Ślub na Sardynii – jak go zorganizować?

Tagi , ,

Marzysz o wyjątkowym miejscu na uroczystość ślubną? Sardynia jest wymarzonym miejscem, dlatego też jest bardzo popularna wśród par marzących o ślubie w niezwykle pięknych okolicznościach przyrody. Jak zaplanować ceremonię ślubną na Sardynii? Gdzie zorganizować ślub? Poniżej przygotowaliśmy przewodnik po Sardynii, w którym znajdziesz listę najpiękniejszych miejsc na organizację ślubu. Z naszego artykułu dowiesz się także jak zorganizować ślub na Sardynii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bajeczny ślub z morzem w tle – polecane miejsca

Costa Smeralda

Costa Smeralda jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na Sardynii. Wybrzeże to słynie z białych piaszczystych plaż i wspaniałych widoków na lazurowe Morze Śródziemne. Na Costa Smeralda znajduje się kilka małych miasteczek i kurortów, które przyciągają wielu celebrytów oraz zamożnych ludzi. Przyjęcie ślubne na wybrzeżu Costa Smeralda z pewnością będzie eleganckie i drogie, jednak warte wszystkich pieniędzy ze względu na widoki, pogodę i atrakcje.

Cagliari

Cagliari jest stolicą Sardynii, która posiada długą oraz bogatą historię. Miasto położone jest na wzgórzach, z których roztacza się malowniczy widok na Zatokę Cagliari, zwaną także Zatoką Aniołów. Możesz zorganizować ceremonię ślubną nad brzegiem morza lub w jednym z zabytkowych miejsc, takich jak na przykład Bazylika Matki Bożej z Bonaria – Bazylika minore di Nostra Signora di Bonaria.

Valle dell’Erica

Valle dell’Erica to luksusowy ośrodek, który jest idealnym miejscem na ślub na Sardynii. Resort położony w północnej części wyspy. Posiada on dwa hotele, które oferują luksusowe zakwaterowanie, aktywność nad morzem i relaks. Z Valle dell’Erica rozciągają się spektakularne widoki na Morze Śródziemne. Ty i Twój przyszły małżonek zasługujecie na dużo relaksu przed, w trakcie i po Waszym Wielkim Dniu.

Archipelag Maddalena

Archipelag Maddalena tworzy kilka maleńkich wysp, które leżą u wybrzeży Sardynii. Stanowią one doskonałe miejsce na kameralną uroczystość z dala od zatłoczonych regionów turystycznych. Możesz wziąć ślub w lokalnym Municipio lub na pięknej, prywatnej plaży, tylko Ty, Twój małżonek i Twoi goście, z Morzem Śródziemnym jako świadkiem Twojej przysięgi małżeńskiej. Jeśli chcesz mieć dzień ślubu tylko dla siebie i swojej ukochanej osoby to Archipelag Maddalena jest najlepszym miejscem na Sardynii.

Zakochani oglądają morze w trakcie romantycznej randki na plaży, licencja: shutterstock/By yari2000
Zakochani oglądają morze w trakcie romantycznej randki na plaży, licencja: shutterstock/By yari2000

Jak zorganizować ślub na Sardynii?

Legalne zawarcie związku małżeńskiego we Włoszech wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Na początek, przedstawiamy kilka dokumentów, które należy przywieźć ze sobą, aby rozpocząć oficjalny proces zawierania małżeństwa we Włoszech:

  • Dowody osobiste przyszłych nowożeńców.
  • Akty urodzenia (oficjalnie przetłumaczone na język włoski).
  • Oficjalna dokumentacja potwierdzająca zakończenie poprzednich małżeństw (śmierć współmałżonka lub rozwód), która musi być przetłumaczona na język włoski. Co ważne, w przypadku osób rozwiedzionych włoskie prawo wymaga upłynięcia minimum 300 dni od daty orzeczenia rozwodu.
  • Zaświadczenie, że zgodnie z prawem możesz zawrzeć związek małżeński za granicą -“nulla osta al matrimonio all’estero.

Kiedy skompletujesz wszystkie powyższe dokumenty, musisz przedstawić je wszystkie w Urzędzie Stanu Cywilnego w ratuszu miejscowości, w której planujesz wziąć ślub i dodatkowo musisz złożyć Deklarację Zamiaru Zawarcia Małżeństwa. Następnie można przeprowadzić ceremonię cywilną lub religijną.

Ślub na wakacjach – czy jest ważny w Polsce?

Jeśli Ty i Twój Narzeczony/Narzeczona jesteście obywatelami Polski i planujecie ślub cywilny za granicą, musicie w pierwszej kolejności tak samo jak w przypadku ślubu w Polsce, zająć się formalnościami w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przede wszystkim potrzebne jest zaświadczenie, że zgodnie z polskim prawem możesz zawrzeć legalny związek małżeński. Takie zaświadczenie możesz dostać w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego na terenie całej Polski. Warto wiedzieć, że jest ono ważne wyłącznie przez 6 miesięcy. Ubiegając się o jego wydanie musisz złożyć wniosek oraz pozostałe wymagane dokumenty. Jeśli małżeństwo zostanie zawarte w innym kraju niż kraj Twój i Narzeczonego/Narzeczonej oraz odbędzie się on w w konsulacie to musisz zarejestrować go w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce. Aby to uczynić wystarczy dostarczyć do właściwego urzędu dokumenty takie jak:

  • Oryginał Aktu Małżeństwa oraz jego tłumaczenie przysięgłe w języku polskim.
  • Dowody osobiste poświadczające Waszą tożsamość do wglądu.

Po dokonaniu wszystkich powyższych czynności ślub na Sardynii będzie ważny w Polsce.

Koszty

Włochy to jeden z najbardziej malowniczych krajów w Europie. To także kraj, w którym masz możliwość celebrację ślubu cywilnego w wielu niezwykłych miejscach. Ślub w wyjątkowym miejscu wiąże się z większymi kosztami. Przykładowo, śluby na plaży na Sardynii są drogie. Wynika to z faktu, że wiele plaż jest ekskluzywnych i organizacja uroczystości na takiej plaży kosztuje więcej, niż w standardowym miejscu. Jeśli nie liczysz się z kosztami, to nie będzie to problemem, jeśli jednak masz ograniczony budżet to warto rozważyć bardziej tradycyjne miejsce w jednym z miast lub kurortów na Sardynii. Możesz również zorganizować ceremonię w Urzędzie lub w uroczej kaplicy. Te opcje będą znacznie tańsze niż ślub na plaży.

Autor: Magdalena Łydka


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Olbia – najlepsze hotele i noclegi nad morzem

Loty na Sardynię – wszystko co musisz wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz