tabacchi„, a także w zwykłych kioskach. Po wejściu do autobusu bilet należy skasować, inaczej można się narazić na mandat karny w czasie kontroli. Można również kupić bilet bezpośrednio u kierowcy w pojeździe, ale ta opcja wiąże się z wyższymi kosztami.

Jeśli chodzi o koszt biletów w Alghero wyróżnić należy następujące typy:

  • bilet jednorazowy – koszt 1,00 euro (jego ważność to 90 minut) ; taki sam zakupiony u kierowcy to już koszt 1,50 euro
  • bilet całodzienny – 2,50 euro (ważny jest do północy w dniu skasowania)

Dla osób chcących aktywnie podróżować i zwiedzać cały obszar miasta przydatny może okazać się ten drugi typ biletu, który umożliwi nieograniczone przemieszczanie się po mieście – wedle potrzeb. Najlepiej jest skasować tak bilet danego dnia możliwie wcześnie rano – dzięki temu mamy zagwarantowany komfort kilkunastu godzin swobodnej podróży przez miasto. W tym czasie można poznać Alghero.

Alghero – gdzie kupić bilet, komunikacja miejska

Jak już zostało wspomniane bilet najkorzystniej jest kupić w kioskach zwykłych oraz tych tabacchi. Jednak istnieje również możliwość skorzystania ze stacjonarnej, miejskiej kasy biletowej. Mieści się ona na terenie Ogrodów Publicznych “Giuseppe Manno’ – przy ulicy via Catalogna – nieopodal miejskiego ratusza.

Więcej informacji o godzinach otwarcia kasy znajduje się na stronie internetowej miejskiego przewoźnika.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Gdzie zjeść w Cagliarii, najlepsze miejsca

Cagliarii – najlepsze hotele i noclegi nad morzem

Następny

Dodaj komentarz