Przewodnik po Sardynii Południowej

Tagi , , , , , ,

Przemierzając i zwiedzając piękne Włochy nie możemy zapominać, że ich piękno nie zamyka się wyłącznie w ich kontynentalnej części. Równie atrakcyjne są wyspy należące do tego kraju i przylegające do „włoskiego buta”. Niezmiennie zachwycają one turystów swoim wyjątkowym blaskiem i z pewnością nikt nie pożałuje wizyty tam. Jedną z takich pięknych włoskich wysp jest bajeczna Sardynia. Zobacz nasz przewodnik po Sardynii Południowej.

Aby odpowiednio przygotować wszystkich zainteresowanych podróżą na tę piękną włoską wyspę przygotowaliśmy przewodnik po Sardynii Południowej. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze, podstawowe i niezbędnie turystom informacje. W sam raz dla tych chcących rozpocząć poznawanie Sardynii właśnie od jej południowych terenów.

Sardynia Południowa – podział, prowincje

Sardynia jest wyspiarskim regionem należącym do państwa włoskiego, które dzieli się na kilka (a dokładnie pięć) prowincji. Odwiedzając południową część Sardynii dotrzemy do:

– prowincji Sud Sardegna

– a także obszaru miasta metropolitalnego Cagliari, który obejmuje stolicę Sardynii.

Podróż przez te dwa regiony powinna zapewnić nam prawdziwą moc atrakcji i pozytywnych wrażeń. A także być odpowiednią formą zapoznania się z rozlicznymi atrakcjami sardyńskiej ziemi. Podróż tę można w przyszłości uzupełnić o wizytę na pozostałym obszarze wyspy, który w równym stopniu obfituje w interesujące zabytki i piękne miejsca co południe Sardynii.

Kiedy jechać na Sardynię Południową?

Sardynia charakteryzuje się bardzo przyjaznym i korzystnie służącym odwiedzającym ją klimatem. Przede wszystkim przez cały rok temperatura dzienna w zasadzie nie spada poniżej czternastu stopni Celsjusza, zaś nocna poniżej pięciu stopni. Z kolei w szczycie sezonu letniego (lipiec-sierpień) temperatury dochodzą nawet w okolice czterdziestu stopni na plusie! Jeśli więc lubisz ciepło i upały to zdecydowanie to jest dogodna pora na odwiedzenie Sardynii południowej.

Jednak Sardynię warto odwiedzić także i w inne miesiące roku. W zasadzie każdy okres między kwietniem a październikiem jest właściwym czasem do wizyty w tym urokliwym miejscu.

Na południu ponadto notuje się znacznie mniej opadów niż w innych częściach wyspy. Dzięki czemu nawet najbardziej deszczowe miesiące jesienno-zimowe nie powodują tu wielkich trudności dla turystów chcących akurat w tym czasie odwiedzić południową część wyspy.

Jak dojechać na Sardynię Południową?

Najdogodniejszą formą dotarcia na Sardynię Południową będzie podróż drogą lotniczą z lądowaniem w porcie lotniczym w Cagliari. Lotnisko to obsługuje liczne połączenia z najważniejszymi europejskimi miastami i stolicami. Dzięki ofercie taniego przewoźnika dotrzemy także tutaj z polskich miast, a konkretnie z Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Lotnicze połączenie z Sardynią południową to oferta dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę, komfort i szybkość transportu z domu prosto do miejsca wakacji.

Z kolei dla osób chcących przy okazji zwiedzić część Włoch kontynentalnych dobrą propozycją będzie przeprawa promowa. Można przy jej pomocy dostać się na wyspę na przykład wraz z własnym samochodem i następnie w nim kontynuować zwiedzanie Sardynii Południowej.

Promy kursują między innymi z Livorno czy Genui. Przeprawa promowa będzie także korzystna ofertą dla turystów indywidualnych bez auta, którzy chcą przemieścić się z obszaru Półwyspu Apenińskiego aby zwiedzić Sardynię.

Jak przemieszczać się po Sardynii Południowej? Sardynia Południowa – transport i wynajem auta

Zdecydowanie preferowaną opcją przemieszczania się po Sardynii Południowej jest wynajem auta. To pozwoli nam zwiedzić wszystkie interesujące nas miejsca bez konieczności wyszukiwania połączeń autobusowych i bez uzależnienia od środków publicznego transportu.

Wynajem samochodu oferuje bardzo wiele różnych firm. Można to bez trudu zrobić jeszcze z Polski, tak aby nie musieć się martwić o ten bardzo ważny aspekt po dotarciu na Sardynię. Jeśli zarezerwujemy auto przez internet to na miejscu pozostaje już jedynie wziąć przygotowany samochód i wyruszyć w drogę odkrywać magiczną Sardynię!

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na wynajem auta ani też nie dotrzemy na wyspę swoim własnym samochodem (poprzez pośrednictwo promu) to zdecydowanie można zaufać środkom komunikacji miejskiej, które na Sardynii są całkiem dobrze rozwinięte i nie powinny stanowić problemu w sprawnym zwiedzaniu południowej części wyspy.

Zwłaszcza mowa tu o autobusach lokalnych, które zawiozą nas do niemal każdej miejscowości w regionie. Nieco mniej rozwinięta jest siatka kolei, ale pomimo to również i one zapewniają komfortowe przemieszczanie się między najważniejszymi ośrodkami miejskimi Sardynii Południowej.

Cagliari – atrakcje, zwiedzanie Sardynia Południowa, co zobaczyć?

Zapewne pierwszym punktem na trasie naszej wycieczki po Sardynii Południowej będzie Cagliari, a to choćby ze względu na fakt, iż tutaj docierają samoloty z Polski, jak i zdecydowana część promów. To zdecydowanie dobre miejsce na rozpoczęcie naszej przygody z Sardynią i to nie tylko z racji, iż jest to stolica tego pięknego regionu. Miasto urzeknie nas bowiem wieloma atrakcjami.

Główną atrakcją i magnesem przyciągającym do Cagliari jest piękna i zabytkowa dzielnica Castello, której ulokowanie na wzgórzu jedynie dodaje majestatu i zwiększa – i tak już bardzo dużą – atrakcyjność tego miejsca. Zdecydowanie warto jest również odwiedzić XIII-wieczną katedrę w Cagliari, która stanowi ważną pamiątkę bogatej historii tego miejsca.

Z kolei dla tych turystów, którzy chcieliby odpocząć od zabytków kultury i relaksować się wyłącznie czystą naturą wprost idealna będzie plaża Poetto. To imponująca, trzynastokilometrowa(!) plaża, która stanowi prawdziwą perłę wśród atrakcji Cagliari. W miejscu tym znajdziemy z pewnością relaks i pozbędziemy się z głowy wszystkich trosk. Z kolei wieczorem miejsce to obfituje w liczne atrakcje i rozrywki życia nocnego.

Cagliari – gdzie spać? noclegi

Interesującym miejscem noclegowym na terenie Cagliari jest Arcobaleno Rooms, gdzie spędzimy noc w cenie ok. 200 złotych za pokój za noc.

Miejsce to położone jest bardzo blisko centrum miasta i oferuje swoim gościom między innymi: czyste, nowoczesne pokoje oraz duże łazienki. Do tego w oczy rzuca się profesjonalizm i przyjazne nastawienie wobec turystów całej załogi tego miejsca.

Z kolei dla dysponujących większymi zasobami budżetowymi na cele noclegowe idealny będzie T Hotel Cagliari. Położony równie dogodnie jak poprzednia propozycja, do tego ledwie kwadrans drogi autem od słynnej i pięknej plaży Poetto.

Hotel oferuje swym gościom śniadanie wliczone w cenę pokoju, pomoc bardzo miłej i kompetentnej obsługi, a także dodatkowe atrakcje takie jak między innymi basen znajdujący się na terenie ośrodka.

Przewodnik po Sardynii Południowej – najpiękniejsze plaże Villasimius i Chia

Sardynia słynie z pięknych plaż gdzie można jak nigdzie indziej zrelaksować się i przeżyć wspaniałe chwile sam na sam z włoską naturą. Nie inaczej jest w przypadku południowej części wyspy, która obfituje w tego typu miejsca. Kilkadziesiąt kilometrów od Cagliari znajduje się Villasimius – mała miejscowość, która jednak zachwyca wielością malowniczych plaż znajdujących się w jej obrębie.

Jedną z najpiękniejszych plaż Villasimius jest lubiana przez turystów Spiaggia di Porto Giunco, której cechami rozpoznawczymi są: lazurowa toń wody i bardzo łagodne zejście do wody po przyjaznej, piaskowej nawierzchni.

Na tutejszych plażach można również spojrzeć na morskie głębiny od tej drugiej strony i doświadczyć ich bliskości poprzez nurkowanie. W okolicy znajdują się punkty do wypożyczenia tego typu sprzętu.

Po drugiej stronie stolicy Sardynii natrafimy na inną mekkę dla osób ceniących sobie plażowy wypoczynek zwaną Chia. Tutejsze rewiry pełne są pięknych plaż, które wręcz aż się proszą o spędzenie na nich choćby kilku chwil. W dodatku nie będzie problemu z transportem – także dla turystów niezmotoryzowanych – z Cagliari dotrzemy tu bowiem bezpośrednio komfortowym połączeniem autobusowym.

Sardynia południowa – najpiękniejsze plaże Costa Rei i Buggerru

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Sardynii – mniej więcej na wysokości stolicy wyspy – znajduje się kolejna warta polecenia plaża. Nosi nazwę Costa Rei i już na pierwszy rzut oka zachwyci swoim rozmiarem – ciągnie się bowiem aż na długość dwunastu kilometrów, a do tego jest szeroka, co zapewnia miejsce do plażowania również w tym jej wymiarze.

Dodatkowo w jej bezpośredniej okolicy mieści się darmowy parking, są też punkty gastronomiczne i place zabaw dla najmłodszych. Na tej cudownej plaży nikt nie będzie się nudził.

Po skrajnie przeciwległej od Costa Rei krawędzi wyspy – na południowo-zachodnim jej brzegu – mieści się równie piękne miejsce przeznaczone do plażowania – plaża Buggerru. Miejsce wyposażone jest w infrastrukturę przeznaczoną dla turystów i przyjezdnych – mamy tu między innymi wygodny parking. Tuż obok niej znajduje się też marina i specjalna wypożyczalnia łodzi, z której możemy wyruszyć na wspaniałą, morską przygodę po przepięknych falach okolicznych wód.

Przewodnik po Sardynii Południowej – Pula atrakcje zwiedzanie Nora plaża folklor

W pobliżu Cagliari znajduje się również bardzo atrakcyjna turystycznie miejscowość – Pula. W miejsce to przyciągają piękne plaże, a także wspaniały park wodny BluFan, który znajduje się w bezpośredniej okolicy. Tu świetną wodną zabawę odnajdą nie tylko najmłodsi, ale i starsi turyści – słowem: wszyscy zainteresowani taką formą wypoczynku.

Jednak Pula to nie tylko atrakcje wodne lecz także okazja do bezpośredniej konfrontacji z sardyńską kulturą. W miejscowości odbywają się liczne festyny, pokazy, występy artystyczne, które urozmaicają turystom czas tu spędzony i przybliżają im rdzenny folklor tych ziem.

Szczególnie intrygująca jest Nora – ruiny fenickiego miasta sprzed blisko trzech tysięcy lat, które znajdują się tuż obok Puli. Dziś jest to obszar interesujących wykopalisk archeologicznych i strefa odkrywania świata dawnej Sardynii. Z Nory rok do roku, 1 maja, rusza barwna, sławna w całej Europie południowej procesja zwana Sant Efisio.

To największe tego typu wydarzenie na całej Sardynii. Z całą pewnością najlepsza okazja do przyjrzenia się z bliska wyjątkowej kulturze tego włoskiego regionu w jej naturalnym środowisku.

Poza tymi walorami folklorystycznymi Nora słynie z kolejnej cudownej plaży (potwierdza się to co było mówione wcześniej, że Sardynia to istne zagłębie atrakcji dla wszystkich miłośników plażowania). W pięknych okolicznościach przyrody i w bezpośredniej bliskości zabytków starożytności możemy tu spędzić wiele iście bajkowych godzin.

Iglesias – atrakcje, zwiedzanie, Przewodnik po Sardynii Południowej

Kolejnym przystankiem na trasie podróży przez Sardynię Południową jest miasto Iglesias. Miejsce to stosunkowo mało popularne wśród turystów. Ale to tylko lepiej bo dzięki temu można w spokoju i bez tłoku zachwycać się jego urokami. A jest czym – Iglesias to przede wszystkim bajeczna architektura i urzekający klimat małego, włoskiego miasta, gdzie można poczuć tego wyjątkowego ducha prawdziwej Italii.

Na mapie naszej podróży przez Sardynię Południową Iglesias może być swego rodzaju mało znaną powszechnie perłą. Która będzie uświetniała nasz wyjazd i stanowiła fantastyczne wspomnienie „tylko dla nas”. Można odwiedzić to miejsce „w trasie”, ale równie warto się tu jednak zatrzymać choćby na dwa dni (bardzo ładna przyrodniczo okolica i liczne zabytki).

Iglesias – noclegi, Sardynia Południowa, gdzie spać

Prawdopodobnie najlepszym miejscem do zatrzymania się na nocleg w Iglesias będzie Bed & Breakfast – La Babbajola. Za nieco ponad 200 zł (cena pokoju za jedną noc) możemy tu spędzić niezwykle komfortowy czas w bezpośredniej bliskości historycznego centrum miasta oraz licznych restauracji serwujących m.in. przysmaki włoskiej, ale i bliżej sardyńskiej kuchni. To coś więcej niż zwykły obiekt noclegowy, ale przede wszystkim miejsce, w którym – dosłownie – masz szansę poczuć ducha Iglesias.

Carloforte – atrakcje, zwiedzanie – Przewodnik po Sardynii Południowej, co zobaczyć?

Zwiedzając Sardynię Południową wprost nie sposób ominąć pięknej wyspy San Pietro położonej przy zachodnim wybrzeżu Sardynii. Swoistym centrum tej małej wyspy jest miasteczko Carloforte, gdzie zachwyci nas urokliwa promenada oraz szeroka oferta gastronomiczna tutejszych restauracji. Z kolei sama wyspa to istny przyrodniczy raj pełen urzekających klifów oraz plaż. To także obszar idealny dla fanów snorkelingu i nurkowania.

Na wyspę San Pietro dostaniemy się dzięki rejsom promami, które realizowane są z miejscowości na wybrzeżu Sardynii. Warto wykupić całodniową wycieczkę dzięki której poznamy dogłębnie całą wysepkę. Rezerwacji można dokonać jeszcze będąc w Polsce, przez Internet. To da nam komfort na miejscu i nie będziemy marnować czasu na szukanie w okolicy firm oferujących tego typu usługę.

Barumini – atrakcje, zwiedzanie – Sardynia Południowa

Barumini to kolejna miejscowość, którą po prostu trzeba zobaczyć podczas wycieczki objazdowej po Sardynii Południowej. A wszystko za sprawą znajdującego się tuż obok tej małej miejscowości zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to najlepiej zachowany w skali całej Sardynii nurag, a więc stożkowata wieża wznoszona w tym miejscu przed tysiącami lat przez lud poprzedzający na tych ziemiach starożytnych Rzymian!

Zagadką wciąż pozostaje przeznaczenie Su Nuraxi – bo tak nazywa się ta konstrukcja. W grę wchodzą m.in. funkcje obronne, ale równie prawdopodobne jest, że było to zabudowanie o charakterze świątynnym, religijnym czy też po prostu miejsce zamieszkania lokalnego władcy.

Przewodnik po Sardynii Południowej – Muravera atrakcje zwiedzanie

Naszą wycieczkę po Sardynii Południowej kończy wizyta w miejscowości Muravera na przeciwległym – wschodnim wybrzeżu sardyńskiej wyspy. To ładnie położone miasto da nam wytchnienie i spokój po intensywnej podróży przez atrakcje południowej części Sardynii. Warte odwiedzenia są przede wszystkim liczne tutejsze plaże z obszerną Spiaggia di San Giovanni na czele. Zaznasz tu spokoju ,delektujesz się wspaniałym widokiem morskich fal, które potrafią być w tym miejscu piękne i okazałe.

Muravera – gdzie spać? Noclegi

Na koniec naszej wyprawy przez Sardynię warto jest dać sobie odrobinę luksusu i przenocować w hotelu Ristorante Domu Incantada Muravera Sardegna. Pokój dostaniemy tu w cenie minimum 400 złotych za noc. Jednak zaciszność i komfort jaki oferuje ten ośrodek wynagradza tę cenę.

Dodatkowym atutem jest poczucie totalnego komfortu z dala od cywilizacji, jakie daje bezpośrednie otoczenie tego obiektu. Jednocześnie… jest stąd bardzo blisko do centrum miasta. Lokalizacja wprost idealna bo łączy w sobie to co najlepsze i to co najbardziej pożądane przez turystów.

Poprzedni

Odkryj Sardynię, szlakiem jej historii, kultury i tradycji

Dlaczego warto wybrać się na wakacje na Sardynię?

Następny

Dodaj komentarz