Przewodnik po Sardynii

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Ogromna popularność Sardynii jest niepodważalnym faktem. To, co ściąga turystów z całego świata to niezwykła mieszanka archeologii i zabytków, dzikiej natury, kultury, nowoczesności i tradycji. Wyspa kusi wspaniałą pogodą i kuchnią. Uważana za ośrodek magii i tajemnic a nawet zaginioną Atlantydę. Przez lata niedoceniana, dziś jest jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych. W czym tkwi jej fenomen? Poznaj przewodnik po Sardynii, który podpowie jak, kiedy i dlaczego.

„Samochodem dookoła Sardynii – gotowy plan wycieczki objazdowej”

49,00 zł 79,00 zł z vat

W naszym autorskim e-booku, znajdziesz gotowy plan podróży po Sardynii w wersji 5-cio i 10- cio dniowej, dzięki któremu zaoszczędzisz czas i odkryjesz wiele niesamowitych miejsc, o których nie przeczytasz w tradycyjnych przewodnikach.

Dlaczego warto kupić przewodnik?

 • Od lat interesujemy się Sardynią. Nasze zainteresowania przelaliśmy na ponad 100 artykułów podróżniczych po Sardynii
 • Sardynia.pl to strona odwiedzana przez ponad 10 000 miłośników tej wspaniałej wyspy i 12 000 fanów na Facebooku!
 • Nasz ebook to praktyczny przewodnik, który dzień po dniu wskaże Ci jak zaplanować swoją wymarzoną podróż po Sardynii
 • Propozycje alternatywne w przypadku chęci dłuższego plażowania lub oddania się innym aktywnościom
 • Szczegółowy opis miejsc, które warto zobaczyć z pomocnymi mapkami
 • Najpiękniejsze plaże na Sardynii, które koniecznie musisz zobaczyć
 • Praktyczne informacje dla osób wynajmujących samochód na Sardynii z listą dostępnych parkingów
 • Rekomendowane hotele i domki wakacyjne naszych czytelników jak i najlepsze restauracje z lokalną kuchnią

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sardynia w ujęciu geograficznym

Sardynia to skalista wyspa na Morzu Śródziemnym, druga pod względem wielkości (zaraz za Sycylią). Znajduje się pomiędzy Europą i Afryką. Zajmuje powierzchnię 24 090 km2. Chociaż wiekszą część wyspy zajmują góry i wzniesienia, bez trudu znajdziemy piękne plaże, urocze miasta i dzikie tereny zielone.

Wyspa dzieli się na 5 prowincji:

 • miasto metropolitalne Calgari – na południu
 • Nuoro – na wschodzie
 • Oristano – na zachodzie
 • Sassari – na północy
 • Sud Sardegna – na południu

Sardynia pokryta jest wiecznie zieloną makią, której charakterystyczny zapach wyczuwalny jest w każdym zakątku wyspy.

Sardynia i jej historia

Przeszłość wyspy jest niezwykle ciekawa. Według naukowców i badaczy, zamieszkiwana była już 150 000 lat temu, czemu mają dowodzić kamienne narzędzia znalezione przez archeologów w Perfugas.

Chociaż nie wyróżnia się znacząco w historii Europy, była bardzo istotna w ujęciu geograficznym. O dominację toczyły się zacięte boje, a Sardynia przechodziła z rąk do rąk. W jej długich i burzliwych dziejach można wyróżnić kilka narodów, które panowały na wyspie i zostawił swój wyraźny ślad. Są to Fenicjanie, Kartagińczycy, Arabowie, Hiszpanie, Austriacy i w końcu Włosi. Autonomię uzyskała dopiero w 1948r.

Dzięki temu Sardynia jest dziś wspaniałą mieszanką wieku kultur, tradycji, architektury i kuchni.

Przewodnik po Sardynii – Który region Sardynii odwiedzić?

To pytanie spędza sen z powiek wszystkim, którzy zdecydowali się na Sardynię, ale nie na jej konkretny kierunek. A wyspa, zupełnie naturalnie dzieli się na kilka rejonów, które sprzyjają innym aktywnościom.

Północna część to region, który jest najmocniej zurbanizowany i nastawiony na turystykę- znajdują się tam największe miasta i najlepsze (a także najdroższe) hotele. Południe to przede wszystkim najciekawsze zabytki i muzea, jest to ośrodek historyczny ze stolicą wyspy – Cagliari.

Środkowy, centralny region wyspy to idealny wybór dla wszystkich, którzy w wypoczynku szukają przede wszystkim kontaktu z naturą i chęci poznania rdzennej kultury. Nie ma tam tłumu turystów, znajdziemy za to niesamowite widoki i uroki codziennego życia Sardyńczyków.

Planując wymarzone wakacje, warto wybrać odpowiednie miejsce, które najlepiej sprosta oczekiwaniom. A wybór jest naprawdę duży. Zaczynamy?

Cagliari

Cagliari to stolica wyspy, a także główny ośrodek turystyczny i handlowy. Znajduje się na południowym wybrzeżu Sardynii. Ma fenickie korzenie, którego śladami są dziś liczne podziemne korytarze i komory, ale nie tylko. Miasto składa się z pięknej architektury, ciasnych uliczek i uchodzi za kwintesencję miejskiego życia Sardyńczyków.

Stare miasto i jego atrakcje

Stare Miasto to punkt centralny i serce Cagliari. Znajduje się tam wiele ciekawych zabytków, wśród których warto wymienić przede wszystkim Cattedrale di Santa Maria Assunta e Santa Cecilia. Jest to niesamowita, majestatyczna katedra, tak z zewnątrz jak i w środku. Jest otwarta dla zwiedzających, a wstęp jest bezpłatny.

Amfiteatro Romano to kolejna, wielka (dosłownie i w przenośni) atrakcja miasta. Jak wskazuje nazwa, jest to starożytny rzymski amfiteatr, wykuty w skale. Kiedyś gromadził mieszkańców widowiskami z dzikimi zwierzętami i historiami bitew morskich. Dziś jest bardzo ważnym punktem historycznym Sardynii – dla mieszkańców i turystów.

Cittadella dei Musei to dawny arsenał królewski, w którym znajduje się obecnie Narodowe Muzeum Archeologiczne. Bilet wstępu to koszt:

 • 7€ dla osób powyżej 26 roku życia
 • 2€ dla osób w wieku 18- 25 lat
 • 0€ dla osób poniżej 18 roku życia

Punktem wartym uwagi jest też Port w Cagliari, który zawsze tętni życiem. Piękne promy i nowoczesne jachty stanowią ciekawy kontrast z zabytkową resztą miasta, co doskonale widać w Marinie – portowej dzielnicy miasta.

Przewodnik po Sardynii – Najciekawsze atrakcje z przewodnikiem

Aby poznać miasto, jego kulturę i najciekawsze obiekty można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem. W Cagliari znajdziemy taką opcję w trzech wariantach:

 • vintage tour to godzinna przejażdżka zabytkowym samochodem. Jej koszt to – 25€ dla osoby powyżej 13 roku życia – 12,50€ dla dzieci w wieku 6- 13 lat – 0€ dla dzieci poniżej 6 lat
 • e- bike tour to wycieczka na rowerach elektrycznych, która obejmuje dwie godziny zwiedzania miasta. Koszt to: – 30€ dla osoby powyżej 13 roku życia – 15€ dla dzieci w wieku 6- 13 lat – 0€ dla dzieci poniżej 6 lat
 • walk tour, czyli piesze poznawanie miasta, które trwa ok. 2,5 godziny. Koszt to: – 15€ dla osoby powyżej 13 roku życia – 7,50€ dla dzieci w wieku 6- 13 lat – 0€ dla dzieci poniżej 6 lat

A dla dzieci…

Orto Botanico to ogród botaniczny z najpiękniejszą roślinnością z całego świata. Znajdziemy w nim 7000 różnych gatunków, zebranych na obszarze ok. 5 hektarów. Bilet wstępu to koszt:

 • 10€ dla osób powyżej 26 roku życia
 • 5€ dla osób w wieku 6- 25 lat
 • 0€ dla dzieci poniżej 5 lat

Bilety można nabyć również w pakiecie rodzinnym 2 osoby dorosłe + 3 dzieci w wieku do 17 lat za 22€.

Plaża idealna?

Poetto to najbardziej znana, główna plaża miasta. Jest to idealne miejsce na odpoczynek i spacery, jej długość wynosi bowiem 11 km! I znajdziemy tam wszystko – piasek, krystalicznie czystą wodę, restauracje, bary i wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego. A gdyby to było mało, za plażą znajduje się rezerwat przyrody- a w nim egzotyczna roślinność, stawy i różne gatunki ptaków. Nieźle, co?

Najlepsze hotele w Cagliari

W Skalnym Mieście znajdziemy wiele dobrych hoteli. Najpopularniejsze z nich, to:

T Hotel, który znajduje się w centrum miasta. Ten nowoczesny obiekt oferuje gościom centrum odnowy biologicznej i odpoczynek w przestronnych pokojach urządzonych w modernistycznym stylu.

Hotel Regina Margherita usytuowany jest w zabytkowym sercu Cagliari. Pokoje utrzymane są w nowoczesnym stylu.

Hotel Dedoni zlokalizowany jest w odległości 500 metrów od portu. Pokoje cechuje klasyczny styl z nutą nonszalancji.

Alghero

Alghero to miasto położone na zachodnim wybrzeżu Sardynii. W mieście widać duży wpływ kultury hiszpańskiej, który przejawia się w architekturze, kuchni i stylu życia. Nazywane często Barcelonettą, odnosi się właśnie do podobieństwa między Alghero a hiszpańską Barceloną.

Atrakcje małej Barcelony

Katedra Santa Maria powinna znaleźć się w każdym planie zwiedzania miasta. Dominującym stylem architektonicznym jest przede wszystkim gotyk z domieszką katalońskiego kunsztu. Zachwycające wnętrze to nie tylko piękny ołtarz, ale też freski stworzone przez Stanisa Desse. Katedrę można zwiedzić bezpłatnie, ale uwaga w niedzielę jest zamknięta.

Nuraghe Palmavera to okazały kompleks archeologiczny, który łączy w sobie kilka okresów historycznych- najstarszy z nich pochodzi z 1600 roku p. n. e. Koszt biletu jest symboliczny i wynosi 3,50€.

W całym mieście można znaleźć mury i wieże obronne. Najciekawsza z nich jest zdecydowanie Porta Terra. Ale największe wrażenie i tak robią widoki.

Alghero słynie ze swojego klimatu, urokliwych katalońskich uliczek i niezwykłej gościnności mieszkańców.

Przewodnik po Sardynii – Parostatkiem w piękny rejs

Punktem obowiązkowym pobytu w Alghero jest rejs do Groty Neptuna– jaskini położonej na Capo Caccia. Samo wejście (a właściwie zejście) robi wrażenie, trzeba bowiem pokonać 652 schody. Wnętrze to ogromna przestrzeń o złotej poświacie, pełna masywnych formacji sklanych. Wiek groty datuje się na ok. 130 mln lat. Uchodzi za najpiękniejsza jaskinię Europy. Koszt rejsu w dwie strony to ok. 16€- 20€ w zależności od wybranego przewoźnika. Wejście do Groty wynosi 13€ dla osoby dorosłej i 7€ dla dziecka. Statki wypływają z portu głównego. Warto pamiętać, że atrakcja jest nieczynna w czasie wietrznej pogody i sztormów.

Trochę inne muzeum

Alghero koralem stoi. Wydobycie i przetwórstwo tego „czerwonego złota” to domena miasta od czasów starożytnych. Właśnie dlatego w Villa Constantino powstało Muzeum Korali. Ekspozycja związana jest z historią i legendami regionu, ale zawiera też cenne dzieła. Jest to świetna atrakcja, szczególnie dla dzieci.

Plaża idealna w Alghero?

Maria Pia…lub La Pelosa. Bo nie sposób zdecydować. Maria Pia to piękna, naturalna plaża z drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. A prawdziwy zachwyt wzbudza jej otoczenie – pokrywa ją bujny las. Miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi- dno jest płytkie, a drzewa dają dużo cienia i chłodu, nawet w najgorętsze dni.

La Pelosa oferuje biały, miękki piasek i turkusową wodę. Jest to jedna z najpiękniejszych plaż Alghero, uwielbiana przez mieszkańców i turystów. Wstęp na plażę jest bezpłatny, ale wypożyczenie akcesoriów wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. wynajęcie leżaka- 5€.

Można też odwiedzić kilka plaż i wybrać ulubioną. Tu przychodzi z pomocą Beach Bus, czyli dedykowany transport pomiędzy plażami. Całodzienny bilet to koszt 5€.

Najlepsze hotele w Alghero

Alghero, jak na duże miasto posiada bardzo dobrą bazę noclegową. Wśród wielu propozycji, wyróżnia się szczególnie:

Hotel Catalunya, który znajduje się naprzeciw portu. Przestronne pokoje, widok na zatokę i Skybar na najwyższym piętrze budynku to najlepsza rekomendacja.

Hotel El Balear to jedyny obiekt który znajduje się i w centrum i przy plaży. Pokoje są jasne, przestronne i komfortowe.

Hotel Villa Piras położony jest w odległości 1 km od centrum miasta, zlokalizowany w spokojnej okolicy, będzie dobrą opcją dla wszystkich, którzy cenią relaks i ciszę. Pokoje są wygodne, z widokiem na morze.

Sassari

Sassari to duże (drugie co do wielkości) miasto Sardynii. Jest to bardzo istotny punkt wyspy, głównie pod względem handlowym. To ośrodek przemysłu spożywczego, maszynowego czy farmaceutycznego, a także węzeł kolejowy i drogowy. A tak bardziej turystycznie? Jest to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych.

Przewodnik po Sardynii – Miasto kultury i pewnego braku

Cattedrale di San Nicola to katedra, która mieści się przy Piazza del Duomo. Ten wysoki budynek na przestrzeni lat poddany został wielu rozbudowom- dziś jest dumą miasta. Podobnie kościół Santa Maria di Betlem, którego bogato zdobione wnętrza- mowa przede wszystkim o kopule z pięknymi freskami, zachwycają turystów z całego świata.

W mieście znajdziemy wiele pięknych teatrów, najważniejsze z nich to przede wszystkim: Teatro Citigo, który znajduje się w centrum miasta, Teatro Verdi czy Teatro Comunale– największy w Sassari.

Fontanna Rosello to symbol i idealny przykład architektury miasta. To trzeba zobaczyć (i sfotografować).

Warto wybrać się również na Plac Zamkowy, na którym znajdziemy wiele atrakcji, poza…zamkiem. Niestety pozostały po nim tylko podziemne korytarze i ruiny. Jest to jednak centralny punkt miasta i nie można go pominąć.

Plaża idealna w Sassari?

Porto Ferro to bardzo popularna plaża. Jest bardzo duża i szeroka, dzięki czemu zapewnia prywatność (lub jej część, to w końcu najładniejsze miejsce w Sassari). Nie jest to opcja z katalogu, ale właśnie dzięki pewnemu eklektyzmowi jest ulubionym miejscem mieszkańców. Chociaż znajduje się w turystycznym kurorcie, daje poczucie przebywania na dzikiej plaży blisko natury. Morze jest płytkie, woda krystalicznie czysta a piasek złoty. I jak, może być?

Najlepsze hotele w Sassari

Tutaj również bez zaskoczeń, baza noclegowa jest naprawdę duża (i dobra). Opcje warte sprawdzenia to:

Cafe Bleu Relais, który znajduje się w doskonałej lokalizacji- samym centrum miasta. Pokoje są jasne, utrzymane w nowoczesnym stylu i świetnie wyposażone.

Hotel Leonardo Da Vinci ma doskonałą lokalizację, znajdziemy tam wiele udogodnień. Pokoje są schludnie i wygodne.

Hotel Vittorio Emanuele mieści się w zabytkowym budynku w centrum Sassari. Pokoje są komfortowe i przestronne, a także dźwiękoszczelne.

Nuoro

Nuoro znajduje się w centralnej części wyspy, przy wschodnim wybrzeżu. Miasto jest połączeniem nowoczesności z rozwiniętą siecią usług i tradycji w najlepszym wydaniu, z urokliwymi uliczkami i zabytkami. A wszystko w otoczeniu niezwykłej przyrody. Czy to połączenie idealne?

Miasto wielkiej fuzji i jego atrakcje

Katedra Santa Maria Della Neve zachwyca niezmiennie nie tylko swoją architekturą, ale też otoczeniem w którym się znajduje. Piękne zielone tereny i widok na panoramę miasta to świetne połączenie. Szczególnie o zachodzie słońca- znajduje się w końcu nad urwiskiem.

Jest też plac z bielonymi budynkami- słynny Piazza Sebastiano Satta z kamiennymi rzeźbami. Znajdują się tam lokalne, małe kawiarenki i rodzinne restauracje. Idealne na szybki posiłek lub wykwintną kolację.

Jeżeli chodzi o archeologię (nie mogło jej zabraknąć, prawda?) to warto zwrócić uwagę na Museo Nazionale Archeologico di Nuoro, którego zbiory obejmują okresy od neolitu do średniowiecza. W pierwszą niedzielę miesiąca można odwiedzić muzeum za darmo. W każdy inny dzień cena biletu wynosi:

 • 4€ dla osoby powyżej 25 roku życia
 • 2€ dla osoby w wieku 18- 25 lat
 • 0€ dla osoby poniżej 18 roku życia

Najpiękniejszy (i niezapomniany) widok czeka jednak na Monte Ortobene, pobliskim granitowym wzgórzu- z panoramą wschodu miasta i jego okolic. Na szczycie (955 m. n. p. m.) Znajduje się figura Odkupiciela stworzona przez Vincenzo Jerace.

Będąc w Nuoro warto odwiedzić Complesso Nuragico e Nuraghe di Noddule, park archeologiczny, gdzie znajduje się wiele dobrze zachowanych przykładów antycznej historii Sardynii, jak na przykład osada nuragiczna z pełną zabudową. Są tam grobowce, instalacje z kamieni i ołtarze. Wszystko w otoczeniu zieleni. Obiekt można zwiedzić na dwa sposoby:

 • z przewodnikiem – wycieczka trwa 1,5 godziny a koszt to:

7€ dla osoby powyżej 12 roku życia

4€ dla dzieci w wieku 6-12 lat

0€ dla dzieci poniżej 6 roku życia

 • bez przewodnika, koszt to:

5€ dla osoby powyżej 12 roku życia

3€ dla dzieci w wieku 6-12 lat

0€ dla dzieci poniżej 6 roku życia

I coś dla entuzjastów mody

Ale nie chodzi o zakupy, a o coś lepszego. Museo del Costume to miejscem, które posiada w kolekcji największy zbiór strojów regionalnych Sardynii. Opowiada o dawnym życiu, wioskach, zwyczajach i tradycjach. Bilet kosztuje:

 • 5€ dla osoby powyżej 18 roku życia
 • 3€ dla osoby poniżej 18 roku życia

Dodatkowo, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca muzeum oferuje bezpłatne wejście dla wszystkich zwiedzających. Ale zamknięte jest w każdy poniedziałek.

Plaża idealna?

Nuoro to miasto śródlądowe, ale w jego prowincji znajduje się wyjątkowa plaża. Uznawana za jedną z najpiękniejszych w całej Sardynii Capo Comino nazywana jest klejnotem wschodniego wybrzeża. Długa na 3 kilometry z jasnym, drobnym piaskiem, błękitną wodą i małą wysepką na horyzoncie wygląda jak kadr z filmu. W północnej części znajduje się także staw, w którym można spotkać…flamingi.

Najlepsze hotele w Nuoro

Nocleg w Nuoro musi być wyjątkowy, tak jak samo miasto. Wśród najpopularniejszych hoteli warto wymienić:

Hotel Sandalia, który znajduje się w pięknej okolicy na obrzeżach miasta. Pokoje są komfortowe i duże, urządzone nowocześnie.

Hotel Grillo zlokalizowany jest w historycznym centrum Nuoro. Pokoje są schludnie i przytulne.

Residence Grandi Magazzini mieści się w atrakcyjnej lokalizacji. Pokoje są proste, ale bardzo przestronne, zadbane i czyste.

Oristano

Oristano to jedno z większych miast w zachodniej części Sardynii. Gospodarka opiera się głównie na turystyce, jest to bowiem jeden z popularniejszych wakacyjnych kierunków. Słynie również z najlepszego wina.

Bogata tradycja i kultura, dla dzieci i dorosłych

Jednym z głównych punktów miasta jest Piazza Roma z wieżą Torre di Mariano II – która jest ostatnią z czterech wież, znajdujących się kiedyś na placu. Wysoka na 19 metrów wznosi się ponad inne budynki. Jest to jeden z symboli Oristano.

Cattedrale di Santa Maria znajduje się w historycznym centrum miasta na Piazza Duomo. Katedra pochodzi z 1195 roku. Zbudowana w stylu barokowy jest największym obiektem sakralnym w Sardynii.

Antiquarium Arborense to muzeum, którego zbiory obejmują 10 tysięcy eksponatów dotyczących dziedzictwa archeologicznego regionu. Znane jest również ze zmiennych, sezonowych wystaw- przed wizytą warto sprawdzić harmonogram. Cena biletu wynosi:

 • 5€ dla osób powyżej 17 roku życia
 • 3€ dla studentów
 • 1€ dla dzieci w wieku 6- 17 lat
 • 0€ dla dzieci poniżej 6 roku życia

Coś dla najmłodszych

W Oristani znajduje się Parco Paleontologico Dinosardo, który w przystępny sposób przedstawia historie kształtowania życia na ziemi. Na terenie parku znajduje się wiele atrakcji, w tym 5 pełnowymiarowych modeli dinozaurów. Bilety można nabyć w pakietach rodzinnych:

 • 12,50€ dla rodziny 1 dorosły+ 1 dziecko
 • 15,00€ dla rodziny 2 dorosłych+ 1 dziecko
 • 18,00€ dla rodziny 2 dorosłych+ 2 dzieci
 • 20,00€ dla rodziny 2 dorosłych+ 3 dzieci
 • 15,00€ dla 2 osób dorosłych

Plaża idealna w Oristano?

Oristano to raj dla wszystkich fanów wodnych atrakcji- surfingu, kitesurfingu czy nurkowania. Jedną z najpiękniejszych plaż jest Spiaggia di Is Arutas. Nie jest to jednak zwykła plaża. Zamiast piasku, znajdziemy na niej niewielkie kwarcowe kamyki w różnych kolorach, które swój delikatny kształt zawdzięczają działaniu wody. Jeżeli połączyć to z lazurowym morzem- widok jest zachwycający.

Nie sposób nie wspomnieć o Spiaggia di Is Arenas, Spiaggia di Maimoni i Spiaggia di Porto Alabe. Oristani słynie przecież z niezwykłych plaż.

Najlepsze hotele w Oristano

Znalezienie dobrego miejsca noclegowego w Oristano może przysporzyć trudności. Najciekawsze opcje to:

Mistral2 – obiekt położony w centrum Oristano. Hotel dysponuje basenem i restauracją. Pokoje są duże i dobrze wyposażone.

Hotel Il Duomo znajduje się w pobliżu najważniejszych punktów miasta. Pokoje urządzone są w klasycznym stylu.

Mariano IV Palace Hotel znajduje się przy Piazza Mariano. Pokoje są bardzo przestronne i eleganckie.

Olbia

Olbia to miasto portowe, które znajduje się w północnej części Sardynii. Miasto było kolonią fenicką, a jego początki sięgają starożytności. Po historii zostało dziś wiele śladów, które można znaleźć na każdym kroku.

Atrakcje i historia

Basilica di San Simplicio to majestatyczna, granitowa świątynia w stylu romańskim. Chociaż powstała w XI wieku, jest świetnie zachowana. W środku znajdują się rzeźby i freski. Wejście do świątyni jest bezpłatne.

Museo Archeologico, czyli Narodowe Muzeum Archeologiczne to miejsce, którego nie można pominąć. Znajduje się w nim wiele eksponatów- od epoki brązu do starożytności. Obiekt znajduje się przy głównej ulicy miasta Corso Umberto. Wstęp do muzeum jest darmowy. Warto jednak pamiętać, że placówka jest zamknięta w poniedziałki i wtorki.

Tomba dei Giganti Su Mont’e S’Abe, czyli Grobowiec Olbrzymów znajduje się ok 8 km od centrum Olbii. Artefakt jest pozostałością po cywilizacji nuragijskiej i trzeba przyznać, że robi wrażenie. Jego długość wynosi 28 metrów, szerokość to 6 metrów.

Miasto słynie również z wielu wydarzeń cyklicznych i słynnych festiwali, które odbywają się w lecie. Imprezy przyciągają mieszkańców i turystów z całej Sardynii.

Plaża idealna w Olbii?

Porto Istana ulokowana jest na uboczu. Woda ma swój charakterystyczny turkusowy kolor, plaża jest piaszczysta a na horyzoncie wyłania się wspaniały widok na pobliskie wzgórza. Miejsce jest dosyć popularne, więc bywa tłoczne, najlepiej wybrać się tam rano.

Najlepsze hotele w Olbii

Olbia dysponuje wieloma dobrymi hotelami. Najchętniej wybierane obiekty to:

Grand Hotel President, który jest jednym z najładniejszych hoteli w mieście i znajduje się w pobliżu portu. Obiekt dysponuje tarasem widokowym i biurem informacji turystycznej.

Hotel Panorama położony jest w pobliżu Muzeum Archeologicznego, 20 metrów od głównego deptaku. Pokoje wyróżniają się klasycznym wystrojem.

Casa Solmes zlokalizowany jest w odległości 850 metrów od centrum. Pokoje są jasne, eleganckie i bardzo dobrze wyposażone.

Porto Cervo

Porto Cervo znajduje się w północnej części wyspy, na jej wschodnim wybrzeżu. Od powstania miasta do ok. 1950 roku znajdowała się tam biedna osada. Podczas jednej z podróży książę Agi Chan IV dostrzegł ogromny potencjał terenu i zlecił budowę nowego miasta. Nazywane włoskim Saint- Tropez, jest dziś synonimem luksusu.

Tropem gwiazd i najpiękniejszej plaży (lub plaż, wielu)

Miasto jest bardzo ciekawe, bo w przeciwieństwie do wszystkich innych jest nowe i spójne. Wszystkie budynki stworzono przy wykorzystaniu tych samych materiałów i surowców.

Najpiękniejszym punktem widokowym jest przede wszystkim wzgórze z kościołem Stella Maris. Panorama rozciąga się nie tylko na miasto, ale i nowoczesną marninę, gdzie cumują najdroższe jachty świata.

Największą atrakcją nie tylko okolicy, ale całej Sardynii jest oczywiście Costa Smeralda, czyli słynne Szmaragdowe Wybrzeże. Jest to teren o długości 50 kilometrów, na którym znajdują się najpiękniejsze plaże, a woda ma najbardziej szmaragdowy odcień. To właśnie do tego zakątka zjeżdżają turyści z całego świata. Bo to trzeba zobaczyć, chociaż raz. Piccolo Pevero, Spiaggia del Principe czy La Celvia, to tylko pierwsze z brzegu, malownicze plaże, które przypadną do gustu każdemu.

Jeżeli odwiedzimy Porto Cervo w sezonie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkamy znanego celebrytę lub sportowca. Kurort jest szczególnie popularny wśród gwiazd.

Nie tylko dla dzieci

Park Gregoland nie jest zwykłym placem zabaw, o nie. To cały kompleks tradycyjnych i nowoczesnych urządzeń dla dzieci. Niektóre z nich są ukryte, inne znajdują się w widocznej części, wśród egzotycznej roślinności. Obiekt jest czysty i zadbany, a dzięki temu, że znajduje się na wzgórzu oferuje wspaniały widok na zatokę i marinę. Wstęp jest darmowy.

Plaża idealna Costa Smeralda?

Niemożliwym jest wybór jednej plaży, jeżeli mówimy o Costa Smeralda. Ale i na to jest sposób. A mowa o zorganizowanych wycieczkach krajoznawczych po Szmaragdowym Wybrzeżu. Takie usługi oferuje kilku lokalnych przewoźników- w różnych formach. Najpopularniejszą opcją jest jednak minivan tour. Wycieczka trwa 6- 8 godzin, a doświadczony przewodnik pokazuje najpiękniejsze szlaki i plaże. Koszt to ok. 90€.

Przewodnik po Sardynii – Najlepsze hotele w Porto Cervo

Porto Cervo to niesamowite miejsce na wakacje, takie też są jego kurorty. Wśród wielu pozycji warto sprawdzić:

Colonna Hotel Country & Sporting, który znajduje się w pobliżu plaży Cala Granu. W jego skład wchodzą 3 baseny i kort tenisowy. Pokoje są bardzo eleganckie i dobrze wyposażone.

Hotel Monti Di Mola usytuowany jest na obrzeżach miasta w otoczeniu śródziemnomorskiego ogrodu z niesamowitym widokiem na Sardynię. Pokoje są jasne i przestronne, zapewniają także ciszę, ponieważ są dźwiękoszczelne.

Grand Hotel In Porto Cervo zlokalizowany jest w parku przy plaży Cala Granu. Oferuje panoramiczny basen i jacuzzi w ogrodzie. Pokoje urządzone są elegancko, dominuje styl klasyczny.

Perły Sardynii

Arcipelago della Maddalena, to archipelag na Morzu Śródziemnym, który składa się z wielu małych wysp i wysepek. Jest tak piękny i ważny dla mieszkańców, że w ramach ochrony w 1994 roku uznany został za park narodowy pod nazwą – Parco Nazionale dell Arcipelago della Maddalena.

Każda z wysp jest inna- porośnięte roślinnością, pokryte złotym piaskiem lub składające się z granitowych skał i formacji. Wszystko oblane błękitną, krystalicznie czystą wodą w której bez trudu można dojrzeć wspaniałe elementy i stworzenia morskiej flory i fauny.

Valle Della Luna to (na nasze) Księżycowa Dolina. Znajduje się w Capo Testa, najbardziej wysuniętym na północ półwyspie Sardynii.

Wybrzeże mieści się na skale i składa się z 7 małych zatok. Nazwa nawiązuje do wspaniałych, nieco surrealistycznych widoków- szczególnie o zachodzie słońca (a może po prostu są nie z tej ziemi?). Valle Della Luna jest licznie odwiedzana przez turystów, spragnionych wrażeń, ale i mieszkańców poszukujących spokoju i wytchnienia.

Przewodnik po Sardynii – Duże atrakcje małych miast

Su Nuraxi to największa atrakcja Barumini. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Obiekt, jako jedyny na wyspie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to cały kompleks, który kiedyś był wioską mieszkalną. Składa się głownie z wieży centralnej, wzniesionej ok. XVI I w. p. n. e. otoczonej murami, ale znajdziemy tam też kamienne chatki, warsztaty i inne miejsca użyteczności publicznej. Całość robi niesamowite wrażenie i jeżeli naprawdę się skupić, można odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie.

Zwiedzanie odbywa się w obecności przewodnika, a bilet kosztuje:

 • 10€ dla osób powyżej 12 roku życia
 • 7,50€ dla dzieci w wieku 7- 12 lat
 • 0€ dla dzieci poniżej 7 roku życia

Wąwóz Su Gorroppu z imponującą głębokością 500 metrów, jest najciekawszym obiektem tego typu w Europie. Jest bardzo wąski, a ściany są praktycznie pionowe. To wielka turystyczna atrakcja, w której- jak głoszą legendy i wierzenia mieszkańców, mieszka sam diabeł. Chyba warto to sprawdzić.

Orgosolo to słynne miasto murali, które opowiadają jego historię, celebrują tradycje i wyrażają nastroje społeczne.

Pierwszy z nich powstał pod koniec lat 60. i od tego czasu systematycznie pojawiają się nowe prace. Władze miasta zachęcają do tworzenia, doceniając tę formę sztuki i traktując ją jako wizytówkę tego małego, górskiego miasta. I słusznie, bo Orgosolo corocznie odwiedzane jest przez wielu turystów, chcących obejrzeć niezwykłe murale.

Magia i tajemnice

Sardynia to także raj dla wszystkich, którzy kochają niewyjaśnione zagadki i tajemnice świata.

Ołtarz skalny w Oschiri – Altare Rupestre jest piękny, stary i znany- ale niepoznany. Do dziś nie wiadomo, jak i dlaczego powstał. Składa się z sekwencji figur geometrycznych- kwadratów, trójkątów i kół, które wyryte są w granitowej skale o długości 10 metrów. Atrakcja przyciąga wielu turystów, którzy sądzą, że to pozostałość dawno zaginionej Atlantydy. Czy tak jest w rzeczywistości? Kto wie…

Sardynia ma także swoje Stonehenge. O czym mowa? Podobnie do słynnej wersji z Wielkiej Brytanii, Menhiry z Sorongo to obiekty skalne, które znajdują się w centrum wyspy (i to dokładnie na samym środku). Ich przeznaczenie nie jest znane. Znajdują się w Parco Archeologico Biru e Concas, który zachwyca widokami i szlakami turystycznymi.

Necropoli di Su Prunittu można tłumaczyć jako domy wróżek. Znajdują się w pobliżu jeziora Lago Omodeo. Dobrze, ale co to takiego? Są to małe komory wykryte w skałach. Archeolodzy datują je na 5- 6 tysięcy lat. Póki co, przeznaczenie tych neolitycznych grobowców pozostaje nieznane. Mieszkańcy wierzą jednak, że zamieszkiwały je maleńkie istoty- wróżki. Odrobina fantazji jeszcze nikomu nie zaszkodziła, prawda?

Góra Monte Lora znajduje się na południowym- wschodzie Sardynii. To doskonałe miejsce na piesze wycieczki, a także okazja, by podziwiać piękną panoramę. Góra nie jest wysoka, jej szczyt znajduje się na 600 m n. p. m. A co w niej takiego niezwykłego? Podobno na jej szczycie można znaleźć ukryty fragment Arki Noego. Jest przedmiotem wielu legend i wierzeń, dzięki czemu stała się swoistą atrakcją turystyczną.

Sardynia owiana jest tajemnicami, które są nieodłączną częścią kultury. I dobrze, bo wyobraźnia to potęga.

Sardynia- klimat i pogoda

Sardynia znajduje się w klimacie podzwrotnikowym śródziemnomorskim- czyli lato jest suche i gorące, a zima łagodna i deszczowa. Na wyspie dominującym wiatrem jest chłodny mistral- który pozwala przetrwać upalny sezon. Dobrze, a jak przedstawiają się średnie temperatury?

 STYCZEŃLUTYMARZECKWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ 
ŚREDNIA TEMPERATURA POWIETRZA W DZIEŃ   14oC 15oC 17oC 19oC 23oC 27oC 31oC 31oC 27oC 23oC 18oC 15oC
ŚREDNIA TEMPERATURA POWIETRZA W NOCY   5oC 5oC 6oC 8oC 13oC 16oC 19oC 20oC 17oC 13oC 9oC 6oC
ŚREDNIA TEMPERATURA WODY   16oC 15oC 15oC 16oC 18oC 22oC 24oC 25oC 24oC 21oC 18oC 17oC
LICZBA GODZIN SŁONECZNYCH   5 6 6 8 9 10 11 10 8 7 5 4
ŚREDNIA ILOŚĆ OPADÓW   23mm 20mm 22mm 28mm 26mm 8mm 5mm 8mm 21mm 28mm 45mm 16mm

Sezon turystyczny trwa od kwietnia do października- to właśnie wtedy możemy liczyć na najciekawsze atrakcje, najlepszą pogodę i największe…tłumy. Sardynię można odwiedzić także zimą, może nie jest tak gorąca, ale nie będzie tam wtedy tylu turystów, ceny są niższe i co najważniejsze, można w spokoju cieszyć się urokiem wyspy (a woda wcale nie będzie taka chłodna).

Przewodnik po Sardynii – A może trochę kultury?

Sardyńczycy są bardzo gościnni i pomocni. W każdym większym ośrodku bez problemu dogadamy się w języku angielskim. W mniejszych miastach ludzie mówią głównie po włosku lub sardyńsku. Ale od czego są translatory?

Podobnie jak w przypadku hiszpańskiej siesty, rodowici wyspiarze również mają swoją zasłużoną przerwę, którą nazywają 'pisolino’. Jest to czas między 12.00 a 16.00- wiele placówek jest wtedy zamkniętych. Podobnie z poniedziałkiem, który często jest dniem wolnym.

Chociaż Sardynia słynie z wyśmienitej kuchni, warto zwrócić uwagę na…chleb, który występuje na wyspie w 100 różnych rodzajach. Każdy rejon posiada swoje pieczywo. Pamiątki pamiątkami, a nie każdy wie, że zbieranie muszli, kamieni czy piasku z większości plaż jest zabronione (i karalne). Nawet jeżeli to tylko na pamiątkę. Lepiej zrobić zdjęcie.

A teraz pytanie: kto w Sardynii ma pierwszeństwo, człowiek czy owca? Kultura nakazuje ustąpienie zwierzęciu, inaczej narażamy się na zatarg z krewkim pasterzem. A z nimi podobno lepiej nie zaczynać…

Najważniejsze to jednak spróbować stylu życia Sardyńczyków- nikt się nie spieszy, wszyscy się uśmiechają i celebrują każdą chwilę. W wakacje chyba nie zaszkodzi.

Sardynia budzi pewne skojarzenia, zazwyczaj słuszne- piękne plaże, malownicze zatoki i zabytkowe miasteczka. Nazywana kontynentem w miniaturze z łatwością zadowoli każdego podróżnika. Poszukiwacze wrażeń, miłośnicy historii, fani błogiego lenistwa czy aktywnego wypoczynku na Sardynii znajdą wszystko, albo i więcej.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Dlaczego warto wybrać się na wakacje na Sardynię?

Wakacje na Sardynii, dlaczego warto wybrać ten zakątek Europy

Następny

1 komentarz do wpisu “Przewodnik po Sardynii”

Dodaj komentarz