Latarnie morskie na Sardynii

Tagi , ,

Sardynia to jedna z najpopularniejszych wysp, jeśli chodzi o kierunki wakacyjne. Nie powinno nas to jednak dziwić, gdyż to właśnie tam znajdziemy najpiękniejsze plaże, a także nienaruszoną, dziką przyrodę, która żyje swoim tempem. Sardynia to także popularne kurorty turystyczne i cały szereg innych atrakcji, jakie tylko czekają tam na turystów. Jeśli zdecydują się oni jednak nieco zboczyć ze szlaku i odwiedzić bardziej tajemnicze miejsca, wówczas mogą się oni wybrać szlakiem malowniczych latarni morskich, których na wyspie nie brakuje. Wobec tego, do czego służą latarnie morskie i które z nich na Sardynii warto odwiedzić?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Do czego służą latarnie morskie?

Chyba każdy kiedyś słyszał o latarniach morskich. Głównie wynika to z faktu, że nie znajdziemy ich tylko i wyłącznie na Sardynii, ale także w każdym, portowym mieście – nawet w naszym kraju. Latarnie morskie wyglądają, jak pionowe wierze, z niewielkimi „kokpitami” na samej górze. Latarnie morskie w dużej mierze były nawigacją. Powstawały one głównie w okresie, kiedy flota i transport morski przeżywały gwałtowny rozwój.

Zazwyczaj latarnie morskie za pomocą sygnałów świetlnych, oświetlały drogę do portu i sygnalizowały obecność w danym miejscu linii brzegowej. Jednocześnie w okresie najazdów i wojen, latarnie morskie były swego rodzaju ostrzegaczem i dawały sygnał do przygotowania linii obrony. Obecnie niektóre latarnia morskie działają w dalszym ciągu i co więcej starają się one spełniać tę samą rolę. Choć znaczenie latarni morskich nieco się zmniejszyło, to jednak stały się one także ogromną atrakcją turystyczną- szczególnie te z nich, które w dalszym ciągu są czynne.

Wspaniały ponury widok na latarnię morską Capo Ferro. Popularny cel podróży nad Morzem Śródziemnym. Lokalizacja: Porto Cervo, prowincja Sassari, Sardynia, Włochy, Europa, licencja: shutterstock/By Vadym Lavra
Wspaniały ponury widok na latarnię morską Capo Ferro. Popularny cel podróży nad Morzem Śródziemnym. Lokalizacja: Porto Cervo, prowincja Sassari, Sardynia, Włochy, Europa, licencja: shutterstock/By Vadym Lavra

Czynne latarnie morskie na Sardynii

Latarnie morskie na Sardynii to prawdziwe bogactwo. Okazuje się, że wyspa ta posiada ich co najmniej kilkanaście, z czego tylko kilka pozostało czynnych. Zacznijmy jednak od tego, że najwięcej z nich zlokalizowanych jest w prowincji Sassari, a także w prowincji Olbii. To właśnie tam miały najważniejszą rolę nawigując włoską i międzynarodową florę morską oraz ostrzegając przed obecnością linii brzegowej. Wobec tego, jakie są czynne latarnie morskie na Sardynii? Latarnie morskie na Sardynii:

  • Capo Ferrero – w prowincji Olbia, tuż na przeciwko archipelagu La Maddalena. Zgodnie ze źródłami została ona wybudowana w 1858 roku i działa po dziś dzień.
  • Capo Testa – znajdziesz ją na Capo Testa w miejscowości Santa Teresa Gallura. Jest to latarnia na cyplu najbardziej wysuniętym na północ. Zgodnie ze źródłami została ona założona w 1845 roku.
  • Torre Grande – jest to latarnia, która jest na starej wierzy w nadbrzeżnym miasteczku Maria Grande Torre. Jest to latarnia morska z 1542 roku.
  • Capo San Marco – znajduje się ona w Capo San Marco na samym końcu Zatoki Oristano, w gminie Cabras. Zgodnie ze źródłami jest to latarnia morska z 1924 roku.
  • Capo di Pula – to latarnia morska w prowincji Cagliari. Nie wiadomo dokładnie, w którym roku wybudowana, jednak miała ona sygnalizować wejście do nadbrzeżnego portu w Cagliari.
  • Latarnia morska Capo Carbonara –  jest na końcu zatoki Carbonara w niewielkiej miejscowości Villasimius.  Zgodnie ze źródłami jej powstanie datuje się na rok 1578. 
  • Punta Palau – znajdziesz ją na w porcie Palau, z którego widać przepiękny archipelag La Maddalena. To latarnia morska z 1935 roku.
  • Latarnia morska Porto Torres – jest to latarnia morska w sardyńskim porcie o tej samej nazwie, w prowincji Sassari. Zgodnie ze źródłami ta latarnia morska wybudowana w 1855 roku i do tej pory jest ona czynną latarnią morską.

Oczywiście powyżej wymienione latarnie morskie to najpopularniejsze z nich. Na samej Sardynii z pewnością znajdziemy jeszcze o wiele więcej mniejszych i większych latarni, które również można zwiedzić.

Latarnie morskie na Sardynii – zwiedzanie

Sycylia latarnie morskie – zwiedzanie wcale nie jest skomplikowane. Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest dam dojazd do tych latarni. Drogi są wyjątkowo dobrze oznakowane, a przed samymi latarniami zwykle znajdziesz parking. Do samej latarni morskiej trzeba będzie jednak dojść piechotą. Ciekawostką jest fakt, że niektóre z nich zwiedzimy całkowicie za darmo. Wobec tego na to również możemy się przygotować. Wejście do latarni morskich zwykle zorganizujesz „na własną rękę”, aczkolwiek możesz również skorzystać z pomocy przewodnika. Wówczas nie tylko obejrzymy latarnię morską od zewnątrz, ale także zapoznamy się z jej wyjątkową historią i ciekawostkami, które są z nią związane. Warto więc się na taką podróż śladami sardyńskich latarni morskich zdecydować, a z pewnością tego nie pożałujemy.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Gdzie wybrać się na drinka na Sardynii?

Najbardziej wyborne produkty spożywcze z Sardynii

Następny

Dodaj komentarz