Różowa Plaża na Sardynii

Tagi , , ,

Plaże kojarzą się zazwyczaj z piaskiem czy też drobnymi kamieniami, może się też zdarzyć tak zwana czarna plaża, jednak istnieje również Różowa plaża na Sardynii. Dobrze jest więc się nieco więcej dowiedzieć o tej przepięknej plaży, która przyciąga przez cały rok liczne grupy turystów z całego świata.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Różowa plaża, czy to możliwie?

Spiaggia Rosa, czyli Różowa plaża leży na południowo – wschodniej wyspie Budelli. Dobrze jest też dodać, że jest to przepiękna Zatoka Roto, w której od 1998 roku zamknięto Różową plażę dla użytku publicznego i można ją jedynie podziwiać z dalszej odległości. Ten wyjątkowy kolor piasku powstał dzięki:

 • obecności łąk podwodnych, które tworzy trawa morska (Posidonia oceania),
 • działalności prądów morskich i falowaniu,
 • czerwonym mszywiołom (Miriapora Truncata),
 • różowej otwornicy (Miniacina Miniacea).

Warto też wspomnieć, że podwodne łąki Posidonia oceania tworzy się tylko w najczystszych wodach. Dużą zasługą tego, że jest różowy piasek na plaży w Sardynii, jest znaczna ilość różowej otwornicy. Przez to, że plaża jest tak niesamowicie strzeżona przez miejscowych, to kolor ten może być niczym niezabrudzony i niezanieczyszczony. 

Włochy, Sardynia. Park Narodowy Arcipelago di La Maddalena, licencja: shutterstock/Autor: Alexandra Suslova
Włochy, Sardynia. Park Narodowy Arcipelago di La Maddalena, licencja: shutterstock/Autor: Alexandra Suslova

Spiagga Rosa – jak do niej dotrzeć?

By dojechać do Różowej plaży, można skorzystać z różnych ofert rejsu po archipelagu La Maddalena. Rejsy te są najczęściej całodniowe i mają też tam dostępną kuchnię, dzięki czemu turyści mogą też w trakcie rejsu zjeść kolację lub obiad z przepięknymi widokami. Co ważne, to dopłynięcie lub zejście bezpośrednio na plażę jest niemożliwe, ale z dozwolonej odległości można wszystko dokładnie zobaczyć. Tym sposobem plaża jest od dłuższego czasu w nienaruszonym stanie, a jedynym jej mieszkańcem jest jej strażnik, którego funkcję pełni obecnie Mauro Morandi.

Plaża Spiaggiia Rosa – plażowanie

Przez to, że od czerwca 1998 roku zakazano schodzenia na plażę, to nie może odbywać się tutaj żadne bezpośrednie plażowanie. Można jedynie z daleka podziwiać przepiękny kolor plaży, który urzeka każdego turystę swym niepowtarzalnym kolorem. Co ważne, to zakaz przebywania na plaży obejmuje także najbliższe wodne okolice, by nie zaśmiecać przystani w żaden sposób, oraz aby nie zakłócać spokoju naturalnym mieszkańcom plaży zarówno wodnym zwierzętom, jak i lądowym, które mogą się tutaj bezpiecznie rozwijać bez żadnej ingerencji ludzkiej.

Niesamowite zdjęcia z Różowej plaży

Każdy turysta, który chce mieć pamiątkowe zdjęcie z różową plażą w tle, to może je zrobić za pomocą aparatu fotograficznego, czy też telefonu, który ma odpowiednie zbliżenie. Można też użyć drona, dzięki czemu zdjęcia będą obejmowały widok z lotu ptaka. Czasami trzeba się zapytać również o zgodę na użycie drona. Dobrze jest jednak wiedzieć, że Sardynia plaże ma przepiękne także w innych miejscowościach i co ważne, to tam nie ma już zakazu wstępu. Dlatego też między innymi punktami obowiązkowymi wycieczki na Sardynię oprócz Różowej plaży są następujące punkty:

 • La Pelosa,
 • Cala Golorize,
 • Plaża Berchida,
 • Cala Luna,
 • Cala Domestica,
 • Porto Pino,
 • Porto Giunco,
 • Plaża Arutas,
 • Plaża Mari Ermi.

Warto dodać, że każda z tych plaż jest przepiękna i ma swój niepowtarzalny urok, dzięki czemu można je odwiedzać i aktywnie spędzać tam czas. Należy też mieć na uwadze, że przy niektórych plażach są też organizowane wycieczki wodne, na których można nurkować i zwiedzać podwodny świat, który jest bogaty, nie tylko w roślinność, ale również w morskie zwierzęta, których nie można spotkać w innych rejonach świata. Tym sposobem można mieć fantastyczną pamiątkę z wakacji na Sardynii i co najważniejsze, to aktywnie spędzi się czas na zwiedzaniu ciekawych atrakcji.

O jakiej porze roku najlepiej pojechać na Sardynię?

We Włoszech pogoda jest zazwyczaj bardzo ładna i jest powyżej dwudziestu stopni Celsjusza. Może się jednak niekiedy zdarzyć też tak, że trafi się na porę deszczową. Najzimniej może być w styczniu i lutym, gdzie temperatura wynosi wówczas mniej więcej czternaście stopni czy też w maju, kiedy średnia temperatura nie przekracza osiemnastu stopni. Najcieplej natomiast jest w miesiącach takich jak: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, czy nawet listopad. Dzięki temu da się odwiedzać Sardynię i jej przepiękne plaże oraz inne ciekawe atrakcje praktycznie o każdej porze roku. Najwięcej turystów jest jednak w okresie świątecznym, noworocznym oraz wakacyjnym. Dlatego też, gdy zależy nam na tym, by nie było tłumów na plaży, to dobrze jest przyjechać po sezonie, który zaczyna się mniej więcej od września lub października czy też w kwiecień i maj.

Dobrze jest też wspomnieć, że plaże na Sardynii wyróżniają się swoją unikalnością i niepowtarzalnością, dlatego też tak przyciągają turystów. Co więcej, to można tutaj spędzić fantastyczne wakacje, zarówno będąc z rodziną i znajomymi, jak i wtedy, kiedy przyjedzie się samotnie. Warto zostać na Sardynii przynajmniej tydzień lub więcej, by można było na spokojnie zwiedzić największe turystyczne atrakcje i skorzystać z przepięknej pogody opalając się na plażach lub pływając statkami.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Wynajem jachtu na Sardynii

Ceny nieruchomości i koszty życia na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz