Natura Gennargentu

Tagi , , , , ,

Region Gennargentu to najlepsze miejsce, aby podziwiać niezwykły sardyński krajobraz wprost ze szczytów górskich. To również idealne miejsce na poszukiwanie endemicznych gatunków florystycznych w skalistych i trudno dostępnych szczelinach lub przemierzać lasy Supramonte w poszukiwaniu wyjątkowych muflonów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Narodowy Zatoki Orosei i Gennargentu

O ustanowienie regionu Gennargentu i Zatoki Orosei Parkiem Narodowym Sardynii wnioskowano już w latach 30 XX wieku. Dopiero w roku 1992 podpisano porozumienie, na mocy którego można było je właściwie utworzyć. Niestety obecnie nadal stanowi przedmiot wielu sporów i niejasności. Lecz nie można odmówić mu niepowtarzalnego piękna.

Obszar objęty pod nazwą Narodowego Parku Zatoki Orosei i Gennargentu obejmuje co najmniej kilka środowisk, górskich i przybrzeżnych stanowiąc niezwykły przegląd bogatej flory i fauny Sardynii. Odnaleźć można w nim obszerny górski kompleks ze szczytami Punta La Marmora na wysokości 1834 m n.p.m. Bruncu Spina 1829 m n.p.m. oraz Punta Paulinu 1792 m n.p.m. otoczony górami Barbagia. Chylą się one wzdłuż wyspy na obszarze Supramonti aż do samego Morza Śródziemnego, gdzie tworzą cudowną Zatokę Orosei.

Wyjątkowy krajobraz regionu Gennargentu

Region Gennargentu obejmuje nie tylko masywy górskie, ale też niezliczone wzgórza, pastwiska, kaniony, doliny, lasy i oczywiście plaże, które ochraniają przed wiatrem monumentalne klify. Niewiele jednak osób przybywających na Sardynię wie, iż znajduje się tu najgłębszy w Europie kanion Gorropu. Mieści się w samym centrum wyspy pomiędzy Barbagią i Ogliastrą. Jest jednym z najbardziej spektakularnych pomników przyrody. Dzieje się tak nie tylko z powodu jego imponujących rozmiarów, ale też za sprawą różnorodności biologicznej, jaka w nim występuje. Wzdłuż jego koryta płynie też niewielki strumyk Rio Flumineddu znajdujący się na głębokości 500 metrów.

Nie mniej interesujące są też źródła Su Cologone,. To stąd wypływa krystalicznie czysta woda zasilająca przepływającą nieopodal rzekę Cedrino. Wartymi zobaczenia są również pobliskie jaskinie Sa Oche i Su Bentu. Warto zobaczyć także wyjątkowy pomnik przyrody Perda Longa di Baunei będący wapienną iglicą o wysokości 128 metrów spadając niemal pionowo do morza.

Na całym obszarze parku odnaleźć można też inne pomniki przyrody w tym Su Suercone przypominający wapienny krater, czy wieżę Perda’e Liana.

Jak dotrzeć do Parku Narodowego Gennargentu i Zatoki Orosei?

Park Narodowy Sardynii położony jest centralnie pośrodku wyspy. Dlatego dotarcie do niego z niemal każdego zakątka jest łatwe i niezbyt skomplikowane. Dla przykładu z miasta Olbia położonego na północnym krańcu wyspy istnieją aż 4 sposoby dotarcia do parku. Można wybrać podróż pociągiem do Macomer z przesiadką do Orotelli trwająca nieco ponad 2 godziny w kwocie od 50 do najwyżej 100 zł, a następnie przesiadając się w taksówkę aż do samego parku w czasie około 1,5 godziny. Można też wybrać autobus z Olbii przez Nuoro linią 514 aż do Cantoniera Pira Onni linią 302. Czas takiej podróży to około 3 godzin a koszt waha się od około 37 zł do najwyżej 56 zł. Niestety podobnie jak w przypadku poprzedniej trasy na końcowym etapie podróży należy skorzystać z taksówki lub dość popularnego na wyspie autostopu.

Do Parku Narodowego można dostać się także z Cagliari. Wybierając przejazd samochodem, należy skorzystać z jednej z 3 tras. Najkrótsza trwa niespełna 3 godziny i prowadzi przez SS 125, na której występują płatne odcinki drogi. Można skorzystać również z nieco dłuższej trasy E25 i SS 131. W tym wariancie będziemy jechać nieco ponad 3 godziny mijając takie miasta jak Oristano i Sardegna.

Z Alghero do Parku Narodowego Zatoki Orosei i Gennargentu dojechać można dwiema drogami, które mają podobny czas przejazdu. Jedna z nich prowadzi przez Macomer i Nuoro drogą SS 129. Druga wiedzie przez Ozien drogą SS 125. 


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Wynajem auta na Sardynii

Najlepsze hotele w Alghero

Następny

Dodaj komentarz