TOP 10 niesamowitych miejsc do surfowania na Sardynii

, Tagi , , , , , , , ,

Sardynia jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych. Ze względu na piękne dziewicze plaże i lazurowe wody Morza Śródziemnego, w szczególności polecana jest do surfowania. Niewielkie zabytkowe miasteczka otaczające wybrzeże pozwalają odpocząć, a szkółki sportów wodnych zatrudniające miejscowych nauczycieli oferują indywidualne lekcje podnoszące umiejętności pływackie. Za sprawą znakomitego położenia, do zachodnich wybrzeży Sardynii docierają średniej wielkości fale, które doskonale sprawdzają się podczas doskonalenia techniki unoszenia się na desce. Według miejscowych, którzy od dziecka związani są z surfingiem, najlepsze warunki do uprawianego sportu panują zimą oraz latem.

Najlepsze miejsca do surfingu w Sardynii

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spiagia Su Giudeu

Bez wątpienia Spiagia Su Giudeu jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie, która stwarza doskonałe warunki do surfowania. Oddzielona ciepłym jeziorem, w którym każdego dnia brodzą flamingi, tworzy przestrzeń, w której można odnaleźć spokój i wytchnienie. Położona na południowym wybrzeżu wyspy nie dosyć, iż posiada znakomite warunki do uprawiania surfingu, to z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto lubi obserwować zmagających się z żywiołem sportowców. Piaszczysta plaża z zachwycającym widokiem na pobliską wysepkę na przestrzeni lat utworzyła na Spaggia Su Giudeu jedyne w swoim rodzaju miejsce, które zrzesza zarówno amatorów sportów wodnych, jak i zwolenników kąpieli słonecznych.

Guroneddu

O Guroneddu wspominają wszystkie znaczące w świecie sportowym przewodniki dedykowane surferom. To wyjątkowo spokojne w okresie letnim miejsce zimą przeradza sie w raj dla surferów. Wysokie jak na Morze Śródziemne fale i dynamicznie zmieniający kierunki wiatr, umożliwiają sportowcom stanięcie w szranki z żywiołem. Na stronach stworzonych z myślą o miłośnikach pływania na desce, każdego dnia pojawiają sie informacje dotyczące aktualnych warunków.

W sezonie fale zazwyczaj rozchodzą się równomiernie. Opinie osób pływajacych w tym miejscu wskazują, iż najlepiej zaczekać na wiatry z południowego wschodu. Lokalnie występujace wichury jedynie zachęcają do przybycia na Guroneddu.

Decydując się na przybycie do tego miejsca należy zwrócić uwagę na jego szczególny krajobraz. Na Guroneddu należy zachować szczególną ostrożność. W wodach przybrzeżnych występują liczne wgłębienia, a także odkryte ostre skały oraz rafa koralowa. Bliskie spotkanie z nią może skończyć się poważnym urazem ciała.

Isola Rossa i La Marinedda

Isola Rossa i La Merinedda to dwa kolejne miejsca, które z pewnością przypadną do gustu każdemu surferowi. Usytuowane na północnym wybrzeżu wyspy posiadają doskonałą infrastrukturę turystyczną. Na plaży funkcjonuje popularna w okolicy szkółka surfingu i wypożycznalnia sprzętu wodnego. Niewielka restauracja serwująca sardyńskie specjały pozwoli nabrać sił po całodniowym zmaganiu z morską wodą. Dużym atutem La Marineddy są stałe dyżury ratowników, którzy strzegą bezpieczeństwa turystów. Isola Rossa, której nazwa pochodzi od niewielkiej wyspy znajdującej się zaledwie kilkaset metrów od brzegu, ze wzgledu na piaszczystą plażę i krystalicznie czystą wodę, która ją otacza, cieszy się popularnością przez cały rok.

Racca Point

W odległości około pół godziny jazdy samochodem od Cagliari leży Racca Point, który podobnie jak opisane wcześniej, stanowi jedno z chętniej odwiedzanych przez surferów miejsc na wyspie. Według osób, które pływają tutaj od lat, najlepsze warunki do surfowania panują, gdy wiatr wieje z północnego wschodu, dzięki czemu na powierzchni wody tworzą się wyjątkowej urody fale.

Porto Ferro

To jedna z wielu sardyńskich dziewiczych plaż, usytuowana niedaleko jednego z najbardziej cenionych miast na Sardynii – Alghero. Plaża rozciąga się na długości około dwóch kilometrów. Miłośnicy surfingu pojawiają się na niej najczęściej tuż po burzach z południowego zachodu, zachodu lub północnego zachodu, gdy fale są najwyższe.

Putzu Idu oraz Capu Mannu

Putzu Idu oraz Capu Mannu są prawdziwą wisienką na torcie. Te dwa niezwykłe miejsca znajdują się na półwyspie Sinis usytuowanym za zachodnim wybrzeżu Sardynii, w okolicy zabytkowego Oristano. Na północy Sinis leży piaszczyste Putzu Idu oraz znany z jednych z największych fal w basenie Morza Śródziemnego Capu Mannu. Pływaniu sprzyjają mistralowe wiatry, które modulowane sa przez Alpy, Pierneje oraz Masyw Centralny. Dużą zaletą mistralu jest chłodne powietrze. Jest to szczególnie ważne podczas upalnych dni, których w Sardynii każdego roku jest około trzystu.

San Nicolao i Portixeddu

Te dwa wyjątkowe miejsca znajdują sie na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Zarówno San Nicolao, jak i Portixeddu usłane są drobnym, białym piaskiem. Sąsiadujące z dawną wioską górniczą – Buggerru, są dobrze skomunikowane z ośrodkami miejskimi. Za sprawą mistralu, fale osiagają tutaj wsokośc dochodzacą do trzech metrów. Co więcej, to w tym rejonie organizowane są spotkania Europejskiego Stowarzszenia Profesjonalnego Surfingu.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

TOP 10 miejsc do odwiedzenia na Sardynii

Gdzie zatrzymać się na nocleg na Sardynii?

Następny

Dodaj komentarz