Santo Stefano na Sarydnii — wymarzone wakacje na najpiękniejszej wyspie archipelagu La Maddalena

Tagi , , , ,

Wyspa Santo Stefano to jedna z wielu wysp leżących na słynnym Archipelagu La Maddalena we Włoszech. Miejsce to jest tym bardziej niesamowite, że po Santo Stefano nie można jeździć samochodem, odpoczniemy więc tutaj od cywilizacji i zgiełku w każdym tego słowa znaczeniu!

Wyspa Świętego Stefana, leżąca na północ od Sardynii, do niedawna była bazą wojskową NATO. Obecnie jest ona częścią parku narodowego. W Parku Narodowym Arcipelago della Maddalena, który obejmuje kilkanaście mniejszych wysp oraz wysepek, znajduje się około 700 gatunków roślin, w tym kilka rzadko występujących gatunków. Do tych najpopularniejszych należą m.in.: drzewo truskawkowe, jałowiec, mirt oraz wrzos. Ze zwierząt na wyspie często można spotkać m.in.: jaszczurki, mewy, dzikie króliki oraz zwierzęta wodne.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Santo Stefano — historia wyspy

Santo Stefano to czwarta pod względem wielkości wyspa archipelagu La Maddalena. Jest to także jedyna wyspa z pozostałościami prehistorycznymi i jedyna, na której opuszczone budynki wojskowe najlepiej opowiadają historię sprzed wieków. Miały tu miejsce XVIII-wieczne bitwy, bombardowania, o czym świadczą wraki statków oraz są pozostałości po amerykańskiej marynarce wojennej.

Obecnie wyspa Święty Stefan jest obowiązkowym przystankiem podczas wizyty w parku narodowym archipelagu La Maddalena. Na wyspie znaleziono także ślady osadnictwa tj. przedmioty z obsydianu i porfiru, prawdopodobnie używane do polowań z okresu neolitu — IV – III tysiąclecie p.n.e.. W średniowieczu wspólnoty mnichów na wyspie znajdowały spokój i odosobnienie, budując nieistniejące już sanktuaria.

Na południowym zachodzie wyspy Santo Stefano znajduje się Fort San Giorgio, zbudowany w 1773 roku w celu obrony kanału łączącego wyspę La Maddalena z północną wyspy Sardynia. To właśnie z tego miejsca Napoleon Bonaparte koordynował atak na centrum La Maddaleny dwadzieścia lat później. Dwa małe podziemne pomieszczenia służyły jako lochy lub magazyny, a na placu powyżej umieszczono komorę i prochownię. W pobliżu fortu można zwiedzić kwadratową wieżę, zwaną też „napoleońską”, ponieważ przez kilka dni mieszkał w niej francuski generał.

Warto wiedzieć, że w latach 1972-2008 we wschodniej części wyspy Święty Stefan funkcjonowała baza amerykańskiej marynarki wojennej. Obecnie jest ona bazą wsparcia oraz magazynem prowadzonym przez marynarkę wojenną Włoch.

Santo Stefano — mroczna historia wyspy

Santo Stefano to mała wulkaniczna wyspa, która została całkowicie opuszczona po zamknięciu tutejszego zakładu karnego. W związku z tym panuje tu cisza i spokój. Nie ma zbyt wielu turystów. Przez wieki na Santo Stefano zsyłano bandytów, przestępców, anarchistów oraz wrogów politycznych. Począwszy od cesarza rzymskiego Augusta, który zesłał swoją córkę na wyspę Ventotene, po reżim faszystowski, który zsyłał tutaj wszystkich, których uważał za wrogów systemu. Tak więc władcy na przestrzeni dziejów wykorzystywali wyspę Świętego Stefana jako jedno z najstraszniejszych miejsc do zsyłania tych, których uznano za wrogów. Miejsce to uchodziło także za najbardziej trudne, jeśli chodzi o przetrzymywanie więźniów.

Atrakcje na wyspie Santo Stefano

Na południu wyspy Santo Stefano, na jej zachodnim wybrzeżu znajdują się pozostałości dawnych fortyfikacji, a mianowicie Fort San Giorgio i Fort La Torre. Po wschodniej stronie leży opuszczony kamieniołom granitu z gigantycznym popiersiem przedstawiającym włoskiego faszystę Costanzo Ciano, którego wykonanie zlecił Mussolini do mauzoleum rodzinnego Ciano w Livorno w Toskanii.

Na terenie o powierzchni 3 km2, którego szczytem jest góra Zucchero o wysokości 101 m.n.p.m., dominują białe oraz różowe granity, porośnięte śródziemnomorską zielenią.

Santo Stefano — plaże

Obok kamieniołomu i nieukończonego popiersia znajduje się plaża ze średnioziarnistym, złotym piaskiem i żwirkiem. Na południowym wybrzeżu Santo Stefano znajdują się również plaże Punta Santo Stefano i Cala Levante, oddzielone od siebie skalistym urwiskiem i z widokiem na wybrzeże miasta Palau na Sardynii. Morze ma tu kolor szmaragdowy, który kontrastuje z różowym kolorem skał.

Na przeciwległym wybrzeżu wyspy leży plaża Pesce, gdzie piasek jest  drobny i biały. W krystalicznie czystym morzu widać niebieskie i turkusowe refleksy, a dno morskie jest tu płytkie i piaszczyste. Naprzeciwko plaży Pesce w sąsiedztwie małych zatoczek, znajduje się mała wyspa Roma, nazwana tak na cześć statku, który zatonął u jej wybrzeży podczas II wojny światowej. Na południe od piaszczystego brzegu krajobraz urozmaica granitowy cypel porośnięty śródziemnomorskimi zaroślami.

Przeczytaj także: Plaże północnej Sardynii

Santo Stefano i Archipelag wysp La Maddalena – kiedy zaplanować wakacje?

Archipelag wysp La Maddalena to typowo wakacyjny kierunek podróży. Głównymi atrakcjami wysp są plaże. Najlepiej jest z nich korzystać latem, gdy temperatury oraz pogoda sprzyjają kąpielom słonecznym, oraz wodnym. Najlepszymi miesiącami na wakacje na Santo Stefano są miesiące od końca maja po październik. Wówczas jest przyjemnie ciepło, morze ma wysoką temperaturę i opadów jest stosunkowo niewiele.

Santo Stefano — atrakcje w pobliżu

Park Narodowy Arcipelago di La Maddalena

Jest to malowniczy park narodowy znajdujący się w północno-wschodniej części Sardynii, który obejmuje obszar zarówno na lądzie, jak i na morzu. Obejmuje on teren przeszło 12 000 ha oraz 180 km linii brzegowej, a także wszystkie wyspy archipelagu La Maddalena. Na terenie tego parku występuje ponad 700 gatunków roślin, które stanowią jedną trzecią całej flory Sardynii. Przecudne plaże, egzotyczna śródziemnomorska roślinność oraz intensywnie szmaragdowy kolor morza sprawią, że poczujesz się jak w raju!

Park należy do europejskiej sieci obszarów chronionych i żeglarstwo, wędkarstwo i nurkowanie na jego terenie są dozwolone, jednak wymagają specjalnego zezwolenia. Występuje tu około 700 gatunków roślin, w tym 50 endemicznych i innych bardzo rzadkich. Charakterystyczna dla tego parku jest  także przyszynka szlachetna — pinna nobilis, największy małż występujący w basenie Morza Śródziemnego. Najczęściej spotykanym waleniem jest tu delfin butlonosy, którego grupy mogą liczyć nawet do 30 osobników. W parku można także spotkać żółwia Karetta — caretta caretta. Wśród ptaków dominuje mewa korsykańska i sieweczka obrożna.

W miejscowości Stagnali na wyspie Caprera znajdują się ośrodki edukacji ekologicznej i badań nad waleniami oraz Muzea Mineralogiczne. W nich możemy zobaczyć minerały, skamieniałości, muszle, flora oraz fauna.

Wyspa La Maddalena

La Maddalena to największa i najbardziej zaludniona wyspa archipelagu wysp La Maddalena. Stałą łączność z Sardynią zapewniają wyspie regularne połączenia promowe z miejscowością Palau na Sardynii. Główne miasto na wyspie nosi samą nazwę La Maddalena. Portem miejskim jest Cala Gavetta, który jest usytuowany w samym sercu miasta w wąskiej zatoce. Niecały kilometr dalej na wschód znajduje się kolejny port: Cala Mangiavolpe. Dalej mieści się marina Arsenale, gdzie w 2010 roku rozgrywały się regaty Louis Vuitton.

Wyspa Giardinelli

Giardinelli to jedna z trzech wysp, z którymi główna wyspa archipelagu La Maddalena ma połączenie drogowe. Jest to niewielka, niezamieszkała wysepka posiadająca jedne z najpiękniejszych plaż na całym archipelagu La Maddalena. W letnie bezwietrzne dni, na wyspę przyjeżdża sporo mieszkańców La Maddalena, aby odpocząć na jednej z wielu prywatnych zatoczek, usianych granitowymi kamieniami, które są zanurzone w szmaragdowym morzu. Jest to także doskonałe miejsce na spacer lub wycieczki rowerowe.

Wyspa Caprera

Caprera to druga pod względem wielkości wyspa archipelagu, która słynie ze swojej dziewiczości. Zabudowa wyspy ogranicza się do pojedynczych domków letniskowych, muzeum Garibaldiego włoskiego, narodowego bohatera, który tu mieszkał przez prawie 30 lat oraz opuszczonej twierdzy. To właśnie Garibaldi sprowadził na wyspę sosny, które obecnie rosną na jej większości powierzchni. Wyspa Caprera nazywana jest również wyspą dzików, które licznie zamieszkują wyspę.

Na południowym wybrzeżu Caprery, który jest jednocześnie przylądkiem archipelagu La Maddalena znajduje się Twierdza Bastiani. Twierdza Bastiani pochodzi najprawdopodobniej z czasu II wojny światowej. Obecnie jest ona całkowicie opuszczona i zniszczona pomimo tego, można do bez większych przeszkód wejść i zwiedzać jej pozostałości. Warto wdrapać się na sam szczyt Twierdzy Bastiani, aby  podziwiać bajeczną panoramę Caprery oraz okolicznych wysp, w tym oddaloną nieco wyspę Sardynię.

Co ciekawe Caprera jest połączona z La Maddaleną około 600-metrową groblą oraz mostem. Tuż przy wjeździe możemy zaparkować swój samochód lub rower w cieniu i udać się na szlak pieszy. Poprowadzony jest on dość wąską ścieżką wśród śródziemnomorskiej, gęstej roślinności. Możemy wejść również na najwyższy szczyt wyspy Caprera – Teialone o wysokości 212 m.n.p.m.

Pzeczytaj również: Wynajem auta na Sardynii

Gdzie zjeść na wyspie Santo Stefano?

Na wyspie Santo Stefano nie ma dużego wyboru, jeśli chodzi o miejsca, gdzie można dobrze zjeść. Warto udać się na sąsiednią wyspę La Maddalena lub na Sardynię do Palau.

Santo Stefano — jak się dostać?

Na wyspę Santo Stefano można się dostać tylko prywatną łodzią lub taksówką wodną. Z Sardynii – z miejscowości Palau na wyspę La Maddalena kursuje prom. Dopłyniemy tu także jachtem.

TOP 3 najlepsze hotele i apartamenty w pobliżu wyspy Santo Stefano

Penthouse Cala Gavetta

Penthouse Cala Gavetta położony jest w miejscowości La Maddalena na wyspie o tej samej nazwie. Miejsce to oferuje w pełni wyposażony apartament z dwoma sypialniami, dwoma łazienkami z bidetem, kuchnię z pełnym wyposażeniem. Na miejscu zapewniono Gościom także ręczniki i pościel. Mogą oni korzystać także ze sprzętu do grillowania, tarasu oraz balkonu z widokiem na morze. W pobliżu Penthouse Cala Gavetta znajdują się: plaża Punta Tegge,  Spiaggia Cala d’Inferno – 2,4 km, Spiaggia di Cala Francese – 2,8 km oraz wyspa Spargi – 3,9 km. Goście mogą z apartamentu podziwiać także widok na miasto.

Casa Ilva

Casa Ilva znajduje się w miejscowości La Maddalena. Pokoje w tym pensjonacie, dysponują także częścią wypoczynkową. Wszystkie pokoje w Casa Ilva wyposażone są w telewizor z płaskim ekranem, szafę oraz prywatną łazienkę. W Casa Ilva serwowane są również śniadania kontynentalne lub w formie bufetu. Casa Ilva oferuje swoim Gościom specjalne pokoje dla alergików i rodzin z dziećmi, bezpłatne WiFi, bar, wspólny salon oraz taras. Pensjonat oferuje również obsługę pokoju i organizację wycieczek dla swoich Gości. Odległość Casa Ilva do wyspy Spargi wynosi około 4,3 km.

La Vecchia Fonte

La Vecchia Fonte to hotel położony około 5 minut spacerem od plaży. Nazwa hotelu La Vecchia Fonte wzięła się od starej fontanny, która znajduje się na centralnym placu w miejscowości Palau na Sardynii. La Vecchia Fonte posiada pokoje z ładnym widokiem na port. Pokoje urządzono w tradycyjnym stylu sardyńskim i utrzymane są w jasnej, jednolitej kolorystyce. Z niektórych apartamentów i pokoi roztacza się malowniczy widok na port, z którego odpływają promy na archipelag wysp La Maddalena. W apartamentach prezydenckim oraz królewskim znajduje się wygodna wanna z hydromasażem. W całym hotelu La Vecchia Fonte można za darmo korzystać z dostępu do Internetu. Winiarnia oraz kawiarnia znajdują się na parterze hotelu tuż obok holu. Natomiast kawa oraz koktajle serwowane są w wyrafinowanym pomieszczeniu, inspirowanym światem marynarskim. Codziennie w hotelu La Vecchia Fonte serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Co więcej, na specjalne życzenie Gości dostępne jest także śniadanie w wersji bezglutenowej.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Najciekawsze propozycje mieszkaniowe all inclusive na Sardynii

Najpiękniejsze plaże na Sardynii w rejonie miasta Olbia

Następny

Dodaj komentarz