Pogoda i temperatura w Cagliari w ciągu roku

Tagi , ,

Zamknięte pomiędzy gorącym, błękitnym niebem, morzem i wapiennymi formacjami skalnymi Cagliari to miasto, które zachowało swój dawny urok. Założone przez Fenicjan i skolonizowane przez Kartagińczyków przeszło burzliwe losy, aby stać się miejscem, które znamy dziś. Ale kiedy jest najlepszy moment na odwiedzenie tego zakątka Sardynii?

Klimat i wiatry na Sardynii

Cagliari leżące na wysokości 58 m n.p.m. to miasto metropolitarne regionu Sardynii o tej samej nazwie. Znajduje się w basenie Morza Śródziemnego niemal w centrum od kontynentalnych Włoch, Francji i Afryki. Jej położenie ma ogromne znaczenie na pogodę, która zmienia się w zależności od wiatrów i prądów.

Oczywiście Cagliari, jak i cała Sardynia leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Charakteryzuje się on łagodnymi i dość deszczowymi zimami ze średnią temperaturą nieprzekraczającą 10°C z jednocześnie upalnym latem ze średnią temperaturą 25°C, chociaż sięgającą często nawet do 35°C. Wspomniane już wcześniej wiatry zwłaszcza suchy i chłodny mistral znad Francji i suchy, lecz gorący sirocco znad Afryki mają największe znaczenie dla kształtowania się pogody szczególnie w Cagliari, które jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe, a co za tym idzie najbliżej kontynentu afrykańskiego, miast Sardynii.

Ciepłe powietrze, które za sobą niosą, zwilża się w niższych warstwach i utrzymuje stosunkowo niskie wartości temperatur. Powyżej jednak przepływają szybkie, suche i bardzo gorące przepływy powietrza, które nadciągając w głąb lądu, ulegają mieszaniu się. Rezultatem jest bardzo gorące i suche powietrze dodatkowo ogrzewane ciepłem emitowanym z głębi lądu. Najlepszym więc okresem na wyjazd do Cagliari są miesiące pomiędzy majem a październikiem. Panuje wtedy przyjemna temperatura i praktycznie nie pada.

Pogoda i temperatura w Cagliari wiosną

Wiosną od marca do maja pogoda w Cagliari jest najprzyjemniejsza. W ciągu dnia można cieszy się przyjemnymi 20°C, chociaż wieczorami spada nawet do zaledwie 10°C. Chociaż morze jest jeszcze zimne, mając zaledwie 16°C, to nie brakuje tu atrakcji, które z pewnością to zrekompensują.

Można wówczas spacerować po histerycznym centrum miasta lub okalających je terenach zielonych. Ważną informacją jest z pewnością fakt, że wiosna to też czas najmniejszych opadów deszczu w ciągu roku na Sardynii. Temperatura waha się wówczas pomiędzy 7,9°C do 18,3°C w marcu, od 10,2°C do 19,2°C w kwietniu i od 11,6°C do 21,6°C w maju.

Cagliari latem

Od czerwca do sierpnia pogoda w Cagliari jest bajeczna, gorąco i sucho praktycznie bez opadów deszczu. Morze jest wówczas ciepłe z temperaturą około 25°C. W sezonie wakacyjnym najwięcej dzieje się też w samym mieście od festiwali takich jak np. Etnic będący spotkaniem między ludami sardyńskiej sceny kulturalnej, przez degustacje lokalnych win po parady i kolorowe święta kościelne jak festiwal ku czci Matki Bożej Bonaria. Temperatury wahają się wówczas pomiędzy 18,6°C do 29,3°C w czerwcu. Od 21,1°C do 32°C w lipcu i od 21°C do 31,4°C w sierpniu. Kiedy jednak wieje sirocco zdarzają się nawet temperatury przekraczające 40°C. Najsuchszym miesiącem w całym roku jest lipiec a najgorętszym sierpień.

Pogoda i temperatura w Cagliari jesienią

Jesienią od początku września do listopada temperatury są całkiem przyjemne około 17°C. We wrześniu tak naprawdę jest ciągle lato i śmiało, można zażywać morskich kąpieli, gdy woda ma temperaturę nawet 24°C. Październik jest również łagodny, chociaż już z nieco niższymi temperaturami. Październik i wrzesień charakteryzują się też niskimi opadami deszczu w przeciwieństwie do listopada, któremu przypada do 8 deszczowych dni w miesiącu a średnia temperatura to 13°C. Dokładniej we wrześniu można liczyć na temperatury od 18,8°C do 29,3°C, w październiku od 15,6°C do 25,4°C a w listopadzie od 10,6°C do 18,4°C. Jesienią najlepiej jest pozwolić sobie na długie spacery i oddawanie się takim aktywnościom jak wędkowanie, nurkowanie i windsurfing. Można także poznać lokalną kulturę, biorąc udział w wielu lokalnych festiwalach jak Międzynarodowy Festiwal Sztuk Ulicznych czy Invitas podtrzymujący sardyńskie tradycje, zwyczaje i historię.

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże w Cagliarii i okolicach

Sardynia czy Korsyka – co wybrać?

Następny

Dodaj komentarz