Na Sardynii istnieje niesamowita różnorodność festiwali i bez względu na to, kiedy ją odwiedzisz, z pewnością znajdziesz coś, co zapewni Ci rozrywkę. Jeśli jest coś, co Sardyńczycy potrafią robić, to z pewnością organizować tradycyjne festiwale. Sardyńczycy żyją pełnią życia – z pasją, cieszą się pysznym sezonowym jedzeniem, dobrym winem, muzyką, jaskrawymi kostiumami oraz wspaniałymi tańcami. Poza tym, Sardynia słynie z bogatej kultury, która jest wciąż żywa i kwitnąca ( czy wiesz, że język sardyński jest jednym z chronionych języków mniejszościowych we Włoszech?). Mieszkańcy Sardynii mają wiele powodów do świętowania! Jeśli planujesz wakacje na Sardynii i masz możliwość elastycznej zmiany dat w swoim harmonogramie, spróbuj zaplanować swoją podróż tak, aby uczestniczyć w sardyńskim festiwalu. Kontynuuj czytanie naszego artykułu: „Kultura i tradycje Sardynii: Festiwale i wydarzenia, których nie możesz przegapić„, aby odkryć najważniejsze z wydarzeń, w których możesz wziąć udział na Sardynii.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Loty na Sardynię
Istnieją dwa sposoby dotarcia na Sardynię: samolotem lub promem. Loty na Sardynię to znacznie szybsza i tańsza opcja, ale podróż promem pozwala na zabranie własnego samochodu. Prom oferuje również rozrywkę dla dzieci, co może być zaletą. Na Sardynii znajdują się trzy lotniska: Olbia, Cagliari i Alghero. Na Sardynię dolecisz z wielu europejskich miast, ale nie zawsze jest to trasa bezpośrednia. Istnieje także wiele bezpośrednich lotów z Włoch kontynentalnych i z Polski. Ceny lotów z Polski na Sardynię zaczynają się od 320,00 zł. Więcej lotów na Sardynię znajdziesz na stronie: https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Cagliari-CAG/.
Kultura i tradycje Sardynii: Festiwale i wydarzenia, których nie możesz przegapić
Święto Świętego Efisio
Święto Świętego Efisio – zwane także Sagra di Sant’Efisio, Parata di Sant’Efisio lub po prostu Sant’Efis lokalnie – odbywa się w stolicy Cagliari każdego roku 1 maja i jest jednym z najbardziej popularnych festiwali na wyspie. Festiwal trwa cztery dni, od 1 do 4 maja, ale kluczowymi wydarzeniami są te z 1 i 4 maja. Święto to upamiętnia Świętego, który ocalił ludność podczas niezwykle niszczycielskiej zarazy w 1652 roku. Udało mu się położyć kres zarazie po tym, jak ludzie poprosili go o pomoc.
Mieszkańcy poprzysięgli, że jeśli Święty Efisio powstrzyma zarazę, przeniosą jego posąg z kościoła Sant’Efisio w Stampace (Cagliari) do kościoła Sant’Efisio w Nora, gdzie Święty zmarł. Właśnie dlatego festiwal odbywa się 1 maja od 1656 roku. W ciągu tak długiej historii było zaledwie kilka lat, w których nie odbyła się pełna parada: podczas bombardowań Cagliari w czasie II wojny światowej i podczas ostatniej pandemii. Poza tym festiwal odbywa się od ponad 360 lat!
Festiwal San Simplicio, Olbia
San Simplicio to jeden z najważniejszych festiwali religijnych na Sardynii. Festiwal odbywa się w Olbii, nadmorskim mieście położonym na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Olbia to ładne miejsce: ma nabrzeże obsadzone palmami i jest najbardziej znana ze swojej oszałamiającej średniowiecznej bazyliki San Simplicio. Jak można sobie wyobrazić, festiwal odbywa się na cześć patrona Olbii, San Simplicio, co roku około drugiego tygodnia maja. Oprócz tego organizowanych jest mnóstwo imprez jeździeckich, gastronomicznych oraz ceremonii religijnych. Spodziewaj się także pokazu fajerwerków oraz pysznego jedzenia i wina, które nigdy nie przestaje się tego dnia lać!
Calici di Stelle, Jerzu
To jedno z najlepszych wydarzeń na Sardynii w okresie letnim. Jest to festiwal wina, który odbywa się w Jerzu, słynącym z produkcji wina Cannonau, od ponad 40 lat. Jerzu to pięknie położona miejscowość w górach, w prowincji Ogliastra, w niewielkiej odległości od wschodniego wybrzeża Sardynii. Calici di Stelle odbywa się co roku w sierpniu, zazwyczaj między pierwszym a drugim tygodniem miesiąca i trwa kilka dni. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, choć zazwyczaj pobierana jest niewielka opłata za jedzenie i degustację wina. Podczas tego festiwalu obfituje wino, ale można też liczyć na koncerty muzyczne, wydarzenia sportowe, wycieczki z przewodnikiem do pobliskich stanowisk archeologicznych, tańce, wyścigi konne i wiele innych atrakcji oraz wydarzeń kulturalnych.
Sagra di San Costantino, Sedilo
Co roku od 1806 r., na początku lipca w małej wiosce Sedilo, niedaleko Oristano odbywa się festiwal S’Ardia. Organizowany w samym sercu wyspy, festiwal ten prezentuje autentyczną kulturę i tradycję na Sardynii. Nie ma w nim blichtru i przepychu najpopularniejszych festiwali. Podczas gdy wiele najlepszych festiwali na Sardynii obejmuje jazdę konną i zawody w ramach obchodów, S’Ardia Festival to wyłącznie wyścigi konne. Pełna nazwa festiwalu to S’Ardia di San Constantine. Jest to uhonorowanie zwycięstwa Konstantyna nad Maksencjuszem w bitwie pod Ponte Milvio w 312 roku naszej ery. Dlatego też każdego roku, 6 i 7 lipca, szarża Konstantyna jest odtwarzana za pomocą wyścigu konnego odbywającego się bezpośrednio na terenie Santuario di San Constantino w Sedilo. Przebrani za rycerzy jeźdźcy jeżdżą z dużą prędkością wokół sanktuarium 7 razy, zanim udadzą się do Sa Murredda, okrągłego placu z krzyżem w jej centrum.
I Candelieri, Sassari
I Candelieri – znany również jako Faradda di li Candelieri – to coroczny festiwal odbywający się w Sassari 14 sierpnia. Festiwal ten organizowany jest co roku od ponad 500 lat! Festiwal Candelieri to święto ku czci Madonny dell’Assunta – Matki Bożej Wniebowziętej. Jest ono formą dziękczynienia za powstrzymanie wielu plag, które pustoszyły ten region. Legenda głosi, że dzięki wstawiennictwu Matki Bożej i San Sebastiano, plaga zakończyła się dokładnie 14 sierpnia 1528 roku. Jednak najnowsze badania zgadzają się, że początki są jeszcze starsze i wywodzą się z podobnej parady, która odbyła się w Pizie w XIV wieku i w której uczestniczyli również mieszkańcy Sassari.
Sa Sartiglia, Oristano
Sa Sartiglia to huczna dwudniowa impreza, która odbywa się co roku w mieście Oristano. Festiwal wyznacza szczyt obchodów karnawału na Sardynii. Sa Sartiglia ma średniowieczny klimat i teatralnego ducha! Zakładane są wówczas tradycyjne maski i kolorowe kostiumy. Organizowanych jest także wiele wydarzeń kulturalnych i inscenizacji, takich jak na przykład potyczki konne. Najbardziej atrakcyjną częścią Sa Sartiglia jest jednak wyścig konny, którego celem jest złapanie gwiazdy wiszącej na środku ulicy za pomocą włóczni (a także innych bardziej skomplikowanych broni).
Cavalcata Sarda, Sassari
Udaj się na północ Sardynii do Sassari (drugiego co do wielkości miasta na Sardynii), w maju na naprawdę wyjątkowy festiwal – Cavalcata Sarda. Festiwal ten jest w rzeczywistości dość podobny do Sant’Efisio. Odbywa się wówczas parada w tradycyjnych strojach przedstawicieli 60 miast i wiosek na Sardynii. Jednak w przeciwieństwie do Sant’Efisio, Cavalcata Sarda nie ma korzeni religijnych. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 1711 roku, kiedy to major Sassari chciał oddać hołd królowi Hiszpanii Filipowi I (ówczesnemu władcy Sardynii) i zorganizował paradę w tradycyjnych strojach. Wszyscy szlachcice chcieli wziąć w niej udział, aby pochwalić się swoimi strojami i (co za tym idzie) bogactwem. Imprezę wznowiono w 1899 roku z okazji wizyty króla Umberto I i jego żony królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Odwiedzili oni Sassari, aby wziąć udział w odsłonięciu pomnika króla Vittorio Emanuele II (pierwszego króla Włoch) na Piazza Italia.
Girotonno, Carloforte
Pod koniec maja lub na początku czerwca każdego roku odbywa się czterodniowy festiwal żywności o nazwie Girotonno, który zdecydowanie jest jednym z najlepszych tego typu wydarzeń na Sardynii. Organizowany jest on w małym miasteczku Carloforte, na maleńkiej wyspie San Pietro, która znajduje się u wybrzeży południowo-wschodniej Sardynii. Ale czym właściwie jest Girotonno? Festiwal ten jest świętem wszystkiego, co związane z tuńczykiem. Punktem kulminacyjnym jest dość kontrowersyjna „mattanza”, podczas której dojrzały tuńczyk zostaje złowiony. W programie Girotonno jest międzynarodowy konkurs na najlepsze dania z tuńczyka. Poza tym, organizowane są pokazy gotowania na żywo, koncerty oraz spotkania ze znanymi szefami kuchni.
Corsa degli Scalzi, Cabras
Corsa degli Scalzi to jeden z najbardziej wyjątkowych festiwali na Sardynii. Odbywa się co roku we wrześniu w Cabras, małym miasteczku na zachodnim wybrzeżu Sardynii, na półwyspie Sinis w pobliżu Oristano. Cabras słynie również z Muzeum Obywatelskiego, w którym można podziwiać tzw. Gigantów z Mont’e Prama. Festiwal ten jest historycznym i religijnym upamiętnieniem wydarzenia, które miało miejsce w 1619 roku, kiedy lokalna społeczność musiała bronić siebie i posągu San Salvatore przed atakiem Maurów. Jest to również święto przebłagalne za zbiory. Podczas obchodów 900 „curridoris” – bosych mężczyzn w różnym wieku, ubranych na biało – niesie drewnianą figurę Santu Srabadori (Świętego Salvatore) przez 7 km przez polne drogi Sinis i zwraca ją do kościoła Świętego Salvatore.
Autunno in Barbagia
Jest to jeden z najważniejszych festiwali na Sardynii. Jak można się domyślić, Autunno in Barbagia oznacza jesień w Barbagii. Festiwal ten obchodzony jest w górzystym regionie Barbagia, w prowincji Nuoro – w samym sercu Sardynii. Święto to nazywane jest także „Cortes Apertas„, co zasadniczo oznacza „otwarte dziedzińce”. Odbywają się wówczas degustacje, bankiety, a rzemieślnicy pokazują, jak pracują ze złotem, drewnem, żelazem lub jak gotują tradycyjne lokalne potrawy. Jesień w Barbagii oferuje odwiedzającym i podróżnikom możliwość poznania autentycznej kultury i tradycji wiosek Sardynii – od Desulo i Orgosolo po Fonni. Festiwal jest ulubionym wydarzeniem wśród mieszkańców Sardynii. Autunno in Barbagia odbywa się w każdy weekend jesieni w innej miejscowości, począwszy od września aż do grudnia. Udział w imprezie jest bezpłatny, ale trzeba zapłacić za jedzenie i napoje. Jeśli zamierzasz spać w okolicy, zarezerwuj nocleg z dużym wyprzedzeniem!
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.