Komunikacja miejska w Cagliari – jak poruszać się po tym mieście i całej Sardynii?

Tagi , , , , , , , ,

Cagliari to przepiękne miasteczko na Sardynii, które nazywane jest miastem słońca – zwiedzanie go możemy zaplanować z wykorzystaniem komunikacji miejskiej oraz własnych nóg, jeżeli nie chcemy wynajmować auta. Jakie przydatne informacje powinien mieć turysta na temat transportu publicznego i na co zwracać uwagę podczas zwiedzania? Dowiedz się, jak działa komunikacja miejska w Cagliari.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak najwygodniej dostać się do Cagliari?

Odpowiedź jest prosta – samolotem. Bezpośrednie loty do Cagliari znajdziemy m.in. z lotniska w Krakowie czy Warszawie, ale od jakiegoś czasu również z Poznania. Poza sezonem można znaleźć wiele tanich lotów znanych przewoźników, np. Ryanair. Alternatywą dla turystów może być również położona niedaleko Cagliari miejscowość Olbia lub Alghero, skąd dojedziemy do celu pociągiem lub autobusem. Połączenia międzymiastowe są również bardzo przystępne, więc nie będzie konieczności wynajmowania taksówki lub auta na czas pobytu. Tanie loty bezpośrednie z Polski możemy znaleźć w cenie już od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych w obie strony.

Przeczytaj także: Cagliari – dojazd z lotniska do centrum

Podróż z lotniska do miasta – jak najwygodniej?

Zakładając, że do Cagliari dostaniemy się samolotem, po wylądowaniu na lotnisku mamy kilka opcji transportowych pozwalających na przemieszczenie się do centrum miasta. Najpopularniejszym, i zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem jest podroż pociągiem, ze stacji kolejowej Elmas Areoporto. Bilety na pociąg zakupimy w specjalnych automatach jeszcze na terenie lotniska, ich koszt to ok. 3 euro w jedną stronę. Biletomaty oznaczone są zwykle literą T. Należy pamiętać, że kursy pociągów mogą nieco różnić się w okolicach świąt czy niedziel, dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na rozkład jazdy. Alternatywą dla podróży pociągiem są również autobusy przewoźnika ARST. Jednak w ciągu dnia dostępne są zaledwie trzy kursy, a w okresie świąt może pojawić się nawet tylko jeden.

Poruszanie się po Cagliari – jak działa komunikacja miejska w Cagliari

Komunikacja miejska w Cagliari jest dość dobrze rozwinięta. Poruszając się za pomocą autobusów miejskich, dojedziemy właściwie do większości obranych punktów miasta. Zakupu biletów dokonamy nie tylko w biletomatach, ale również w kioskach z gazetami, których w Cagliari jest całe mnóstwo. Średni koszt biletów to ok. 1,20 euro za 90-minutowy przejazd, opłaca się również zakupić bilet za 12 euro uprawniający do 12 przejazdów autobusem miejskim. By lepiej rozeznać się w trasach autobusów miejskich, można przejrzeć dostępną na stronie internetowej przewoźnika mapkę. Są tam pokazane dokładnie przejazdy i poszczególne przystanki. Autobusy jeżdżą dość często, dlatego bez większych problemów powinniśmy przemieszczać się dowolnie po mieście w poszukiwaniu najważniejszych atrakcji. Z uwagi na skupienie najważniejszych, zabytkowych miejsc Cagliari w centrum miasta, najwygodniej będzie przemieszczać się pieszo.

Czy taksówka to dobry pomysł w Cagliari?

Jazda taksówką wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem podczas zwiedzania obcego miasta, wychodząc z założenia, że dotrzemy w ten sposób do danych punktów miasta najszybciej i najbezpieczniej. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie. Biorąc pod uwagę fakt, że średni kurs taksówką może nas kosztować od 15-20 euro, co w ostatecznym rozrachunku może być sporym wydatkiem. By zaoszczędzić nieco na budżecie wakacyjnym, zdecydowanie lepszą opcją będzie poruszanie się po Cagliari komunikacją miejską. Pojedynczy bilet na kurs autobusu to średni koszt od 1,5-3 euro, zatem o wiele taniej niżeli kurs taksówką.

Może Cię zainteresować: Top 10 miejsc na Sardynii, które warto zobaczyć

Podróże międzymiastowe – jak dojechać z Cagliari do Alghero?

Jeżeli prócz Cagliari mamy w planach zwiedzanie innych części Sardynii, a naszym następnym przystankiem jest urokliwe Alghero, czeka nas dość długa podróż. Jak najlepiej ją zaplanować? Zarówno najszybszym, jak i najwygodniejszym sposobem będzie wybranie pociągu – podróż będzie trwała ok. 5 godzin, a przewoźnikiem jest tu Trenitalia. Cagliari i Alghero znajdują się na dwóch krańcach Sardynii, dlatego bilet będzie oscylował w granicach 10-12 euro w jedną stronę. Docelową stacją w drodze do Alghero będzie Abbasanta, znajdująca się już na terenie miasta. Bilety możemy zakupić bezpośrednio w pociągu lub na stacji w Cagliari w wybranym biletomacie. Można również dokonać rezerwacji, zakupić bilet i wydrukować go przez specjalny formularz dostępny na stronie internetowej przewoźnika.

Komunikacja miejska w Cagliari – o czym szczególnie pamiętać?

Mimo iż komunikacja miejska na terenie Sardynii i jej poszczególnych miast jest bardzo dobrze rozwinięta, kultura, jaka panuje na tej wyspie, jest bardzo specyficzna. Włosi znani są ze swojej opieszałości i spóźnialstwa, a nawet kilkunastominutowe opóźnienie autobusu czy pociągu nieszczególnie robi na kimkolwiek wrażenie. Może to być nieco uciążliwe dla turystów przyzwyczajonych do punktualnej komunikacji miejskiej. Niemniej jednak połączenia do różnych miejsc na Sardynii są bardzo przystępne i warto na nich polegać podczas zwiedzania tej urokliwej części Włoch.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Free parking w Cagliari — gdzie parkować?

Najciekawsze propozycje mieszkaniowe all inclusive na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz