Recepta na długowieczność Sardyńczyków

Tagi , , , ,

Wyspiarskie położenie często sprawia, że mieszkańcy charakteryzują się zdrowym stylem życia i długowiecznością (np. Sardynia, Kreta, Japonia). Wynika to z połączenia ze sobą kilku czynników. Przede wszystkim na wyspę często nie opłaca się transportować jedzenia, ponieważ znacząco zwiększa to koszty. Dotyczy to przede wszystkich tych miejsc, które odznaczają się żyznymi glebami. To z kolei oznacza, że mieszkańcy jedzą mało przetworzone posiłki. To tylko jeden z aspektów. Ważnym elementem jest również to, jakie produkty stanowią podstawę diety. Nie bez znaczenia jest też styl życia. W tym artykule opiszemy z większą szczegółowością, skąd wynika długowieczność Sardyńczyków.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zdrowie według Sardyńczyków

Sardynia należy do wysp, która znajduje się w zaszczytnym rankingu tych, które odznaczają się największym odsetkiem stulatków. Zdrowie mieszkańców tego miejsca wynika z połączenia zdrowego odżywiania oraz trybu życia, który sprzyja długowieczności w Sardynii. Rekomendujemy wycieczkę na tę włoską wyspę, co pozwoli samemu odczuć te sprzyjające zdrowiu warunki. Oprócz tego warto inspirować się Sardyńczykami, co pozwoli nam poprawić swój stan zdrowia.

WŁOCHY: Grupa włoskich mężczyzn siedzących na głównym placu i dyskutujących o ważnych sprawach., licencja: shutterstock/By ZZoltan Tarlacz
WŁOCHY: Grupa włoskich mężczyzn siedzących na głównym placu i dyskutujących o ważnych sprawach., licencja: shutterstock/By ZZoltan Tarlacz

Sekret długowieczności mieszkańców Sardynii

Zdrowe życie to również kwestia tego, jak podchodzimy do wielu spraw. Sardyńczycy są w tym przypadku doskonałym przykładem. Po pierwsze ważnym czynnikiem, o który dbają mieszkańcy wyspy, jest unikanie stresu. Pozytywne podejście do życia oraz sporo dystansu pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, co przekłada się na ogólny poziom zdrowia. Po drugie dla Sardyńczyków ważne są więzy rodzinne, które sprawiają, że mieszkańcy wyspy rzadko mogą czuć się osamotnieni. Otoczenie bliskich osób to z kolei życie z dużą ilością śmiechu oraz zrozumienia. Bycie potrzebnym dla bliskich osób to kolejny element, który wskazuje, że zdrowie w dużej mierze wynika z psychiki. Po trzecie Sardyńczycy często odpowiadają, że sukcesem ich długowieczności jest duża ilość promieni słonecznych, która występuje na włoskiej wyspie. Sardynia jest wyspą, gdzie pogoda jest mocno przewidywalna, ponieważ możemy stawiać na to, że przywita nas tam słoneczna pogoda oraz odpowiedni wysoka i komfortowa temperatura. Po czwarte Sardyńczycy często korzystają z pieszych wędrówek, co oczywiście pozytywnie wpływa na jakość zdrowia. Długowieczność na Sardynii nie jest więc przypadkiem. Jest to złożenie wielu czynników, które są w dużej mierze związane z dietą, ale jednak nie tylko. Sukces tkwi również w prawidłowym podejściu do życia oraz zdrowych nawykach.

Szczęśliwa para seniorów wnosząca toast czerwonym winem w włoskiej restauracji na świeżym powietrzu, licencja: shutterstock/By DisobeyArt
Szczęśliwa para seniorów wnosząca toast czerwonym winem we włoskiej restauracji na świeżym powietrzu, licencja: shutterstock/By DisobeyArt

Dieta Sardyńczyków

Dieta Sardyńczyków jest jednocześnie nieskomplikowana oraz smaczna i składająca się głównie ze świeżych produktów, które w dużej mierze zostały wytworzone na wyspie. Sekret zdrowego życia w kontekście diety to w tym przypadku m.in. liczne warzywa i owoce, razowe pieczywo, duża ilość roślin strączkowych, kozie mleko oraz lokalne wino spożywane w nienadmiernych ilościach. Takie połączenie sprawia, że dieta Sardyńczyków jest zbilansowana i dostarcza ludziom wszystko, co jest potrzebne, żeby zapewnić długowieczność. Sardyński chleb, czyli pane carasau, wraz z dodatkami takimi jak np. sos pomidorowy, jajka czy ser pecorino to doskonały posiłek na początek dnia. Na obiad Sardyńczycy jedzą ravioli sardi (bogate w świeże warzywa oraz ser), fregola z owocami morza (kolejnym ważnym czynnikiem zdrowej sardyńskiej diety) czy tonno, a więc tuńczyk przyrządzony zgodnie z tradycją mieszkańców włoskiej wyspy. Z powodu wysokich temperatur czasem obiad zmienia się we wczesną kolację. Ponadto są to zaledwie przykłady sardyńskiej diety. Dobrze obrazują one tendencje do wykorzystania świeżych warzyw oraz owoców morza.

Napoje sprzyjające długowieczności

Wielu Sardyńczyków uważa, że sekretem długowieczności jest również czerwone wino. Największą popularnością cieszy się cannonau, które wytwarzane jest właśnie na tej wyspie. Często spożywane jest ono do obiadu na wspomaganie trawienia. Sardynia jest również znana z likierów (np. mirto bianco czy mirto), ale z perspektywy długowieczności znacznie bardziej wartościowe jest właśnie wino, które wpływa pozytywnie na układ krwionośny.

Podsumowanie, czyli w skrócie o tym, jak poprawić swój stan zdrowia inspirując się Sardyńczykami

Sardyńczycy często dożywają bardzo sędziwego wieku i w dodatku odbywa się to przy długim zachowaniu dobrego zdrowia. Nie jest to przypadek i wynika to z wielu czynników, które stanowią stały element życia mieszkańców tej włoskiej wyspy. Znacząca część sukcesu wynika z występowania odpowiedniej diety, która wynika z wykorzystania świeżych warzyw i owoców. Ponadto na Sardynii je się najczęściej stosunkowo proste dania, które w dodatku zawierają często zdrowe owoce morza. Wiele pozytywnych czynników w kontekście długowieczności wynika również ze stylu życia mieszkańców Sardynii. Wśród głównych czynników należy tutaj wskazać dbanie o odpowiednią ilość ruchu, silne więzy rodzinne oraz unikanie stresu. Wprowadzenie tych elementów do naszego życia pozwoli poprawić jakość naszego zdrowia. Warto obserwować zwyczaje Sardyńczyków i starać się wprowadzić te zwyczaje do własnego stylu życia i dzięki temu również postawić krok w kierunku długowieczności.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca na Sardynii

Sardynia na sportowo – jakie atrakcje na Ciebie czekają?

Następny

Dodaj komentarz