Sardynia bez samochodu – jak się poruszać?

, Tagi , , , , ,

Zajmująca powierzchnię blisko 25 tysięcy kilometrów kwadratowych Sardynia jest drugą pod względem wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Charakteryzuje ją łagodny klimat, a także piaszczyste plaże i wysokie, skaliste wybrzeże. Nic więc dziwnego, iż każdego roku odwiedzana jest przez miliony turystów z całego świata. Sardynia bez samochodu z pewnością nie będzie nudna. Planując wizytę w tym malowniczym zakątku naszego kontynentu warto kierować się wskazówkami dotyczącymi tego, w jaki sposób bezpiecznie i szybko podróżować po wyspie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sardynia bez samochodu. Jak podróżować po wyspie?

Sardynia dzieli się na pięć dużych prowincji: Cagliari, Nuoro, Oristano, Sassari oraz Sud Sardegna, z których każda posiada co najmniej kilkadziesiąt unikatowych zabytków. Trzy porty lotnicze, z których najchętniej korzystają turyści mieszczą się w Cagliari, Olbi oraz Alghero. Wewnątrz każdego z nich znajdują się przystanki autobusowe, postoje taksówek, a nawet stacje kolejowe, które umożliwią dotarcie do wybranego zakątka wyspy. Choć podróż samochodem wydaje się najbardziej komfortowa, rządni przygód mogą wybierać spośród dostępnych na Sardynii alternatywnych środków transportu.

Niezapomniana rowerowa podróż po wyspie

Rower stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas. Dotyczy to zarówno samotników, jak i osoby podróżujące z rodziną. Zabierając z Polski niewielki bagaż, którego wielkość powinna odpowiadać plecakowi miejskiemu, w każdej chwili możemy wsiąść na rower i udać się w kilkudniową podróż po wyspie, docierając do miejsc, których nie ujrzymy przemierzając wyspę samochodem.

Myśląc o rowerze, nie warto sprowadzać go z Polski. Za umieszczenie go na pokładzie samolotu zapłacimy więcej, aniżeli wypożyczając go w jednej spośród działających na wyspie wypożyczalni rowerów. Wynajęcie roweru na jeden dzień wraz z ubezpieczeniem, nie powinno kosztować więcej niż 10-15 euro.

Do dyspozycji użytkowników pozostają nowoczesne rowery szosowe, crossway’owe, trekkingowe. Są także modele dedykowane dzieciom i stworzone z myślą o nich przyczepki. Omijając szczyt sezonu i główne drogi podróżując na rowerze można czuć się naprawdę wolnym, gdyż boczne drogi zazwyczaj są puste i bezpieczne dla użytkowników. Ogromną zaletą roweru jest to, iż użytkownik w dowolnej chwili może zmienić obrane wcześniej plany, wsiąść z rowerem do pociągu i szybko znaleźć się w innej części wyspy.

Ważne, aby pamiętać, iż Sardynia jest wyspą o nieregularnym ukształtowaniu terenu. Tworząc trasę rowerową, warto zwrócić uwagę, w których miejscach droga wiedzie przez wzniesienia z męczącymi podjazdami, a w których wiedzie w dół pośród charakterystycznej dla tej szerokości geograficznej roślinności.

Sardynia bez samochodu. A może autostop?

W szczycie sezonu turystycznego na Sardynii wielu przybyłych na Sardynię korzysta z uprzejmości kierowców i poluje na tak zwane STOPY. Podczas wakacji wielu turystów przybywa na wyspę własnymi pojazdami. Uśmiechnięci i skorzy do rozmów chętnie zabierają ze sobą napotkane po drodze osoby. Możliwość wymiany spostrzeżeń, a także nawiązania kontaktów jest jedyną acz najcenniejszą zapłatą za podwiezienie.

Autobusy, jako najpopularniejszy środek transportu na Sardynii

Sardynia podzielona jest na strefy. Im dalsza, tym więcej należy zapłacić za bilet. Na szczęście większość połączeń zarówno międzymiastowych, jak i miejskich obsługuje firma AMST. Dzięki temu ryzyko związane z zakupem niewłaściwego biletu jest minimalne.

Autobusy kurują regularnie, choć czekając na przystanku autobusowym należy liczyć się z opóźnieniami. Podobnie jak w Polsce, również na Sardynii w weekendy obowiązuje inny rozkład, niż w dni powszednie. Z tego względu podróżując w sobotę lub niedzielę, lepiej sprawdzić czy wybrany przez nas kurs rzeczywiście kursuje.

Bilety autobusowe najlepiej kupować w odpowiednikach naszych kiosków RUCHU, które zazwyczaj usytuowane są nieopodal przystanku. Osoby mobilne mogą zakupić bilet przez Internet wchodząc na stronę przewoźnika lub za pośrednictwem aplikacji DropTicket. Niemniej jednak w tym celu będzie nam potrzebna włoska karta SIM, gdyż zakup biletu wymaga potwierdzenia SMS.

Bilet u kierowcy wymaga posiadania gotówki, a oprócz tego wniesienia opłaty dodatkowej, która zazwyczaj wynosi 1 euro. Bilety wielokrotnego użytku chętnie wybierane w Polsce, można zakupić również na Sardynii. Dostępne są wyłącznie w punktach sprzedaży i aplikacji.

Witaj przygodo! Sardynia pociągiem

W przeciwieństwie do autobusów pociągi kursujące na wyspie, jeżdżą zgodnie z rozkładem. Opóźnienia są minimalne, a bilety na wybrany przejazd można zakupić na dworcu kolejowym. Pomimo tego, że ich cena jest wyższa, a podróż dłuższa od autobusu, to jednak wyprawa za ich pośrednictwem jest bardziej przyjemna i pozwala równie wiele zobaczyć.

Podobnie jak w Polsce, w sardyńskich pociągach za dodatkową opłatą można przewozić rowery. Jedyną różnicą jest to, iż kasowniki biletów znajdują się nie w pociągu, a na peronie. Zazwyczaj oznaczone są zielonym znaczkiem. W razie pomyłki bilet można zwrócić w kasie biletowej. Pieniądze zostaną zwrócone z potrąceniem 20% środków wydanych na przejazd.

Zabytkowe pociągi wiodące podróżnych wzdłuż najpiękniejszych zakątków wyspy

Ogromne zainteresowanie turystów wzbudzają kursy zabytkowych pociągów, zwanych na Sardynii Trenino Verde. W sezonie wakacyjnym pociągi kursują na sześciu trasach. Pierwsza z nich to Mandas-Sorgono, która niestety jest w części zawieszona. Arbatax-Gairo, która czeka na wznowienie. Mandas-Seui, Macomer-Bosa, która kursuje w soboty od czerwca do września, a także Sassari-Tempio-Palau kursująca od czerwca do września w każdy czwartek. Oraz Tempio-Palau-Tempio od czerwca do września kursuje od wtorku do soboty, a od września do kwietnia w poniedziałki i czwartki.

Osoby, którym dopisze łut szczęścia, będą mogły odbyć kurs obsługiwany przez lokomotywę parową. Jest to unikat na skalę całej Europy. Szczegóły dotyczące przejazdów Trenino Verde dostępne są na stronie przedsiębiorstwa ARST, które obsługuje również kursujące na całej wyspie autobusy międzymiastowe.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Sardynia czy Korsyka – co wybrać?

Najpiękniejsze plaże w prowincji Cagliari

Następny

1 komentarz do wpisu “Sardynia bez samochodu – jak się poruszać?”

  1. stan na lipiec 2022: do zakupu w aplikacji DropTicket nie jest wymagana włoska karta SIM i nie ma żadnych potwierdzeń SMS

    Odpowiedz

Dodaj komentarz