Arbatax, miejscowość położona na wschodnim wybrzeżu Sardynii, zachwyca piękną i bogatą przyrodą. Jest to miejscowość manifestująca w mnogości urokliwych plaż i słynnych czerwonych skał oraz niezwykłymi zabytkami historycznymi. Zabytki te pamiętają czasy hiszpańskiego panowania na tych ziemiach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Arbatax i sprawdzimy, jak tam dotrzeć z Cagliari i Tortolì, co warto zwiedzić na miejscu oraz gdzie spróbować regionalnych specjałów. Na koniec poznamy z kolei ciekawostki związane z tą nadmorską miejscowością.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Jak dojechać do Arbatax
Do Arbatax z Tortolì dojedziemy autobusami przedsiębiorstwa ARST (linia 305). Do Tortolì można dostać się zaś wynajętym samochodem, bądź autobusem w około dwie godziny z Cagliari. Jak więc widać sam dojazd do miejscowości z większych miast nie jest trudne i każdy znajdzie sposób – warto korzystać z Google Maps. Aplikacja podpowie, jakie środki transportu będą najszybsze.
Czerwone skały w Arbatax
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Arbatax są Rocce Rosse, czyli czerwone skały. To nieodłączny element klifowego wybrzeża. Te imponujące formacje skalne zbudowane są z porfiru, jaki nadaje im niepowtarzalnego, intensywnego koloru, zbliżonego do czerwieni.
Co ciekawe, w okolicy Rocce Rosse dużą popularnością cieszy się także nurkowanie. Entuzjaści bardziej ekstremalnych atrakcji często decydują się zaś na skakanie ze szczytów imponujących formacji geologicznych. Gładkie skały wokół klifów stanowią z kolei idealne miejsce na leniwe opalanie się i odprężające spędzanie wolnego czasu.
![Krajobraz morski Sardynii z czerwonymi skałami w Arbatax, licencja: shutterstock/By kadmy](https://sardynia.pl/wp-content/uploads/2024/02/sardinia-sea-marine-landscape-with-red-rocks-in-arbatax_shutterstock_1788486965-1024x683.jpg)
Plaże Arbatax na Sardynii
Arbatax może pochwalić się również urokliwymi plażami, z których jedną z najbardziej popularnych jest Porto Frailis. Jest to stosunkowo niewielka plaża, usytuowana niedaleko Hotelu La Bitta, w samym sercu miasta. Choć intensywnie uczęszczana, zachowuje swoją uroczą atmosferę. Zapewnia dostęp do toalet, pryszniców oraz płatnego parkingu w najbliższej okolicy. Przy plaży warto również odwiedzić foodtruck Aleffio Lo Smazzapanini, gdzie skosztujesz pysznych, regionalnych przekąsek w formie fast foodu. Niedaleko znajduje się także lokal Tholoi Restaurant and Pizzeria, oferujący w swoim klientom m.in. bottargę, czyli suszoną ikrę. Podawana zazwyczaj z makaronem spaghetti.
Dla poszukiwaczy spokojniejszych i pozbawionych tłumów turystów miejsc, plaża Spiaggia Di San Gemiliano może być idealnym wyborem. Znajdziemy ją nieco dalej od centrum Arbatax, zachwyca drobnym piaskiem i łagodnym zejściem do morza, tworząc atmosferę pełną spokoju i bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o pozostałe plaże wyróżniamy dwa obszary w okolicy, które usiane są piaszczystymi zakamarkami. Pierwszy z nich rozciąga się na południe od lotniska w Tortolì od miejscowości Lido Orrì po Ceę. Drugi z kolei znajduje się na północ od Stagno di Tortolì. Obejmuje takie plaże jak: Spiaggia di Pollu, Spiaggia del Lido delle Rose, Spiaggia di Iscrixedda oraz Spiaggia di Isula Manna.
Torre di San Gemiliano
Torre di San Gemiliano to wieża, majestatycznie wznosząca się między plażami Porto Frailis i San Gemiliano, będąca nie tylko zabytkowym punktem orientacyjnym, ale również fascynującą częścią burzliwej historii Sardynii. Ta imponująca konstrukcja, pochodząca z początku XVII wieku, była niegdyś nieodłącznym elementem kompleksu obronnego, strzegącego wybrzeża przed najazdami piratów.
Na wieżę można dostać się od strony plaż Porto Frailis lub Di San Gemiliano, bądź korzystając z nieutwardzonej drogi przecinającej Via San Gemiliano. Niezwykłym doświadczeniem będzie z pewnością wejście na górny taras wieży, co możliwe jest po pokonaniu metalowych schodów. Z tego punktu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okolicę, nagradzający odwiedzających malowniczym, nadmorskim krajobrazem.
Ciekawostki związane z miejscowością Arbatax
Miejscowość Arbatax skrywa w sobie fascynujące tajemnice związane z etymologią swojej nazwy. Choć niejasne jest pochodzenie toponimu, istnieją interesujące teorie na ten temat. Popularna była niegdyś wersja, według której to, nazwa miejscowości miała mieć pochodzenie arabskie i odnosić się do liczby czternaście. Według niej, Arbatax miałoby związek z czternastą wieżą strażniczą, zbudowaną tu w celu obrony przed piratami muzułmańskimi, którzy często atakowali sardyńskie wybrzeże. Hipoteza ta jednak jest obecnie podważana przez niektórych badaczy, ponieważ toponim Arbatax jest starszy niż sama fortyfikacja. Alternatywna teoria sugeruje, że nazwa może pochodzić od łacińskiego słowa „arbutus”, oznaczającego drzewo truskawkowe, które powszechnie występuje na tym obszarze.
Niezwykle ciekawym aspektem życia kulturalnego w Arbatax są regularnie organizowane wydarzenia. Jednym z najbardziej znanych jest plenerowy festiwal filmowy Cal’a, który odbywa się corocznie od 2009 roku, przyciągając miłośników kina z różnych miejsc. Festa di Stella Maris to z kolei wydarzenie, dedykowane madonnie, patronce miejscowości, znanej również jako Stella Maris, czyli Gwiazda Morza. Już sam proces organizowania festiwalu jest niezwykle fascynujący. Kilka dni przed wydarzeniem, mieszkańcy miejscowości tworzą dekoracje z tkanin i wstążek, nawiązujące do kolorów maryjnych i morza: bieli i błękitu.
Co ciekawe, festiwal ten angażuje nie tylko lokalną społeczność i parafian, ale i przyciąga tysiące turystów i pielgrzymów. Ulice nadmorskie wypełnione są wtedy bowiem również kolorowymi straganami oferującymi różnorodne, charakterystyczne dla regionu przysmaki. Komitet festiwalowy organizuje także występy muzyczne, tworząc atmosferę radości i wspólnoty podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Festiwal organizowany jest w lipcu i trwa trzy dni (od piątku do niedzieli).
Autor: Michał Jakoniuk