Lotnisko Olbia – wszystko co musisz wiedzieć

Tagi , ,

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Co roku przyciąga tłumy turystów spragnionych pięknych plaż, niesamowitych krajobrazów, pysznego jedzenia oraz kryształowo czystej wody. Jak dotrzeć na Sardynię i nie przepłacać za bilet? Jak dolecieć na Sardynię z Polski? Czy lotnisko Olbia jest blisko centrum?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Loty na Sardynię

Port lotniczy Olbia – Costa Smeralda znajduje się we włoskiej Sardynii. Obsługuje on loty na Sardynię i jest drugim co do wielkości lotniskiem po Cagliari – Elmas na Sardynii. Położony on jest dokładnie w pobliżu zatoki Lobia na północno – wschodnim wybrzeżu Sardynii. Jest ono główną siedzibą włoskich linii lotniczych Meridiana, która jest także jednym z udziałowców lotniska. Lotnisko w 2006 roku obsłużyło ponad 1 milion 800 tysięcy pasażerów, a obecnie szacuje się, że obsługuje blisko 2,2 mln pasażerów każdego roku. Co ważne, maksymalne możliwości lotniska co do obsługi ruchu pasażerskiego szacowane są na 4,5 miliona pasażerów rocznie.

Lotnisko Olbia – Costa Smeralda znajduje się na południe od miasta Olbia. Do lotniska w Olbii z powodzeniem można dostać się samochodem. W tym przypadku kierować się na południe od centrum miasta drogą SS 125 (około 3 kilometrów) i należy jechać w stronę Porto San Paolo. Łączny czas podróży nie powinien wynieść więcej niż 10 minut.

Lotnisko Olbia – przyloty i odloty

Lotnisko Olbia – Costa Smeralda oferuje szeroką gamę lotów międzynarodowych. Z lotniska można dostać się sezonowo także do Rygi, Paryża, Wiednia, Brukseli, Londynu, większości miast Niemiec (m.in. Berlina, Hamburga, Monachium, Hannoveru), Wenecji, Zurychu, Madrytu, Kopenhagi, Oslo czy Sztokholmu. W tym okresie najczęściej przelot odbywa się za pośrednictwem takich przewoźników lotniczych jak Air France, Lufthansa, Austrian Airlines, Brussels Airlines, British Airways oraz przewoźników krajowych i czarterowych takich jak Condor, Corendon Airlines Europe, Easy Jet, Eurowings, Helvetic Airways, People’s, Norwegian Air Shuttle czt Scandinavian Airlines System.

Sardynia loty regularne – na jakie lotniska?

Port lotniczy Olbia oferuje także regularne połączenia do takich miast jak Mediolan (Mediolan – Linate od kwietnia 2020 r.) czy Rzym (lotnisko Rzym – Fiumicino, od kwietnia 2020 r.). Podróż w tym kierunku obsługiwana jest przez linię lotniczą Alitalia.  Regularnie na trasie Londyn – Gatwick – Olbia Costa Smeralda oraz Mediolan – Maplensa – Olbia Costa Smeralda lata także przewoźnik EasyJet a do i z Barcelony hiszpańska tania linia lotnicza Helvetic Airways.

Tanie loty Sardynia z Polski

Loty z portu lotniczego Olbia – Costa Smeralda do Polski odbywają się sezonowo i są obsługiwane przez linię lotniczą Enter Air do takich miast w Polsce jak Katowice, Poznań, Warszawa (lotnisko Chopina od czerwca 2020 r.) oraz Wrocław (od 31 maja 2020 r.). Lot z lotniska Olbia do Polski trwa około 2,5 godziny. Istnieje także możliwość lotów z przesiadkami np. w Milanie czy Bergamo, jednak w takim przypadku należy liczyć się dłuższym czasem podróży oraz z reguły z wyższą ceną.

Costa Smeralda Airport, Olbia, Sardinia, Italy - July 14, 2018: Hall of Costa Smeralda Airport in Olbia with Passengers Inside. Tourists Waiting Airplane in Departure Hall.
Widok na pasażerów lotniska Costa Smeralda. Olbia, Sardynia. licencja: shutterstock

Lotniska Olbia – jak się po nim poruszać

Lotnisko Olbia – Costa Smeralda jest bardzo intuicyjne w poruszaniu się po nim. Zostało zaprojektowane jako wolne od barier, z myślą o wygodzie oraz łatwym poruszaniu się wszystkich pasażerów. Przyloty (zarówno krajowe, ze strefy Schengen i spoza strefy Schengen) oraz odloty umiejscowione są na parterze lotniska Olbia. To tu znajdują się takie usługi jak punkty odpraw, punkt informacyjny, kasy lotnicze, biuro rzeczy zagubionych, przechowalnie bagażu czy strefy handlowe.

Na lotnisku znajduje się pięć bramek przez które pasażerowie mogą dostać się na pokład swojego samolotu. Przed głównym budynkiem lotniska została wyznaczona przechowalnia bagażu, która jest czynna w godzinach od 7:00 do 22:00 i jest ona dostępna dla pasażerów, którzy posiadają bilet lotniczy lub kartę pokładową. Na miejscu dostępne są także specjalne boxy rowerowe (dla osób podróżujących z rowerami). Cena przechowania jednej standardowej sztuki bagażu wynosi 5 euro za dzień, natomiast przechowanie roweru to koszt 7 euro za dzień.

Terminal lotniczy w Olbii oferuje podróżującym także stację rzeczy znalezionych, stoisko informacyjne, punkt pierwszej pomocy oraz posterunek policji. Na miejscu zostały zaprojektowane toalety dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, poczekalnia VIP oraz Żłobek i Baby Club dla dzieci. Pasażerowie mogą tu zjeść posiłek w Restauracji Karakiosk otwartej na ogród w stylu dziedzińca. Mogą także skosztować sardyńskich win w Wine Bar Karawine. Na miejscu znajdują się także butiki i sklepy oferujące sprzedaż detaliczną.

Na zewnątrz terminala znajdują się automaty parkingowe, terminal wypożyczalni samochodów, parkingi oraz przystanki komunikacyjne oraz postój taksówek. Natomiast na pierwszym piętrze (antresoli) lotniska umieszczono sale konferencyjne.

Warto wiedzieć też, że przy lotnisku został wygospodarowany parking podzielony na trzy sektory. Jest on czynny przez całą dobę i może pomieścić prawie 1100 samochodów, w tym także pojazdy dla osób niepełnosprawnych. Płatności za parking dokonuje się w kasie lub w wyznaczonych do tego celu automatach. Można płacić zarówno gotówką jak i kartą.

Transport z lotniska w Olbii


Autobusy o numerach 2 oraz 10 zapewniają połączenie między lotniskiem w Olbii a centrum miasta. Linie te kursują regularnie od poniedziałku do soboty co 20 minut. W niedziele odjazdy i przyjazdy autobusów odbywają się co 40 minut. Zarówno jedna jak i druga linia autobusowa docierają do stacji kolejowej. Z lotniska można dostać się także autobusem do takich miejscowości jak Cagliari, Santa Teresa Di Gallura, Baja Sardinia czy Cannigone.

W samej hali przylotów znajduje się także kilkanaście biur które oferują wynajem samochodów. Zalicza się do nich takie wypożyczalnie jak EasyCar, Hertz Italiana, Smeralda Express, Europcar Italia czy Italy by Car. Na stronie głównej lotniska znajdują się dokładne oznaczenia jak dotrzeć do danej wypożyczalni oraz numery do każdego z biur.

Na zewnątrz terminala przy hali przylotów można znaleźć także taksówki. Opłaty rozpoczynają się od 3,5 euro (opłata minimalna, a następnie kolejne 5 km kosztuje dodatkowe 2,6 eur. Typowa opłata za przejazd z lotniska do centrum miasta wynosi w granicach od 15 do 20 euro.

Autor: Magdalena Rypińska

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Najlepsze restauracje na Sardynii

Wymiana waluty na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz