Pogoda i temperatury na Sardynii – kiedy warto jechać?

Tagi , , , ,

Sardynia, włoska wyspa położona na Morzu Śródziemnym w pobliżu kontynentalnych Włoch cieszy się przyjemnym śródziemnomorskim klimatem. Z czteroma odrębnymi porami roku i łagodnymi temperaturami jest jedną z najbardziej nasłonecznionych wysp akwenu, przy czym każdej zimy lokalnie spada tu gruba warstwa śniegu. Kiedy więc najlepiej wybrać się na Sardynię? Sprawdź jaka pogoda i temperatury są na Sardynii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat na Sardynii

Sardynia jako jedna z włoskich wysp leży w basenie Morza Śródziemnego i może poszczycić się łagodnym śródziemnomorskim klimatem. Obfituje w deszczowe zimy i gorące lata, które, chociaż nieco parne łagodzone są przez wiatry. Sardynię bowiem określa się często mianem wietrznej wyspy. Szczególnie od jesieni do połowy wiosny, gdy to pogodę kształtuje napływający znad Francji mistral. Występuje on również latem, ale sprawia wówczas jedynie przyjemne uczucie wytchnienia. Znad Afryki natomiast wieje sirocco, który niesie za sobą fale upałów. Ze względu na ukształtowanie wyspy najbardziej odczuwalny jest na równinach i dolinach, przynosząc temperatury od 40°C wzwyż i wpływając na nieco cieplejsze wody przybrzeżne.

Od równin po wybrzeże średnia temperatura powietrza na Sardynii w miesiącach letnich wynosi około 25°C, a zimą około 10°C. Mimo to opady deszczu nie są obfite i w ciągu roku spada tu zaledwie do 500 mm wody na m2. Co więcej, na niektórych obszarach wyspy jak jej południowo-wschodni brzeg deszcz pada jeszcze rzadziej. Łączy się to jednak z dobrą informacją dla wszystkich, którzy przyjeżdżają na Sardynię na wakacje, szczególnie że ze względu na śródziemnomorski klimat szczyt opadów przypada na jesień i zimę, znacznie słabnąc wiosną, aby latem niemal całkowicie zaniknąć.

Pogoda i temperatury na Sardynii – Wiosna na Sardynii

Wiosna to jedna z najpopularniejszych pór roku na Sardynii. Temperatury są wówczas przyjemne a klimat łagodny. Deszcz jest umiarkowany od marca do maja, a niewielka ilość turystów pozwala na spokojne cieszenie się z uroków wyspy. Na południu Sardynii w okolicach Cagliari temperatura waha się od 7,3°C do 15,6°C w marcu, 9,2°C do 17,6°C w kwietniu i od 12,5°C do 21,8°C w maju. Natomiast w głębi lądu jak prowincja Nuoro w marcu jest średnio od 8,8°C do 12,2°C, w kwietniu od 11,1°C do 14,8°C a w maju od 15°C do 19,3°C. Widać więc wyraźną różnicę między opływanym przez gorący sirocco południu Sardynii a chłodniejszym centrum wyspy.

Lato na Sardynii

Lato to oczywiście najgorętszy okres w roku. Sierpień jest najcieplejszym miesiącem na Sardynii a przy tym również najsuchszym. Średnia temperatura dla tego miesiąca to 24,2°C, chociaż zdarzają się również temperatury powyżej 30°C. W południowej części wyspy temperatura waha się natomiast od 16,2°C do 26,2°C w czerwcu, od 18,7°C do 29,1°C w lipcu i od 19,3°C do 29,2°C w sierpniu. W centralnej części wyspy temperatura w czerwcu wynosi od 19,2°C do 23,8°C, w lipcu 22,6°C do 27,6 a w sierpniu od 22,7°C do 27,6°C.

Pogoda i temperatury na Sardynii – Jesień na Sardynii

Podobnie jak wiosną i jesień jest jednym z najprzyjemniejszych okresów na wizytę na Sardynii. Klimat jest przyjemny, a temperatury dają wytchnienie po upalnym lecie. Opady deszczu są już nieco częstsze niż latem, lecz i tak raczej rzadkie. Temperatura na południu Sardynii we wrześniu waha się pomiędzy 17,2°C a 26,1°C w październiku od 13,8°C do 22°C a w listopadzie od 9,8°C do 17,6°C. W centralnej części wyspy natomiast we wrześniu temperatura wynosi od 19,6°C do 24°C, w październiku od 15,1°C do 18,7°C a w listopadzie od 11,1°C do 14,1°C.

Zimy na Sardynii

Nawet zimą Sardynia pozostaje w przyjemnym łagodnym klimacie. Wzdłuż wybrzeża i na równinach w głębi lądu odpady śniegu są raczej rzadkością, chociaż występują lokalnie, lub na jej całym terenie, gdy zimy są naprawdę srogie. O śnieg o wiele łatwiej w północnej części wyspy niż na jej pozostałym obszarze wyjątkiem jest jednak Costa Smeralda.

Z drugiej strony w głębi wyspy na terenach wyżynnych jak Nuoro, czy Tempio Pausania śnieg występuje każdej zimy i jest dość obfity. Nocne przymrozki również należą do rzadkości, lecz gdy już występują, spadają jedynie o kilka stopni poniżej zera.

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku na Sardynii, gdy średnia temperatura wynosi około 9,8°C. Ogólne temperatury w grudniu na południu wyspy mieszczą się w przedziale od 7,3°C do 14,5°C, w styczniu pomiędzy 6,1°C do 13,5°C a w lutym od 6,1°C do 13,8°C. W głębi lądu w grudniu można spodziewać się temperatury pomiędzy 8,1°C a 10,4°C, w styczniu pomiędzy 7°C a 9,8°C a w lutym 7,2°C a 10,3°C.

Temperatura wody na Sardynii

Roczna temperatura wody w opływającym Sardynię od wschodu Morzu Tyrreńskim wynosi około 19°C, najzimniejsze jest oczywiście zimą, a dokładniej w lutym, gdy waha się od 13,8°C do 14°C, a najcieplejsze w sierpniu pomiędzy 25°C a 25,8°C. Natomiast temperatura wody w Morzy Śródziemnym na zachodnim wybrzeżu Sardynii, chociaż zbliżona nieco się różni.

W najchłodniejszym lutym woda ma średnio od 13,5°C do 13,8°C a w sierpniu od 24,1°C do 24,7°C. Mimo że nie są to znaczące różnice wyraźnie widać, że ogrzewane ciepłymi wiatrami znad kontynentu afrykańskiego Morze Tyrreńskie jest nieco cieplejsze, a więc przyjemniejsze do kąpieli zwłaszcza w miesiącach przejściowych wiosną i jesienią.

Poprzedni

Cagliarii – najlepsze hotele i noclegi nad morzem

Wakacje na Sardynii – co warto zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz