Najpiękniejsze plaże w prowincji Cagliari

Tagi , ,

Sardynia leżąca w centrum Morza Śródziemnego, z pięknymi krajobrazami i jeszcze wspanialszymi plażami należy do najciekawszych miejsc do spędzenia letnich wakacji. Pełno tu cudownych zatoczek skrytych za dominującymi skalnymi formacjami, które przeplecione śródziemnomorską roślinnością zapraszają turystów z całego świata. Poznaj najpiękniejsze plaże w Cagliari.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cagliari – miasto słońca

Cagliari prócz faktu, iż jest miejscem pełnym historii i kultury, to rozpoznawalne jest głównie za sprawą swojego pięknego południowego wybrzeża. Stanowi bazę wypadową do zwiedzania całego regionu. Same opisywane jest często jako miasto słońca za sprawą faktu, że ma wyższą średnią ekspozycję na promienie słoneczne w ciągu roku od pozostałych miast Włoch o blisko 2700 godzin.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Otoczone jest błękitnym morzem i białymi wapiennymi skałami. Założone przez Fenicjan, skolonizowane przez Kartagińczyków i wielokrotnie najeżdżane ma za sobą długą i burzliwą historię, która ukształtowała je do współczesnego stanu. Niemal na każdym kroku wspaniałych uliczek Cagliari można ujrzeć świetnie zachowane pałace, kościoły i dzieła sztuki. Na szczycie wzgórza Castello dominuje ufortyfikowana cytadela o białych murach ze średniowiecznymi wieżami obronnymi.

Równie charakterystyczne i bogate w historię są dzielnice historycznego centrum Cagliari: Marina, Stempace i Villanova. Pełne rzemieślniczych sklepów, trattorii i lokalnych targów. Nad ulicami wznoszą się pozostałości archeologiczne, muzea i krużganki. To również obszar wielu cudów natury. Od lagun będących siedliskiem niezliczonych ilości ptaków, przez zielone parki aż po piękne plaże, które latem ożywają, oferując wypoczynek i mnóstwo zabawy turystom, jak i samym mieszkańcom.

Cagliari od nadmorskich kurortów po ukryte zatoczki

Do początku XX wieku Cagliari stało się najpopularniejszym miejscem wypoczynkowym z całej Zatoki Aniołów. Najpiękniejsze plaże w Cagliarii to strategiczna baza wypadowa do zwiedzania południowej Sardynii. Główną i jednocześnie najsłynniejszą jest Poetto. Należy do tych najbardziej obleganych w sezonie letnim zarówno przez turystów, jak i samych mieszkańców prowincji.

Rozpościera się z niej piękny widok na wszystkie kurorty wzdłuż plaży, umożliwiając wypożyczenie parasoli, leżaków, kajaków i rowerów wodnych. Rozciąga się na długości aż 4 km, oferując dostęp do barów, restauracji, szkół nurkowania i żeglarstwa. Obejmuje obszar od Margine Rosso do Sella del Diavolo. Sama plaża charakteryzuje się białym dość drobnym piaskiem i krystalicznie czystym morzem w kolorze błękitu z delikatnie opadającym dnem. Brzeg to też idealne miejsce na spacery czy jazdę rowerem na całej swej długości po imponującej nowoczesnej promenadzie.

Zaledwie 4 km od miasta mieści się plaża Calamosca leżąca we wspaniałej zatoce osłoniętej z obu stron przez cyple Capo Sant’Elia i Sella del Diavolo. Ma czyste morze w odcieniach szmaragdowo-błękitnych z piaszczystą plażą z gładkimi kamieniami. Oraz łagodnie opadającym dnem morskim wręcz idealnym dla małych dzieci. Wprost z plaży prowadzi niewielka ścieżka do miejsca widokowego na samym szczycie cypla z panoramą na Zatokę Aniołów. W tym samym miejscu znajduje się wieża strażnicza Calamosca z XVII wieku. W zatoce są również kluby nocne na świeżym powietrzu, bary i restauracje.

Najpiękniejsze plaże w Cagliari

Mari Pintau położone jest na wybrzeżu Quartu Sant’Elena z charakterystyczną rozległą przestrzenią kolorowych kamyków osadzonych na delikatnym, drobnym, jasnym piasku. Jej nazwa malowane morze odnosi się do koloru jej wody. Mała zatoka otoczona jest wspaniałymi wydmami i śródziemnomorskimi zaroślami. Na plaży znajduje się m.in. bar z przekąskami oraz wypożyczalnia sprzętu plażowego. Mari Pintau leży wzdłuż zakrętów z panoramicznym widokiem na Villasimius oddalonym od Cagliari o około 20 km. Nieopodal są też skały Cala Regina i zatoka Geremeas charakteryzująca się plażami z gruboziarnistego białego piasku jak Kala’e Moru i Baccu Mandara.

Plaże Villasimius należą do najbardziej spektakularnych po tej stronie Sardynii. Charakteryzują się białym piaskiem i imponującym krajobrazem, w skład którego wchodzi Morski Obszar Chroniony Capo Carbonara. Ogromna różnorodność przybrzeżnego dziedzictwa wynika ze szczególnego ukształtowania terenu. Przeplata on piaszczyste plaże długimi skalistymi odcinkami nabrzeża z niewielkimi zatoczkami ukrytymi wśród śródziemnomorskich zarośli.

Porto Sa Ruxi to pierwsza plaża za miastem Solanas wzdłuż SP17 około 35 km od Cagliari. Chroniona przed chłodniejszym mistralem przez śródziemnomorskie zarośla i skały jest wyjątkowo zacisznym miejscem. Charakteryzuje się białym, bardzo drobnym piaskiem i turkusowym morzem z piaszczystym dnem morskim. Dostępne są na niej punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu i płatny parking.

W Chia leży plaża Su Giudeu z krystalicznie czystą wodą z karaibskimi refleksami i miękkim, białym piaskiem. Co więcej, tuż przed nią w głębi morza znajduje się niewielka wysepka o blisko 18 m wysokości, która podczas odpływu dostępna jest pieszo. Sama plaża jest niezwykle popularna wśród rodzin z dziećmi i miłośników nurkowania. Dostępne są na niej bary i restauracje oraz parking, a całość otoczona jest przez spektakularne nadmorskie wydmy.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Sardynia bez samochodu – jak się poruszać?

Cagliari – dojazd z lotniska do centrum

Następny

Dodaj komentarz