Pogoda i temperatura w Cagliari w ciągu roku

Tagi , ,

Zamknięte pomiędzy gorącym, błękitnym niebem, morzem i wapiennymi formacjami skalnymi Cagliari to miasto, które zachowało swój dawny urok. Założone przez Fenicjan i skolonizowane przez Kartagińczyków przeszło burzliwe losy, aby stać się miejscem, które znamy dziś. Ale kiedy jest najlepszy moment na odwiedzenie tego zakątka Sardynii?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat i wiatry na Sardynii

Cagliari leżące na wysokości 58 m n.p.m. to miasto metropolitarne regionu Sardynii o tej samej nazwie. Znajduje się w basenie Morza Śródziemnego niemal w centrum od kontynentalnych Włoch, Francji i Afryki. Jej położenie ma ogromne znaczenie na pogodę, która zmienia się w zależności od wiatrów i prądów.

Oczywiście Cagliari, jak i cała Sardynia leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Charakteryzuje się on łagodnymi i dość deszczowymi zimami ze średnią temperaturą nieprzekraczającą 10°C z jednocześnie upalnym latem ze średnią temperaturą 25°C, chociaż sięgającą często nawet do 35°C. Wspomniane już wcześniej wiatry zwłaszcza suchy i chłodny mistral znad Francji i suchy, lecz gorący sirocco znad Afryki mają największe znaczenie dla kształtowania się pogody szczególnie w Cagliari, które jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe, a co za tym idzie najbliżej kontynentu afrykańskiego, miast Sardynii.

Ciepłe powietrze, które za sobą niosą, zwilża się w niższych warstwach i utrzymuje stosunkowo niskie wartości temperatur. Powyżej jednak przepływają szybkie, suche i bardzo gorące przepływy powietrza, które nadciągając w głąb lądu, ulegają mieszaniu się. Rezultatem jest bardzo gorące i suche powietrze dodatkowo ogrzewane ciepłem emitowanym z głębi lądu. Najlepszym więc okresem na wyjazd do Cagliari są miesiące pomiędzy majem a październikiem. Panuje wtedy przyjemna temperatura i praktycznie nie pada.

Pogoda i temperatura w Cagliari wiosną

Wiosną od marca do maja pogoda w Cagliari jest najprzyjemniejsza. W ciągu dnia można cieszy się przyjemnymi 20°C, chociaż wieczorami spada nawet do zaledwie 10°C. Chociaż morze jest jeszcze zimne, mając zaledwie 16°C, to nie brakuje tu atrakcji, które z pewnością to zrekompensują.

Można wówczas spacerować po histerycznym centrum miasta lub okalających je terenach zielonych. Ważną informacją jest z pewnością fakt, że wiosna to też czas najmniejszych opadów deszczu w ciągu roku na Sardynii. Temperatura waha się wówczas pomiędzy 7,9°C do 18,3°C w marcu, od 10,2°C do 19,2°C w kwietniu i od 11,6°C do 21,6°C w maju.

Cagliari latem

Od czerwca do sierpnia pogoda w Cagliari jest bajeczna, gorąco i sucho praktycznie bez opadów deszczu. Morze jest wówczas ciepłe z temperaturą około 25°C. W sezonie wakacyjnym najwięcej dzieje się też w samym mieście od festiwali takich jak np. Etnic będący spotkaniem między ludami sardyńskiej sceny kulturalnej, przez degustacje lokalnych win po parady i kolorowe święta kościelne jak festiwal ku czci Matki Bożej Bonaria. Temperatury wahają się wówczas pomiędzy 18,6°C do 29,3°C w czerwcu. Od 21,1°C do 32°C w lipcu i od 21°C do 31,4°C w sierpniu. Kiedy jednak wieje sirocco zdarzają się nawet temperatury przekraczające 40°C. Najsuchszym miesiącem w całym roku jest lipiec a najgorętszym sierpień.

Pogoda i temperatura w Cagliari jesienią

Jesienią od początku września do listopada temperatury są całkiem przyjemne około 17°C. We wrześniu tak naprawdę jest ciągle lato i śmiało, można zażywać morskich kąpieli, gdy woda ma temperaturę nawet 24°C. Październik jest również łagodny, chociaż już z nieco niższymi temperaturami. Październik i wrzesień charakteryzują się też niskimi opadami deszczu w przeciwieństwie do listopada, któremu przypada do 8 deszczowych dni w miesiącu a średnia temperatura to 13°C. Dokładniej we wrześniu można liczyć na temperatury od 18,8°C do 29,3°C, w październiku od 15,6°C do 25,4°C a w listopadzie od 10,6°C do 18,4°C. Jesienią najlepiej jest pozwolić sobie na długie spacery i oddawanie się takim aktywnościom jak wędkowanie, nurkowanie i windsurfing. Można także poznać lokalną kulturę, biorąc udział w wielu lokalnych festiwalach jak Międzynarodowy Festiwal Sztuk Ulicznych czy Invitas podtrzymujący sardyńskie tradycje, zwyczaje i historię.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże w Cagliarii i okolicach

Sardynia czy Korsyka – co wybrać?

Następny

Dodaj komentarz