Przewodnik po Sardynii Północnej — najważniejsze informacje dla podróżnych

Tagi , , , , , , , ,

Sardynia jest jedną z najpiękniejszych włoskich wysp, która co roku przyciąga setki turystów. Co więcej, to także druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Jej stolicą jest Cagliari, które jest największą metropolią Sardynii. Niemniej jednak to północne regiony wyspy przyciągają znacznie więcej podróżnych, niż może się nam to wydawać. Znajdują się tam malownicze i zabytkowe miasteczka, a także rajskie plaże. Co jest jednak najważniejsze, Sardynia Północna to przepiękna przyroda i możliwość obcowania z naturą. Jeśli więc wyspa i jej północna część jest celem i waszych wakacji, to ten przewodnik po Sardynii Północnej, z pewnością ułatwi wam ich zaplanowanie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Przewodnik po Sardynii Północnej — jak zorganizować wycieczkę?

Zanim przejdziemy do największych atrakcji i najpiękniejszych miejsc w Sardynii Północnej, rozpocznijmy od zaplanowania wycieczki i wybrania sposobu poruszania się po wyspie. W tej części Sardynii znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze odpowiednio na wschodnim i zachodnim wybrzeżu wyspy. Podróżni mogą więc wybrać:

 • Międzynarodowy Port Lotniczy w Olbii
 • Międzynarodowy Port Lotniczy w Alghero

Tak naprawdę do obu tych miast latają tanie linie lotnicze, jak np. Ryanair i WizzAir. Niemniej jednak od tego, które lotnisko będzie docelowym miejscem przylotu, zależy sposób organizowania wycieczki.

Jak poruszać się po Sardynii Północnej?

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć po przylocie na wyspę, jest środek transportu. Oczywiście komunikacja miejska jest dość dobrze rozwinięta, jednak o wiele wygodniej dla podróżnych będzie poruszanie się wypożyczonym samochodem. Dzięki temu będzie można o wiele lepiej zaplanować konkretne trasy i cała podróż będzie o wiele bardziej komfortowa. Auto można wypożyczyć na:

 • Lotnisku w Olbii– działa tam wypożyczalnia samochodów Europcar, która jest świetnie znana podróżnym.
 • Lotnisku w Alghero– działa tam wypożyczalnia aut Avis Autonoleggio 

Obie wypożyczalnie oferują turystom możliwość zarezerwowania auta jeszcze przed przylotem, bezpośrednio przez stronę internetową.

Przewodnik po Sardynii Północnej – główne drogi dojazdowe

Planowanie zwiedzania Sardynii Północnej nie jest dość wymagające. Najwięcej atrakcji i malowniczych miasteczek skupia się wokół linii brzegowej. Turyści, którzy wypożyczyli samochód, powinni poruszać się głównie drogami:

 • SS127 bis- to droga prowadząca od Alghero do Sassari
 • SS200- to z kolei droga prowadząca od Sassari w kierunku północnego wybrzeża. Droga ta przebiega przez wiele ciekawych miejscowości i cały czas ciągnie się wzdłuż linii brzegowej.
 • SS729- ta droga prowadzi od Sassari w kierunku południowym do zabytkowego miasteczka Oschiri. Tą drogą będzie można dostać się również do Olbii.
 • SS125- jest to droga prowadząca z północnego wybrzeża prosto do Olbii.

Najpiękniejsze miasta Sardynii Północnej, których nie można pominąć

Przewodnik po Sardynii Północnej nie byłby kompletny bez listy najpiękniejszych miast, które z całą pewnością warto odwiedzić. Sardynia Północna ma bowiem wiele ciekawych miejsc pod względem historycznym i nie tylko. Wobec tego, które miasta turyści koniecznie muszą zwiedzić? 

1. Malownicze Alghero- must see każdego turysty

Jeśli zdecydowaliście na na przylot do Alghero, to koniecznie musicie poświęcić co najmniej jeden dzień na to, by zobaczyć najważniejsze zabytki w mieście. Alghero- ze względu na swoją architekturę- często nazywane jest małą Barceloną. Zwiedzając miasto, koniecznie musicie zatrzymać się przy:

 • Via Carlo Alberto- to najważniejsza i główna ulica Starego Miasta, przy której znajduje się wiele zabytków i klimatycznych knajpek.
 • Katedrze Santa Maria- to zabytkowy kościół z majestatyczną dzwonnicą. Z jej szczytu rozciąga się piękna panorama miasta.
 • Lungomare Barcellona i Dante- to z kolei dwie nadmorskie promenady, które dostarczą niesamowitych widoków.

Oczywiście w Alghero znajduje się wiele więcej zabytków, więc warto zaplanować dokładne zwiedzanie miasta.

Gdzie spać w Alghero?

Jeśli jeden dzień na zwiedzanie Alghero nie jest wystarczający, to z pewnością turyści będą poszukiwać miejsca noclegowego. Alghero ma świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Możecie więc zatrzymać się w:

2. Bosa — unikalna, historyczna perełka Sardynii

Bosa to zdecydowanie jedno z piękniejszych miasteczek na północy Sardynii. Miasteczko zaskakuje przede wszystkim swoją wielobarwnością. Do zobaczenia jest tam przede wszystkim historyczny zamek, a także Bosa Marina– czyli część miasteczka z pięknymi plażami, która przeznaczona jest dla turystów. Nie można również pominąć kamiennego mostu Ponte Vecchio.

Gdzie nocować w Bosa?

Jeśli poszukujecie idealnego i niezwykle klimatycznego noclegu w miasteczku Bosa, to hotel Palazzo Pischedda spełni wasze wymagania. Nie ma bardziej ekscytującego przeżycia, niż nocowanie w majestatycznym pałacu z wszelkimi udogodnieniami.

3. Castelsardo — malownicze plaże i nie tylko

Kolejnym miasteczkiem do zwiedzenia w Północnej Sardynii jest Castelsardo. To niewielkie miasteczko usytułowane jest na klifie, więc roztaczają się z niego przepiękne widoki. Nad miastem góruje jeden z najważniejszych zabytków na całej Sardynii, czyli zamek rodu Doria. Jest to również świetny punkt widokowy. Nie można również pominąć:

 • konkatedry świętego Antoniego Opata
 • Lungomare Anglona- malowniczej, nadmorskiej promenady

Ze względu na swoje usytuowanie, przy zbiegu głównych dróg w Sardynii Północnej, Castelsarado jest świetną bazą wypadową na dalsze wycieczki.

Gdzie zarezerwować nocleg w Castelsarado?

Castelsarado to nieduże miasteczko, jednak jeśli poszukujecie odpowiedniego miejsca noclegowego, to koniecznie zwróćcie uwagę na:

4. Olbia — w cieniu historii i zabytków

Olbia jest chyba jednym z najbardziej znanych miejsc w Północnej Sardynii. Każdy przewodnik po Sardynii Północnej będzie zawierał opis i rekomendacje tego miasta. Olbia jest z pewnością jednym z większych miast, jednak jest ono nietuzinkowe i bogate w wiele zabytków oraz atrakcji. Często miasto to nazywane jest Bramą Sardynii i nic w tym dziwnego, to właśnie tam znajduje się lotnisko, a także port morski, gdzie tłumnie przybywają turyści. Co w Olbii koniecznie trzeba zobaczyć? Otóż:

 • Bazylika Romańska San Simplicio- to bazylika powstała w XI wieku.
 • Nekropolia Punicko-Rzymska- znajduje się ona w podziemiach Bazyliki
 • Ruiny kartagińskiego miasta i akweduktów- to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Olbii.

Noclegi w Olbii – które są warte uwagi?

Olbia z całą pewnością jest miastem, na które trzeba poświęcić więcej niż jeden dzień. Wobec tego turyści powinni rozejrzeć się na przystępnym noclegiem. Najlepiej zwrócić się w kierunku:

 • Hotel L’Essenza to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy usytułowany w historycznym centrum miasta.
 • Jazz Hotel to kolejny czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, usytułowany około 800 metrów od lotniska. Dysponuje on wszelkimi udogodnieniami dla podróżnych.

5. Costa Paradiso- niewielkie miasteczko pomiędzy skałami

Costa Paradiso to miasteczko otoczone malowniczymi skałami i dziką przyrodą. Co ciekawe, głazy są koloru pomarańczowego, co dodatkowo wpływa na wrażenia wizualne. Dodatkowo koniecznie trzeba zwrócić uwagę na architekturę miasta, która została zaprojektowana w taki sposób, by jak najlepiej wtopić się w naturalny krajobraz. Miasteczko już przy wjeździe robi ogromne wrażenie.

Gdzie nocować w Costa Paradiso?

Costa Paradiso nie jest dużym miastem i możliwości noclegowe są niestety dość mocno ograniczone. Nie oznacza to jednak, że turyści nie znają dla siebie dogodnego miejsca. Warto zarezerwować nocleg w:

 • Resort Gravina Costa Paradiso- to jeden z bardziej luksusowych obiektów noclegowych w Costa Paradiso.

Plaże, na które warto się wybrać zwiedzając Sardynię Północną

Sardynia Północna to malownicza i fantazyjna linia brzegowa. Co za tym idzie każdy miłośnik słonecznych i morskich kąpieli znajdzie tam kawałek osobistego raju na ziemi. Wybrzeże Sardynii Północnej jest usłane plażami, zarówno tymi mniejszymi jak i tymi większymi. Do najpiękniejszych z nich można zaliczyć:

 • Plaża La Pelosa w Stintino- to jedna z najpiękniejszych plaż w Europie. Ułana jest ona mięciutkim i złocistym piaskiem, a wody Morza Śródziemnego w tym mieście przybierają prawdziwie lazurowy odcień. Ze względu na zabezpieczenia i udogodnienia, jest to plaża idealna dla rodzin z dziećmi.
 • Plaża Li Cossi w Costa Paradiso– przy okazji zwiedzania Costa Paradiso, turyści koniecznie muszą wybrać się na plażę Li Cossi. Jest to plaża ukryta pomiędzy pokaźnymi głazami i różnorodnymi formacjami skalnymi. Panuje na niej niezwykle prywatna i intymna atmosfera.
 • Plaża Poltu Di Li Cogghj- plaża ta znajduje się pomiędzy miasteczkiem Santa Teresa di Gallura oraz Olbią. Jest to plaża skalista, która cechuje się przede wszystkim przepięknymi i naturalnymi krajobrazami.
 • Plaża Porto Faro w Palau– Palau to niewielka miejscowość kilka kilometrów na północ od Olbii. To właśnie stąd można dostać się na sąsiedni archipelag wysp La Maddalena. Niemniej jednak plaża ta jest piaszczysta i otoczona kolorowymi domkami miejscowych. Z pewnością zrobi wrażenie na podróżnych.
 • Plaże w Golfo Aranci- Golfo Aranci to kurort turystyczny w Sardynii Północnej, gdzie znajdują się jedne z bardziej komercyjnych plaż. Niemniej jednak w dalszym ciągu są one wyjątkowo piękne. W Golfo Aranci można spotkać zarówno plaże piaszczyste, jak i skaliste. Co więcej, występują na nich wszystkie możliwe udogodnienia dla turystów.

Największe atrakcje Sardynii Północnej – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Sardynia Północna obfituje w wiele turystycznych. Z pewnością jeden tydzień spędzony na tej malowniczej wyspie nie jest wystarczający, by zwiedzić je wszystkie. Niemniej jednak jeśli podróżni mają tylko tydzień, to muszą oni skupić się przede wszystkim na najważniejszych atrakcjach, które po prostu trzeba zobaczyć. Wobec tego, czego nie można pominąć podczas zwiedzania wyspy?

1. Nurag Palmavera — kamienne stożki Sardynii

Sardynia to wyspa, która ma niezwykle długą oraz bogatą historię. Wobec tego koniecznie trzeba przyjrzeć się kamiennym nuragom. Są to stożkowe wieże, rozsiane po całej wyspie. Ich poszukiwanie może dać wiele satysfakcji oraz rozrywki. Co ciekawe, są one dowodem na to, że Sardynia była zamieszkiwana na długo przed naszą erą. Rozpoczęcie poszukiwań nuragów, można rozpocząć na stanowisku archeologicznym Palmavera. Jest on otwarty codziennie od godziny 10:00 do godziny 18:00.

2. Ruiny kościoła Saint Nicola of Silians — najważniejsza, historyczna atrakcja Sardynii

Północna Sardynia obfituje w wiele historycznych zabytków. Jednym z nich są właśnie ruiny kościoła w Saint Nicola od Silians. Znajdują się one w miejscowości Sedini. Ruiny kościoła są idealnym przykładem na styl romański w architekturze. Według źródeł został on wybudowany w 1122 roku. Znajduje się on na szczycie wzgórza, skąd można podziwiać malownicze widoki.

3. Tajemniczy archipelag wysp La Maddalena

Główną atrakcją Sardynii Północnej jest kilkuminutowa wycieczka promem na wyspy La Maddalena. Promy odpływają z portu w Palau i bilet kosztuje nie więcej niż 20 euro, dla osoby dorosłej. Archipelag La Maddalena znany jest ze swojej dzikiej przyrody oraz Parku Narodowego. Co więcej, turyści znajdą tam również piękne plaże i będą mieli szanse obcować z wieloma, różnymi gatunkami zwierząt.

4. Klify na Cappo Caccia

Cappo Caccia znajduje się w północno-zachodniej Sardynii i jest to idealne miejsce dla miłośników natury. Klify w tym miejscu osiągają aż 110 metrów. Znajduje się tam również punkt widokowy Belvedere Foradada, z którego można podziwiać widoki zapierające dech w piersiach. Klify te znajdują się jedynie 25 kilometrów od Alghero.

5. Malownicza i mistyczna Grota Neptuna

Skoro podróżni będą już w okolicy majestatycznych klifów Capo Caccia, nie mogą pominąć również Groty Neptuna. Jest to jedna z najbardziej komercyjnych atrakcji Sardynii Północnej. Grota ta jest głęboką na około 4 kilometry jaskinią, którą koniecznie trzeba zwiedzić. W jej wnętrzu można podziwiać mnóstwo stalaktytów i stalagmitów oraz innych formacji skalnych.

6. Escala Del Cabriol — schody wykute w skale

Pozostając w pobliżu Capo Caccia, nie można pominąć również Escala Del Cabriol. Są to schody, które poniekąd prowadzą do groty Neptuna. Mają one dokładnie 654 stopnie i są całkowicie wykute w skale. Oczywiście pną się one w górę, a dzięki temu dostarczają również malowniczych widoków. Podróżni zgodnie wskazują, że jest to również jedno z bardziej fotogenicznych miejsc na Sardynii Północnej.

7. Cane Malu — naturalne, sardyńskie baseny

Cane Malu znajduje się w pobliżu miejscowości Bosa. Są to naturalne baseny, które zostały utworzone w skałach. Woda w nich jest niezwykle ciepła i według miejscowych legend, jest ona również lecznicza. Ta atrakcja Sardynii Północnej, jako jedna z nielicznych jest całkowicie darmowa. Z pewnością nie można więc jej pominąć.

Przewodnik po Sardynii Północnej — praktyczne wskazówki dla turystów

Turyści wybierający się do Sardynii Północnej na własną rękę, muszą przede wszystkim poświęcić czas na to, by świetnie zaplanować swoją wycieczkę. Wszystkie wymienione w przewodniku atrakcje i zabytki, znajdują się w kolejności chronologicznej od miasta Alghero lub w kolejności odwrotnie chronologicznej od miasta Olbia. Niemniej jednak podróżni muszą pamiętać o kilku, istotnych kwestiach, dzięki którym ich wakacje będą jeszcze bardziej udane. Wobec tego oto kilka wskazówek, które pomogą jeszcze lepiej przygotować się do wyjazdu i go zorganizować:

 • pamiętajmy, że większość atrakcji na Sardynii Północnej jest płatna- by uniknąć kolejek w sezonie turystycznym, o wiele lepiej będzie zarezerwować i opłacić wejściówki do wybranych zabytków przez Internet;
 • pamiętajmy, że parkingi na Sardynii Północnej są płatne- w momencie, kiedy turyści zdecydowali się wypożyczyć auto, muszą również wziąć pod uwagę, że każde parkingi na wyspie są płatne. Co więcej, historyczne części miasta Alghero i Olbii są całkowicie wyłączone z ruchu kołowego. Opłaty parkingowe można uiścić w parkomatach lub przy pomocy aplikacji parkingowej, która działa w Sardynii;
 • pamiętajmy, że zabytki mają określone godziny otwarcia- warto uwzględnić to podczas planowania wycieczki, wówczas zwiedzanie Sardynii Północnej będzie bardziej efektywne.

Mając na uwadze powyższe wskazówki, będzie można idealnie rozplanować czas i wykorzystać go do maksimum zwiedzając Sardynię Północną.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Olbii w ciągu roku

Olbia — najlepsze hotele i noclegi nad morzem

Następny

Dodaj komentarz