Pogoda i temperatura w Alghero w ciągu roku

Tagi , , ,

Alghero to urokliwa miejscowość położona na Sardynii. Ze względu na atrakcyjne usytuowanie, znakomity klimat i wyjątkowo dobrą pogodę jest częstym kierunkiem wakacyjnym. Cechą charakterystyczną Alghero jest zabytkowa urbanistyka starego miasta. Przy kamiennych uliczkach znajdują się gęsto rozsiane punkty gastronomiczne, które kuszą zapachami i włoskim klimatem. Jaka pogoda w Alghero panuje w poszczególnych miesiącach?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Alghero: temperatura powietrza i wody w marcu

W marcu temperatura na Sardynii jest łagodna. Miesiąc inauguracji wiosny charakteryzuje się średnią temperaturą nieco powyżej 10°C. W cieplejsze dni marca słupek rtęci przekracza wartość 14°C. Mogą zdarzać się chłodniejsze dni, nieprzekraczające 9°C. Przeciętna temperatura wody w marcu wynosi niespełna 14°C. Morze jest zimne i zdecydowanie nie sprzyja kąpielom. Na początku marca woda nie przekracza temperatury 13°C, dopiero wraz z upływem miesiąca ociepla się. Bez wątpienia jeszcze przyda się ciepłe ubranie, szczególnie w porze wieczornej.

Alghero: temperatura powietrza i wody w kwietniu

W kwietniu w Alghero robi się znacznie przyjemniej, niż w marcu. Temperatura może osiągać średnią wynoszącą ok. 16,5°C. Niektóre dni są bardzo ciepłe, z temperaturą dochodzącą do dwudziestej kreski. Pogoda jest łagodna, a przymrozki należą do rzadkości. Można stwierdzić, że na Sardynii w kwietniu czuć już wiosnę. Woda w stosunku do marca, ociepla się o ponad 1°C, uzyskując średnią wartość ciepła w zakresie 13,5°C – 18°C. Jest zatem dosyć zimna, jak na ten obszar Europy. Uśredniając, przeciętna temperatura morza w obszarze Alghero wynosi w kwietniu 15,3°C.

Pogoda w Alghero: temperatura powietrza i wody w maju

Kolejny wiosenny miesiąc, maj, jest dobrą porą na wypoczynek w Alghero. W rekordowych latach średnia temperatura powietrza zbliżała się do dwudziestej kreski. Zwykle zamyka się ona w granicach od 15°C do 19°C. To czas intensywnego rozwoju roślinności, która ma znakomite warunki do wegetacji. Woda w maju staje się już znacznie cieplejsza i przyjemniejsza. Choć nie sprzyja jeszcze w pełni morskim kąpielom, to wartości w granicach 18°C są normalnością. Lekki ubiór jak najbardziej wskazany.

Alghero: temperatura powietrza i wody w czerwcu

Czerwiec jest pierwszym bardzo ciepłym (a czasami wręcz gorącym) miesiącem na Sardynii. Średnia temperatura powietrza wynosi od 18,8°C do 23,7°C. W czasie niektórych dni słupek rtęci może zbliżać się nawet do wartości 30°C. Woda w basenie Morza Śródziemnego w czerwcu jest ciepła. Średnią wartością jej temperatury jest ok. 21°C. W drugiej połowie czerwca woda staje się znacznie cieplejsza, co sprzyja spędzaniu w niej czasu – czasami jej wartość dochodzi nawet do 25°C!

Pogoda w Alghero: temperatura powietrza i wody w lipcu

Lipcowe Alghero jest skąpaną w słońcu miejscowością o upalnym klimacie. Przeciętna temperatura wynosi wówczas ok. 25°C. W historii zdarzało się, że średnia temperatura w lipcu przekraczała 26,5°C, a niektóre dni na włoskiej wyspie były niezwykle upalne – ponad 32°C. Morze Śródziemne w lipcu jest bardzo ciepłe. Maksymalna średnia temperatura wody to 27°C. Zwykle jest to jednak ok. 24°C, co i tak jest znakomitą wartością dla fanów morskich kąpieli.

Alghero: temperatura powietrza i wody w sierpniu

Środek lata, sierpień. Temperatura na Sardynii pikuje maksymalnie w górę. Słupki rtęci rzadko schodzą poniżej 25°C. Zwykle oscylują w granicach 30°C. Średnia lipcowa temperatura w Alghero to ok. 25-27°C. Praktycznie nie zdarza się, aby poszybowała ona w dół poniżej 20°C – dotyczy to zarówno dnia, jak i nocy. Sierpniowa morska woda jest niezwykle ciepła, jak na europejskie warunki. Przeciętnie to ok. 24,8°C. Maksymalna zanotowana wartość temperaturowa morza w tym miesiącu to aż 27,3°C.

Alghero: temperatura powietrza i wody we wrześniu

Wrzesień na Alghero jest upalny. Temperatura oscyluje w granicach 20-25°C, a więc bardzo podobnie, jak w lipcu. Z tego też powodu wrzesień jest miesiącem chętnie wybieranym przez turystów do przyjazdu na Sardynię. Mimo lekkiego spadku temperatury powietrza, ciepłota wody pozostaje na wysokim poziomie. Morze jest nieznacznie chłodniejsze, niż w sierpniu. Słupki rtęci zatrzymują się przeciętnie na 24 kresce, a rekordowo mogą wynosić ponad 26°C.

Pogoda w Alghero: temperatura powietrza i wody w październiku

Jesienny październik jest na Sardynii ciepły i przyjemny. Panuje tam zupełnie inny klimat niż na północy Europy. Średnia temperatura zawiera się w widełkach od 18 do 21°C. W październiku już nie ma co liczyć na potężne upały. Pogoda jest przyjemna i zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie przyrody. Woda w październiku nieco się ochładza, ale wciąż jest średnio cieplejsza niż w czerwcu. Przy odrobinie szczęścia jej temperatura może wynosić ok. 24°C. Zwykle jest to jednak ok. 21,5°C.

Alghero: temperatura powietrza i wody w listopadzie

Listopad zamyka okres jesienny na południu Europy. Temperatura jest jednak znacznie wyższa, niż w innych rejonach kontynentu. Średnio wynosi ona od 14 do 17°C, wobec czego sprzyja spacerom i podróżom po Sardynii. Woda staje się stosunkowo chłodna – ok. 18,5°C to niezbyt dobre warunki do długotrwałej kąpieli morskiej. Listopadowe Alghero ma łagodną pogodę i przyjemną aurę. Nie występują tutaj gwałtowne spadki temperatur, jak ma to miejsce m.in. w Polsce.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Atrakcje na wyspie Asinara

Olbia – najlepsze hotele i noclegi nad morzem

Następny

Dodaj komentarz