Miasteczko murali Muravera i wioska bandytów Orgosolo

Tagi , ,

Sardyna to malownicza, włoska wyspa, która na przestrzeni ostatnich lat stała się prawdziwą destynacją turystyczną. To właśnie tam większość podróżnych może znaleźć swój, niewielki i malowniczy skrawek raju na ziemi. Sardynia zasłynęła przede wszystkim ze swoich pięknych plaż, które oblewane są lazurowym morzem, a także ze swojej dzikiej przyrody. Śmiało możemy powiedzieć, że nie pozostało na świecie zbyt wiele miejsc, w których przyroda może żyć naturalnym rytmem. Jednocześnie warto sobie uświadomić, że na Sardynii możemy spotkać się także z niesamowitą kulturą i malowniczymi miasteczkami jak np. Muravera i Orgosolo. To właśnie tam możemy podziwiać najpiękniejsze murale i uliczne dzieła. Co więc warto o nich wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kultura murali we Włoszech

Nie da się ukryć, że murale są uważane za najpiękniejszą sztukę uliczną, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Okazuje się, że wiele osób utożsamia powstanie murali głównie z uliczną sztuką rozwijającą się kilkanaście lat temu na ulicach amerykańskich miast. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że takie przekonanie jest wyjątkowo błędne. Sztuka murali jest najgłębiej zakorzeniona w kulturze Włoch. To właśnie tam można rzeczywiście podziwiać najpiękniejsze dzieła ulicznych artystów. Jeśli więc interesują nas włoskie murale, wówczas najlepszym rozwiązaniem dla nas może być wizyta na Sardynii. Konkretniej warto się udać do wyjątkowo kolorowej i malowniczej wioski Muravera.

Muravera, Włochy - 8 kwietnia 2018: 46 Festiwal Cytrusów, parada tradycyjnych strojów Sardynii - Sardynia, licencja: shutterstock/By Atzori Riccardo
Muravera, Włochy – 8 kwietnia 2018: 46 Festiwal Cytrusów, parada tradycyjnych strojów Sardynii – Sardynia, licencja: shutterstock/By Atzori Riccardo

To właśnie w tym, niewielkim skrawku artystycznego raju na ziemi. Możemy tam zapoznać się z najbardziej wyjątkowymi muralami. Pokryte są nimi nie tylko mury, ale często także i zwykłe ściany naszych domów. W tej wiosce można wczuć się w niezwykły i wyjątkowo artystyczny klimat Sardynii. Nie będzie można go doświadczyć w żadnej innej części Włoch. Co więcej, najpiękniejsze murale znajdziemy również w Orgosolo, która nazywana jest często wioską bandytów. Tam również spotkamy się z najlepszymi pracami ulicznych artystów, które wzbudzą nasz zachwyt i uznanie. Z całą pewnością można powiedzieć, że kultura murali we Włoszech jest na tyle głęboko zakorzeniona, że znajdziemy na to wiele dowodów na każdym kroku.

Jak dojechać do Muravera?

Wspomniane już zostało, że jeśli chcemy się nieco bardziej zbliżyć do malowniczej kultury włoskich murali, to na samym początku powinniśmy zdecydować się na to, by odwiedzić Sardynię i tajemniczą wioskę Muravera. To właśnie tam będziemy mogli podziwiać najlepsze i najpiękniejsze dzieła malarzy – artystów z ulicy i poczuć się tak, jakbyśmy byli w centrum galerii sztuki. Nic więc dziwnego, że Muravera to wioska, której absolutnie nie możemy pominąć podczas zwiedzania tajemniczej Sardynii.

Jednak wielu turystów może się zastanawiać, w jaki sposób można do niej dojechać? Otóż Muravera zlokalizowana jest praktycznie nad samym, wschodnim wybrzeżem Sardynii, a do Cagliari – gdzie znajduje się jednocześnie największy port lotniczy na całej wyspie – jest jedynie 74 kilometry. Turyści mogą się więc zdecydować na następujące możliwości podróży:

  • wypożyczony samochód – zakładając, że przylecimy do Cagliari, na lotnisku możemy skorzystać z usług wypożyczalni pojazdów. Dzięki temu do malowniczej wioski Muravera dojedziemy w około godzinę. Droga również nie jest zbyt wymagająca. Z lotniska cały czas musimy się bowiem poruszać drogą oznaczoną jako SS125var w kierunku północnym. Doprowadzi nas ona prosto do wioski Muravera.
  • komunikacja miejska – jeśli chodzi o transport publiczny na Sardynii, to również nie możemy mu absolutnie nic zarzucić. Możemy więc z niego skorzystać, by dostać się z Cagliari do Muravera. W pierwszej kolejności jednak z lotniska – najlepiej przy pomocy taksówki – musimy dojechać na przystanek Cagliari Austostazione ARST. Tam z kolei wybieramy autobus oznaczony jako Linea 103, który odjeżdża w kierunku San Vito Funtara Iri. Jednocześnie autobus ten zatrzymuje się na jednym z przystanków również w wiosce Muravera. Taka podróż nie powinna zająć nam więcej niż 1,5 godziny.

Jak więc widać, do wioski Muravera z Cagliari możemy dostać się w dość szybki i prosty sposób.

Orgosolo – wioska bandytów

Po wizycie w Muravera możemy udać się w dalszą część podróży do Orgosolo. Ta wioska bandytów Sardynia również oferuje nam bliskie spotkanie z uliczną sztuką. Orgosolo to niewielka wioska, która usytułowana jest pomiędzy malowniczymi górami w środkowej części wyspy. Nazwa „wioska bandytów” związana jest z przekonaniami, że to właśnie tu ukrywali się bandyci i rozbójnicy przez wymiarem sprawiedliwości. W wiosce był także kręcony słynny film z udziałem lokalnych pasterzy – „Banditi a Orgosolo”.

Wioska ta z pewnością nie słynie z bandytów, a z murali, których tam nie brakuje. Jeśli wybierzmy się ich tropem, to poznamy ponad 150 niesamowitych dzieł sztuki ulicznej, które nawiązują do różnych aspektów i scen z życia mieszkańców i nie tylko. Tego miejsca podczas zwiedzania całej Sardynii również nie możemy pominąć, jeśli interesują nas murale i malownicze, górskie wioski. 


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Carbonia – dlaczego musisz tam pojechać?

Jakie zwierzęta spotkamy na Sardynii?

Następny

Dodaj komentarz