Gdzie jechać na Sardynię: północno-zachodnie i zachodnie wybrzeże

Tagi , , , ,

Wielkość Sardynii szacowana jest na około dwadzieścia cztery tysiące kilometrów kwadratowych. Posiada dwieście kilometrów długości i sto dwadzieścia kilometrów szerokości. Z tego względu decydując się na zwiedzanie tej niezwykłej wyspy, warto skorzystać z jednej z działających na niej wypożyczalni samochodów. Dzięki temu w kilka dni można dotrzeć do wszystkich miejsc, z których słynie jej zachodnie wybrzeże.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sulcis – dawny okręg przemysłowy

Sulcis to wyjątkowe miejsce na mapie wyspy, które niestety zostało pominięte w wielu przewodnikach turystycznych. Region ten będący w przeszłości dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, dziś nastawiony jest głównie na turystykę. Tylko tutaj można zajrzeć do opuszczonych kopalń i dawnych grobowców. Urządzić piknik u stóp tysiącletniego drzewa oliwnego i popijać miejscowe wino. Dotknąć murów świątyni, której wiek szacuje się na blisko dwa tysiące lat i przenieść się myślami do czasów minionych. To w Sulcis można odwiedzić jedno z tak zwanych host cities i wspiąć się na wielką samotną skałę.

Sulcis to miejsce dla każdego. Odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy historii, na których czekają liczne stanowiska archeologiczne, jak i miłośnicy słonecznych kąpieli i krystalicznie czystej wody.

Monte Sirai

To kolejne z miejsc, które warto odwiedzić. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu w tym miejscu hulał wiatr, a cenne eksponaty przykrywały dziesiątki centymetrów piasku. Na szczęście w 1962 roku miejscowy chłopiec pośród kamieni ujrzał wyrzeźbioną postać kobiety. Znalezisko to wzbudziło tak dużą ciekawość, iż miejscowe władze zdecydowały o powstaniu w tym miejscu jednego z ważniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie. Po wielu miesiącach odkryto, iż w przeszłości na wzgórzu wznosiła się osada zbudowana przez Fenicjan z Sulci. Wspomniana wioska rozrastała się wokół tak zwanego świętego miejsca. Znaleziona w 1962 roku rzeźba jednoznacznie wskazuje, iż miejsce to pełniło funkcje religijne.

monte-sirai-sardynia

Grande Miniera Di Serbariu to wspomnienie po czasach minionych. W latach 1930 – 1960 kopalnia stanowiła jedno z najważniejszych źródeł energii w całych Włoszech. Dopiero w latach siedemdziesiątych podjęto decyzję o jej zamknięciu i rezygnacji z wydobywanego w niej węgla. Dziś miejsce to określa się jako jedno z najważniejszych muzeów górnictwa na całym kontynencie. W jej wnętrzu można zobaczyć olbrzymie maszyny, których włączenie uzmysławia, w jak trudnych warunkach pracowali górnicy. Wycieczka wiedzie przez setki metrów wąskich, pełnych pyłu i wysokiej temperatury korytarzy. Wstęp tylko z przewodnikiem.

Porto Pino znają wszyscy, którzy urodzili się na wyspie. W tym niewielkim miasteczku znajduje się wiele domów wakacyjnych. Szeroka, piaszczysta plaża i płytka woda z pewnością przypadną do gustu każdemu, kto lubi wypoczywać nad ciepłym morzem. Nieopodal niej znajdują się zachwycające wydmy a także rozlewiska, w których brodzą flamingi. Ptaki przyzwyczajone do obecności ludzi chętnie pozują do zdjęć.

Porto Pino -wakacje-Sardynia

Wulkaniczny klimat w Pozzomaggiore

Pozzomaggiore to jedno z typowych, zabytkowych sardyńskich miasteczek. Leży w samym centrum obszaru wulkanicznego ze skałami bazaltowymi i andezytycznymi. Ze względu na żyzną ziemię porośnięte jest tysiącami dębów korkowych i pustynnych. Nieopodal liczącej blisko 2 700 mieszkańców miejscowości znajduje się most Oinu. Budowla postała prawdopodobnie w trzecim wieku naszej ery. Na tle zabytkowego centrum wybijają się dwie budowle: Palazzo Parpaglia oraz kościół San Giorgio Megalo zbudowany w stylu późnego gotyku w połowie szesnastego wieku. Interesujące jest to, iż jego wnętrze dzieli się na pięć części. Jedna z nich posiada charakterystyczne gwiaździste sklepienie z wiszącym po środku klejnotem.

Bogata historia Alghero

Ciekawostką jest, iż około czterdziestu procent mieszkańców miasta na co dzień posługuje się archaiczną odmianą języka katalońskiego. Dzieje się tak, gdyż w czternastym wieku wojska Królestwa Aragonii wysiedliły rdzenną ludność w głąb kraju, tworząc tym samym miejsce dla osadników z Katalonii. Zwiedzając okolicę warto odwiedzić Grotę Neptuna, do której prowadzi blisko siedemset kamiennych schodków. Złoty odcień wnętrza liczącego blisko sto trzydzieści milionów lat zapiera dech w piersiach, a imponujących rozmiarów stalaktyty i stalagmity, po których spływają krople wody, tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę podniosłości i skupienia. Planując wycieczkę po okolicy warto posmakować miejscowych specjałów w jednej z położonych nad brzegiem morza restauracji, a także sfotografować Katedrę Świętej Marii Panny i Świętego Franciszka, a także udać się na wieczorny spacer wzdłuż dawnych murów obronnych.

Turyści, którzy pragną poznać miejsce, w którym czas się zatrzymał powinni skierować się w stronę miejscowości Bosa, w której znajduje się jedna z najpiękniejszych tras widokowych na zachodnim wybrzeżu Sardynii.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

10 miejsc do odwiedzenia na południu Sardynii

Gdzie jechać na Sardynię: Wschodnie Wybrzeże i Północ

Następny

Dodaj komentarz