Planując wakacje, można zagubić się w mnogości możliwości, szczególnie gdy bierze się pod uwagę wyspy Morza Śródziemnego. Szczególnie dwie Korsyka i Sardynia leżą bardzo blisko siebie i pod wieloma względami są naprawdę podobne. Którą z nich więc wybrać? Korsykę czy Sardynię?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Sardynia i Korsyka różne, a jednak podobne
Mimo że Sardynia to wyspa należąca do Włoch a Korsyka do Francji dzieli je zaledwie 11 km Cieśniny Bonifacio oraz zaledwie 20 km od ich najbardziej zbliżonych miast czyli Bonifacio i Santa Teresa Gallura. Każdego dnia kursuje między nimi co najmniej kilka przepraw promem wychodzących z portów dwóch najpopularniejszych na wyspach przewoźników, same rejsy trwają zaledwie godzinę i znacząco umilają je piękne widoki.
Obie wyspy leżą w łagodnym śródziemnomorskim klimacie z upalnymi latami i delikatnymi, chociaż nieco deszczowymi zimami. Zarówno na Korsyce, jak i na Sardynii spotkać można dziewicze i dzikie krajobrazy z białym piaskiem plaż, krystalicznie czystą wodą przybrzeżną i bujną śródziemnomorską roślinnością. Prawdą jest jednak, że na obu wyspach można obecnie natknąć się na enklawy willi i prywatnych plaż, które należą do milionerów szukających luksusu w gorącym słońcu akwenu, mimo to nie brakuje tu zacisznych zatoczek i nieco bardziej naturalnych krajobrazów. Prawdą jest również, że noclegi na Sardynii mogą należeć do drogich, gdy decydujemy się na wybór hoteli w najpopularniejszych kurortach.
Korsyka czy Sardynia
W rzeczywistości Korsyka podzielona jest na dwa okręgi Haute Corse i Corse du Sud. Odnoszą się one do różnych populacji pod względem kulturowym. Północna Korsyka w przeszłości ucierpiała od wpływów włoskich, zarówno językowo, jak i społecznie. Z drugiej strony południe wyspy historycznie bardziej naznaczone jest znamieniem bandytyzmu.
Obecnie jednak to niezwykłe miejsce, które dzięki miłości jej mieszkańców do tradycji i natury przekształciło się w niesamowity skrawek raju wśród wysp Morza Śródziemnego. Noclegi na Korsyce są oczywiście zależne od wybranej opcji. Od najdroższych luksusowych willi do wynajęcia, przez hotele, apartamenty i domy wakacyjne po najtańsze kempingi.
Sardynia natomiast znana jest przede wszystkim z pięknych wybrzeży, chociaż nie brakuje tu innych fantastycznych rzeczy. Wszelkie tradycje i festiwale odzwierciedlają tożsamość mieszkańców Sardynii, starając się pokazać ją z każdej strony. Wyspa ma długowieczną historię sięgającą starożytności ze zróżnicowanym podłożem głównie nuraghi, chociaż pierwsi mieszkańcy wywodzą się z neolitu. W centralnej części wyspy nadal znajdują się liczne świadectwa starożytnych cywilizacji prehistorycznych. Późniejsze jej losy spoczywały na przemian w rękach Fenicjan, Kartagińczyków i Bizantyńczyków wywierając silny wpływ na jej społeczeństwo i kulturę.
Sardynia czy Korsyka – Która kuchnia jest lepsza?
Smakosze kuchni włoskiej z pewnością wybiorą Sardynię, która jest enklawą dobrych i świeżych smaków. Głównymi jej zaletami są lokalność wybieranych produktów tradycja, która utrzymuje w ryzach wszystkie ponadczasowe przepisy i oczywiście różnorodność. Można bez problemu odnaleźć tu potrawy mięsne, dziczyznę, ryby, makarony, dania wegetariańskie i oczywiście desery. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i sztandarowych potraw Sardynii są makarony w tym najpopularniejszy malloreddus w kształcie przypominający muszelki. Przygotowywane jest często z dodatkiem szafranu lub też klasycznie i serwowany z różnego rodzaju sosami w tym z dodatkiem jeżowców.
Sardyńska kuchnia stoi bowiem rybami i owocami morza, których nie brakuje, są grillowane, pieczone i przyrządzane w wyszukanych sosach. Jest domem dla wielu tradycyjnych produktów najwyższej jakości jak rozsławione na cały świat pecorino, karczochy, szafran i bottargę. Rodzinne kuchnie i tawerny pracują zawsze na sprawdzonych i niezmiennych przepisach. Jednym z najbardziej tradycyjnych elementów wyposażenia prawdziwej sardyńskiej kuchni jest piec chlebowy, który to sam w sobie należy do podstawy kuchni włoskiej.
Chociaż kuchnia Sardyńska jest podobna do tej sprzed kilku wieków, to różni się w zależności od regionów szczególnie w kwestii techniki przygotowywania niektórych dań. Na całej wyspie skosztować można rozmaitych potraw i produktów przy okazji wszelkiego rodzaju festiwali i wydarzeń religijnych. Co więcej, każda z części Sardynii posiada odrębne charakteryzujące je wino. Jak Canulari w Alghero, Carignano w Sulcis czy Verrnaccia w Oristano.
Kuchnia na Korsyce
Korsyka natomiast stanowi punkt odniesienia dla kuchni śródziemnomorskiej. Zwyczaje i tradycje przygotowywania posiłków są integralną częścią gotowania na wyspie. Podobnie jak na Sardynii i tu podstawą są proste i lokalne produkty w tym dziko rosnące zioła takie jak tymianek, rozmaryn czy lawenda. Co ciekawe to zakątek ziemi, którego mieszkańcy po raz pierwszy znaleźli zastosowanie kasztanów w kuchni. To również kraj myśliwych, a więc nie sposób nie skosztować tradycyjnych korsykańskich przepisów z dziczyzny w tym przede wszystkim dzika. Dla tych nieco bardziej odważnych miłym zaskoczeniem mogą okazać się przyrządzane na wyspie ptaki takie jak kosy, drozdy, szpaki i kuropatwy.
Ze względu na głęboko zakorzenioną na Korsyce religię wszelkim świętom i festynom towarzyszą specjalne i typowo dla danego okresu potrawy. Każdy region posiadając nieco inne lokalne produkty, przyozdabia je na swój sposób. Na Wielkanoc przykładowo gotowana jest zupa z ciecierzycy i czosnku, a na drugie danie podawana lasagne i gulasz z dorsza. Zwieńczeniem każdego posiłku jest oczywiście deser akurat w tym wyjątkowym okresie będący najczęściej słodkim chlebkiem z anyżem i brandy.
Wyjątkowe miejsca, miasta i zabytki
Wybierając wakacje na Sardynii, można w całości chłonąć jej swoiste piękno krajobrazów. Z piaskiem, morzem i górami, ale to, co kryje w zabytkach i architekturze jest równie piękne. Jednym z takich miejsc jest oczywiście stolica wyspy Cagliari ze swoim imponującym historycznym centrum. Warto zwiedzić tu szczególnie zamek w tradycyjnej górnej dzielnicy, katedrę z aragońską kaplicą i kryptą męczenników. To również świetne miejsce do zwiedzenia kilku muzeów, aby poznać historię tych terenów. Narodowe Muzeum Archeologiczne z imponującą kolekcją przedmiotów cywilizacji nuragijskiej, jak i niewielkie muzeum w ratuszu prezentujące sardyńskie obrazy i ubrania. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta jest jednak Bastion San Remo z tarasem Umberto I. Rozpościera się z niego panorama całej okolicy.
Alghero to pozycja obowiązkowa wśród miast wartych zwiedzania na Sardynii. To jeden z większych węzłów komunikacyjnych na wyspie za sprawą znajdującego się w pobliżu lotniska, portu morskiego i autostrady. Wśród średniowiecznych murów roi się od turystów spacerujących się po wąskich brukowanych uliczkach, ponad którymi wznoszą się katalońskie budynki i gotyckie świątynie. Alghero to też stolica koralowców, o czym nieco więcej można dowiedzieć się, zwiedzając lokalne muzeum właśnie im dedykowane. Równie ciekawe, lecz nieco bardziej w głębi lądu jest miasto Sassari. Ze swoim historycznym centrum na planie kwadratu z eleganckimi i imponującymi budynkami w typowo hiszpańskim stylu.
Korsyka i jej zabytki
Odkrywanie Korsyki najlepiej rozpocząć od jej niewielkich miasteczek, żeby móc lepiej poznać i zrozumieć lokalnych mieszkańców. Wręcz idealnym na to miejscem jest Calvi w regionie Balagne. Wpływ na jej obecny wygląd odegrali zwłaszcza Genueńczycy, po których pozostała ufortyfikowana cytadela. Warto też odwiedzić przypuszczalny dom Krzysztofa Kolumba, katedrę San Giovanni Battista czy port Quai Landry. Bonifacio natomiast to najbardziej wysunięta na południe gmina Korsyki i jednocześnie wspomniane już wcześniej miasto portowe z ufortyfikowaną cytadelą będącą dziedzictwem dominacji genueńskiej na wyspie.
Co ciekawe niedaleko od tego miejsca znajdują się Schody Króla Aragonii składające się z 187 stopni prowadzących do podnóża klifu, na którym stoi stare miasto. Według legendy zbudowane zostały w ciągu jednej nocy, aby umożliwić atak Aragonii na miasto. Ajaccio to największe i najbardziej zaludnione miasto Korsyki i jednocześnie siedziba regionalnego parlamentu oraz miejsce narodzin Napoleona Bonaparte. Dlatego to świetna okazja, by właśnie w tym miejscu odwiedzić muzeum w domu rodzinnym francuskiego generała. Jest tu też piękne historyczne centrum, jak i dominujące wokół wzgórza porośnięte śródziemnomorską roślinnością, które stanowią szlaki trekkingowe kończące się w Punta della Parata.
Jednak to niejedyne tego typu miejsca na wyspie bowiem na całej Korsyce znajduje się przeszło 100 szczytów o wysokości ponad 2000 m n.p.m. będących idealnym wyzwaniem dla miłośników trekkingu. Najbardziej znaną trasą jest zwłaszcza GR20 będąc ponad 200-kilometrowym szlakiem przyciągającym co roku tłumy turystów. Po drodze można przystanąć w takich miejscach jak Cascade du Voilee de la Marie w Bocognano będący najwyższym wodospadem na wyspie, czy przełęcz Cascate degli Inglesi w pobliżu Col Vizzavona.
Najpiękniejsze plaże i nadbrzeżne wioski
Jednym z najpiękniejszych miejsc, które łączy zarówno Sardynię, jak i Korsykę jest położony pomiędzy nimi Archipelag la Maddalena. Precyzując, należy do Włoch i wchodzi w skład Szmaragdowego Wybrzeża w prowincji Sassari, chociaż dzieli go od wybrzeża Korsyki zaledwie kilkanaście mil morskich. Zanurzony w turkusowym morzu i z charakterystycznymi białymi skałami przypomina niemalże księżycowy krajobraz.
Na każdej z wysp wchodzących w jego skład odnaleźć można wspaniałe plaże jak, np. Cala Carlotto z intensywnie ubarwionym morzem i niewielką skrytą wśród skał plażą, do której prowadzi krótka, lecz stroma ścieżka ukryta wśród drzew i krzewów. Równie interesującym miejscem jest plaża Budelli, która jako nieliczna może pochwalić się różowym piaskiem, zawdzięczając go nagromadzeniu przez wieki mikroskopijnych fragmentów wapiennych muszli jednokomórkowców.
Północna część Sardynii to jedne z piękniejszych części wyspy pod względem urozmaiconego wybrzeża. Odnaleźć tu można przede wszystkim rozsławioną już na całym świecie Costa Smeralda. Szczególnie interesująca jest stolica tego wakacyjnego centrum, a mianowicie Santa Teresa di Gallura. Na tym bajecznym obszarze to natura gra pierwsze skrzypce, a skały i morze jej wtórują. Nawet z daleka widać przezroczystość morza, które zaprasza swym błękitem. Sama wioska Santa Teresa to niewielka, chociaż tętniąca życiem miejscowość, o pięknej architekturze na samym cyplu z widokiem na Cieśninę Bonigacio.
Plaże Alghero
Plaże Alghero są nie mniej piękne niż te na Costa Smeralda, a jedną z najbardziej uroczych jest zwłaszcza plaża Bombarde z niewiarygodnie drobnym piaskiem o szerokiej linii brzegowej i długości 1 km. Towarzyszą jej oczywiście krystalicznie czyste wody morskie z łagodnie opadającym dnem. Niedaleko znajduje się również inna plaża Mugoni na obszarze morskiego parku chronionego Capo Caccia. Ma niewiarygodnie szmaragdowo-zieloną wodę z niemal śnieżno-białym piaskiem. W okolicach samego centrum stolicy Alghero znaleźć można natomiast najdłuższą w całych Włoszech plażę Poetto o niebywałej długości 7 km. Otacza ją bujna śródziemnomorska roślinność i chroniące przed wiatrem formacje skalne.
Wakacje na Korsyce natomiast to świetny pretekst do plażowania i sportów wodnych. Dojazd nie zawsze jest najłatwiejszy, ale w większości z takich miejsc cisza i spokój są gwarantowane. Od małej ukrytej zatoczki po duże i renomowane plaże, każdy odnajdzie coś w sam raz dla siebie. Plaże Calvi w regionie Balagne są doskonałym na to przykładem. Chociaż w cały kompleks wchodzi aż 5 plaż to Pineta jest jedną z najbardziej znanych otoczona przez sosnowy las.
Mieszczą się tu liczne kluby żeglarskie i miejsca do wynajęcia sprzętu do nurkowania. Nieco bliżej centrum miasta jest natomiast o wiele bardziej dyskretna plaża Roncu, która jest jedną z najchętniej uczęszczanych wśród lokalnej społeczności. W północnej części Ile de Beaute znajduje się kilka interesujących plaż w tym najsłynniejsza Haute-Corse leżąca nieopodal zatoki Saint-Florent. Plaże południowej Korsyki różnią się nieco od tych na północy wyspy.
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
W zatoce Porto-Vecchio odnaleźć można plaże Santa-Giulia, Rondinara czy Palombaggia. Zwłaszcza ta ostatnia wprawia w niczym nieprzesadzony zachwyt, gdy można podziwiać zieleń krystalicznie czystego morza z bielą piasku i granitem skał. Jest to miejsce wręcz idealne na relaks, chociaż latem bywa zatłoczona.