Pogoda i temperatura w Olbii w ciągu roku

, Tagi , , , , , ,

Olbia to ładne, włoskie miasto w regionie Gallura na Sardynii. Znajduje się tu także jeden z najważniejszych portów we Włoszech. Miasto to jest bogate w historię, atrakcje i leży blisko znanego na całym świecie Wybrzeża Costa Smeralda. Dzięki swojemu położeniu Olbia zawsze była miastem tętniącym życiem. Jednak od rozgłosu Wybrzeża Costa Smeralda w 1962 r. miasto zaczęło się rozwijać i zostało jednym z najważniejszych miast turystycznych na Sardynii. Od tego czasu liczba hoteli gwałtownie wzrosła. Kiedy najlepiej zaplanować wakacje w Olbii i jakiej pogody możemy się spodziewać? Dowiedz się, jak kształtuje się pogoda i temperatura w Olbii w poszczególnych miesiącach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Olbia — kiedy najlepiej odwiedzić?

Najlepszą porą na spędzenie wakacji w Olbia w Sardynii jest okres od maja do października. Wtedy panują przyjemne temperatury i opadów jest stosunkowo niewiele. Najwięcej dni słonecznych w mieście występuje w miesiącach od kwietnia do września. Najwięcej dni deszczowych w Olbia występuje w okresie zimowym, czyli od listopada do marca. W maju i październiku można spodziewać się stabilnej pogody ze średnimi temperaturami na poziomie 20°C i 25°C. Lato na Sardynii jest najgorętszym okresem w roku. Jest to także najlepsza pora na odpoczynek na plaży oraz kąpiele słoneczne i morskie. Najlepiej zwiedzać wyspę z temperaturą odczuwalną na poziomie od 18 do 27 stopni Celsjusza. Jest wtedy najprzyjemniej, szczególnie w miejscach, gdzie brakuje cienia.

Klimat i temperatura w Olbii w ciągu roku

W mieście Olbia, jak i na całej wyspie Sardynia panuje klimat śródziemnomorski. Lata są tu suche i ciepłe, temperatury zimą są umiarkowane. Średnia temperatura roczna wynosi 20° C. Rocznie spada tu 298 mm deszczu. Przez około 234 dni w roku jest sucho z wilgotnością powietrza na poziomie 70%. Indeks UV znajduje się na poziomie 5.

Sardynię określa się także mianem wietrznej wyspy. Od późnej jesieni do około kwietnia, pogodę na wyspie kształtuje mistral wiejący znad Francji. Oczywiście występuje on także latem, jednak podczas upałów daje on przyjemne wytchnienie i ochłodę. Z kolei z południa, a dokładnie z Afryki wieje wiatr sirocco, który przynosi falę potężnych upałów. Najwyższe średnie temperatura w Olbia występują w sierpniu 31, natomiast najniższe 14°C w lutym. Temperatura Morza Śródziemnego w okresie rocznym wynosi od 14°C do nawet 28°C.

Najładniejsza pogoda panuje zazwyczaj w okresie od marca aż do października. Temperatury w miesiącach zimowych oscylują w średnio od 14 stopni do 17 stopni C. Średnie temperatury w mieście wynoszą: w styczniu i lutym 14, marcu 16, kwietniu 19, w maju 23, czerwcu 28, lipcu i sierpniu 31, we wrześniu 27, w październiku 23, 18 w listopadzie oraz 15°C w grudniu. Najmniejsze średnie opady są w lipcu i sierpniu a najwyższe w listopadzie i grudniu.

  • maj, czerwiec, wrzesień i październik charakteryzują się ciepłą i przyjemną średnią temperaturą;
  • najcieplejszymi miesiącami są lipiec oraz sierpień z temperaturą 31,0° Celsjusza;
  • najchłodniejszym miesiącem jest styczeń z temperaturą 14.7° Celsjusza;
  • średnia, maksymalna roczna temperatura wynosi: 21.9° C natomiast minimalna wynosi 11.1° C.

Przeczytaj także: Olbia – Brama do Sardynii

Olbia — temperatury morza

Rzeczywiste średnie temperatury w pobliżu miasta Olbia na Sardynii mogą różnić się o kilka stopni. Zależy to od pogody w ciągu roku oraz od prądów morskich występujących w danym czasie. Średnia temperatura wody ulega w ciągu roku dużym, sezonowym zmianom. Sardynię opływają wody Morza Śródziemnego od zachodu i Morza Tyrreńskiego od wschodu. W ciągu całego roku nad morzem Tyrreńskim przyjemna temperatura wody do pływania panuje już od połowy maja. Można się kąpać praktycznie do listopada.

Roczna temperatura wody wynosi około 19°C. Morze najzimniejsze jest oczywiście zimą, a dokładnie w lutym. Wtedy to temperatury wahają się od 13 do 15°C. Najcieplejsza woda jest w lipcu i sierpniu i waha się od 24 do 25°C.

Średnie temperatury morza wynoszą w: marcu 14, kwietniu 15, maju 17, czerwcu 21, lipcu 24, sierpniu 25, we wrześniu 23, październiku 21, 18 w listopadzie, 15 w grudniu, 14 w styczniu oraz 13°C w lutym.

Najlepszym czasem na kąpiel w morzu jest odczuwalna temperatura powietrza pomiędzy 24 a 32 stopnie Celsjusza.

Często zadawane pytania — pogoda i temperatura w Olbii

Jaka jest najgorętsza pora roku w Olbia?

Najwyższe temperatury występują w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu

Czy w Olbii występuje tzw. pora sucha?

Tak, zazwyczaj występuje ona w miesiącach: czerwiec i lipiec. Wtedy jest najmniej opadów. Najbardziej suchym miesiącem jest lipiec, z sumą opadów na poziomie 8 mm.

Który miesiąc jest najcieplejszy?

Sierpień ze swoją średnią temperaturą maksymalną wynoszącą 31.0°C jest najcieplejszym miesiącem w ciągu całego roku.

Który miesiąc jest najzimniejszy?

Z pewnością najzimniejszym miesiącem w Olbia jest styczeń, ze średnią maksymalną temperaturą wynoszącą 14.7°C.

Który miesiąc jest najbardziej wilgotny?

Najbardziej wilgotnym miesiącem na wyspie Sardynia oraz w miejscowości Olbia jest grudzień z 99 mm opadów.

Który miesiąc jest najbardziej słoneczny w Olbii?

Lipiec jest najbardziej słonecznym miesiącem. Średnią liczbą godzin słonecznych w lipcu wynosi 362 h.

Autor: Magdalena Łydka


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Olbia- wynajem auta oraz parkingi

Przewodnik po Sardynii Północnej — najważniejsze informacje dla podróżnych

Następny

Dodaj komentarz