Rower czy Segway – jaki środek lokomocji wyprać podczas zwiedzania sardyńskich miast?

Tagi

Aktywne spędzanie wolnego czasu jest niezwykle istotne w naszym codziennym, zabieganym życiu. Jeśli połączyć to ze zwiedzaniem oraz odkrywaniem nowych, pięknych miejsc, to już w ogóle mamy do czynienia z połączeniem perfekcyjnym. Taką formą spędzania wolnego czasu może być przejażdżka rowerem po Sardynii i stolicy tej zapierającej dech w piersiach wyspy, Cagliari. Jednakże rower, to nie jedyny środek lokomocji, który umożliwia tak przyjemne i szybkie zwiedzanie. Innym jest segway. O tej alternatywie dla rowerów stosunkowo mało osób słyszało.

W tym artykule opowiemy o sprawdzonych trasach rowerowych, biegnących przez Sardynię oraz Cagliari. Wyjaśnimy także, czym są segway’e oraz gdzie można je wypożyczyć na Sardynii. Powiemy także, co lepiej wybrać: rower, a może segway.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Rowerem po Sardynii – sprawdzone trasy

Na wyspie znajduje się naprawdę sporo sprawdzonych tras rowerowych. Dla osób, które nastawiają się na podziwianie pięknych widoków, warto polecić te znajdujące się na Szmaragdowym Wybrzeżu, w rejonie Chia, Teulada, w rejonie Villasimius oraz nad Zatoką Asinara. Są to trasy, które prowadzą od jednej rajskiej wyspy do drugiej. Na inne widoki mogą liczyć osoby, które wybiorą trasy rowerowe, położone rejonie Gallura na północnym wschodzie lub w rejonie Sulcis na południu wyspy. Owe trasy otaczają gaje oliwne, gęste lasy, winnice oraz sady pomarańczowe.

Dla osób, które cenią sobie wyzwania, trzeba polecić trasy, położone wysoko w górach, którymi można zjechać w stronę górskich jaskiń i niedaleko najgłębszego w Europie kanionu. W owym rejonie znajdują się także trasy rodzinne. Jedną z nich jest szlak rowerowy na Monte Moro. Jadać owym szlakiem, można podziwiać piękny krajobraz Szmaragdowego Wybrzeża. Więcej informacji na temat poszczególnych tras, można znaleźć w internecie, wpisując w wyszukiwarkę: „Trasy rowerowe Sardynia”.

Zwiedzanie Cagliari rowerem

W Cagliari znajduje się kilkadziesiąt różnych tras rowerowych, które oferują piękne widoki i możliwość spędzenia aktywnie wolnego czasu. Warto zatem wsiąść na rower i rozpocząć zwiedzanie Cagliari na rowerze, odkrywając piękno stolicy Sardynii, zwłaszcza że można tutaj znaleźć zarówno łatwe ścieżki rowerowe dla początkujących, jak i te trudniejsze, dla tych bardziej wymagających. Jedną z tych bardziej wymagających tras jest: Andata e ritorno sull’Itinerario Quartu Sant’Elena–Villasimius. Tutaj potrzebny jest bardzo dobry poziom sprawności fizycznej.

Trasa składa się przeważnie z utwardzanej powierzchni. Z kolei stosunkowo łatwą trasą jest: Nel Parco Naturale Regionale Molentargius-Saline – giro ad anello. Ma ona 27.7 km długość i można ją pokonać w niecałe 2 godziny. Czymś pomiędzy jest trasa: Da Sestu a San Sperate – giro ad anello. Teren owej trasy jest bardziej „górzysty”, sama trasa ma długość 33.1 km i można ją pokonać w ok. 2 godziny przy dobrym poziomie sprawności fizycznej.

Rower czy Segway

Co zatem lepiej jest wybrać do zwiedzania Sardynii oraz Cagliari. Lepszy jest rower, czy może lepiej jest postawić na segway. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż każdemu może odpowiadać coś innego. Warto zatem przy tym wyborze, wziąć pod uwagę swoje preferencje. Jeśli jesteśmy osobą, która ma stosunkowo dobrą sprawność fizyczną i nie ma nic przeciwko aktywności fizycznej, to lepiej jest postawić na rower. Segway z kolei jest lepszy dla osób, które również chcą spędzić aktywnie swój wolny czas, zwiedzając wyspę oraz miasto, ale nie mają zbyt dobrej kondycji, zdrowia bądź po prostu wolą postawić na pojazd, który pozwoli im pozwiedzać ciekawe miejsca i cieszyć się pięknymi widokami bez konieczności angażowania do tego mięśni swojego ciała.

Wypożyczalnia segway’ów Sardynia

Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest segway. Wiele osób może do tej pory nie słyszało nic na ich temat. Otóż segway’e są rodzajem pojazdu. Niektórzy określają je jako „rower elektryczny”. W owym określeniu jest trochę prawdy, gdyż segway’e działają elektrycznie, natomiast z wyglądu niczym one nie przypominają rowerów. Czym zatem dokładnie jest segway? To dwukołowy, jednoosobowy pojazd elektryczny, zasilany przez akumulatory. Za utrzymanie równowagi odpowiada wbudowany w pojazd komputer pokładowy. Aby jechać segway’em, wystarczy pochylić tułów ciała do przodu.

W wypożyczalni segway’ów na Sardynii można taki pojazd wypożyczyć i odbyć na nim wycieczki z przewodnikiem po stolicy Sardynii. Należy tylko pamiętać o tym, żeby przybyć na miejsce zbiórki 15 minut przed rozpoczęciem atrakcji. W cenę oprócz samego wynajmu segwaya oraz przewodnika jest również wliczona sesja treningowa, audioprzewodnik z zestawem słuchawkowym, kask bezpieczeństwa, a także poczęstunek. Warto również wiedzieć, że wprowadzonych zostało kilka zasad bezpieczeństwa, wedle których wypożyczyć segway’a nie mogą:

– kobiety w ciąży.

– dzieci, które nie osiągnęły 11 roku życia oraz osoby starsze, które skończyły już 75 lat.

– osoby, które ważą poniżej 40 kilogramów bądź powyżej 120 kilogramów.

– osoby, które są podejrzane o bycie pod wpływem alkoholu.

Wycieczka samobalansującym segway’em trwa całkiem sporo, gdyż 2,5 godziny. W jej trakcie uczestnicy owej wycieczki, przemieszczając się na wypożyczonych pojazdach, mogą podziwiać i zwiedzać Cagliari, czyli tętniącą życiem stolicę Sardynii. Zanim jednak dostanie się pozwolenie na kierowanie segway’em po ulicach Cagliari, konieczne jest przejście krótkiego szkolenia. Nie zajmuje ono długo, gdyż segway’e są proste i intuicyjne w obsłudze.

Autor: Grzegorz Purwin

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

TOP 5 wycieczek po Sardynii z przewodnikiem

Foresta di Montes – idealne miejsce na długi spacer i trekking

Następny

Dodaj komentarz