Sardynia w filmowej wersji – jakie filmy tam nakręcono?

Tagi , , , , ,

Sardynia to jedna z tych włoskich wysp, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie oszukujmy się, ale Sardynia to coraz popularniejsze miejsce na wakacje, szczególnie wśród podróżnych z naszego kraju. Zwykle tę rajską wyspę kojarzymy z plażami, dobrą kuchnią i malowniczymi miastami. Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że sama Sardynia to o wiele więcej pięknych i absolutnie nietuzinkowych miejsc. Potencjał w nich dostrzegli szczególnie producenci filmowi, którzy właśnie na Sardynię przyjechali, by nakręcić tam swoje kultowe produkcje. Wobec tego jak przedstawia się filmowa strona Sardynii i które miejsca związane z popularnymi ekranizacjami warto odwiedzić?

Cala di Volpe, Sardynia – czerwiec 2019, Costa Smeralda w miły ciepły letni wieczór, licencja: shutterstock/By EA Photography
Cala di Volpe, Sardynia – czerwiec 2019, Costa Smeralda w miły ciepły letni wieczór, licencja: shutterstock/By EA Photography

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sardynia, jako tło filmów i seriali

Sardynia, ze względu na swoje ukryte bogactwa- malownicze krajobrazy i piękne ukształtowania terenu zdecydowanie przyciągnęła do siebie wielu producentów filmowych. Nie da się ukryć, że skutecznie wykorzystali oni ukryty w wyspie urok, by na jej tle zrealizować swoje twórcze wizje. Filmy kręcone na Sardynii to wyjątkowo pokaźny dorobek i co do tego nie można mieć wątpliwości. Reżyserzy świetnie zdawali sobie sprawę z tego, że Sardynia daje nieograniczone możliwości pod względem kreacji. Z jednej strony mamy bowiem niesamowite i zapierające dech w piersiach plaże, podczas gdy z drugiej strony możemy zagłębić się w historyczne centrum Olbii i podziwiać jej wąskie uliczki. Wobec tego, jakie i filmy kręcone we Włoszech ulokowały swoją akcję właśnie na Sardynii? Otóż:

  • „Czerwona Nota”- to jeden z tych filmów, dla którego tłem była właśnie Sardynia. Film ten to twórczość z pogranicza akcji, thrilleru i komedii. Interpol wystawia czerwoną notę, czyli najbardziej globalny list gończy za poszukiwanym przestępcą. Do akcji wkracza również całkiem przypadkowo behawiorysta z FBI, który znajduje się w centrum pościgu.
  • „Czego naprawdę chcemy”- to stosunkowo młody film, pochodzący z 2020 roku. Zalicza się on do dramatu i opowiada historię małżeństwa, które musi stawić czoło problemowi niepłodności. Wobec tego para decyduje się na wyjazd na Sardynię, a konkretniej do okolic Olbii, by się zrelaksować i oczyścić umysł.
  • „Szpieg który mnie kochał”- to z kolei film z pogranicza przygodowego-thrillera. Opowiada o rosyjskiej i amerykańskiej łodzi podwodnej z ładunkiem nuklearnym, która po prostu zniknęła bez śladu. Wobec tego rozwiązanie zagadki trafia na ręce Jamesa Bonda oraz KGB
  • „Porzucona”- to kolejny, trzymający w napięciu film, który został nakręcony praktycznie w większej części na Sardynii. Opowiada on o życiu studenckim i perypetiach jakie niestety mu towarzyszą.

Jak widać, filmowa strona Sardynii jest wyjątkowo bogata i inspirująca.

Włochy, Sardynia, Wyspa St. Stefano (Maddalena), statua Galeazzo Ciano - SKAN FILMOWY, licencja: shutterstock/By Angelo Giampiccolo
Włochy, Sardynia, Wyspa St. Stefano (Maddalena), statua Galeazzo Ciano – SKAN FILMOWY, licencja: shutterstock/By Angelo Giampiccolo

Kultowe miejsca z filmów na Sardynii

Jeśli podróżni marzą o tym, by wybrać się filmowym szlakiem Sardynii to z całą pewnością  nie mogą pominąć miejsc, w których udało się na kręcić kultowe sceny z filmów. Z pewnością niektóre z nich są mniej, inne zaś o wiele bardziej oczywiste. Cechą wspólną wszystkich miejsc jest jednak to, że są one wyjątkowe i magiczne, a co za tym idzie stanowiły idealne tło do filmów. Wobec tego jakie miejsca na Sardynii związane z twórczością filmową, koniecznie trzeba zobaczyć? Otóż:

  • ulice Cagliari- ulice największego miasta Sardynii niejednokrotnie widziały już najlepsze produkcje filmowe. „Czerwona nota” to jeden z tych filmów, którego akcja i pościg za przestępcą toczą się właśnie na ulicach jednej z dzielnic Cagliari.
  • Cala Gonone- majestatyczne plaże, rzędy luksusowych hoteli i niesamowite krajobrazy- tak w najprostszych słowach można scharakteryzować niewielkie miasteczko Cala Gonone. Co więcej, gościło ono u siebie nie jedną ekipę filmową, która właśnie tam decydowała się realizować swoje produkcje.
  • Complesso Nuaragico e Nuraghe di Noddule- to nic innego jak zabytkowy kompleks kamiennych nuragów. Znajduje się on w pobliżu miejscowości Nouro i był tłem dla wielu, niezwykle słynnych produkcji filmowych jak np. „Szpieg, który mnie kocha”.
  • Stinito- jest to najbardziej wysunięty na północ, krańcowy punkt wyspy. Niewielkie miasteczko było idealnym tłem da filmu „Czego naprawdę chcemy”.

Sardynia- film to przede wszystkim miejsca, które są z produkcjami związane. Z pewnością warto się w nie zagłębić nieco więcej i zrozumieć, dlaczego właśnie one zostały wybrane przez reżyserów.

Polskie akcenty filmowe

Filmy z Sardynii z pewnością większości z nas kojarzą się głównie z zagranicznymi produkcjami. Nie da się bowiem ukryć, że nawet najsłynniejsi amerykańcy reżyserzy dostrzegli w tej wyspie ogromny potencjał. Jednak Polska twórca filmowy- Krzysztof Piotrowski również zdecydował się na wybranie Sardynii jako tła do swojej filmowej opowieści. Jego film „Dom na Sardynii” głośnym echem odbił się w polskim przemyśle filmowym. Film ten opowiada od trzech kobietach, które przed laty zdecydowały się wyemigrować właśnie na Sardynię. Obecnie są żonami i matkami i starają się zachować swoją tożsamość. Mimo wszystko, w dobie mieszania się kultur i obyczajów jest to wyjątkowo ciężkim zadaniem.

Poprzedni

Sardynia na sportowo – jakie atrakcje na Ciebie czekają?

Skuterem po Sardynii – co warto zobaczyć i gdzie go wynająć

Następny

Dodaj komentarz